Votul pe cererea DNA în cazul Tăriceanu se amână până în februarie 2019 - surse

de L.P., I.R.     HotNews.ro
Joi, 6 decembrie 2018, 12:32 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Senatorii nu vor da un vot pe cererea DNA de încuviințare a urmăririi penale în cazul lui Călin Popescu-Tăriceanu sesiunea aceasta, adică până la finalul lunii, ci abia anul viitor, au precizat surse politice pentru HotNews.ro.

Potrivit surselor citate, luna aceasta nu mai este timp suficient să se discute situația președintelui Senatului și votul va rămane cel mai probabil pe sesiunea din februarie 2019.

Comisia juridică din Senat a amânat marți votul privind cererea DNA de încuviințare a urmăririi penale în cazul lui Călin Popescu-Tăriceanu, deși solicitarea procurorilor a fost trimisă Senatului în urmă cu aproape o lună. Surse politice au declarat pentru Hotnews.ro că amânarea votului în Senat are legătura cu faptul că în cazul lui Tăriceanu faptele s-ar prescrie pe 31 decembrie.

Senatul urmează să își încheie sesiunea cel mai probabil înainte de Crăciun.

Hotnews.ro a solicitat DNA să spună care este data la care se îndeplinește termenul de prescripție a răspunderii penale în cazul faptelor pentru care DNA a transmis referatul privindu-l pe Călin Popescu Tăriceanu către Parchetul de pe lângă ICCJ în vederea sesizării Senatului pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale.

Răspunsul DNA:

"În cauza la care faceţi referire se aplică dispoziţiile art. 155 alin 3 din Codul Penal, respectiv <<întreruperea cursului prescripţiei produce efecte faţă de toţi participanţii la infracţiune, chiar dacă actul de întrerupere priveşte numai pe unii dintre ei>>.

Ce spune art. 155:

Întreruperea cursului prescripţiei răspunderii penale

(1) Cursul termenului prescripţiei răspunderii penale se întrerupe prin îndeplinirea oricărui act de procedură în cauză.

(2) După fiecare întrerupere începe să curgă un nou termen de prescripţie.

(3) Întreruperea cursului prescripţiei produce efecte faţă de toţi participanţii la infracţiune, chiar dacă actul de întrerupere priveşte numai pe unii dintre ei.

(4) Termenele prevăzute la art. 154, dacă au fost depăşite cu încă o dată, vor fi socotite îndeplinite oricâte întreruperi ar interveni.

(5) Admiterea în principiu a cererii de redeschidere a procesului penal face să curgă un nou termen de prescripţie a răspunderii penale.

Ce spune art. 154:

Termenele de prescripţie a răspunderii penale

(1) Termenele de prescripţie a răspunderii penale sunt:

a) 15 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de 20 de ani;

b) 10 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 10 ani, dar care nu depăşeşte 20 de ani;

c) 8 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani, dar care nu depăşeşte 10 ani;

d) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depăşeşte 5 ani;

e) 3 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii care nu depăşeşte un an sau amenda.

(2) Termenele prevăzute în prezentul articol încep să curgă de la data săvârşirii infracţiunii. În cazul infracţiunilor continue termenul curge de la data încetării acţiunii sau inacţiunii, în cazul infracţiunilor continuate, de la data săvârşirii ultimei acţiuni sau inacţiuni, iar în cazul infracţiunilor de obicei, de la data săvârşirii ultimului act.

***

DNA a solicitat Senatului încuviințarea începerii urmăririi penale pe numele lui Călin Popescu Tăriceanu pe 7 noiembrie, acesta fiind acuzat de luare de mită. În codul penal, luarea de mită se pedepsește cu închisoare de la 3 la 10 ani.

Concret, Tăriceanu ar fi primit, în perioada 2007-2008, aproape 800.000 de dolari de la de la reprezentanţii unei companii austriece pentru a încheia mai multe acte adiţionale la un contract comercial, banii fiind folosiţi pentru campania electorală.

Firma la care fac referire procurorii este Fujitsu Siemens Computers, cea de al cărui nume a fost legat şi dosarul Microsoft, în care au fost implicaţi mai mulţi demnitari români.

În anul 2014, Fujitsu Siemens GmbH Austria a făcut un denunţ cu privire la infracţiuni efectuate de angajaţii români în legătură cu încheierea şi derularea contractului pentru licenţe Microsoft din 2004 cu Guvernul României.

