Băsescu, mesaj către Dragnea: Daddy pare că nu înțelege nimic. Nu mai controlează nici guvernul, nici majoritatea parlamentară, nici partidul. Pleacă acum!

de DG     HotNews.ro
Vineri, 7 decembrie 2018, 9:05 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: captura B1 TV
​Traian Băsescu îi transmite lui Liviu Dragnea un sfat- să plece cât mai repede pentru că a pierdut controlul asupra partidului, guvernului și majorității parlamentare. Fostul președinte mai susține că zilele liderului PSD sunt numărate și că, dacă nu se retrage singur acum, peste câteva săptămâni va fi dat afară.

El comentează că Daddy pare să nu înțeleagă nimic.

”Daddy pare a nu înţelege nimic ! Dragnea nu mai controlează în momentul de faţă nici guvernul, nici grupurile parlamentare, nici majoritatea parlamentară şi nici partidul al cărui preşedinte crede că mai este. Sunt ultimele zile când Dragnea mai poate pleca din fruntea PSD pentru că vrea el. Peste câteva săptămâni va fi prea târziu şi va pleca pentru că a fost dat afară. Până şi pesediştii au început să priceapă ce dezastru a însemnat supunerea oarbă faţă de Dragnea pentru partid, pentru guvern şi pentru ţară”, a scris senatorul PMP, pe Facebook.

Băsescu îi mai transmite să-l ia cu el și pe consilierul premierului, Darius Vâlcov.

”Dragnea, pleacă acum ! PS – Nu uita să-l iei şi pe <<marele gânditor>> Vâlcov”, își încheie el mesajul către liderul PSD.

















7916 vizualizari

  • +29 (37 voturi)    
    Base, (Vineri, 7 decembrie 2018, 9:20)

    Susufler0 [utilizator]

    adica sa iasa ca un prost din politica si din viata si sa se indrepte direct catre Jilava, ii spui tu ?

    PS. Cred ca analiza lui Basescu este corecta, doar ca sfaturile nu sunt bune !

    PPS. De ce ? Pt ca ii sugereaza unui penal sa ia calea amara a pribegiei.

    PPPS. In curand insulele de pe la ecuator vor fi pline de romani "prosti" dar multimilionari ! ;))
    • -2 (22 voturi)    
      Este o Indicatie cu Deviatzie (Vineri, 7 decembrie 2018, 9:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      De la Problemele metresei blonde costaricane...daca nu cumva Piratul de pe Biruintza vrea o Conducere In Exil din care : Piratul Za Prezident, Motocicleanuu Prime Minister, Cariatul Deputatul Shef al Multimilionarilor, iar Nutzi Woodrea ofitzer GDPR.
      • +8 (18 voturi)    
        Stii ca suna bine ! (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:22)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Iar in cativa ani le vine si Carmela de la Interne pe post de secretara cu facutul cafelelor ! ;))
        • +6 (10 voturi)    
          nu este drept ! (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:45)

          silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          L-ati uitat toti pe Raducu Mazare, care ar fi tocmai potrivit pentru postul de Ministru al Culturii; va dati seama ce festivaluri ale "diasporei" ar organiza el, cu yacht-uri impodobite precum carele alegorice, pline cu bastinase tinere dansand pe acolo imbracate in costumul Evei !
          Nu am mai auzit nimic despre el in ultima vreme; cred ca este in depresie din cauza dorului de tara: are soarta lui Ovidiu, exilat la capatul lumii intre bastinasi barbari :)
          • +6 (10 voturi)    
            l a vazut cineva recent in viata ? (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:17)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

            ceva molima bantuie de ceva vreme acolo in Imparatia lui King Julien !
            • +6 (8 voturi)    
              O ipoteza neplacuta ! (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:48)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Nicusor Constantinescum ar putea sa stie.

