Ion Iliescu, pentru Le Figaro: PSD trăiește cea mai gravă criză politică a sa. Problemele juridice ale lui Dragnea au creat fracturi interne/ UPDATE Iliescu neagă declarațiile și vorbește de fake news / Jurnaliștii Le Figaro anunță că vor prezenta dovezile

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 17 decembrie 2018, 20:45 Actualitate | Politic


Ion Iliescu
Foto: Agerpres
​Fostul președinte Ion Iliescu a declarat pentru Le Figaro, că PSD trece printr-o perioadă dificilă și confuză, înregistrând cea mai gravă criză politică a sa, iar problemele cu legea ale lui Liviu Dragnea au creat fracturi interne în partid.

UPDATE: Paul Cozighian, jurnalist Le Figaro: Voi aduce proba declarațiilor de domnului Iliescu. Iliescu chiar ne-a primit cu multă amabilitate și am stat de vorba o oră și cincizeci de minute. Vorbea o franceză aproape impecabilă. Este posibil ca domnul Iliescu să nu-și mai amintească totul... (Realitatea TV)
UPDATE: Fostul președinte Ion Iliescu a negat, pe blogul personal, declarațiile care le-ar fi făcut pentru cotidianul francez Le Figaro, precizând că a citit "cu uimire amestecată cu dezgust un soi de compilație despre PSD și despre situația politică din România".

„Este o perioadă dificilă, confuză pentru partid, care trăiește cea mai gravă criză politică a sa”, a recunoscut Ion Iliescu, care nu-l prea prețuiește pe Liviu Dragnea a cărui „poziție personală, cu problemele sale juridice, a creat fracturi interne” în PSD. La început, Ion Iliescu a susținut această ofensivă împotriva magistraților anticorupție care au produs căderea mai multor oficiali și aleși ai PSD, între care doi foști prim-miniștri. În timpul manifestațiilor masive din iarna lui 2017, el l-a atacat public pe președintele Klaus Iohannis acuzându-l că „în loc să fie moderator, a incitat și provocat anarhie”. Însă lupta s-a transformat inevitabil într-un conflict personal între Liviu Dragnea și o instituție judiciară care îl cercetează în trei dosare, fiind condamnat definitiv în unul dintre ele, pentru fraudă electorală, și în primă instanță într-un al doilea, pentru abuz în serviciu și angajări fictive. (...) Ca mulți dintre membri PSD, Ion Iliescu crede fără îndoială că partidul său, pentru a se proteja, trebuie să întoarcă pagina Dragnea”, consemnează jurnaliștii Le Figaro, într-o analiză sub titlul „România, țara unui singur partid”.

În final, Iliescu a comentat că „nu există alternativă, nicio altă forță capabilă să răspundă nevoilor societății” decât PSD.

Jurnaliștii de la Le Figaro subliniază că PSD a fost aproape tot timpul la putere în România, după Revoluție. „Actualul lider, Liviu Dragnea, conduce ţara în funcţie de propria agendă judiciară. El ordonă, iar partidul său cu disciplină stalinistă execută. Iar Bucureştiul, care de la 1 ianuarie va deţine preşedinţia Consiliului Uniunii Europene, se supune", comentează Thierry Portes, semnatarul articolului.

Amintind de puterea parlamentară a PSD, autorul comentează că social-democrații își impun direcția, grupați în jurul șefului lor de partid, în ciuda opoziției președintelui și a străzii. Dar și în ciuda numeroaselor critici dintre UE a cărei președinție, ironic, România o va prelua de la 1 ianuarie, „Insensibil la toate aceste critici, Liviu Dragnea, în biroul să de președinte al Camerei Deputaților, se întâlnește în fiecare săptămână cu membri influenți ai partidului și miniștri săi pentru a stabili ordinea de zi a săptămânii. Este o reuniune în care sunt stabilite proiecte de lege, decise excluderi și remanieri, precum cea mai recentă în care au fost înlăturați șapte miniștri, între care și cel al Afacerilor Europene”, notează Le Figaro.

„Cu problemele sale penale, președintele nostru are o enormă problemă de imagine, și partidul de asemenea”, a declarat pentru ziarul francez, Marian Neacșu, fostul secretar-general al PSD, unul dintre contestatarii lui Dragnea. „Toate acțiunile guvernului sunt eclipsate de această dezbatere despre Justiție”, a precizat el, adăugând că „PSD nu poate fi în război cu toate instituțiile statului”. „Poate este vremea ca Dragnea să se retragă”, a mai spus Neacșu, subliniind că PSD trebuie să-și schimbe șeful rapid pentru a nu risca un naufragiu electoral în 2020.


