Kelemen Hunor s-a întâlnit cu liderul PNL, înaintea moțiunii de cenzură: ”Şi eu, şi el, am fost relaxaţi. Ştim că nu va trece”

de DG     HotNews.ro
Marţi, 18 decembrie 2018, 14:46 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Kelemen Hunor, președintele UDMR, s-a întâlnit marți dimineață cu liderul PNL Ludovic Orban, cei doi discutând despre moțiunea de cenzură care va fi votată joi în plenul reunit al Parlamentului. Hunor a comentat că moțiunea nu are însă nicio șansă să treacă și a reproșat opoziției faptul că după ce a dat UDMR-ului un pumn în gură, acum l-a invitat la un coniac.

”Azi dimineaţă am avut o discuţie lungă între patru ochi (cu Ludovic Orban - n.r) Ne-am mai intersectat la congrese. Azi am discutat, a fost o discuţie mult mai bună. Şi eu, şi el, am fost relaxaţi. Ştim că nu va trece moţiunea. E clar matematic şi politic. Vom contiunua şi discuţiile”, a declarat el într-un interviu pentru Adevărul.

Liderul UDMR mai spune că opoziția nici nu este interesată să preia guvernarea după experiența din 2016, când PSD s-a retras de la putere și a rămas în opoziție timp de un an de zile, ceea ce l-a ajutat să câștige alegerile parlamentare cu un scor mare.

În context, președintele UDMR mai spune că opoziția este dezbinată și că toți sunt în competiție unii cu alții, lucrurile complicându-se și prin apariția partidului lui Dacian Cioloș pe care îl consideră responsabil de eșecul PNL și USR în ultimele alegeri parlamentare.

”Ştiţi cine e vinovat? Fostul premier. Le-am spus celor din Opoziţie: dacă el accepta să meargă cu voi în război, câştigaţi. El a vrut să fie general, fără să intre în război. (...) Nu există Opoziţie unită. Ei sunt în competiţie: USR cu PNL, PNL cu PMP, toată lumea cu Dacian Cioloş. Nu-şi găsesc un numitor comun”, a declarat el.

Kelemen Hunor a mai acuzat opoziția că a dat UDMR un pumn în gură, în loc să negocizeze cu-adevărat: ”Noi am spus, trebuie să ne convingeţi cu un nume de premier şi cu un program de guvernare. Noi nu am negociat intrarea la guvernare, nu am negociat portofolii. Am vrut să vedem gândirea Opoziţiei despre viitorul politicii. Pe de altă parte, modalitatea de a da un pumn în gură, două palme, apoi să vii să ceri votul şi să spui <<hai să bem un coniac împreună pentru că aşa te vindeci mai repede>> nu merge”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1856 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    +1 (Marţi, 18 decembrie 2018, 14:52)

    t4v1 [utilizator]

    Daca iti doresti ca UDMR sa nu mai prinda loc in Parlament in 2020.
  • +3 (5 voturi)    
    Dragul nostru Kelemen, (Marţi, 18 decembrie 2018, 14:53)

    Rescator [utilizator]

    Lasă-i dracu pe bolșevicii din PSD/PCR ,nu le mai cauționa toate nenorocirile,pentru că faci un imens rău și comunității maghiare din Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    In ce limba au converstat? (Marţi, 18 decembrie 2018, 14:56)

    Frank777 [utilizator]

    Pe limba maghiara? Uitam ca ludovic Orban ,seful PNL este de fapt etnic maghiar. De aici isi gasesc explicatiile o serie de evenimente stranii ce au fost in anul 2016 anul electoral in plin razboi hybrid in Romania cand PNL a abdicat de la campania electorala si a deschis drumul castigarii alegerilor de catre PSD cu un scor nemaviazut vreodata.A mai permis PNL ca Tariceanu sa castige cu ALDE un procent care l-a relansat ca om politic din anonimat.Tariceanu este cunoscut pentru legatrile cu serviciile scerete maghiare.Republica Maghiara este anampostul Moskovei in EU.De aici se poarat crzboiul hybrid. Restul povestii se cunoste.Dragnea a declarat Jihandul anti EU duminica. UDMR are motive sa fie multumit.Treburile merg bine.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu te supara, Kelemen, dar dupa manevrele (Marţi, 18 decembrie 2018, 14:58)

    Habermas [utilizator]

    marsave pe carev le faceti cu PSD, meritati altceva decat un pumn in gura? Paharul ala de coniac a fost ca sa vedeti ca se poate si altfel. Depinde de voi ce alegeti.

    De fapt sunt relaxat. Stiu ca alti ales deja PSD, pentru ca nu sunteti decat varianta maghiarofona a PSD. Nu aveti niciun interes sa fiti de partea opozitie democratice. ba din contra, aveti interesul sa simulati dialogul ca sa puteti baga mai bine batul prin gard. Probabil la sfaturile lui Viktor Orban, care vrea sa faca un serviciu amicului Dragnea.
  • -2 (4 voturi)    
    ce zice Orban? (Marţi, 18 decembrie 2018, 15:11)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    o sa-l acuze si pe Hunor de tradare la evrei?
  • -1 (5 voturi)    
    dupa cum ziceam (Marţi, 18 decembrie 2018, 15:22)

    cristi_an [utilizator]

    jocul asta de glezne simulat de penalii de la penele e doar de imagine.
  • +2 (4 voturi)    
    Sper din suflet ca UDMR (Marţi, 18 decembrie 2018, 15:26)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Sa nu mai faca pragul de 5% la urmatoarele alegeri. Astia stau la guvernare de 30 de ani cand cu psd, cand cu pnl. Se vede ce bine au guvernat...0 spitale noi, 0 km de autostrada, 0 scoli noi...si lista poate continua .