UPDATE Moțiunea de cenzură a opoziției a fost depusă în Parlament. Cîțu: "Sunt cel puțin 10 senatori de la putere care vor să voteze moțiunea"

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Vineri, 14 decembrie 2018, 9:44 Actualitate | Politic


Urnele de vot de la motiunea de cenzura
Foto: Captura YouTube
 documente
(12 Dec 2018) PDF, 281KB
​Reprezentanții PNL, USR și PMP au depus vineri dimineață, la Parlament, moțiunea de cenzură intitulată "Ajunge! Guvernul Dragnea – Dăncilă, rușinea României!". Pentru ca Guvernul Viorică Dăncilă să pice, moțiunea trebuie votată de cel puțin 233 voturi.

Cel mai probabil, luni va avea loc citirea textului, apoi joi dezbaterea și votul asupra acesteia. Documentul are 23 pagini și a fost semnat de 163 parlamentari, de la PNL, USR, PMP, Pro România și de câtiva neafiliați.

UPDATE Calendarul moțiunii în parlament se stabilește vineri, în ședința birourilor permanente programată la ora 15.00.

"Există un grup de senatori de la putere care își dorește să voteze moțiunea de cenzură. S-ar putea să avem surprize. Sunt mai mult de 10", a precizat liderul senatorilor liberali, Florin Cîțu.

"În privința premierului și ministrului, totul se va negocia după moțiune. Acei cabinet pot să includă și membrii din UDMR", a mai spus Cîțu, întrebat cum răspunde celor de la UDMR care au spus că cei de la opoziție nu au prezentat varianta lor de prim-ministru.

Matematica parlamentară

Pentru ca moțiunea de cenzură să treacă, este nevoie de un total de 233 voturi. PNL, USR și PMP au în total 150 de parlamentari, astfel că ar mai avea nevoie de 83 voturi de la celelalte partide.

Partidul lui Victor Ponta are 16 deputați și este posibil să mai primească 3 de la PSD, potrivit unor surse politice, UDMR - 30, minoritățile - 17. Mai sunt și alți 6 parlamentari neafiliați (fără deputații Pro România).

Chiar dacă ar vota cu toții, adică 69 de deputați, tot ar mai fi nevoie de 14 voturi din zona PSD-ALDE.


Vezi aici textul moțiunii de cenzură

Fragmente din document:

"Guvernul marionetă al penalului Liviu Dragnea trebuie să plece azi! Aceasta nu este o cerere a opoziției, ci o urgență națională!

Grupul infracțional organizat, condus de Liviu Dragnea, care s-a instalat la conducerea României a slăbit statul, ca să și-l supună, într-un moment în care avem nevoie de fim puternici, azi mai mult ca oricând.

Afirmăm cu putere și cu toată responsabilitate că este periculos pentru interesele naționale ca țara să rămână pe mâna acestui grup infracțional organizat, care distruge statul de drept și dinamitează stabilitatea politică și economică a României, într-un moment de instabilitate internațională.

Cei care vor încerca să-l salveze, din nou, pe Liviu Dragnea, împotriva României, vor purta pe umeri o răspundere istorică. Pentru că alegerea pe care o veți face azi, doamnelor și domnilor din PSD, ALDE și UDMR, este între Liviu Dragnea și România.

Cel mai mare protest din istoria acestei țări nu este în stradă. E unul tăcut și permanent. Sunt cei 4 milioane de români nevoiți să plece.

La trei ani de la Colectiv, după mari promisiuni electorale, avem doar 11 paturi pentru arși și niciunul dintre acestea nu este conform standardelor europene moderne. Avem promisiuni electorale pentru alte șase centre de arși în țară, care au și cadrul legal și banii de la Banca Mondială pentru a fi construite. Azi avem două clădiri finalizate la Iași și la Timișoara, dar complet nefuncționale, din cauza achizițiilor întârziate. Celelalte patru există doar pe hârtie.

În ceea ce priveşte justiţia, ştiţi bine că noi am susţinut şi vom susţine o justiţie independentă şi o luptă anticorupţie puternică. Hoţii cu hoţii, iar oamenii cinstiţi cu oamenii cinstiţi. Din păcate, cu PSD la guvernare nu vom avea niciodată MCV-ul ridicat, iar şansa noastră de a intra în Schengen va fi mereu compromisă."

Sesiunea parlamentară se va încheia, cel mai probabil, pe 21 decembrie.

Depunerea moțiunii are loc în contextul în care coaliția PSD-ALDE și-a pierdut majoritatea în Camera Deputaților, lipsindu-le 2 voturi pentru a nu depinde de alte partide. La Senat situația este ceva mai favorabilă, unde PSD are singur majoritatea necesară de 69 de senatori.

