UPDATE Comisia juridică: Răspunderea civilă sau administrativă pentru conflict de interese sau incompatibilitate expiră după 3 ani

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 18 decembrie 2018, 12:15 Actualitate | Politic


Catalin Radulescu, deputat PSD
Foto: Agerpres
Comisia juridică din Camera Deputaților a votat marți ca răspunderea civilă, administrativă sau disciplinară care determină existența conflictului de interese sau a stării de incompatibilitate ale persoanelor aflate în exercitarea funcțiilor publice să fie înlăturată dacă s-a depășit termenului general de prescripție de 3 ani. Modificarea a fost adoptată la un proiect de lege inițiat de deputatul PSD Cătălin Rădulescu declarat neconstituțional pentru că nu respecta tehnica legislativă.

Modificarea a trecut cu 14 voturi "pentru" și 8 "împotrivă".

Președintele comisiei juridice, Nicușor Halici (PSD), a declarat că modificările operate la lege oferă instanțelor posibilitatea să tină cont de termenul de prescripție, care era prevăzut și inainte în Codul Civil.

"Efectul este în primul rând ca instanțele să aibă posibilitatea să tină cont de termenul de prescripție, care era prevăzut și înainte în Codul Civil. Vorbim de termenul de trei ani. Codul Civil îl are reglementat. Foarte multe dintre instanțe în sentințele date nu au ținut cont de el. CCR a spus că termenul este în regulă, că trebuie avut în vedere un termen, numai că nu fapta se prescrie, ci răspunderea. De fapt, asta a fost și argumentația CCR. Este constituțională susținera doar că nu fapta se prescrie, ci răspunderea", a declarat Halici, potrivit Mediafax.

Halici a adăugat că conflictul de interese identificat în termenul de trei ani poate fi suspendat.

"Răspunderea în momentul în care este constatat conflictul de interese și în termen de trei ani nu există nici o altă acțiune împotriva acesteia se prescrie de la momentul exercitării sau existenței conflictului de interese dacă nu este identificat. Dacă este identificat conflictul de interese înauntrul termenului de trei ani atunci acest termen conform normelor de procedură civilă este suspensiv, adică se suspendă și instituțiile intră în etapele de identificare a conflictului de interese și sancționarea ulterioară a lui", a completat președintele Comisiei juridice.

Ce prevede amendamentul:


"Răspunderea civilă sau administrativă, disciplinară, pentru faptele care determină existența conflictului de interese sau a stării de incompatibilitate ale persoanelor aflate în exercitarea deminităților publice sau funcțiilor publice este înlătură, nemaiputând fi angajată în condițiile depășirii termenului general de prescripție de trei ani de la data săvârșirii lor, în conformitate cu art 2517 din legea nr.287/2009 privind Codul Civil, republicată, cu modificările ulterioare"

Inițial, articolul din lege declarat neconstituțional prevedea astfel:

"Faptele săvârșite de persoanele aflate în exercitarea demnităților publice sau funcțiilor publice ce determină existența conflictului de interese sau a stării de incompatibilitate se prescriu în termen de 3 ani de la data săvârșirii lor, în conformitate cu art. 2.517 din Legea nr.287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare".

Proiectul ar putea intra miercuri la vot final în Camera Deputaților, apoi să meargă la Senat, camera decizională.



















391 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Preocuparile PSD (Marţi, 18 decembrie 2018, 12:23)

    Frank777 [utilizator]

    Este preocupat PSD de chestii car ii privsc direct.Cum sa scape hotii si coruptii.In rest cum sa traiasca populatia mai bine nu intra in preocuparile PSD. Ei urasc populatia. Deputatul Mitraliera chiar spunea ca el ar iesi cu mitraliera sa traga in oameni.
  • +5 (5 voturi)    
    Logica de borfas (Marţi, 18 decembrie 2018, 13:50)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci eu ajung sef mare, director, presedinte ceva undeva. Imi pun sotia la contabilitate, baiatul la contracte, fata la aviz/aprobari, soacra la juridic, socrul deschide o firma pe care mi-o preda mie, intre timp, iar el devine subaltern, iar fiecare dintre parintii mei isi deschid cate o afacere.