Fake news - Le Figaro

17/12/2018

Am citit cu uimire amestecată cu dezgust un soi de compilație despre PSD și despre situația politică din România, apărută în Le Figaro. Uimire, pentru că Le Figaro a fost întotdeauna un ziar solid, care practica jurnalism de calitate. Dezgust, pentru că sunt citat cu lucruri pe care NU le-am declarat niciodată, nici ziarului Le Figaro, nici altcuiva.

Fiecare este liber să creadă ce dorește despre PSD, despre situația politică din România, despre istoria post-decembristă. Însă nu pot accepta să fiu implicat în lupte politice pentru putere absurde, fără nicio miză nici pentru PSD, nici pentru România. Realitatea prezentată în articol este caricaturală, iar declarațiile care mi se atribuie sunt parte a acestei lupte politice. Nu este intenția mea să particip la așa ceva. PSD este un partid matur și responsabil, care își va rezolva problemele conform statutului său și legilor țării.

In ultima perioada, am ales să fiu cât mai puțin implicat în viața politică din PSD și din România. Iar când voi avea ceva de spus celor din PSD, o voi face direct, fără mijlocirea presei, române sau străine.

Nu cred că avem în față un fake news, ci un act de război mediatic. Ceea ce mi se pare la fel de inacceptabil ca și atribuirea unor afirmații care nu-mi aparțin. Regret că lucrurile au ajuns atât de jos în presă. Mi se pare că jurnalul îmi datoreaza scuze și rectificarea respectivelor afirmații.

Ion Iliescu











Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










7532 vizualizari

  • -17 (29 voturi)    
    bun (Luni, 17 decembrie 2018, 21:31)

    cucuveauamov [utilizator]

    Iliescu mai ramasese sa #reziste
    • -11 (15 voturi)    
      sa vedem proba audio (Marţi, 18 decembrie 2018, 0:44)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      dar nu cred ca exista
      • +7 (13 voturi)    
        Stim... (Marţi, 18 decembrie 2018, 4:15)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        .Nici Giuliani nu a fost platit pentru acea scrisoare.. Vrem dovezile, vrem dovezile!

        Si oricum au fost si ceilalti platiti pentru scrisorilor lor...
    • +11 (15 voturi)    
      Tatucu tau s-a ramolit complet (Marţi, 18 decembrie 2018, 1:04)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      sau minte, ca de obicei?
    • +4 (6 voturi)    
      fugi (Marţi, 18 decembrie 2018, 8:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      repede (și nu-ți uita confrații, cum e @premierul grivco) și lipeșteți buzele de fundul fleșcăit al mumiei coministo-kgbistă. Poate va avea efectul unui șoc de resuscitare și-și va aduce aminte că nu-i mort.
  • +22 (30 voturi)    
    Vai de capul meu (Luni, 17 decembrie 2018, 21:56)

    omezu [utilizator]

    Pai daca a ajuns bolsevicul kgb-ist (voiam sa zic si criminal, dar sunt sinonime) Ilici sa-l critice pe Daddy, si nu oriunde ci in Le Figaro, inseamna ca e groasa!
  • +9 (17 voturi)    
    Aplauze prelungite (Luni, 17 decembrie 2018, 22:00)

    ipolitic [utilizator]

    Inteleg ca "sarac-si-cinstit"-ul Iliescu nu-l prea pretuieste pe Dragnea, vede ceea ce vad si multi alti pesedisti, ca partidul a luat-o la vale, ca niciodata in istoria sa. Mi-a venit o idee, imi exprim sub forma de intrebare: daca majoritatea pesedistilor formeaza monolit in jurul lui Dragnea, oarecum fortati in asteptarea ordonantei cu amnistierea si gratierea, ce se va intampla dupa? Adica dupa ce apare ordonanta (daca apare) si se vor vedea cu visul implinit? Eu cred ca instinctul politic ii va face sa "intoarca pagina cu Dragnea". Oare Dragnea stie? Sau are deja elicopterul pregatit...
  • +10 (18 voturi)    
    Da salvatorule (Luni, 17 decembrie 2018, 22:05)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Explica tu cat de rau e Dracnev. Acum ca este in curs dosarul mineriadei, te dai erou si victima. Pan' acum cand Mustaciosul batea cu pumnul in masa, taceai si te durea la basca.

