Iohannis amână numirea noilor miniștri și-i atacă dur pe Dragnea și Dăncilă: Acest Guvern e condus de infractorul Dragnea prin interpuși /Dăncilă nu înțelege cum funcționează statul

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 7 decembrie 2018, 13:09 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Reclamația premierului Viorica Dăncilă la Curtea Constituțională nu l-a determinat pe președintele Klaus Iohannis să numească noii miniștri. Dimpotrivă, șeful statului s-a lansat într-un atac dur la adresa premierului și a șefului PSD, Liviu Dragnea, pe care l-a numit din nou „infractorul” care conduce Guvernul prin interpuși.

Șeful statului a comentat că, deși Dăncilă a sesizat CCR, acest lucru nu va rezolva problema, deoarece aceasta „nu este una constituțională, este una politică”.

Iar aceasta, a spus Iohannis, are două cauze: „de facto, România nu are prim-ministru, a doua, inabilitatea PSD de a face politică”.

Președintele a afirmat că așa cum a acționat Viorica Dăncilă a demonstrat că „această doamnă nu înțelege cum funcționează statul”. El a explicat că șefa Guvernului i-a transmis o solicitarea de remaniere, apoi o a doua fără a aștepta răspunsul la prima, iar, în final l-a sunat să-l întrebe când va da un răspuns privind remanierea.

„Noi nu suntem puşi pentru a ne trimite hârtii, ci pentru a rezolva problemele statului, iar aceasta se face prin colaborare”, a precizat Iohannis.

Șeful statului a adăugat că premierul confundă Guvernul cu partidul și a lansat un atac la PSD și Liviu Dragnea.
„Constat că PSD si-a pierdut sub acest Dragnea capacitatea de a acționa politic. PSD guvernează prost. (...) PSD nu mai este capabil să negocieze politic. Încearcă să-și impună voința prin politica pumnului în gură. Pentru mine este inacceptabil”, a spus el.

Întrebat cine conduce Guvernul, dacă Dăncilă nu o face, Iohannis a răspuns : „acest Guvern e condus de infractorul Dragnea prin interpuși”.

Președintele a spus în final că refuzul său de a numi noii miniștri nu blochează activitatea Guvernului, așa cum au reclamat Dăncilă, Dragnea și ceilalți lideri ai PSD.

„Dacă s-a ajuns în această fază să stabilească CCR, voi aștepta decizia CCR și după aceea voi acționa constituțional”, a precizat el, comentând că ar fi intenționat să găsească o soluție „elegantă și pentru premier”, mai exact o discuție cu ocazia CSAT. „Acum, situația s-a schimbat și va afla argumentele mele la Curtea Constituțională”, a mai spus președintele.

Premierul Viorica Dăncilă a declarat, vineri, în debutul ședinței de Guvern, că a sesizat Curtea Constituțională a României pentru a soluționa "blocajul" pe care l-a creat președintele Klaus Iohannis prin neluarea deciziei de numire a miniștrilor Transporturilor și Dezvoltării. "Singura situație incertă în acest moment este creată de domnul Iohannis prin blocajul numirilor în două domenii importante, la Ministerul Transporturilor și Ministerul Dezvoltării. Cred că jocul politic trebuie să înceteze în această perioadă. Ne dorim să avem o Președinție (a Consiliului UE - n.r.) de succes, iar acest lucru se poate face doar oferind legitimitate tuturor miniștrilor din Cabinet. De aceea astăzi am sesizat CCR pentru a soluționa acest blocat creat de domnul președinte. Nu mi-am dorit acest lucru, nu îmi doresc acest lucru, dar intereseul României este mai presus de o ambiție, de interesul politic sau de o campanie electorală", a afirmat Viorica Dăncilă, vineri, la începutul ședinței de Guvern.

Președintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, referitor la o decizie privind numirile de la ministerele Dezvoltării și Transporturilor, că analiza este încă în lucru, dar remanierile sunt făcute de ochii lumii, fiind înlocuiți oameni slabi cu alții și mai slabi. Întrebat care este soluția pentru a ieși din impas Cabinetul Dăncilă, șeful statului a spus: "Soluția e a PSD. Nu au decât să vină cu oameni performanți. Nu am finalizat analiza". Lia Olguța Vasilescu, cea respinsă la ministerul Transporturilor și propusă acum la Dezvoltare, a declarat că de joi Ministerul Transporturilor intră în blocaj deoarece nu mai există ministru. Klaus Iohannis a anunțat de săptămâna trecută că va lua o decizie după 1 Decembrie în ceea ce privește cea de-a doua remaniere guvernamentală privind portofoliile de la Transporturi și Dezvoltare. Șeful statului i-a respins pe Ilan Laufer la Dezvoltare și Lia Olguța Vasilescu la Transporturi, noile propuneri ale premierului Viorica Dăncilă fiind Lia Olguța Vasilescu pentru portofoliul de ministru al Dezvoltării și Mircea Drăghici pentru Transporturi.


Citeste mai multe despre   
















15402 vizualizari

  • -102 (130 voturi)    
    Bulumacul de la Cotroceni (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:15)

    Gigi Kent [utilizator]

    Bulumacul de la Cotroceni nu poate intelege in ruptul capului ca nu e problema lui cat de slabi sunt sau nu ministrii. Pentru ca nu e Prim Ministru, nu e partid de guvernare si nu e nici majoritate parlamentara.

    Plus ca nu se osteneste sa explice clar de ce Dancila nu e Prim Ministru si de ce sunt ministrii slabi. Una e sa ai un bla bla din asta penibil care prinde la electoratul #rezistent si alta e sa blochezi activitatea Guvernului cu preocuparile tale marunte, nedemne de un Presedinte.

    Poate pentru ca economia Romaniei creste cu 4,3%, pentru ca pensiile si salariile cresc samd. De asta sunt slabi ministrii.

    Eu unul m-am cam saturat de fitele tip "aruncatul paltonului" ale acestui intarziat mintal.
    • +64 (84 voturi)    
      cand te gandesti ca (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:41)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      au schimbat 60-70 in 2 ani..nici n-ar trebui sa mai pui intrebari tampite gen ''de ce sunt slabi ministri''...
      intreg guvernul este slab si nu poate conduce..salariile si pensiile cresc pe datorii ,sunt platite din imprumuturi.
      ''Bulumacul'' face ce face in limitele functiei si ale legilor asa ca legal nu au ce sa ii reproseze.
      Guvernul nu e blocat..decat in capul lor si a celor care inghit orice fara sa miroase inainte macar..
    • -78 (98 voturi)    
      omu' isi cere suspendarea... (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:41)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ...chiar in timpul preshedentiei Consiliului UE.

      daca insista, o va primi!
      • +39 (53 voturi)    
        tu atata stii, nu?! (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:56)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        omu a fost votat de 6 mil de oameni...
        stapanii tai de mai putin de 4!

        deci minoritatea e mai importanta ca majoritatea in romanica?! democratia comunista, nu?!

        mas si mai suge si tu de la stapanii tai din psd, ca doar atata stii sa faci!
        • -37 (49 voturi)    
          Cat de tuta sa fii... (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:24)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          coana Liviu sa compari merele cu perele. Ce relevanta are comparatia numarului de alegatori de la prezidentiale cu numarul de alegatori de la parlamentare.

          Matale esti mai tuta decat coana Veorica.
          • -1 (7 voturi)    
            Du-te inapoi in Rusia, (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:00)

            2087 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            si pupa-l pe Putin undeva, sluga.
          • +4 (8 voturi)    
            mult mai putin TUTA decat tine (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:04)

            gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            postac psd-ist sau chiar membru de partid, care falfai aici, ca la carciuma din satele psd-iste, prostiile cu cresterea economica si salariile.
            MIE mi-a scazut salariul BOULE si eu sunt mai competent, mai capabil si educat decat 99.8% din angajatii de la stat.