    Firma socrului, predata mie, participa la licitatii impreuna cu firmele parintilor, dar, magic, pierde mereu. Ca sa continuam magia, firmele parintilor primesc, alternativ, contracte pe banda rulanta.

    Ca sa fie coincidenta romaneasca, firma firmele parintilor castigatoare nu au facilitatea de a presta serviciile pe care au spus ca le pot presta in contract, dar... intamplator, firma socrului da. Drept urmare, firma socrului/a mea face utsourcing la firmele parintilor, care presteaza servicii la firma de stat unde sunt eu sef.

    Atata vreme cat fac pauza 3 ani intre aceste initiative, sunt liber ca pasarea cerului, asta vrea sa zica PSD?

    Genial... tipic mafiot. Oricum nu am alte asteptari de la To'arashu' Mitraliera.

    Eu am mai spus-o e mai simplu sa scoata toate articolele care nu includ viol, talharie, terorism si crima si gata. Ca oricum acolo ne indreptam.


    Eu stiu ca nu voi apuca dar chiar sper din tot sufletul sa prinda macar stranepotii mei sa vada ca acesti acoliti si familiile lor vor primi pedeapsa corespunzatoare pentru tradarea, pradarea si amanatarea tarii.
    • -6 (6 voturi)    
      Daca esti asa de destept bai imi_pasa_de_romania.. (Marţi, 18 decembrie 2018, 14:22)

      SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Ce este ala conflict de interese?
      Cred ca nu ai habar.
      Esti un bugetar de doi bani care nu are habar de nimic DAR ... combate.
      • +3 (3 voturi)    
        OK (Marţi, 18 decembrie 2018, 16:30)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui SCRAMBLED

        Nu stiu pe ce te bazezi spunand ca sunt bugetar, dar hai, fie ca tine. Voi tine comentariul scurt fata de manuscrisele mele clasice, ca nu vreau sa-mi pierd timpul cu caramizi.

        Mi se pare mai fascinant nu faptul ca cineva incearca sa combata propunerile coruptilor, cat faptul ca nu ti se pare absurd ca vor sa o dezincrimineze. Deci atata vreme cat "bugetarii" ca mine "nu au habar" , este ok sa fie dezincriminata, corect?

        Bravo! Aplauze!

        Fiecare cu prioritatile sale. Eu prefer justitie si dreptate, tu preferi sa stii de ce vor altii justitie si dreptate. Eh....
  • +1 (1 vot)    
    Hai odata 2020!!! (Marţi, 18 decembrie 2018, 17:16)

    benicio [utilizator]

    Hai cu alegerile din 2020 odata, sa scapam de bisnitarii astia ca nu-i mai suport. Cum dracu stam ca boii si ii lasam pe borfasii astia sa faca ce vor? E ca si cum iti intra hotul in casa si tu te ascunzi in ultima camera la televizor.
  • +1 (1 vot)    
    Foc cu foc de la decelebratul asta,atarnat in psd (Marţi, 18 decembrie 2018, 17:27)

    Plagarus [utilizator]

    Numai oameni " noi " in leprozeria politica numita psd.
  • +1 (1 vot)    
    Nu! De ce? Care e argumentul? Mitraliera? (Marţi, 18 decembrie 2018, 19:45)

    V. Istina [utilizator]

    Nu are nici un sens, exceptand dorinta tampitului sa scape de dosare.

    Exclus, asa aberatii trebuie pedepsite. Nu poti sa faci in parlament numai cretinisme si ba chiar legi profund daunatoare binelui public sa fii platit cu sume uriase din bugetul romanilor (ca asta este bugetul statului) si sa nu existe nici o frica de pedeapsa! Nu se mai poate asa, e nebunie!