    Ca sa nu mai zic de acest moment pretuit din "sivi":

    https://romanialibera.ro/special/investigatii/-cum-s-a-lepadat-stiintific-ion-iliescu-de-nicolae-ceausescu-434910

    Ce bine e sa fii prostituata politica, nu?

    Apropo, nu am auzit ca ai stors servetele pentru protestatarii din 10 august, aia care lupta impotriva "disciplinei staliniste" a pseudo-comunistului dublu condamnat Dracnev.

    Dar normal, ce asteptari sa am cand conluzia este ca fara PSD tara moare.

    Eu propun asa. In Rusia nu exista asa ca sigur nu stii ce zic, dar in SUA e la moda, dar si in alte tari evoluate. Se cheama "proof of concept". Eu propun sa incercam sa vedem cum o duce tara 10 ani fara PSD si restul satelitilor din ALDE, UDMR, PMP, Pro Romania etc.

    Apoi sa vedem daca tara este asa pierduta si oamenii plang de dorul agramatilor, incompetentilor si mafiotilor. Daca da, promit si jur ca sunt primul care va vota cu PSD "din principiu". Daca nu, promiteti ca spuneti toate smenurile si ilegalitatile facute?!

    (vise care sper sa devina realitate... lasati-ma sa visez)
  • -12 (24 voturi)    
    fake (Luni, 17 decembrie 2018, 22:23)

    meditatorul [utilizator]

    minciuna, interviul nu exista!
    • +7 (11 voturi)    
      wow... (Luni, 17 decembrie 2018, 23:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      ce au sarit postacii pesedei in apararea dictatorului nr 2 al romaniei... tre- sa-i dam lui draecnea ce e al lui torusi
    • +2 (4 voturi)    
      meditatia (Marţi, 18 decembrie 2018, 10:59)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui meditatorul

      Cu ce "meditezi"? Sigur cu "dosul"...
  • -12 (22 voturi)    
    ha (Luni, 17 decembrie 2018, 22:24)

    cucuveauamov [utilizator]

    fake, de fapt.
  • +12 (18 voturi)    
    . (Luni, 17 decembrie 2018, 22:30)

    Ingwar [utilizator]

    iesirea asta e din din seria "maimutoiul la microfon", locul astuia e la puscarie cu compania de muls vaca sfinta Romania
  • +12 (18 voturi)    
    principiul slugrniciei din PSD a emanat un (Luni, 17 decembrie 2018, 22:34)

    ty [utilizator]

    profitor: Dragnea. Resursele statului le-a folosit in interes propriu.
    Putin imi pasa de fracturile interne ale PSD-ului. Fracturile create in societatea romaneasca de PSDragnea vor necesita ani de zile pentru a fi reparate.
  • -7 (19 voturi)    
    se ascute lupta! (Luni, 17 decembrie 2018, 22:41)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    l-au bagat pana si pe Iliescu in lupta antiDragnea!
    • -8 (18 voturi)    
      Au iesit (Luni, 17 decembrie 2018, 23:21)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      la lupta toti securistii , cu toate armele inclusiv obisnuitele fake-news si dezinformari.
      • +11 (15 voturi)    
        Faptul ca postaci PSD ca tine apar aici (Marţi, 18 decembrie 2018, 0:23)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        e confirmarea ca articolul din Le Figaro e 100% real.

        Merci.
        • +7 (9 voturi)    
          Adu-ti aminte (Marţi, 18 decembrie 2018, 2:00)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          Mai tii minte episodul cu "lupta anticoruptie e bullshit"?
          Mustaciosul a spus clar si raspicat ca nu a zis asa ceva in veci. Apoi ziaristii au publicat inregistrarea. Dar multumita propagandei facute de televiziunile zombiilor, lumea a uitat pentru ca s-a distras atentia inainte sa i se ceara socoteala.

          Hai sa vedem ce zice kgb-istul dupa ce se publica inregistrarea. Posibil ca e fuotoshopata.
      • +3 (7 voturi)    
        caraghioși (Marţi, 18 decembrie 2018, 8:14)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        mai sunteți :))
        Vi s-au rupt sinapsele pt. că tătucul comunismului cu față umană (afirmația lui iliescu din decembrie 1989) e atacat în Le Figaro și cei câțiva neuroni pe care-i mai aveți, se sinucid din cauza singurătății?
  • -2 (12 voturi)    
    Ups! (Luni, 17 decembrie 2018, 22:53)

    marc.andre [utilizator]