            Inflatia NU o vedeti, dobitocilor?
            Lipsa de investitii NU o vedeti dobitocilor?
            Lipsa totala de credibilitate si demnitate nationala si institutionala in anul centernar, NU o realizati dobitocilor?
            Cele mai mari proteste de strada din ultimii 70 de ani, NU va spun nimic, dobitocilor?
            • -3 (7 voturi)    
              Ma bucur (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 8:37)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

              Ma bucur ca ti-a scazut salariul. Sper sa iti mai scada.

              Dar poate vine Ciolos si ti-l mareste.

              Inflatia nu e nici pe departe atat de mare precum te vaiti tu aici ca o bocitoare. Stiu ca nu dormi noaptea de grija investitiilor.

              PS ai uitat sa mentionezi ROBOR-ul.

              PPS Dobitoc e cine te-a facut, impertinentule!
              • +1 (1 vot)    
                Securist inputit (Duminică, 9 decembrie 2018, 0:41)

                Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

                Te stiu pt ca putzi de la o posta.
          • +2 (8 voturi)    
            matale esti la fel de tuta ca Veorica... (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:50)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            matale esti la fel de tuta ca Veorica...
          • +3 (7 voturi)    
            TÚTĂ1, tute, s. f. (Pop.) Persoană care vorbește (Vineri, 7 decembrie 2018, 18:26)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            vrute și nevrute; p. ext. prostănac, tont.
            "tuta coana Veorica" - venita de la un PSD-ist caracterizarea capata alta greutate.
          • +3 (5 voturi)    
            Este bine că ai înțeles. (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 10:36)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Că Veorica este o tută.Deci încurcăturile ea le-a făcut.Johannis este obligat acum să aștepte pronunțarea CCR,altfel riscă să dea un decret neconform.Acum,toți trebuie să aștepte.PSD-ALDE dacă vroiau să rezolve se mai ciorovoiau câteva zile și rezolvau.Găseau ei ceva de negociat.
        • +2 (8 voturi)    
          poti sa ii numeri si pe votantii lui Ponta? (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:04)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          ca si el e impotriva lui Dragnea!
      • +1 (5 voturi)    
        esti sigur ca nu o cere Dragnea si jigodiile lui ? (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:49)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        esti sigur ca nu o cere Dragnea si jigodiile lui ?
      • +2 (6 voturi)    
        Suspendarea presupune si un referendum. Va mai tin (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:52)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        curelele? Nu cred ca-s PSD-isti atat de prosti.
      • +3 (7 voturi)    
        ce grijă (Vineri, 7 decembrie 2018, 18:46)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        ai tu de ce vrea Iohannis!
        Fii sigur că șobolanul de dragnea nu va face nimic. Mai ales că Iohannis nu încalcă Constituția ci doar pe alde hoții ca tine, pe coadă.
    • +67 (77 voturi)    
      Asaa baietiii! (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:46)

      alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ati primit deja avansul?
    • +58 (70 voturi)    
      ai mare dreptate (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:50)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      economia a crescut (nesanatos) salariile nesimtite si pensiile tortionarilor comunisti la fel.Cat despre intarziati mintal mai cauta prin guvern,o sa ai surprize suficiente.Ministrii nu sunt slabi-sunt de-a dreptul daunatori-vezi olguta.
      • -55 (75 voturi)    
        De ce? (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:05)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

        De ce e Olguta slaba. Dar concret? Pentru ca a reusit de a pus pe picioare un sistem transparent in domeniul salariilor publice si al pensiilor?

        Faptul ca va stau in gat ministrii care stiu sa comunice si au si rezultate nu inseamna ca sunt slabi.

        Sunt toti ministrii performanti si stiu sa comunice? Cu siguranta nu. Pe transporturi - autostrazi au fost doar incompetenti. De la Basescu incoace. Pe Finante la fel cu gradul ala penibil de colectare. Si mai sunt domenii care nu functioneaza.

