Încă un deputat și-a dat demisia din PSD și se înscrie în Pro România, partidul lui Victor Ponta

de L.P     HotNews.ro
Duminică, 16 decembrie 2018, 17:49 Actualitate | Politic


Petric Octavian
Foto: facebook
​​Deputatul PSD, Octavian Petric și-a anunțat duminică demisia din partid."Sunt mâhnit că în PSD, un partid în care vocea fiecărui social-democrat se putea face auzită, azi relația dintre conducere și membri este inexistentă. Nu mai poate vorbi nimeni și, dacă cineva îndrăznește să aibă o altă opinie, este pus la zidul infamiei", scrie deputatul pe pagina sa de Facebook. Petric a anunțat că se înscrie în partidul lui Victor Ponta. În noiembrie și la începutul lunii decembrie alți șapte parlamentari și-au dat demisia din PSD și s-au înscris în partidul lui Victor Ponta.

"Din păcate, în acești ultimi doi ani de când PSD a câștigat alegerile cu un program de guvernare consistent, la nivel parlamentar și public ni se impun 4-5 teme care nu au nimic de a face cu ceea ce am susținut toți în campania electorală. De 2 ani de zile nu se discută decât despre modificarea legilor justiției, a codurilor penale și de procedură penală, despre amnistie și grațiere.(...)

Sunt mâhnit că în PSD, un partid în care vocea fiecărui social-democrat se putea face auzită, azi relația dintre conducere și membri este inexistentă. Nu mai poate vorbi nimeni și, dacă cineva îndrăznește să aibă o altă opinie, este pus la zidul infamiei!", scrie deputatul pe Facebook.

"Nu mă mai regăsesc în PSD, un partid care nu mai reprezintă interesele românilor şi în care nu mai sunt respectate principiile şi valorile în care cred. (...) Din păcate, în aceşti ultimi doi ani de când PSD a câştigat alegerile cu un program de guvernare consistent, la nivel parlamentar şi public ni se impun 4-5 teme care nu au nimic de a face cu ceea ce am susţinut toţi în campania electorală. De doi ani de zile nu se discută decât despre modificarea legilor Justiţiei, a codurilor penal şi de procedură penală, despre amnistie şi graţiere", a mai scris Petric.

Octavian Petric a anunţat că luni îşi va depune adeziunea la Pro România, din dorinţa de a contribui "la relansarea unei stângi autentice", şi şi-a exprimat speranţa ca, într-un viitor cât mai scurt, să i se alăture şi alţi colegi.

La începutul lunii decembrie patru deputați PSD, printre care și liderul din Caraș-Severin Ion Mocioalcă, și-au anunțat plecarea din PSD și înscrierea în partidul lui Victor Ponta, Pro România. Este vorba de deputații Ion Mocioalcă, Ion Spânu, Mihai Popa și Mihai Mohaci.

La mijlocul lunii noiembrie alți trei parlamentari PSD de Ilfov au demisionat din PSD. Cei trei și-au motivat gestul spunând că nu sunt de acord cu "modul autocrat in care este condus in ultima vreme partidul”. Este vorba despre senatorul Emanuel Gabriel Botnariu si deputatii Corina Alexandra Bogaciu și Constantin Cătălin Zamfira.

















2679 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    :D (Duminică, 16 decembrie 2018, 18:06)

    Nevermind [utilizator]

    Misto manevra. Partid balama pana la debarcarea lui Dragnea, dupa care fuziune cu matca de pe pozitie de forta si pentru pozitii de conducere, in vederea asigurarii majoritatii pana la alegeri. Las' ca pana atunci mai pot obtine diverse daca sustin unele legi. O sa fie de popcorn
  • +10 (10 voturi)    
    un program consistet de un maroniu inconfundabil (Duminică, 16 decembrie 2018, 18:57)

    mnicku [utilizator]

    atit a mai ramas din "program" ..... culoarea si mirosul pestilential
  • 0 (4 voturi)    
    @Nevermind,@mnicku (Duminică, 16 decembrie 2018, 20:01)

    natbl73 [utilizator]

    E nevoie de un partid de centru-stanga (sa nu confundam, Dragnearorman e in sud-est)
    De fel, eu sunt de centru-dreapta (geografic, centru...), dar stiu ca si parintii mei, pensionari, trebuie sa aiba unde vota...