              PS. Doar daca nu cumva l-a rapus cancerul ala de care suferea acu' cativa ani si pe care il trata prin SUA cu saorme, mititei si berici ! :))
              • +1 (1 vot)    
                O intrebare (Vineri, 7 decembrie 2018, 17:44)

                paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                Uitarea asta de care se bucura Fanel ( Mazare ) sa fie urmare a cotizarii catre cine trebuie ?
                Spre deosebire de Nicusor , care ( prea prost fiind ) nu a inteles cum merge treaba si executa acum oarece ani de bulau ...
          • +4 (8 voturi)    
            Corect, il punem pe lista ! (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:43)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

            Desi s-ar putea ca Raducu sa vrea primar in San Jose , dar cu aceleasi atributii ca ale "Ministrului Culturii" ! :)
    • -9 (11 voturi)    
      Ameicanii si-au ales un presedinte (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:51)

      Mondialul [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Care nu a pus niciodata gura pe alcool.
      Romania a avut un presedinte care a baut "putin" mai mult ca si Trump. Palmares nu gluma.
      • +3 (7 voturi)    
        "Ameicanii" e dati dreaqului Mondiale, (Vineri, 7 decembrie 2018, 16:34)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mondialul

        nu ne putem pune cu ei ! :)))))
      • 0 (0 voturi)    
        nu mă (Vineri, 7 decembrie 2018, 20:00)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mondialul

        așteptam, mânca-ți-ai de sub burtă, să fii atât de profund.
  • -13 (33 voturi)    
    Basescu iar a tras la masea!!! (Vineri, 7 decembrie 2018, 9:26)

    bancher [utilizator]

    Sunt de acord ca puterea lui Dragnea e in scadere....dar mai e mult pana scapam de el. A decazut, dar nu suficient incat sa fie dat afara in cateva saptamani. De ce? Pentru ca nu are cine sa il dea jos. PNL-ul si Victor Orban sunt de tot circul, USR face valuri dar din pacate nu are putere, iar presedintele Johannis e din ce in ce mai slab.
    Mai e pana cade Dragnea.
    • +17 (25 voturi)    
      observ asa un fatalism prostut in tine (Vineri, 7 decembrie 2018, 9:59)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Sau vrei sa ne faci sa credem ca asta e, Dragnea e de neatins.
      In enumerarea ta ai uitat factorul principal adica PSD-istii. Sunt un partid de hoti dar deja Dragnea i-a calcat pe bataturi rau de tot. Sau crezi ca Nastase a fost dat jos de opozitie la vremea lui?
      • -7 (11 voturi)    
        Adi Nastase, ca si Victor Ponta si (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:30)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Mircea Geona au pierdut alegerile pentru presedintie...acesta e si principalul factor pentru care au fost dati jos de la sefia psd. Da, au fost inlaturati din interiorul partidului...insa Dragnea inca controleaza partidul, asa ca nu va cadea in cateva saptamani. E f posibil sa cada la alegerile urmatoare, cand PSD-ul va pierde alegerile. Insa pana atunci Dragnea inca se tine tare.
        Nici mie nu imi place de el, dar acuzatia lui Traian Basescu cum ca Dragnea nu mai controleaza guvernul mi se pare comica.
        • +7 (9 voturi)    
          Nastase a fost dat jos de la sefia camerei (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:18)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Si apoi lasat pe mana Justitiei. De aceea nu i-am dat exemplu pe Prostanac sau pe Mitoman.
          Basescu o fi avand multe pacate dar are un simt politic animalic si stie bine cum merg treburile in PSD. Urmatoarea noapte a cutitelor lungi e aproape si multi PSD-isti isi ascut cutitele.
  • +13 (21 voturi)    
    ba si nu.... (Vineri, 7 decembrie 2018, 9:32)

    liviu_ [utilizator]

    Dragnea e pe topogan... DAR
    psd are un interes comun: distrugerea justitiei si dat liber la furat!
    atata timp cat acest interes comun e in picioare dracnea o sa reziste. Pentru ca o mazilire a lui dracnea ar da peste cam planurile de distrugere a justitiei si de furt!

    de asemenea psd TREBUIE sa termine guvernarea de 4 ani... daca pleaca acum... toate suturile pentru criza din 2019 si 20-20 (deja se vede si o vede si psd ca nu ingheta salariile degeaba) o sa le ia ei, nu psd....
    • +7 (15 voturi)    
      Liber la furat e si acum, nu ti se pare ? (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:31)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Justitia e aproape distrusa. Ce mai e de distrus punctual are grija Sectia de Judecatori a CSM si in general, Consiliul in plenul sau.