        Dar asta nu e treaba lui Iohannis. E treaba PSD-ului care va deconta la alegeri.
        • +19 (31 voturi)    
          ce sistem translarent mai?! (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:54)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          tu esti fumat rau,, nu?!

          este treaba lui Iohannis... sa vegheze asupra ce se intampla in tara asta... ca nu poate face concret nimic e alta treaba

          psd va deconta?! cu latrinele si romanica tv cara mint, manipuleaza si omit 3/4 din stirile care incrimineaza psd?!
        • +23 (39 voturi)    
          Olguta ... (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:00)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          dixit " dublarea nu inseamna de doua or i, ci poate insemna si marire cu 40% " . Asta asa, de can-can , oricum nu cunosc prea multi oameni atat de fara scrupule ca dementa aia, care minte cum respira ...si profita de prostia unora care se uita in gura ei !
        • +27 (39 voturi)    
          olguta (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:03)

          mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          nu e slaba-e dezastru pentru salariile si pensiile romanilor.
        • +2 (8 voturi)    
          loool (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:51)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          de ce Olguta slaba?
          de ce tu prost ?


          because reality ...
        • +2 (6 voturi)    
          Pt Gigi (Vineri, 7 decembrie 2018, 20:43)

          brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Nea Gigi... vad ca s-a umflat taratza In tine... Ce vehement ai devenit dintr-o data... ma uimesti... da-i inainte... si o sa ajungi departe...
        • +1 (3 voturi)    
          bre gigi (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 14:38)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Cum am mai scris astept inchiderea executiei bugetare pe bugetul gestiona de Volgutza...

          sa plangi sau sa razi???
    • +26 (40 voturi)    
      aoleo... (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      o sa mai dau exemplu asta odata
      tu cand iti cumperi o masina te uiti doar la viteza maxima?!
      nu conteaza pretul, fiabilitatea, consumul etc?!

      cam asta faci acu... arunci faza cu cresterea economica... ignorand deficitul si inflatia!

      puti a postac de la o posta!
    • +21 (35 voturi)    
      Dancila e tot... (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:04)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      atat de premier pe cat crede ea ca Azerbaidjanul si Irakul sunt in UE , in caz ca nu stiai ! Lasa-ne , ca nu intelegi nimic ..
    • +17 (27 voturi)    
      nu mă afumatule, (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      nu e prim ministru, dar e mai român ca tine și șleahta pentru care postezi. Deși e neamț, nu? Mai știi pe cineva foarte român fără să fie român? Ce zici de Regele Carol I, Regele Ferdinand, Regina Maria?
      Fi-v-ar bolșevismul de râs să vă fie, că proști vă selectează și vă ține.
    • -4 (6 voturi)    
      ei, lui ii pasa de tara, ce stii tu?! (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:03)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      !!
    • +2 (6 voturi)    
      Ba tocmai ca cineva trebuie sa ia atitudine (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:35)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nu poti sa pui ministru un Bumbalau, asa ca nu mai fuma ca iei ….altitudine, baiatzal.
    • +1 (7 voturi)    
      BULUMÁC, bulumaci, s. m. Stâlp de susținere sau (Vineri, 7 decembrie 2018, 18:09)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      grindă de lemn care se întrebuințează la case, la porți, la spaliere de vii etc.
      Presedintele este un stalp de sustinere a statului roman la care voi PSD-isti tot ciopliti.. Ar trebui unul jucator dar ne multumim momentan si cu Iohannis. Cand trebuie se misca bine nemtul.
      Ar trebui si guvernul sa fie un stalp dar vorba aia multi dar prosti. Ar trebui si parlamentul sa fie un stlap dar cu sefii unul comdamnat si altul cercetat nici ciraci lor nu-s altfel.
      Din acesti 3 stalpi care ar trebui sa sutina statul roman a a mai ramas unul. Parca va pasa voua. Aveti obiective mai "inalte" dar necinstite.
    • +2 (6 voturi)    
      V-a scos Daddy la inaintare? (Vineri, 7 decembrie 2018, 18:15)

