Ședința Comitetului Executiv al PSD - Liviu Dragnea vrea să dea un mesaj de forță în teritoriu și să-și asigure majoritatea parlamentară

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 10 decembrie 2018, 8:20 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea si Viorica Dancila
Foto: Agerpres
Liderii PSD se reunesc luni la Parlament în ședința Comitetului Executiv Național în contextul în care majoritatea de la Camera Deputațiilor este fragilă iar în următoarea perioada Coaliția are teme importante pe agendă. Social democrații trebuie să strângă rândurile pentru că, până la sfărșitul anului, au de trecut în Parlament legea bugetului de stat și legea pensiilor. Totodată, Liviu Dragnea trebuie să-și asigure majoritatea parlamentară și să transmită un mesaj de forță în teritoriu.

Pe ordinea de zi oficială a ședinței ce va începe la ora 14.00, la Palatul Parlamentului, figurează proiectul de buget pe anul viitor dar și prezentarea rezultatelor vizitei efectuate de premierul Viorica Dăncilă la Bruxelles.

Surse social demcrate au declarat pentru Hotnews.ro că se va discuta despre majoritatea parlamentară, dar și despre refuzul președintelui Klaus Iohannis de a semna decretele de revocare din funcție a doi miniștri.

Plecarea din PSD a celor patru deputați a destructurat grupul social democrațiilor de la Camera, Opoziția fiind la un pas de reuși în demersul de revocare al Liviu Dragnea de la șefia Camerei Deputațiilor. De altfel în interiorul grupului PSD de la Cameră există o breșă, mai mulți deputați fiind fideli liderilor nemulțumiți din partid, ca de exemplu Gabriela Firea, Adrian Țuțuianu dar și Mihai Tudose și Marcel Ciolacu.

În contextul în care Opoziția anunță că până la finalul sesiunii parlamentare va boicota ședințele de plen de la Camera Deputaților și că urmează în următoarele zile să depună și moțiunea de cenzură, principala preocupare a conducerii PSD este asigurarea majorității parlamentare.

Astfel, liderii PSD vor discuta despre situaţia organizaţiilor din care au plecat parlamentari, şefi de filiale, cum este cazul organizaţiilor de la Braşov şi de la Caraş Severin.

"Trebuie să vedem ce se întâmplă în organizaţiile în care au plecat câţiva colegi, cum e Braşovul, cum e Caraş, deci discutăm chestiuni organizatorice, dar şi chestiuni care vizează activitatea următoare: agenda, program, moţiunea de cenzură, buget, a declarat vicepreşedintele PSD Florin Iordache, citat de agenția Agepres.

Un alt punct pe ordinea de zi important este modul în care PSD va gestiona public conflictul cu președintele Klaus Iohannis în urma refuzului acestuia de a semna decretele de revocare din funcție a doi miniștri social democrați. Dincolo de sesizarea la CCR, PSD trebuia să adopte o poziție fermă la nivel public.

Tot pe agenda oficială se află bugetul de stat pe anul viitor care ar trebui să fie aprobat de Guvern în cursul acestei săptămâni și trimis apoi Parlamentului spre dezbatere. De altfel, premierul Viorica Dăncilă, ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici și consilierul premierul Darius Vâlcov s-au întâlnit duminică seară la sediul PSD din Kiselef cu Liviu Dragnea petru a discutat în aces sens.

Un alt punct pe ordinea de zi a ședinței social-democrațiilor este și prezentarea rezultatelor vizitei oficiale efectuate de Viorica Dăncilă la Bruxelles. De altfel, premierul a declarat vineri că va exista o comunicare în acest sens către liderii din teritoriu.

"Trebuie să le spun şi celor din Comitetul Executiv Național care au fost rezultatele prezenţei noastre la Bruxelles, la întâlnirea cu Colegiul Comisarilor. Acelaşi lucru l-am prezentat şi domnului preşedinte Liviu Dragnea şi acelaşi lucru vrem să-l prezentăm şi în faţa CExN. Aşa este normal. Să facem un raport al activităţii noastre şi al modului în care este pregătit Guvernul pentru preluarea Preşedinţiei (Consiliului UE - n.r.), dar şi al faptului că acolo s-a văzut cu adevărat cine are dreptate", a declarat Dăncilă, după o întâlnire cu Liviu Dragnea.

Deși nu este pe ordinea oficială a ședinței se așteaptă ca liderii PSD să deschidă și subiectul amnistiei și grațierii.

