      Si-apoi cine a spus ca daca PSD il matraseste pe Dragnea nu va putea duce guvernarea la "bun"sfarsit ?

      Adica tu crezi ca o data cu Dragnea ar disparea din PSD maestrii hotiei, strategii ei ?

      PS. Are balta peste !

      PPS. Ca doar n-o sa vina in locul lui Dinti de Grebla Corina Cretu ! :))))
      • +4 (6 voturi)    
        Conform Vuvuzelei de Olt (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:56)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Groparul de Aur in Cimitir, Corina a lu Cretu ( oare mai are fantezii cu abanosul Collin ? ) este CLAR cu Statuu Paralel, ca sa pastram “adevarul”
        • +5 (7 voturi)    
          Tot ce se poate ! Inchipuie-ti-i pe cei doi : (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:01)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Cori punandu-i ventuze lui Colin ! :))

          Ce tablou mai romantic ca acesta ai putea sa-ti doresti sa vezi ?

          Dupa care sa afli ca cei doi sunt de fapt doua rotite ingemanate dar si cam ruginite si intepenite ale Statului Paralel ?

          PS. Pai sa nu-ti vina sa pupi pe frunte Vuvuzeaua Olteana ? ;)
      • +4 (6 voturi)    
        PSD trebuie sa scape de balast (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:57)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        ... e cam ultima sansa in vederea alegerilor din 20-20 - ajung in curand sub 20% !!
        Pana la urma au concentrat toate toxinele in Dragnea, spera ca daca il arunca peste bord sa aiba sansa "unui nou inceput".
        Dar nu o sa fie asa: nu o sa ii uitam pentru ca toate relele cate s-au facut in ultimii 2 ani de PSD in ansamblu au fost facute; si sunt extrem de periculosi: la orice derapaj anti-UE, anti-USA, anti-Germania, PSD a tacut malc, adica a fost de acord.
        Dupa ei puteam sa mergem si in Uniunea Euro-Asiatica daca "partidul" alegea asta.
        • +4 (6 voturi)    
          trebuie sa scape de Dragnea+ (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:20)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

          toate importurile ex-PRM-iste + indivizi gen Iordache, Nicolicea, etc.
          Au cam mult balast de dat jos.
        • 0 (0 voturi)    
          PSD este un balast toxic (Vineri, 7 decembrie 2018, 20:26)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

          + ALDE + UDMR + PNL + PMP.
  • +14 (24 voturi)    
    Pare rational (Vineri, 7 decembrie 2018, 9:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce spune Băse pare rațional. Doar că DracNea nu mai e de mult un tip rațional, e un dement care și-a pierdut busola și e inconjurat de alti dementi penali ca si el. O hoardă de hoți care și-au anexat tara si vor sa o distruga. Propunerile rationale nu au eficienta. DracNea trebuie OBLIGAT sa plece impreuna cu toata cloaca de mafioti numita psd+alde. UDMR trebuie desfiintata dat fiind ca scopul hoardei maghiare nu mai e sa apere interesele ungurimii, ci distrugerea statului român.
    • +8 (14 voturi)    
      Just ! (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:34)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ai dreptate.