      larex [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ce-o sa faceti cand intra taticul la puscarie? Ce fund o sa mai pupati voi?
    • +2 (4 voturi)    
      Graba strică treaba. (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 10:28)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Johannis va câștiga la CCR.Guvernul a trimis la Cotroceni propuneri de miniștri la ministere care au miniștri în funcție.Guvernul trebuia să aștepte emiterea decretului de eliberare din funcție și pe urmă să facă numirile.Asta se întâmplă când ai consilieri proști și un prim ministru executant sârguincios,că nu putem spune despre Dragnea care este inițiatorul acestei brambureli,că este inteligent.Dragnea dacă nu era impulsiv și înfumurat își rezolva problemele penale fără tam-tam.Nu mai provoca proteste și reacții negative ,inclusiv din partea susținătorilor.Dragnea a dovedit că urmărește doar interesul personal.Johannis exploatează o prostie a PSD-ALDE.
  • -69 (95 voturi)    
    logica a la Klaus (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:15)

    cucuveauamov [utilizator]

    "Romania nu are premier" si, dupa doua propozitii, "Premierul trebuia sa ma caute sa ne consultam".
    • +44 (58 voturi)    
      romania are (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:42)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      premier''de forma'' asta a vrut sa zica..desi sunt sigur ca ai inteles din prima
      • -2 (6 voturi)    
        de curiozitate, intreb pentru un prieten (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:06)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        de unde stii tu ce a vrut sa zica el?
    • +40 (54 voturi)    
      ... ti-a zis taica Putin ce sa scrii ? (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:43)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ... ti-a zis taica Putin ce sa scrii ?
    • +29 (41 voturi)    
      ceva asemanator (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:57)

      domnescu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      "tu nu ai cap", "ochii tai sunt in cap"
      fii atent la sens si o sa intelegi subtilitatea ;)
    • +15 (25 voturi)    
      tu nu prea intelegi (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      declaratia lui Iohannis
      altfel nu puneai asemenea post cretin...
      dar na.. esti doar o sluga psdista ... nu pot avea pretentii...
      • +3 (5 voturi)    
        Ce sa "inteleaga", oameni buni?! (Vineri, 7 decembrie 2018, 20:57)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Nu se pune problama daca intelege sau nu, omul isi indeplineste constiicios jobul pentru care este platit!
        Si desigur nu este platit sa inteleaga, ci sa spuna mizerii, sa posteze tampenii, desi ar trebui sa fie evidente pentru stapanii sai de la Kremlin ca asa nu va convinge pe nimeni ...
    • +9 (15 voturi)    
      intrebare (Vineri, 7 decembrie 2018, 16:38)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Esti prost, sau te faci?
    • +8 (16 voturi)    
      Nu intelegi sensurile figurate ... (Vineri, 7 decembrie 2018, 16:50)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ale cuvintelor ?! "Romania nu are premier" -adica e ca si cum n-ar fi, nu face fata, etc .
      Dar cand zice "premierul trebuia sa ma caute sa ne consultam" trebuia sa o indice cumva pe dancila , ca e numita formal premier , nu putea sa-i zica "analfabeta", de exemplu, desi i se potrivea mai bine .
      Ai inteles ceva , sau esti dancilos ?
  • -49 (83 voturi)    
    ma intreb si eu... (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:23)

    MitikaP [utilizator]

    "Această doamnă nu înțelege cum funcționează statul."