Fujitsu Siemens Computers a mai fost implicată în alte cauze penale privind închirierea de licenţe Microsoft. În 2016, procurorii l-au acuzat pe fostul şef al Secretariatului General al Guvernului Eugen Bejinariu de abuz în serviciu, pentru că a iniţiat şi susţinut proiectele a două hotărâri de Guvern, prin care s-a aprobat încheierea de licenţe între Guvernul României şi Fujitsu Siemens Computers GmbH, a unui contract comercial de închiriere de licenţe referitor la produsele Microsoft. Atunci s-a invocat, în mod nereal, calitatea Fujitsu Siemens Computers de unic distribuitor pentru aceste produse.​

















3374 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Se tot amână (Joi, 6 decembrie 2018, 12:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    până la Pașele cailor. Iar aceasta scursura continua sa fie șef peste un Senat de hoți care voteaza legi pentru hoti. A trimis inculpatul Moliceanu un biletele roz unde trebuie si s-a scos!
    • +15 (23 voturi)    
      Tariceanu va scapa, romanii iubesc hotii, (Joi, 6 decembrie 2018, 12:57)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      de aceea ii tot voteaza.

      Am avut suficiente ocazii sa-l bagam p-asta la puscarie, dar ne plac hotii prea mult si il tot iertam, cum l-am iertat de afacerea Sterling.
      • -3 (11 voturi)    
        Bravo desteptul satului! (Joi, 6 decembrie 2018, 13:26)

        V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Ai lamurit problema: romanii sunt hoti si gata, tu esti pe un pedestal moral intangibil.

        Vorbeste despre ceea ce cunosti, nu te da rotund ca ai facut ceva normal, anume ca nu ai votat un hot.

        Cei care i-au votat au fost ori fortati, mintiti, sunt ei insisi tovarasi, ori is prosti gramada. Adica anomalii, voturi care nu ar trebui sa treaca peste un anumit prag. Si totusi trec, de ce? Parerea mea: pt ca exista boi ca tine care se cred cu stea in frunte ca au facut un lucru absolut normal, si isi permit sa spuna despre noi toti, ca suntem hoti! Si atunci... nu mai exista repere, ne dam invinsi!

        Eu bine, nu domnule, esti doar dumneata un bou. Doar atat si mai mult!
        • +6 (6 voturi)    
          Nu este asa! (Joi, 6 decembrie 2018, 13:42)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

          Domnul "2087" este intr-o campanie pentru (crede dumnealui) trezirea romanilor la realitate si aducerea lor la vot.
          Dar o face intr-un asemenea mod incat chiar ca ti se face mai degraba lehamite, nu-ti vine nicidecum sa-i urmezi indemnul.
          Efectul este chiar total invers decat cel scontat; ...refuz sa-mi pun problema ca ar fi atat de perfid si chiar asta urmareste, de fapt.
    • +13 (13 voturi)    
      Tariceanu scapa!! (Joi, 6 decembrie 2018, 13:45)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Fapta se prescrie la finalul anului 2018.
      Daca nu se voteaza pana la sfarsitul anului (si se pare ca nu se va vota), atunci Tariceanu scapa.
      Intentionat au amanat votul pana in februarie...ca sa scape Tariceanu.
    • +4 (4 voturi)    
      Doar asa il poate tine dragnea aproape (Joi, 6 decembrie 2018, 14:01)

      EMC2*2/2#@4 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      prin santaj. Prin amanari... Daca tariceanu incearca sa-l traga in piept pe dragnea, atunci se va vota pentru ridicarea imunitatii.
  • +30 (32 voturi)    
    Conflict constitutional (Joi, 6 decembrie 2018, 12:48)

    Cozmin30 [utilizator]

    Este un conflict constitutional intre parlament si justitie, atunci cind infractorii din parlament refuza ridicarea imunitatii unui coleg.
    Parlamentul se substituie Justitiei.
    De ce nu a sesizat nimeni acest conflict la CCR ?
    Parlamentarii nu au imunitate decit pentru declaratiile politice facute in parlament.
    Parlamentarii nu au ce altceva sa verifice decit daca unui parlamentar i s-a cerut ridicarea imunitatii pentru declaratii politice in parlament.
    Pentru orice altceva, ridicarea imunitatii trebuie sa fie automata.
    Fara nicio tergiversare, fara nicio aminare.
  • +13 (15 voturi)    
    acum (Joi, 6 decembrie 2018, 12:49)

    nahir [utilizator]

    o să-i bată obrazul hamsterul, dacă gargamelul lui trădiceanu nu dă amnistia aia.
  • +17 (21 voturi)    
    PSD il tine in sah (Joi, 6 decembrie 2018, 12:53)

    iCalin [utilizator]