      PS. Inclusiv in chestiunea UDMR !
    • -4 (4 voturi)    
      Pare, dar nu este. (Vineri, 7 decembrie 2018, 12:22)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu fratzica, PSD+UDMR+ALDE sa guverneze in continuare, la orice pas sa li se puna bete in roate de catre opozitie si sa deconteze ei guvernarea la alegeri, nu altii. Asa, iar intra un guvern de uniune nationala pe care-l deconteaza USR+PNL si care nu poate face nimic in Parlament. Basescu e expert la bagat fitile si profund anti-Romania.
    • -2 (2 voturi)    
      Dragnea nu a fost niciodata seful (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:48)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      El a fost intodeauna ospatarul servil care a servit interesele unor grupari de interese economice si financiare asistate de politie si de justitie care fac bani -miliarde de lei prin jefuirea bugetelor publice locale si centrale.Oameni de afaceri-primari-politisti-avocati-procurori-judecatori-parlamentari-guvern toti se sprijina unul pe celalalt pentru afaceri.PSd trebuia sa aiba un sef si dupa ce a fost debarcat Victor Ponta care era vertical si lucra mai cu perdea nefiind napadit de coropisnitele lacome ale baronilor locali Dragnea a fost numit de Oculta sef la PSD ca sa duca politica comandata.Basescu stie cum este sa fi marioneta Ocultei ca asa a fost el.
  • +16 (22 voturi)    
    Bine, bine (Vineri, 7 decembrie 2018, 9:59)

    alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator]

    Da' un' sa plece?

    In Costa Rica se intra la puscarie, te interogheaza FBI-ul si CIA-ul
    In Brazilia are dosare.
    In Madagascar ar fi prea multi pe metru patrat.
    In Serbia - idem.
    In Turcia intri pe usa si iesi pe canalizare.

    Unde?
    • +7 (13 voturi)    
      Sa-l consulte pe Banciu ca asta le are (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:37)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: >>10/8 Centenar<<

      cu geografia, inclusiv cu cea politica ! :))
      • +5 (5 voturi)    
        In insula aceea unde au casapit (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:57)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Un misionar ceva trib !

        Io am spus ca Misionarul a gresit ca nu l a luat pe Dragnea pe post de interpret !
        • +3 (5 voturi)    
          Nu reusesc sa scriu pt ca ma zgudui de ras ! (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:06)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          citindu-ti comentariul ! :))))
          Iar acum cand iti scriu PS imi vine sa plang :

          PS. Cat ghinion pe capul nostru al, romanilor , iarta-ma Doamne !
    • +3 (5 voturi)    
      Complet gresit! (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:05)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: >>10/8 Centenar<<

      "In Turcia intri pe usa si iesi pe canalizare." aste este perfect adevarat, dar numai pentu OPOZANTII regimurilor totalitare!

      ori, Daddy este extreme de bun prieten cu dictatorii in general, si cu Erdronga in particular, deci poate sa se refugieze in Turcia, va fi tratat regeste acolo!
    • 0 (2 voturi)    
      Kiribati, (Vineri, 7 decembrie 2018, 12:10)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: >>10/8 Centenar<<

      de acolo incepe sa se masoare timpul. Punctul zero de unde rasare soarele. N-au auzit de nimic pentru care ne luptam noi intr-o viata.
    • +1 (3 voturi)    
      Cica (Vineri, 7 decembrie 2018, 16:21)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: >>10/8 Centenar<<

      in Vanuatu daca te bronzezi un pic si-ti iei o fusta din frunze de sparanghel, poti aciua o vreme. Mustata jos.
      Nu pot garanta pentru obiceiurile culinare ale bastinasilor.
  • -8 (14 voturi)    
    Slugoiul marelui licurici (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:26)

    ww [utilizator]

    Joaca aceesi partitura jalnica pe care o joaca si altii din 2016: Dragnea prostul, Dragnea slabul, Dragnea dat jos de pucisti, Dragnea nu mai e presedintele Camerei Deputatilor, maine guvernul va fi dat jos prin motiune, psd se rupe tot maine etc etc. Mai exista o directie de actiune: aceea a furtului de limbaj. In loc ca infractorii care ne conduc sa fie criticati de cei indreptatiti, adica de popor, sunt criticati de tot felul de "disidenti" si "rascolnici" din propriile partide si, bineinteles, de stapanii lor din afara.
    Care e rezultatul? Sub aplauzele naivilor visatori la stele, statul de drept a fost facut praf de monstruoasa coalitie Parlament-CC-CSM-Iohannis. Si nu cu socuri, ci cu pasi marunti-marunti. Mai mult, in lipsa coagularii unei puternice forte de opozitie (care in niciun caz nu poate lua forma diletantei asocieri USR+Ciolos) nu e greu de anticipat nici rezultatul viitoarelor alegeri parlamentare.
    • +2 (4 voturi)    
      Ce ai fumat bre? (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:26)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Cu adanca mandrie proletara infierezi...
      pe oricine te pun altii sa-i injuri ?