    Cine o fi semnat decretul de numire in functie a acestei doamne? Hmmm...
    • +26 (44 voturi)    
      cine?cine a fost obligat (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:43)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui MitikaP

      si cine nu a avut alte optiuni .
      • -26 (44 voturi)    
        Olbligat? (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:12)

        MitikaP [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        Sa fim seriosi... Asa cum pune acum contre, putea sa o faca si atunci. Dar proabil a crezut ca "pavianul cu mantie" o sa cada si o sa-si rupa coada, pardon gatul.
        Acum presedintele face guerrilla politica, incercand sa capitalizeze pentru alegerile viitoare. Din pacate pentru el, partidul care il sustine are coloana vertebrala fragila (daca are vreun fel de coloana), drept pentru care zilele lui la Cotroceni sunt numarate.
        Asteptam un candidat puternic din partea USR + MRI (LCK?) care sa mature cu toti pe jos!
        • +9 (23 voturi)    
          ante si post factum (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:49)

          clencix [utilizator] i-a raspuns lui MitikaP

          Acum are probe elocvente de incompetenta crasa. Inițial nu avea niciun motiv.
        • +2 (4 voturi)    
          se pare că (Vineri, 7 decembrie 2018, 18:53)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui MitikaP

          nu doar vasilica nu înțelege cum funcționează sgtatul nostru. Și mitică e în aceeași categorie.
    • +9 (15 voturi)    
      oare ??? (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:43)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui MitikaP

      oare ???
    • +11 (17 voturi)    
      nu prea intelegi (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui MitikaP

      ce atributii are presedintele, nu?!
      • -6 (14 voturi)    
        eu inteleg (Vineri, 7 decembrie 2018, 16:41)

        MitikaP [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ...ca pe Sevil Shhaide a putut sa o refuze, pe doamna Veorica nu... Ma intreb si va intreb: de ce?
        Avea alte atributii inainte si i s-au schimbat intre timo?
        • 0 (2 voturi)    
          bre... (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 12:41)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui MitikaP

          Una este siguranta nationala - este mai usor sa o pipai - si alta este prostia nationala a actualei.

          dar zic ca si pentru actuala vea ac de cojocul dansei, dar zic sa nu ne pripim, sa mai asteptam ca acum vine si inchiderea anului - executa bugetara - si valeu mama...

          dar cel mai mult vreau io sa vad executia bugetara de la asigurari sociale - gestionala de Volgutza...doamne, doamne ce voi io a vedea...
    • 0 (6 voturi)    
      cate minusuri ai luat!! (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:08)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui MitikaP

      Ehe, acum se vade cati sunt cu adevarat postaci!

      Da, cine o fi semnat? Pai...Dragnea, Iliescu, Putin....ehe.
  • +52 (68 voturi)    
    Sluga NU POATE pricepe nimic (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ea doar executa ordinele hotilor, adica a gruparii de infractori numita psd+alde. Mia devreme sau mai târziu, insa, sluga VA RASPUNDE pentru ticalosia ei.
    • +19 (31 voturi)    
      De raspuns va raspunde (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:47)

      alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      dar nu va pricepe de ce!
  • +16 (46 voturi)    
    . (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:26)

    andrei_2013 [utilizator]

    Klaus e supi, dar sa ii reamintim ca el a cocotat-o in functie.
    De ce nu a intuit in primele 5 secunde, cand a cunoscut-o, ca are de aface cu o gaina semi-analfabeta ?
    • +15 (23 voturi)    
      bingo... (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:44)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

      bingo...
    • -36 (56 voturi)    
      pentru ca (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:50)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui andrei_2013

      Si Klaus e cam tot la fel ca si gaina, numai ca la cat de putine cuvinte scoate din gura nu este la fel de evident.

      Din punctul de vedere al realizarilor este fix din aceeasi categorie ca si Dancila... dar cu un marketing mai frumos cu care l-au imbracat altii.

      In schimb romanii uita repede si cand trebuia sa fie Klaus prim-ministrul USL, si cand nu face mai nimic, conteaza numai cum bate vantul
      • +9 (19 voturi)    
        dioferenta e (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:51)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        ca dancila are de 3 ori mai multe atributii ca Iohannis...
        dar na fraierii nu realizeaza asta!

        also cand o sa vb agramat Iohannis mai vb despre "aceleasi realizari"
  • +27 (31 voturi)    
    Interesant s-a exprimat Klaus : (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:01)

    Susufler0 [utilizator]

    "Daca s-a ajuns in aceasta faza sa stabileasca CCR , voi astepta decizia CCR si dupa aceea voi actiona constitutional."

