UPDATE Viorica Dăncilă anunță OUG pe Codurile Penale / Sunt vizate doar articolele declarate constituționale

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 10 decembrie 2018, 17:09 Actualitate | Politic


Viorica Dancila
Foto: Agerpres/EPA
Premierul Viorica Dăncilă a anunțat luni, la finalul ședinței Comitetului Executiv al PSD, că s-a decis adoptarea unei Ordonanțe de Urgență pe Codurile penale, fiind vizate doar articolele declarate constituționale. Ea a spus că a fost un vot privind "oportunitatea" acestei ordonanțe și că nu s-a stabilit când anume va fi adoptată.

Potrivit acesteia, articolele declarate neconstituționale vor reveni în Parlament, pentru a fi puse în acord cu legea fundamentală.

HotNews.ro a transmis LIVETEXT cele mai importante declarații ale liderului PSD

Viorica Dăncilă

Despre OUG pentru articolele declarate constituționale
  • În unanimitate s-a decis ca articolele declarate constituționale să vedem oportunitatea de a fi promulgate printr-o OUG
  • Am văzut că foarte multe legi au durat foarte mult, au fost contestații, dar în ce privește aplicarea acestor legi termenul a fost depășit
  • La ambele coduri. Nu pot să vă dau prea multe detalii trebuie să vedem cum ne încadrăm în normele legale
  • Am hotărât că ce s-a declarat constituțional să avem și această prevedere de OUG
  • Articolele declarate neconstituționale vor veni din nou în Parlament
  • În unanimitate s-a decis ca articolele declarate constituționale să poată fi adoptate prin OUG
  • Nu am vorbit de termen
Despre refuzul lui Klaus Iohannis de a nominaliza miniștrii propuși
  • Avem o singură alternativă, să așteptăm decizia CCR pentru că am văzut că dl președinte nu vrea nicio nominalizare până atunci
  • M-au uimit declarațiile dl președinte care a venit cu acele acuzații și jigniri care nu trebuie făcute de nimeni și împotriva nu numai a unei femei premier, ci a oricărei femei
  • E o atitudine pe care nu trebuie să o aibă președintele României
  • Acest lucru adâncește falia dintre instituția prezidențială și premier
  • Am discutat cu dl președinte la telefon, am spus că aștept o motivație pentru refuzul primelor propuneri
  • Atunci când refuzi pe cineva trebuie să ai un argument
  • Mă așteptam să am această explicație. Dacă spunea că sunt motive temeinice, atunci poate luam chiar în calcul schimbarea unei propuneri
  • Nu am avut nicio explicație
  • În momentul în care spui că femeia aceasta nu cunoaște funcționarea statului, nu e un lucru care să își facă cinste
  • Cred că nu președintele trebuie să facă evaluarea premierului sau a miniștrilor
  • Eu cred că trebuie Guvernul și premierul să-și canalizeze toată energia pentru îndeplinirea programului de guvernare, pentru exercitarea președinției europene
  • Noi deja am început să preluăm președinția UE. Timpul lucrează în defavoarea noastră. Cât să aștept? Noi plecăm cu doi miniștri care vor fi schimbați după preluarea președinției
  • Sunt două domenii în care avem un interes major: Transporturi și dezvoltare regională. Cât să mai stăm?
  • Eu știu că atunci când premierul cere revocare și nominalizare, dacă nu sunt motive temeinice președintele trebuie să nominalizeze acest lucru pentru că performanța acestui guvern și-o asumă Guvernul
  • Luați un istoric și vedeți câți miniștri au fost schimbați de diferite guverne
  • Orice premier își dorește performanță și are o analiză a fiecărui minister și unde vezi că lucrurile pot merge mai bine faci aceste schimbări
Despre înființarea unui fond de investiții
  • Acest fond de investiții op să îl avem în bugetul 2019, pe fiecare localitate în parte, cu două proiecte, legate de apă, canal
  • Vrem să facem acest fond de investiții locale








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8841 vizualizari

  • +21 (27 voturi)    
    Declara Dragnea (Luni, 10 decembrie 2018, 17:15)

    Frank777 [utilizator]

    Am decis sa nu mai furam? Nu declara.Atunci degeaba.Declara Dragnea ca isi da demisia impreuna cu toata banda de infractori.Nu declara. Asta este cu Dragnea .Merge pana la capat si ia pe toata lumea dupa el.ca un om bolnav care vrea ca toata lumea sa fie bolnava ca el si sa aiba aceiasi soara.El uraste deja pe romani.
    • +5 (7 voturi)    
      OUG (Luni, 10 decembrie 2018, 20:52)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Io zic s’o dea pe 16, iesim la incalzire pana pe 21 si ei iau Taromu’ pe 22, ca nu incap toti in elicopter :)
  • +26 (32 voturi)    
    serios?! (Luni, 10 decembrie 2018, 17:22)

    liviu_ [utilizator]

