Românii din Italia riscă să rămână fără mașini. Ludovic Orban cere guvernului să blocheze măsurile discriminatorii din noul Cod rutier italian

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 14:59 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Guvernul ar trebui să ia imediat măsurile necesare față de autoritățile italiene pentru a opri confiscarea mașinilor deținute de români, afectați de noile prevederi ale Codului rutier italian, spune liderul PNL, Ludovic Orban, acuzând Cabinetul Dăncilă de nepăsare.

Potrivit noii legii, românii riscă să se trezească cu mașinile confiscate de către autoritățile italiene. Concret, începând din 4 decembrie, în Italia a intrat în vigoare o modificare a Codului rutier italian prin care românilor le este interzis să mai conducă autoturisme înmatriculate în România, dacă respectivii români au o rezidență care este mai mare de 60 de zile. În caz contrar, acestora le sunt confiscate mașinile sau vor fi amendați cu sute de euro, iar măsura este pusă în aplicare chiar în aceste zile.

”Somez Guvernul să întreprindă toate demersurile necesare față de autoritățile italiene pentru a opri discriminarea la care sunt supuși cetățenii români, care ar trebui să se bucure de aceleași drepturi în cadrul Uniunii Europene”, spune Orban, potrivit unei declarații transmise Hotnews.ro.

Orban mai spune că Guvernul României a atins un nivel de nepăsare și incapacitate cronice, nefiind în stare să mai apere interesele românilor din străinătate sau măcar să fie la curent cu modul în care le sunt încălcate drepturi fundamentale, precum cel la proprietate sau liberă circulație.

”Este vorba de încălcarea gravă a două principii fundamentale, cele referitoare la dreptul de proprietate și la libera circulație. Implicit, este vorba de încălcarea Tratatului Uniunii Europene prin care probabil sute de mii de români sunt prejudiciați și puși într-o situație extrem de dificilă în pragul sărbătorilor”, mai spune el.



















2396 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    soluție (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 15:02)

    Mazeta [utilizator]

    să le înmatriculeze în Muedia.
    • +3 (3 voturi)    
      Paradoxal e ca si in Romania (Duminică, 9 decembrie 2018, 0:55)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Trebuie sa înscrii o mașină străină în termen de 90 zile. Ce mai putere, ce mai opoziție. Vai de noi !!!!
  • +11 (13 voturi)    
    Și în Belgia e la fel, mi se pare normal (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 15:55)

    vali2 [utilizator]

    În Belgia ai 90 de zile de când te-ai înscris în Belgia sa îți transcriu și mașina. Nu este nimic descriminatoriu, pur și simplu vor sa plătești taxele pt mașina în tara în care folosești infrastructura..
    S-a aflat și Mr Orban cu un subiect cu care sa se bage în seama.. Însă mai bine ar lua exemplu și sa implementeze și în ro o asemenea masura
    • +4 (6 voturi)    
      Cum (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 16:21)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      Cum să o implementezi când ministăreasa de la Mediu, Plumb, avea un SUV înmatriculat în Bulgaria ... așaaaa, ca un exemplu pentru prostime.
    • +1 (3 voturi)    
      Mda, (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 16:45)

      not_you [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      I-ar rezolva pe "bulgari"!
  • +1 (3 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 16:31)

    tudorr [utilizator]

    Sa conduca sau sa posede masina inmatriculata in Romania? E o diferenta mare!
  • +5 (5 voturi)    
    Cine ii opreste (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 16:40)

    vasile-roaita [utilizator]

    Sa-si inregistreze masinile in Italia?
  • +4 (6 voturi)    
    aoleu sica-mandolica ! (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 17:45)

    miculescu-rucar [utilizator]

    iar ai vorbit cand trebuia sa taci!
    ai devenit mai penibil decat ion i. bratianu-cartof !
    tu si partidul tau .
  • +4 (6 voturi)    
    Italienii intarziati... (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 17:50)

    Stef_and [utilizator]

    In toate tarile UE nu poti sa stai cu masina inmatriculata in alta tara mai mult de un anumit timp.
    Ce vrei tu Orbane este discriminare.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu-ți convine? (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 17:53)

    Observatory [utilizator]

    Du-te de unde ai venit !
    Șmecherii țigănești sa nu plătești taxe , dar doar sa bagi banul străin in buzunarul propiu !
  • 0 (2 voturi)    
    Efect retroactiv al legii (Duminică, 9 decembrie 2018, 4:28)

    _tudor_ [utilizator]

    O lege cu privire la durata limitata de utilizare a unui autoturism strain exista cam peste tot. (din pacate in Romania nu se prea aplica, dar asta e alta discutie).
    Limitarea la 60 de zile e oarecum acceptabila, desi introduce o discriminare pentru cei care locuiesc in Italia intre 60 si 182 de zile, deci nu sunt rezidenti acolo.
    Insa e inacceptabil faptul ca legea se aplicadin prima zi si nu dupa 60 de zile. Daca cineva a folosit o mansina de 61 de zile nu a incalcat cu nimic nici o lege de nicaieri. Odata cu intrarea in viroare a legii acel cineva comite o ilegalitate fara voia sa.
  • +1 (1 vot)    
    TOT RESPECTUL DL.e Orban (Duminică, 9 decembrie 2018, 18:04)

    Dizidentul [utilizator]

    am avut o impresie mai buna despre dumneavoastra,dar cu parolele nationaliste nu cistigati nimic.FIECARE STAT DIN EU SI DIN LUME ARE LEGILE SALE daca vin o gramada de nespalati din Romania si cred ca au descoperit OUL lui Columbus ca sa plateasca mai putin(impozit si asigurari Auto) dumneavoastra nu trebuie sa sariti imediat in ajutorul acestor oameni(cum au procedat si incearca sa forteze legile din tarile gazda nu fac ONOARE ROMANIEI SI NICI DUMNEAVOASTRA)