    PS. Fiecare intelege dupa cum ii e interesul ! :)))
  • +31 (43 voturi)    
    . (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:02)

    Ingwar [utilizator]

    daca domnul Iohannis va avea macar vreo 2 iesiri de acest fel pe saptamina atunci ar cistiga inca si mai mult respect si mai multi "fani". realitatea romaneasca e ca cine nu ar fi presedinte in Ro acela trebue sa fie un luptator inversunat care sa nu sa se teama sa spuna adevarul, chiar si cu cuvinte mai piperate, sa inteleaga si prostii dar nu numai intelectualii. guvernarea criminala ALDE PSD udmr nu stiu de corectidudine politica, de fapt nici nu inteleg ce e asta politica, sunt niste analfabeti medievali, cu astia trebue mai dur si lucrurile sa fie numite pe fata, nu trebue prea multa corectitudine cu ei ca ei vad asta ca pe o slabiciune. asa sa vad domnule Iohhanis mai des, mai activ, mai vorbaret, mai istet.
  • +32 (44 voturi)    
    ...raul cel mai mare... (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:11)

    mitocanu [utilizator]

    ...pe care l-a facut infractorul dragnea a fost sa ne pricopseasca cu un guvern de imbecili, analfabeti si incompetenti...uitati-va la primul-ministru si veti intelege ca prostia si idiotenia pot trai in armonie in trupul unei persoane lipsite de orice continut...
    • 0 (2 voturi)    
      raul cel mai mare este ca.. (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 12:44)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      Avem o DICTATURA

      dictatura asta este mascata de niste prosti alesi mai mult sau mai putin democratic, numiti de marii smecheri de la tambale, si asta nu realizam...

      vai de capul nostru!
  • +11 (19 voturi)    
    s-a trezit Iohannis (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:50)

    liviu_ [utilizator]

    se vede ce sa apropie alegerile...
    bine si acum, dar cam tarziu!
  • -20 (34 voturi)    
    Mister Johann e de tot rasul, el ii cere (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:22)

    xrogo [utilizator]

    prim ministrului sa explice public de ce ii schimba pe ministrii guvernului dar el nu explica de ce refuze numirile, refuz care dupa Constitutie trebuie motivat, motivare care in schimb prim ministrului nu-i este ceruta la remanierea unor ministri!
    Apoi el motiveaza aceasta amanare a numirii prin amanare votului privindu-l pe Tariceanu, dar el iarasi minte, procedura de mai sus este in termenul prevazut de lege, de doua saptamani si el inventeaza o amanare pe anul viitor, amanare care apare la posturile insolvente!
    • +10 (24 voturi)    
      Cum miros ciorapii lui Dragnea? (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:37)

      telox [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      De acolo de jos de unde stai cu capul plecat?
    • -3 (7 voturi)    
      Minti (Vineri, 7 decembrie 2018, 18:39)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Senatorii nu vor vota în sesiunea parlamentară actuală solicitarea DNA pentru ridicarea imunităţii lui Călin Popescu Tăriceanu. Dezbaterile au fost amânate pentru februarie, dar până atunci faptele s-ar putea prescrie.
      Solicitarea DNA de începere a urmăririi penale a fost trimisă Senatului pe 7 noiembrie.
    • -1 (7 voturi)    
      Mda, esti de tot rasul (Vineri, 7 decembrie 2018, 19:01)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      puti a postac, fara logica.

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +12 (22 voturi)    
    Bravo Iohannis (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:31)

    florinos [utilizator]

    Bravo Iohannis, nu fă jocul PSD-ului, acest partid care a picat la jumătate din procente in doar 2 ani.

    Românul nu este prost, înțelege si el când aude de inflatie 5%, că pensiile speciale costă țara exact cât este bugetul Ministerului Sănătății, că de 2 ani de zile Guvernul PSD s-a ocupat doar de mutilat justiția pentru a scăpa infractorii, că primarii PSD aruncă cu bani in firmele de partid dar inchid spitale si școli pentru că nu mai sunt bani etc.