    "M-au uimit declarațiile dl președinte care a venit cu acele acuzații și jigniri care nu trebuie făcute de nimeni și împotriva nu numai a unei femei premier, ci a oricărei femei" - deci o femeie nu trebuie jignita pentur ca este femeie?!

    deci eu daca spun ca bathory a fost o criminala infecta cu probleme psihice o jignesc?! desi urmaresc 100% faptele istorice (si sunt prea bland daca ma intrebi pe mine)

    hai sictir analfabeta ce esti!
    • +1 (1 vot)    
      Vacuta Dancila (Luni, 10 decembrie 2018, 19:17)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nici nu cred ca mai vorbeste ea. Este un ventriloc in spatele ei care-i misca mandibula
  • +14 (20 voturi)    
    presedintele a mai spus (Luni, 10 decembrie 2018, 17:27)

    loveparade [utilizator]

    ca asteapta de la tine explicatii dc ii remaniati (doar ca sa veniti cu ei de buni la urmatorul cabinet).
    tu asteptai Motive de ce ii refuza pe astia noi
    deci, oul sau gaina...
  • +15 (25 voturi)    
    se pare ca pe 22.12.2018 (Luni, 10 decembrie 2018, 17:30)

    un domn [utilizator]

    va fi prea tarziu

    isiti din casa / daca va pasa

    P$D / Ciuma Roshie !


    In Strada ! Vestele tricolore !
  • +22 (26 voturi)    
    Da OUG pentru 300 de alesi nu dati? (Luni, 10 decembrie 2018, 17:31)

    ankido [utilizator]

    sau doar pe ce va convine voua?
  • +15 (21 voturi)    
    Astia insista , vor neaparat (Luni, 10 decembrie 2018, 17:38)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    razboi civil ...

    Pai sa ne incerce , zic !!!
  • +11 (17 voturi)    
    Vorba trupei Luna Amara (Luni, 10 decembrie 2018, 17:48)

    benicio [utilizator]

    Sa punem focuri, in loc de lumari!!!

    Pentru ca ticalosii astia exact asta fac, si-o cauta cu lumanarea. Cand te intalnesti cu talharii, ori te bati cu ei, ori ii lasi sa te fure. Noi ce alegem?
  • +15 (19 voturi)    
    D’le , Duamna este deșteaptă foc (Luni, 10 decembrie 2018, 17:53)

    Observatory [utilizator]

    a vorbit repede sa nu uite ce i-a spus Tractoristul cu dinții cariați ...
  • +12 (18 voturi)    
    deci... urmeaza vestele galbene (Luni, 10 decembrie 2018, 18:05)

    BogdanAngheluta [utilizator]

    repede repede ca altfel va fi nevoit sa se apuce de scris carti
  • +6 (14 voturi)    
    frumos si cu bolta (Luni, 10 decembrie 2018, 18:06)

    tahomir [utilizator]

    in capul rromanashilor pe care nu-i intereseaza si pe care nu-i afecteaza
    PSDul, de fapt consilieri israelieni ai PSDului stiu prea bienc a au de-a face cu o natie de talambi si de plante asa ca merge sa le dea cu stropi
  • +16 (22 voturi)    
    Discurs (Luni, 10 decembrie 2018, 18:14)

    Cacarau1 [utilizator]

    Am urmarit discursul lui tanti Viorica, bineanteles cu mare atentie. Ce mi-a atras atentia si este de-a dreptul ridicol, acest discurs este similar ca a unei tanti Viorica, aia care venea si facea sambata curat in grajd si mai mulgea si vaca. Pacat ca Romania a ajuns la cheremul unui infractor. Uneori imi e mila de aceasta vacuta, dar se pare ca prostul pana nu e si fudul, nu merge, nu e prost destul...
    In orice caz, Proasta trebuie sa plece cat mai repede. Asta cred ca si-o doresc si alte milioane de romani, nu de alta, dar f multi romani exceleaza in Occident in multe domenii de varf si ii face de rusine.
    • 0 (0 voturi)    
      toată (Luni, 10 decembrie 2018, 19:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cacarau1

      admirația pentru tine că ai reușit să urmărești discursul vasilicăi.
  • +17 (23 voturi)    
    Am hotărât că ce s-a declarat constituțional (Luni, 10 decembrie 2018, 18:17)

    alibaba: 10.8.18,26.5.19,HN [utilizator]

    să avem și această prevedere de OUG


    Intr-o democratie se dezbate - nu hotaraste cu barosul.