    Daca si Iliescu (cel care este tatal PSD-ului) spune ca Liviu Dragnea trebuie debarcat din PSD, atunci inseamna ca Liviu Dragnea e un adversar redutabil pentru toata asa-zisa constructie politica postdecembrista? Sa fie oare ultima sa "cuvantare" in CN al PSD care i-a adus oprobiul lui Iliescu? A spus oare Dragnea cele ce trebuiau sa ramana nespuse? Sau, mai degraba, a afisat el o atitudine care risca sa devina molipsitoare si sa contamineze chiar si marea masa de manevra - alegatorii din Romania? Si, pana la urma, care a fost scopul acelui discurs? Toate astea ar merita un raspuns sincer...
  • +9 (15 voturi)    
    Chiar ma miram (Luni, 17 decembrie 2018, 23:16)

    Zummm [utilizator]

    Cum de nu mai este bagat in seama criminalul asta.
    • -2 (4 voturi)    
      Doar un criminal poate elimina alt criminal. (Marţi, 18 decembrie 2018, 6:55)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Orice caracter, chiar și cel mai detestat, aduce plus valoare societății... cu condiția să nu-l inhibi și să-l folosești la maxim așa cum a făcut Iliescu.
  • +12 (14 voturi)    
    e groasa.... (Luni, 17 decembrie 2018, 23:39)

    liviu_ [utilizator]

    postacii pesedei au inceput sa arunce niste comentarii si minusuri... inseamna ca e groasa ...
    • +7 (9 voturi)    
      Pustacii bullshevini is bruiati (Marţi, 18 decembrie 2018, 8:36)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Comenteaza random de parca au fost paliti cu maciuca in cap, desi nu era nevoie. Haios sa vezi cucuvaua strigand, fake, fake, hahahaha, luati cu aparece mancurtilor!
  • +6 (10 voturi)    
    Da, am observat (Marţi, 18 decembrie 2018, 6:09)

    Observatory [utilizator]

    de aici de departe peste Ocean, se simte un miros puternic , nu numai in politica dominata de acest clovn, neșcolarizat , prostavan și hot��care se crede deja Imparstul României .
    Comentariile sunt dince început mai mincinoase , care sincer nu doresc o Românie liberă și prospera.
    Au votat niște borfași și acum au început sa posteze minciuni de formula securista și comunista...
    PSD , Comuniștii și Securiștii :
    Lasă-ți Ciolanul.
    Sunteți bătrâni și foarte prosti !
  • -1 (1 vot)    
    haha (Marţi, 18 decembrie 2018, 12:25)

    toxx [utilizator]

    avand in vedere ca toata echipa de troli psd (divizia care se ocupa de hotnews / g4media) s-a activat, spune doar un singur lucru:

    interviul a avut loc asa cum spune jurnalistul francez.

    restu e propaganda kgb/fsb, ca doar acolo a invatat ilici
    • +1 (1 vot)    
      ma tem ca e invers.... (Marţi, 18 decembrie 2018, 14:54)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      98% dintre postari - si alea violente - sunt impotriva Psd-DRagnea. E usor de observat!

      Penibil e ca tot tatucul Iliescu ii salveaza pe #rezistii in pana de idei si forte....
  • +3 (3 voturi)    
    INTREBARE RETORICA. (Marţi, 18 decembrie 2018, 14:28)

    SCRAMBLED [utilizator]

    Stie vreun comentator de pe aici ce a declarat EXACT Iliescu?
    Raspunsul meu este NU.
    ATUNCI LUATI DE BUNA DECLARATIA SCRISA PE FACE BOOK, e singura credibila.
    Daca dumnealui afirma in scris ceva, poate sa infirme cineva?

    Ca ziaristii de la Figaro au facut o compilatie de ziceri nu e de mirare. Ziaristii nu sunt fete mari.
    • +1 (1 vot)    
      REVIN (Marţi, 18 decembrie 2018, 14:32)

      SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui SCRAMBLED

      Citat dintr-un update publicat de Hotnews:

      "În înregistrarea pusă la dispoziție, nu există partea în care Iliescu ar vorbi despre fracturi în PSD cauzate de Liviu Dragnea, spune însă "în relaţiile din cadrul partidului situaţia nu este simplă. Nici măcar pentru liderul partidului şi pentru alţii"."

      Combatem, combatem, da care e adevarul?
    • +1 (1 vot)    
      se interes ciudat pentru Iliescu!! (Marţi, 18 decembrie 2018, 14:53)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui SCRAMBLED

      brusc, i-a apucat pe francezi dorul de un batran dintr=o tara oarecare...
  • 0 (0 voturi)