    Va veni vremea când epoca PSD va apune și partidul va fi aruncat la gunoiul istoriei.
  • +9 (23 voturi)    
    25% si scade in continuare (Vineri, 7 decembrie 2018, 16:05)

    arap [utilizator]

    PSD trebuie dus la sub 20%, trebuie tocat marunt.
  • -1 (7 voturi)    
    O pozitie corecta de presedinte. (Vineri, 7 decembrie 2018, 16:57)

    Houthi [utilizator]

    Tante Viorica nu a priceput ca la guvern,seful primului ministru este presedintele Romaniei,nu tzutzerul Livu!!Nu o duce mintea.Madame Vasilica este prim ministru al ROMANIEI,nu a lu pesede-u.
    • +3 (5 voturi)    
      USA / Franta (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 8:41)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Houthi

      Eu stiu ca tu te crezi in US / Franta, unde Presedintele e si seful executivului dar ce sa vezi, la noi nu Presedintele numeste / demite Prim Ministrul. Deci trebuie ca e avem un alt sistem, unul in care seful Guvernului e Parlamentul adica majoritatea Parlamentara adica partidul de guvernamant care, ghici ghicitoare, e PSD-ul.

      Cati Prim Ministri a pus Daddy pana acum? 3. Cati Prim Ministri a dat Daddy jos pana acum? 2. Cati Prim Ministri a pus Iohannis? 0 (pe Ciolos l-a pus SRI-ul). Cati a dat jos pana acum? 0 .... Deci Daddy e seful. Imi pare am sorry cum ziceam cand eram mici ....
  • +4 (10 voturi)    
    Au inebunit Gibonii PSD (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:37)

    Dalinar [utilizator]

    Bre postaci, cum spunea un mare classic psdist in viata, luati cu apa rece.
  • +2 (8 voturi)    
    Mai bine mai tarziu decat niciodata (Vineri, 7 decembrie 2018, 21:12)

    titirica [utilizator]

    KWJ a gresit cand a acceptat al treilea guvern psd in nici un an. Atunci ar fi trebuit dat cu ei de peretii... cat de prosti si incompetenti au fost si sunt sa se bata intre ei si sa schimbe zeci de mininstri in nici un an.

    Dar, capacitatea psd de a prostii oamenii e uluitoare si plate de asta nu a actionat atunci. Cel putin de asta sper.

    E incredibil cum poporul sta si se uita cum guvernul e condus de unul care a fost bugetar de cand se stie si are vila in Brazilia pe plaja... eu sunt uimit cum poporul poate inghiti la nesfarsit asa ceva. Atat putem ca popor din pacate
  • +1 (9 voturi)    
    lasa, draga, (Vineri, 7 decembrie 2018, 22:33)

    revo [utilizator]

    mai da-i o sansa si o sa invete cum functioneaza statul. De exemplu, statul degeaba, ca tine!
  • +2 (4 voturi)    
    dar astept cu mare interes (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 14:30)

    ..13 [utilizator]

    Inchiderea exercitiului financiar pe 2018 si mai ales bugetul cu asigurarile sociale unde Volgutza era mare sefa de trib...

    Vaz ca pana acum nu a intrat in dezbatere bugetul pe 2019 - oare de ce??? oare pentru ca stie Veorika noastra cea de toate jena cum se fac calculele???

    Vom vedea cum se incheie - nu am nici o indoiala ca sunt de mare perspectiva penala actuali gubernanti - cutotii, nu pe alese...

    Oricum Presedintele a explicat cum sede problema si tare imi este teama ca neamtul asta se tine de cuvant - nu o sa mai vorbeasca cu veorika pana dupa ce se pronunta CCR -ul - asa ca rabdarica dragilor!

    merge rabdarica asta si cu tutun numai ca dauneaza grav sanatatii - hai mai bine sa facem o strigare:

    D E M I S I A Veorika!