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +2 (4 voturi)    
      ai tras liniute? (Vineri, 7 decembrie 2018, 16:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ww

      sau doar etnobotanice ca esti la buget redus?
      Cum e cu monstruoasa Coalitie? stii ce a fost aia mai semi-doctule?
  • +2 (4 voturi)    
    ! (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:58)

    tudorr [utilizator]

    De ce sa plece, lasa-l sa faca treaba! Sa vedem cum intra in incapacitate de plata a salariilor :))))))))
  • +2 (4 voturi)    
    Basescu si "sciatica" (Vineri, 7 decembrie 2018, 12:07)

    tony-s [utilizator]

    psd-ul si-a devorat liderul doar in urma unor alegeri pierdute - ponta dupa alegerile pierdute in fata lui iohanis in 2014, geoana si nastase dupa alegerile pierdute in fata lui basescu in 2009 respectiv 2004, asa ca dragnea va controla psd si implicit parlamentul si guvernul cel putin pana la sfarsitul lui 2019, alegerile europarlamentare din mai 2019 nu prea intereseaza pe nimeni si cu atat mai putin psd-ul.
    • 0 (2 voturi)    
      asta am spus si eu mai sus: (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      Adi Nastase, Geona si Ponta au fost maziliti din partid pentru ca au pierdut alegerile prezidentiale...daca le castigau, asa cum spuneau sondajele de dinainte de alegeri, ar fi fost adulati chiar de a doua zi.
      Dragnea a castigat alegerile, si deocamdata nu le-a pierdut. Asa ca va mai dura pana va fi dat jos din partid, posibil pana la urmatoarele alegeri.
      • +3 (3 voturi)    
        Dragnea a castigat alegerile (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:48)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        dar e primul lider al PSD care nu e prim-ministru.
      • 0 (0 voturi)    
        ei nu mai spune (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 10:42)

        elysyum [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        A mai avut GIO un lider sa fie la 1/4 din procentele partidului..? Deci trebuie tinut acolo pana la alegri sa-i duca la 20% pe adunatura de gasti de parandarat si firme sageti si pe caratorii de cash la valiza la centru (vechii baroni)
  • 0 (2 voturi)    
    javra ordinara (Vineri, 7 decembrie 2018, 20:22)

    revo [utilizator]

    Base, ca un mic ticalos ce esti, te faci ca nu intelegi: ba controleaza tot, absolut tot, inclusiv firele de par care ti-au mai ramas tie pe scafarlie.

    Mafia si-a gasit Capul pe care il merita: nu-i pasa decat de pielea lui si a celor apropiati, taie si spanzura, imparte tot ce-i cade in mana cum doreste si cu cine doreste, fara sa dea socoteala nimanui (oare cat stapaneste din Marea Neagra si din Fondul Suveran de Investitii?), i se falfaie de imagine, de legi (pe care le schimba cum vrea), de judecatori (pe care ii executa la orice ora doreste), de tratate si de ce zice strainatatea, e suficient sa arunce cate un os la NATO, la UE, si la americani si-l lasa in pace, toti s-au incolonat in spatele lui pentru ca pot profita de lupta lui pentru distrugerea din temelii a tarii: economic, financiar, cultural, social, juridic Romania nu mai exista. In schimb, Mafia prospera, se hraneste cu starvul care a fost odata o tara.

    Si tu profiti, ticalosule, cu Udrea si caprele si ginerii tai! Abia astepti sa se termine odata cu legile Justitiei, ca sa nu mai fii in pericol, JAVRA ORDINARA!