Ce prevede regulamentul parlamentului:

"Moţiunea de cenzură iniţiată de cel puţin o pătrime din numărul total al deputaţilor şi senatorilor se prezintă birourilor permanente şi se comunică Guvernului de către preşedintele Camerei Deputaţilor, în ziua în care aceasta a fost depusă. Moţiunea de cenzură se prezintă în şedinţa comună a celor două Camere în cel mult 5 zile de la data depunerii.

Dezbaterea moţiunii de cenzură are loc după 3 zile de la data când a fost prezentată în şedinţa comună a celor două Camere."


















3563 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    fii atent ce-ti doresti ca s-ar putea fie! (Vineri, 14 decembrie 2018, 9:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    PSD derbedeii au mai facut pasul in spate cand a plecat ponta si au castigat la scor , nu stiu daca e bine sa treaca motiunea la ordinul lui dragnea
    • -1 (11 voturi)    
      Perfect! Sa se intoarca Blaga+Videanu+Boagiu (Vineri, 14 decembrie 2018, 10:43)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Asa, sa plece Dragnea si Dancila, sa ne intoarcem la Boc, la Blaga, la Videanu, la Boagiu, la urmasii lui Basescu care acum, peste noapte, sunt urmasii lui Bratianu. Ei ne vor duce pe cele mai inalte culmi!
    • +2 (4 voturi)    
      asta (Vineri, 14 decembrie 2018, 12:05)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      s-a intamplat si dupa Colectiv cand Ponta si-a dat demisia si timp de un an Parlamentul condus de majoritatea PSD a facut totul ca sa submineze Guvernul. Cea mai mare plasa pe care ar putea sa o ia opozitia ar fi sa treaca motiunea si sa nu se organizeze alegeri anticipate. S-ar putea ca PSD sa-si tranteasca guvernul, a mai facut-o de 3 ori. Ponta, Grideanu, Tudose. Au antrenament la chestia asta.
      • +3 (3 voturi)    
        da...e posibil si asta. (Vineri, 14 decembrie 2018, 14:01)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

        In opinia mea, cea mai mare greseala de dupa Colectiv a fost formarea guvernului tehnocrat. Imediat dupa Colectiv era o ura si o repulsie in tara fata de PSD si toata coruptia lor, ca daca se faceau alegeri anticipate, PSD le pierdea lejer.
        Numai ca s-a venit cu varianta tehnocratilor....care, buni sau rai, nu au putut face treaba din cauza faptului ca parlamentul era dominat de PSD.
        Acum tinde sa se repede istoria: sa se dea jos guvernul PSD, sa se puna alt guvern, PSD sa stea in opozitie, iar pana la anul lumea uita....si iar voteaza PSD>
        Nu oameni buni, sa nu mai repetam greseala: sau facem alegeri anticipate sau lasam PSD-ul sa guverneze pana la anul, sa vada lumea pana la capat pe cinea votat.
  • +3 (11 voturi)    
    Beleaua acum e sa treaca motiunea (Vineri, 14 decembrie 2018, 9:58)

    Martinezu [utilizator]

    Daca trece, ar fi cea mai mare pacaleala de la comunisti incoace sa preia USR guvernarea. Acum cand Romania exlodeaza dupa ce Veorica si Dragnea i-au minat fundatia.
    Singura solutie, alegeri anticipate, si poate cu o majoritate confortabila acuala opozitie sa incerce ceva dificil spre imposibil:
    sa readuca tara inapoi in 2016 macar. Sa reinstaureze legea, si sa ii rimita pe toti cei cu carnete rosii de partid acolo unde le e locul.
    • +3 (11 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 14 decembrie 2018, 10:21)

      Radu-Mihai [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

      • +3 (7 voturi)    
        Pt anticipate (Vineri, 14 decembrie 2018, 11:32)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

