Manda: Guvernul nu o să-l anunțe pe Iohannis cu privire la ordinea de zi a ședințelor. Ce prevede Constituția

de DG     HotNews.ro
Luni, 17 decembrie 2018, 14:49 Actualitate | Politic


Claudiu Manda
Foto: Agerpres
Vicepreședintele PSD al Senatului, Claudiu Manda, a susținut luni că Guvernul are tot dreptul să refuze să-i transmită președintelui Klaus Iohannis ordinea de zi a ședințelor Executivului atâta vreme cât acestea nu vizează chestiuni care țin de politica externă sau de apărare. Constituția îl contrazice însă pe senatorul social-democrat, precizând că șeful statului poate participa la ședințele de guvern în care se dezbat ”probleme de interes național”.

"Din câte știu eu președintele Iohannis poate să participe la ședințele de Guvern dacă sunt chestiuni care țin de competențele domniei sale, cum ar fi de securitatea națională, politica externă sau apărare. Dacă nu au legătură, am înțeles că Guvernul nu o să îl anunțe și consider că a procedat corect", a spus Manda, citat de Mediafax.

Klaus Iohannis i-a transmis luni, o scrisoare premierului Viorica Dăncilă, prin care îi solicită agenda de lucru a fiecărei ședințe a Guvernului, după ce ministrul Justiției, Tudorel Toader, a afirmat că la PSD a fost agreat că amnistia și grațierea vor fi ultima soluție.

Articolului 87 din Constituție prevede că: "(1) Preşedintele României poate lua parte la şedinţele Guvernului în care se dezbat probleme de interes naţional privind politica externă, apărarea ţării, asigurarea ordinii publice şi, la cererea primului-ministru, în alte situaţii. (2) Preşedintele României prezidează şedinţele Guvernului la care participă".




















5084 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    manda este In Postul Craciunului vis a vis (Luni, 17 decembrie 2018, 14:53)

    un domn [utilizator]

    de echerul LOV, se vede si se poate citi ce abereaza Claudica
    • +8 (8 voturi)    
      ete na, (Luni, 17 decembrie 2018, 16:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      e volguța în concediu de maternitate intelectuală. Cred că i-a fătat mintea vreo idee vadimistă) și claudică crede că are liber la exprimări personale. Dar las că se întoarce ea după ce pasează ideea (ideile) către hamsterul flaușat și să te ții atunci asalturi la Iohannis și Constituție.
  • -9 (15 voturi)    
    sa participe (Luni, 17 decembrie 2018, 14:56)

    cucuveaua mov [utilizator]

    chiar daca nu primeste agenda.
    sau este doamna bolnavioara si sta sa o ingrijeasca?
  • +9 (13 voturi)    
    mai... (Luni, 17 decembrie 2018, 15:06)

    liviu_ [utilizator]

    faptul ca nu le mai paa pesedeilor de NIMIC se vede clar...

    lege?! nu dau 2 parale...
    consitutie ?! nu le pasa

    etc

    astea conteaza numai cand se pot folosi in folosul lor... altfel se pot ignora fara probleme!
  • +2 (16 voturi)    
    trunchiati pasajul sa va iasa ce vreti? :)) (Luni, 17 decembrie 2018, 15:06)

    premierul grivco [utilizator]

    "probleme de interes naţional privind politica externă, apărarea ţării, asigurarea ordinii publice" nu inseamna orice "probleme de interes naţional" cum spuneti voi. Ca dupa "probleme de interes naţional" nu e punct sau virgula, ci articolul continua si identifica problemele care au legatura cu presedintele.
    In fine, sa-i comunice agenda si sa-l tina la usa, pana discuta probleme privind politica externă, apărarea ţării, asigurarea ordinii publice :))))))
  • -6 (8 voturi)    
    elefanti (Luni, 17 decembrie 2018, 15:10)

    feroviarul123 [utilizator]

    Prea multi elefanți în ședințele de guvern.
    • 0 (6 voturi)    
      nu mai trebuie si un robot (Luni, 17 decembrie 2018, 15:23)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      parerea mea
  • +10 (14 voturi)    
    Asta e buna! (Luni, 17 decembrie 2018, 15:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Păi gasca asta de hoti care conduce Romania tine seama de Constitutie? Ei se pricep doar la furt si la distrugerea statului de drept. De când sunt la guvernare, psd+alde (cu sprijin judmr) altceva nu au facut.
  • +10 (12 voturi)    
    Aceasta figura de securist obosit, (Luni, 17 decembrie 2018, 16:49)

    Isobar [utilizator]

    chiar crede ca romanii nu-si mai inteleg limba.
    Aceasta ordonanta de urgenta este " o problema de interes national si international".
    Aceasta ordonanta de urgenta pote pune in pericol
    " asigurarea ordinii publice".
    Aceasta ordonanta de urgenta obliga Presedintele la "apărarea ţării" de banda de talhari organizata de
    PSD-ALDE.

    Amnistia si gratierea se discuta in Parlamentul Romaniei iar cei care o fac la comanda SEFULUI vor fi pedepsiti de poporul ROMAN.