    Imi voi lua minusuri...cuvantul central ramane CENTRU
    • 0 (0 voturi)    
      eh (Duminică, 16 decembrie 2018, 22:14)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      Exista pe centru stanga, sa nu zic mai stanga ca psd, usr. Bine, ei se marketeaza de dreapta sau merg pe burta ref orientare. Ar trebui un usr care sa se dea drept ce este: de stanga. Si marketat (si) la "tara", nu elitist.

      Eu sunt de dreapta si chiar nu am cu cine. PNL e doar cu numele si-i votez in scarba, in lipsa de altceva, in cazul in care nu desenez pe buletinul de vot mesaje de dulce. Ar trebui un partid cum astia sunt doar cu numele: National si Liberal.
      • 0 (0 voturi)    
        pe undeva, aveti dreptate, (Duminică, 16 decembrie 2018, 23:00)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        daca este sa interpretam doctrinele mot-a-mot

        ...nu am dat niciodata minus celor care considera evolutionismul ca fiind stangist (desi nu au venit cu argumente pana acum), dar va rog nu ii marketati de dreapta, ca apoi sa ii decretati stangisti pe cei pe care eu ii consider de ...centru
        • 0 (0 voturi)    
          ?!? (Duminică, 16 decembrie 2018, 23:16)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          Pe cine am marketat Eu de dreapta? ;) Asta o fac ei pentru cei care pun botul si se cred/dau de dreapta. E plin de ei pe aici. Sunt aceiasi care au pus botul la pdl/base si dupa aia la nicu shordan. Daca le arati o forma desenata/prezentata frumi, nu mai cerceteaza fondul.

          Doctrine, din pacate, nu mai sunt. Oricum este dificil sa mai existe ca la carte, dar la noi este o varza totala.
          • 0 (0 voturi)    
            nicusor dan (Luni, 17 decembrie 2018, 0:09)

            natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            va rog, nu pot avea respect pentru cei care nu cunosc numele celor pe care ii critica (argumente?)
            • 0 (0 voturi)    
              :D (Luni, 17 decembrie 2018, 10:26)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

              Pai sa dau in ordinea respectului pentru personaj :)))

              https://www.youtube.com/watch?v=Mu0SD0KVsw0

              https://www.youtube.com/watch?v=LQJC-Sbcyb0

              1. in 2012, cand a candidat la primarie, a avut un program "interesant", pe care l-a facut pierdut dupa aceea. Mai sunt urme pe net. De ex, cine voia sa faca un bloc de locuinte, era OBLIGAT sa doneze primariei x% din apartamente ca locuinte sociale in schimbul obtinerii autorizatiei de construire

              2. din cauza lui o avem pe firea primar. Nu a dorit sa negocieze nimic cu pnl pentru ceva comun, cand era clar ca un partid ca ala nu avea cum sa renunte la a fi prezent in alegeri intr-un fel sau altul, cum era clar si ca nici el nu are sanse solo. Omul si-a testat procentele pentru punctul urmator, durandu-l undeva de Bucuresti

              3. si-a inselat alegatorii mintindu-i cu nerusinare. A foat ales consilier municipal ca sa "salveze" Bucurestiul. Ce a facut nicushor? S-a "ales" deputat si si-a bagat picioarele in increderea acordata. Intelegeam sa fie pe liste pentru boost vot, dar nu sa INSELE si sa se duca la ciolanel mai bun de ros, renuntand la locul de consilier.

              Si mai sunt. Eh, informatia asta, la indemana oricui, dar bagata in seama de putini si uitata de unii... Nici nu mai spun de subtilitati ref imagine studiata, numai la camasuta bleu, cateodata neras (intentionat) and so on... :D

              Cand a "aparut", l-am considerat alternativa. Nu m-am oprit insa la "forma" etalata, ci am studiat si fondul.