    Amanarea are ca scop fierberea la foc mic a lui Tariceanu de catre PSD, mafiotii nu mai au inredere unii in altii si isi strang mana la spate.Tariceanu devenise obraznic in coalitie dupa ce a fost achitat in celalalt doasarsi noua cerere l-a pus din nou cu botul pe labe. Tariceanu dovedeste ca e vinovat si ca are mare nevoie de o respingere a urmaririi penale de catre senatori. Isi merita soarta, a fost un tradator de a doua zi de cand a ajuns prim-ministru. Trist e ca sunt destui care se lasa inselati de acest impostor cu papion.
    • +1 (3 voturi)    
      Oare ce inseamna (Joi, 6 decembrie 2018, 14:55)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui iCalin

      binele comun pentru banditii astia, fosti tovarasi ?
  • +18 (20 voturi)    
    Ce vorba e asta „nu am timp“? (Joi, 6 decembrie 2018, 12:54)

    V. Istina [utilizator]

    Nu ai timp? Cand stii ca licheaua scapa cu milioanele furate, daca nu dai voie justitiei sa-si faca treaba???

    De noaptea mintii, parlamentarii romani care ar trebui sa cugete la binele public, al tarii, il scapa pe un ticalos acuzat ca a luat o spaga colosala, furand practic din bunul public.

    Parlamentul nu are Dreptul sa dea judecati. Toate imunitatile parlanentarilor- la gunoi! De aia se cred supraoameni!

    Si inca ceva, cea mai trista concluzie: pedeapsa cu moartea ar trebui reintrodusa, si macar pentru coruptie si tradare de rang inalt. Sa stie ca a “nu avea timp” inseamna sa distrugi vieti ale romanilor obisnuiti, cei furati de Tariceanu!

    Nu mai exista alta solutie decat eradicarea completa a celor cateva mii de borfasi care au ajuns prea sus in statul roman. Cu orice mijloace. Asta e razboi, nu “stai ca n-a dat in cap la nimeni!”. Au facut un rau mult mai mare, de aia e tara o ruina iar cinci milioane au parasit-o deja.

    Imi crapa obrazul de rusine si de furie cand citesc asa ceva. Si nimeni nu face nimic...

    Dar si cand o sa inceapa nebunia! Sa va vad atunci pe unde fugiti! Pe marte nu va puteti duce inca! Deci va gasim candva!

    Canalii si tradatori!
    • +2 (4 voturi)    
      " - De-aia lumea striga-n strada : (Joi, 6 decembrie 2018, 14:49)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      **** P$D !!!!!!! "
    • -2 (2 voturi)    
      Mai, cu timpul (Joi, 6 decembrie 2018, 15:02)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      fugim noi...
      Vorba ceea, toti fugim cu timpul.
  • -8 (8 voturi)    
    Si vine un idiot .. (Joi, 6 decembrie 2018, 13:14)

    Alius [utilizator]

    ... care ne spune:

    "Daca "penalii" ar fi in puscarie sau cu drepturile si libertatile interzise (cum ar fi dreptul de a fi ales) prin decizii judecatoresti atunci nu ar mai face legi prin Parlament.

    Fiind prin Parlament si facand legi inseamna ca sunt doar adversari politici ai celor pe care ii simpatizezi tu, respectiv niste politicieni pe care nu i-ai votat.

    Greu cu logica, asa-i?"

    Da, pentru papagali si sustinatotii hotilor, intr-adevar, este greu cu logica.

    In alta ordine de idei, este clar ca Tradiceanu este vinovat. Nici nu mai este nevoie de un proces, prin aceste amanari a "recunoscut" faptele de care este acuzat.
  • -10 (14 voturi)    
    Nu dau si bine fac! Ca doar nu i-am (Joi, 6 decembrie 2018, 13:18)

    asistat [utilizator]

    Votat sa fie sclavii Dnaului, ci sa reprezinte vointa noastra, a poporului!
    • +6 (6 voturi)    
      Iar vointa voastra este ca ei sa va fure (Joi, 6 decembrie 2018, 13:46)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ...
    • +2 (2 voturi)    
      "Lasa-ne ba, cu poporul" (Joi, 6 decembrie 2018, 15:03)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Metralera.