    Ati reusit sa reduceti democratia. Asta este programul vostru de guvernare. Infectiilor!
  • 0 (0 voturi)    
    demisia mizerie pesedista (Luni, 10 decembrie 2018, 19:07)

    vidra [utilizator]

    Nesimtita asta s-a ratoit la reporteri cand au intrebat-o ce contine ordonanta. Ha ma, ce va tre voua sa stiti ce ordonante dam? Stie el domnu dragnea mai bine, auzi la ei curiosii!

    Eu nu ii inteleg pe cei care pot rade de dancila, daea si ceilalti cretini din guvern. Astia nu sunt niste victime ale lui dragnea, sunt niste calai care prin prostia, malitiozitatea si incompetenta lor ne omoara pe toti!
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 10 decembrie 2018, 19:09)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    ,,Jignirile" lui Iohannis contra lui Dancila (Luni, 10 decembrie 2018, 19:11)

    Rahan5 [utilizator]

    de vineri :
    „de facto, România nu are prim-ministru, a doua, inabilitatea PSD de a face politică”
    „această doamnă nu înțelege cum funcționează statul”
    „acest Guvern e condus de infractorul Dragnea prin interpuși”

    Sa mearga Dancila cu aceste ,,jigniri" in orice tribunal din lume contra lui Iohannis, inclusiv in Romania, si sa vada daca-i da cineva dreptate.
  • +4 (6 voturi)    
    care-o fi (Luni, 10 decembrie 2018, 19:59)

    nahir [utilizator]

    urgența OUG pe articole de lege declarate constituțional?
    Vrea musai să raporteze cu mândrie patriotică 100 km de autostradă?
  • 0 (0 voturi)    
    II DOARE IN FUND (Luni, 10 decembrie 2018, 20:17)

    elysyum [utilizator]

    Ordonanta daca sta 5 MINUTE pe Monitorul Gficial si-a facut efectul salveaza fufardelele fugite plus ciorditorii cleptocratiei fugiti si cei cu ftrica in san cu morman in offshore...dupa poate fi abrogata s-au albit averile din ciordeala....si parandarat ale GIO
  • -6 (10 voturi)    
    nu mai faceti spume ! (Luni, 10 decembrie 2018, 20:32)

    miculescu-rucar [utilizator]

    de acest oug va beneficia si carmecita !
    au pus-o cu johanis !
  • +1 (1 vot)    
    Alternative ramase singure (Luni, 10 decembrie 2018, 20:55)

    n.dumiritu [utilizator]

    Ma scuzati ca ma bag in seama, da'-mi raneste vederea: "Avem o singură alternativă" e gresit, pt. ca alternativele incep la 2 optiuni. Cind ai o singura varianta, nici optiune nu o poti numi macar, daramite "alternativa". Iar daca varianta e sa stai sa astepti, nefacind ceva, esti doar pasiv, nu "ai", ci esti "avut". Sa lasam asta, e doar formal. Altceva e mai semnificativ.

    Premierul nu poate avea o negociere cu presedintele si recunoaste asta. Vorbesc aceeasi limba, sint din aceeasi tara, au interese superioare declarate comune, dar nu pot ajunge la un acord dintre cele mai simple: nominalizarea unor oameni in functii publice. Aceste persoane vor conduce negocieri incomparabil mai grele in scurt timp? Serios, avem diplomatie (e drept, externa), avem cohorte de consultanti de la vindut gogosi la otravit fosti prieteni, si nu gasim priceperea de a gasi in comun niste oameni agreati? Presedintele e PUTERE EXECUTIVA, daca e cazul sa-i amintim Vioricai, poate ca nu stie asemeni unuia care a fost ministru, Toma Petcu, care-si sustinea ignoranta senin la Digi.
  • +1 (1 vot)    
    ,,Jignirile" lui Iohannis contra lui (Luni, 10 decembrie 2018, 22:14)

    Rahan5 [utilizator]

    Dancila, de vineri :
    „de facto, România nu are prim-ministru, a doua, inabilitatea PSD de a face politică”
    „această doamnă nu înțelege cum funcționează statul”
    „acest Guvern e condus de infractorul Dragnea prin interpuși”

    Sa mearga Dancila cu aceste ,,jigniri" in orice tribunal din lume contra lui Iohannis, inclusiv in Romania, si sa vada daca-i da cineva dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    Imi pare rau (Marţi, 11 decembrie 2018, 1:38)

    kthor7 [utilizator]

    Suntem pierduti. Si am spus, din 2012. Codurile penale scapa criminalii infractorii si interlopii iar oamenii cinstiti fac puscarie daca incearca sa-i dea in vileag. Cititi tot ce au scos, pnl e cu ei, toti, udmr, suntem inaintede 1989, ei l-au omorat pe ceausescu la craciunul din 89, dupa 30 de ani ne omoara pe noi, tot de craciun.