3112 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    dracnea... (Luni, 10 decembrie 2018, 9:05)

    liviu_ [utilizator]

    nu stie decat sa distruga justitia, sa se lupte cu ceilalti membrii de partid si sa arunce niste promisiuni poporului ca sa nu-i sara in cap...
    ATAT!

    oricum si daca nu reuseste sa asigure majoritateail pune pe iordache sa incalce regulile si sa nu-l dea nimeni jos... pentruca suntem intr-o dracneacratie, nu?!
  • +13 (15 voturi)    
    comparație... (Luni, 10 decembrie 2018, 9:13)

    baligosul [utilizator]

    Oare în perioadele în care PSD-ul a fost condus de alții, au fost la fel de multe CExN sau Congrese? Cred că sub Dragnea s-au stabilit noi și mari recorduri...
  • +14 (16 voturi)    
    Ar fi necesar un mesaj de bun simț. (Luni, 10 decembrie 2018, 9:15)

    asavreau [utilizator]

    Ne-am săturat de forțoșii și forțoasele din guvern care se laudă că ne vor binele.Aș vrea să-i văd în locul nostru când le facem exact ce ne fac ei!Cred-că câștigi o majoritate când guvernezi în interesul cetățenilor și nu te ocupi toată ziua de bunăstarea infractorilor.Mai discutați și de transporturi,spitale,școli,căldura din casele românilor care iau foc de la improvizații.Nu face nimic guvernul pentru binele românilor și nu mai poate de obosit ce este!
    • +13 (15 voturi)    
      Din pacate nu e timp tocmai pt ca "trebuie (Luni, 10 decembrie 2018, 9:47)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      transmis un mesaj de forta in teritoriu"!

      PS. Poate dupa aia, dupa ce isi sleiesc astia "fortele" tot transmitand mesaje de forta, or sa vina altii care vor guverna pt TOTI !
    • +10 (10 voturi)    
      Sa le dea ... (Luni, 10 decembrie 2018, 10:26)

      astronaut [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Dzeu lor tot ce ne doresc ei pentru noi !
  • +9 (11 voturi)    
    E de admirat energia acestui pirat (Luni, 10 decembrie 2018, 10:35)

    John M. [utilizator]

    al puterii, dar, din pacate, Romania cu atat se alege din amatorismul acestor scamatori care nu stiu decat sa scoata din palarii porumbei pentru ministere doar ca acestia sa dispara imediat in decorul de fum si oglinzi, spre disperarea noastra.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu-i nimic de admirat (Luni, 10 decembrie 2018, 11:55)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      este doar de inlaturat.
      • +4 (4 voturi)    
        Omul asta trage PSD la fund (Luni, 10 decembrie 2018, 13:01)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Dacă PSD ar avea o opoziție reală, acrobațiile lui Dragnea ar fi aruncat partidul în aer pînă acum. Așa, avem, parte și noi, cetățenii, și PSD cu o boală lungă și chinuitoare.
        • +1 (1 vot)    
          Da, cred ca ai dreptate (Luni, 10 decembrie 2018, 13:43)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

          .
  • +9 (9 voturi)    
    Acest Comitet Executiv este,de fapt, (Luni, 10 decembrie 2018, 11:01)

    Rescator [utilizator]

    un Grup Infracțional Organizat al Ciumei Roții,de fapt
    o Mafie rapace și antinațională.Fiecare zi cu ăștia la
    putere este un nou cui in coșciugul Romaniei.
  • +5 (7 voturi)    
    legislatie (Luni, 10 decembrie 2018, 11:05)

    vizirul [utilizator]

    lacunara care permite ingerinte inadmisibile a unui partid in problemele executive ale guvernului dar si obedienta unui prim ministru fata de seful partidului majoritar, jucand rolul guvernului unui partid si nu a unei tari.Mai nou se pare ca CEX-ul PSD este guvernul Romaniei.
  • +6 (6 voturi)    
    WoW! Baba Docila si Bestia... (Luni, 10 decembrie 2018, 11:32)

    ...!?! [utilizator]

    )))...
  • +7 (7 voturi)    
    Nu inteleg de ce nu mi-a aparut comentariul (Luni, 10 decembrie 2018, 11:54)

    Habermas [utilizator]

    anterior. Exista cuvinte din vocabularul de baza al limbii Romane pe o lista neagra, sau ce? Sau cenzura textului se face pe baze de opinie artistica, sau cum? Sau la Bucuresti exista anumite interpretari beletristice cum ca anumite cuvinte inseamna "invective"? Ma enerveaza chestia asta.

    Bine ca este un nemernic precum dragnea la butoanele Romaniei, iar noi nu mai putem vorbi nici pe forumurile online.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu te da batut ! (Luni, 10 decembrie 2018, 14:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Persevereaza !

      PS. Vorbesc avand la baza experienta personala ! ;)
  • +2 (4 voturi)    
    Problemă (Luni, 10 decembrie 2018, 12:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Având in vedere ca pesedeaua are câteva sute de mii de membrii, iar in CExN sunt câteva sute, să se afle câți hoți pe metru patrat vor fi in sala in aceasta zi?