      Fmmig.
    • 0 (0 voturi)    
      Io te-as trimite sa spargi Canalul si (Joi, 6 decembrie 2018, 23:35)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      sa-l refaci la loc, amandoua de unul singur.
      Si cu meniul vintage.
  • +7 (7 voturi)    
    Unde e Olguta ? (Joi, 6 decembrie 2018, 13:27)

    micul_licurici [utilizator]

    Olguta nu cere si in acest caz o ordonanta de urgenta care sa stabileasca un timp maxim pentru rezolvarea cazurilor de acest tip in parlament ?

    A cerut OUG care sa-l oblige pe KJ sa faca remanierea la comanda.

    Acum nimic ?
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari celor ce voteaza ALDE (Joi, 6 decembrie 2018, 13:41)

    levierul [utilizator]

    Votati ALDE si credeti ca schimbati ceva in bine? Pe bune acum. As vrea ceva detalii despre rationament.
  • +4 (6 voturi)    
    si fapta se prescrie in 2018... (Joi, 6 decembrie 2018, 13:42)

    liviu_ [utilizator]

    daca nu se da acordu...
    cu alte cuvinte tariceanu e scapat de parlament...
    care se substituie unei instante de judecata...
    • -4 (4 voturi)    
      se prescrie pe dracu in 2018 (Joi, 6 decembrie 2018, 14:38)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      de prescris s-ar fi prescris in 2016 daca nu intervenea art 155 alin 3.
      tariceanu este pasibil de o pedeapsa de la 3 la 10 ani pentru luare de mita. se aplica art 154 alin 3 lit c - fapta se prescrie in 8 ani daca fapta se pedepseste cu 5-10 ani. intervine art 155 alin 3 si termenul se prelungeste pentru ca deja s-a inceput urmarirea penala a altora din dosar. urmatorul termen de prescriere este dat de art 155 alin 4 - adica inca 8 ani.
      hai, dormi linistit, nu scapa tariceanu pe precriere. o sa scape pe lipsa de probe :P
      • +2 (2 voturi)    
        insa sigur... (Joi, 6 decembrie 2018, 15:20)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        nu o sa scape din lipsa de lingai si postaci!

        pot sa te intreb ceva...
        romania e furata de 30 de ani... cu 25 de ani sub domnie psd...

        pana la urma dupa tine a furat doar pnl sau cum?!
        cine a furat pana la urma dupa mintea ta "luminata"?!
        • -1 (1 vot)    
          nu furatul era subiectul (Joi, 6 decembrie 2018, 17:42)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          subiectul discutiei era prescrierea.
          ai inteles explicatia?
          cat despre furat... hai sa facem un "joc" spune tu un furt psd-ist si eu spun altul mai mare din partea cealalta
  • +3 (3 voturi)    
    Stie el Dracnea... (Joi, 6 decembrie 2018, 13:53)

    astronaut [utilizator]

    cum sa-l tina ''aproape''pe nea Tradi , are nevoie de el ca de aer sa-si treaca legile , ordonantele care si le doresc ! dar daca ii rasturnam cu ''cracii in sus'', pana atunci , cred ca ii facem un ''HATAR DE BINE '' !
  • +1 (1 vot)    
    Santaj (Joi, 6 decembrie 2018, 14:08)

    florinos [utilizator]

    Liviu Nicolae Dragnea il șantajează cu acest dosar, normal ca se tergiversează cât timp ALDE voteaza cum vrea PSD.
    • 0 (0 voturi)    
      De Sf. Nicolae (Joi, 6 decembrie 2018, 15:04)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      cat mai multe din astea lui LND, si-o inima care bate, bate, bate... daca se poate la infinit...
  • +2 (2 voturi)    
    final penal (Joi, 6 decembrie 2018, 14:30)

    andantte [utilizator]

    ....pana la calendele grecesti...Sarbatori linistite d/le Tariceanu...si un an nou cu final "penal"....
    • +1 (1 vot)    
      Fericirea ce ne-o doresc ei (Joi, 6 decembrie 2018, 15:04)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui andantte

      le-o dorim si noi lor.
  • +1 (1 vot)    
    Curcanul a scapat! (Vineri, 7 decembrie 2018, 6:29)

    John M. [utilizator]

    Si inca se mai plangea de justitie, secatura...