        mai este o fereastra de maxim 2-3 luni pana s-ar mai putea face - presedintele nu poate dizolva parlamentul cu 6 luni inainte de alegeri iar ca sa se poata dizolva parlamentul e nevoie de inca 2 luni in care sa nu fie votate 2 premieri desemnati de iohanis. Deci in total vorbim de 8 luni iar daca alegerile prezidentiale vor fi in noiembrie 2019 inseamna ca cel tarziu in martie 2019 ar trebui sa cada actualul guvern pt a se mai putea ajunge la anticipate - greu de crezut - actuala motiune n-are nici o sansa iar o alta motiune va putea fi depusa doar incepand cu februarie 2019.
    • 0 (8 voturi)    
      Cam greu. (Vineri, 14 decembrie 2018, 10:55)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Nu văd niciu bugetar cu 4-6000 net să voteze altceva decât PSD. Nici n-au visat vreodată la salariile astea, pentru stat degeaba. Bașca alte beneficii.
      Cam greu de convins.
      • +3 (3 voturi)    
        vezi prost (Vineri, 14 decembrie 2018, 14:02)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        eu stiu o gramada de bugetari care nu il mai vor pe Dragnea, indiferent ce salarii au.
        Omul cinstit uraste si combate hotia, indiferent ce salariu ar avea.
    • -1 (5 voturi)    
      Se poate posta si ceva rational? (Vineri, 14 decembrie 2018, 11:07)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Ce belea? Sa scapam de HOTII, PENALIIi si ANALFABETII astia? Doamne ajuta!
      Daca reuseste opozitia sa schimbe guvernul, nu USR-ul va conduce Romania, ci o coalitie cu PNL in frunte, care coalitie este slab pregatita, dar ce-ar fi sa gandim constructiv? Sa se pregateasca sa preia opozitia conducerea, sa stopeze indatorarea Romaniei, sa puna criterii de competente pentru posturile decizionale, sa reactiveze DNA-ul, sa. refaca bugetul, sa faca analize de impact, sa fie politici realiste, sa intram in Schengen
      Coopereaza , sigur, BNR-ul si Presedintele!!!!
      Haideti, SE POATE!!!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Opozitia e prea dezorganizata (Vineri, 14 decembrie 2018, 12:43)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Partidul dlui Ciolos inca nu exista legal, USR se vrea un partid progresist de nisa "hipsterista" urbana, PMP nu a decis daca e "basescian" sau altceva, PNL e clar minat de diviziuni interne si lipsa de autoritate a liderului.

      Deputatii minoritatilor (bagati in seama pt ca sunt supranumerari in raport cu populatia pe care o reprezinta) sunt niste simpli rozatori la ciolanul Puterii, nu vor vota impotriva unui guvern care le da sinecuri, e contra traditiei lor parazitare.

      UDMR-ul, aliniat acum cu guvernul putinist de la Budapesta, e singura formatiune care ar putea profita rapid si fara scrupule de situatia creata prin motiunea de cenzura.

      Santajul la Dragnea a UDMR-ului a fost recent suprins fotografic, foarte graitor ca ipostaza, cu 3 deputati inconjurandu-l "golaneste" pe liderul PSD.

      Dl Dragnea e pur si simplu pus la zid, prins intre ciocanul motiunii de cenzura si nicovala santajului maghiar.

      Ca de obicei in ultimii 30 de ani, formatiunea separatista maghiara incearca sa obtina avantaje "autonomiste" pe seama dihoniei create intre partidele romanesti.

      Nu stiu daca PNL-USR-PMP il vor arunca definitiv pe dl Dragnea in plasa UDMR (odata cu el si guvernarea Romaniei), dar cred ca in momentul de fata exista multa satisfactie la Moscova si Budapesta pentru lupta crancena si iresponsabila dintre politicienii romani.

      Daca guvernul cade, dl Iohannis va avea o misiune aproape imposibila, aceea de a numi un premier care sa formeze o majoritate viabila si eficienta pana la alegerile viitoare.

      Altfel, vom avea bis repetitio de tip Ciolos, PSD-ALDE vor sta in opozitie, vor critica orice derapaj si vor veni "neprihaniti" in fata alegatorilor, riscand sa ia iarasi peste 50% !

      Opozitia sa faca ce e necesar pentru a se prezenta unita si credibila in fata majoritatii romanilor, cu un program de guvernare coerent si atragator, cu un lider carismatic.

      Esecul acestei motiuni il va face pe dl Dragnea sa para mai puternic decat este si va incuraja si mai mult santajul UDMR !
  • +4 (6 voturi)    
    De cate ori ati mai spus... (Vineri, 14 decembrie 2018, 10:24)

    gigiN [utilizator]

    ...asta,a iesit exact pe dos !!!
  • +3 (7 voturi)    
    pnl face blat pe fata (Vineri, 14 decembrie 2018, 11:26)

    tony-s [utilizator]

    cu psd, spre finalul saptamanii viitoare cand se va vota motiunea va bate vantul prin parlament din cauza sarbatorilor, motiunea nu va strange nici macar 170 de voturi cat au pnl+usr+pmp+pro romania+alti nemultumiti, daramite 233 cat e nevoie ca sa treaca. Joia viitoare majoritatea parlamentarilor, inclusiv de la pnl-usr-pmp-pro romania vor taia porcul si in nici un caz nu vor fi in parlament.
    • +2 (4 voturi)    
      Da, cam atat e Romania! (Vineri, 14 decembrie 2018, 12:29)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Un spritz si pomana porcului!
      Ce gandesc astia nascuti dupa 1989? Nimic..Ajutoare, smartphonuri si fitze de club sau nu gandesc ca n-au ce manca.
  • -3 (5 voturi)    
    De la Pro Romania sunt (Vineri, 14 decembrie 2018, 12:50)

    Rahan5 [utilizator]

    13 parlamentari care pot sa fie numiti in postul de Prim Ministru in urma negocierilor cu PNL, USR, PMP, si UDMR. Macar limitat pentru perioada cand Romania are Presedentia UE. Adica pana in iulie 2019 :
    Nicolae Constantin
    Mircea Banias
    Mircea-Titus Dobre
    Eugen Durbacă
    Mihaela Huncă
    Emilia-Marilena Meiroșu
    Cătălin Nechifor
    Gabriela Podașcă
    Alin Văcaru
    Ion Mocioalcă
    Mihai Valentin Popa
    Mihai Mohaci
    Ion Spânu
    La capitolul ,,compromisi" : Victor Ponta e plagiator, iar Sorin Cîmpeanu a fost complice la apararea acestui plagiat, deci nu pot sa intre in discutie pentru postul de Prim Ministru.
    Bănicioiu este compromis de rezultatele foarte proaste la Ministerul Sanatatii, inclusiv cercetat penal pentru ,,arsii de la Colectiv".

    Daca imediat (pana luni) nu ies la inaintare pntru Postul de Prim Ministru cei 13 parlamentari Pro Romania este destul de clar ca sunt intelesi cu Ponta ca sa sustina in secret ,,Ordonanta de ,Admistie si Gratiere" lui Dragnea pentru ,,prietenii lor din PSD".
    Deci partidul Pro Romania, dupa Motiunea de Cenzura ratata in lipsa soliciatarii de ocupare a pozitiei de Prim Ministru, poate sa-si schimbe numele in ,,Pro Tradarea Romaniei".
  • 0 (2 voturi)    
    Dați-mi un punct de sprijin (Vineri, 14 decembrie 2018, 14:38)

    Fisherman [utilizator]

    și vă ridic Pământul ! (Arhimede)

    Că situația economică a țării este într-adevăr dezastruoasă este una dar că vina aparține actualei guvernări este alta.
    Cred că trebuie să privim în față adevărul:
    - miliardele de Euro trimiși în țară rudelor lor sărace de către acei români care au plecat să muncească peste hotare reprezintă punctul de sprijin care face posibilă menținerea societății românești într-un echilibru social.
    Acești bani care nu contribuie la dezvoltarea economică nefiind investiți în afaceri profitabile sau în infrastructură nu au decât rolul de balast pentru menținerea unui echilibru social nesănătos, nesustenabil pe termen lung.
    Acest echilibru nesănătos a creat o falsă impresie clasei politice: dacă poporul nu se revoltă înseamnă că este mulțumit cu situația sa deci noi putem să furăm pe rupte din avutul țării.
    Dar: pe de o parte poporul care este activ, calificat, apt de muncă nu se revoltă pentru că: a) - este plecat din țară sau b) - este angajat la corporațiile multinaționale care au au deschis francize/filiale/subsidiare în România și care asigură salarii decente,
    iar, pe de altă parte poporul care trăiește din veniturile bugetului de stat este format din: a)- mulțimea asistaților social și care mai primesc și bonusuri de la rudele care muncesc afară astfel încât trăiesc la limita sărăciei; b)- mulțimea sinecuriștilor care încasează retribuții și pensii nesimțite de la buget care trăiesc bine-merci și c)- mulțimea celor care muncesc cinstit pe retribuții care le mențin un status economic lipsit de perspectiva dezvolttării.
    • +1 (1 vot)    
      deci e nasol ! (Vineri, 14 decembrie 2018, 21:04)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      per contrario ,ca sa fie bine ar trebui :
      -capsunarii sa nu mai trimita bani in tara
      -multinationalele sa nu mai angajeze popor calificat , apt de munca , iar cel calificat sa nu mai fie platit decent
      -cei care traiesc la limita saraciei sa nu mai primeasca bonusuri de la rude
      -cei care incaseaza retributii si pensii de la buget sa nu mai traiasca bine-merci
      -cei care muncesc cinstit cu un status economic lipsit de perspectiva ,sa nu mai munceasaca !
      baibaiatule , esti penibil !
      • 0 (0 voturi)    
        E nasol ? Tu ai spus-o ! (Duminică, 16 decembrie 2018, 16:53)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Cât despre cine este sau nu penibil nu mă voi contrazice cu tine.
        Tot tu ai comis gestul ”per contrario” ! Mai pe românește spus textul tău ar putea interpretat astfel: ”Na-ți-o frântă că ți-am dres-o !”