Actualizat

VIDEO Scandal în Camera Deputaților. PNL a propus revocarea lui Dragnea și a lui Iordache. PSD nu a supus la vot / Opoziția susține că Dragnea a fost revocat după un vot condus de un vicepreședinte PNL de la tribună, cu microfonul tăiat / Turcan: "Majoritatea PSD-ALDE nu mai există"

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Miercuri, 5 decembrie 2018, 10:07 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor
Foto: Hotnews
​Ședința de miercuri a plenului Camerei Deputaților a fost una marcată de scandal. PNL a cerut la începutul acesteia introducerea pe ordinea de zi a unor proiecte de revocare atât a lui Liviu Dragnea, din funcția de președinte, cât și a lui Florin Iordache, din cea de vicepreședinte. Iordache, cel care conducea ședința, a refuzat să supună la vot propunerile PNL afirmând că acestea sunt neregulamentare. Au urmat luări de cuvânt timp de o oră și jumătate și certuri pe tema regulamentului. La un moment dat, la tribună a venit vicepreședintele Camerei Deputaților, a susținut că preia conducerea ședinței și a supus la vot toate solicitările opoziției, deși avea microfonul tăiat. Cei din opoziție aflați în sală au votat cu mâna ridicată, iar ulterior liderii PNL, USR, PMP au susținut pe rând că Liviu Dragnea a fost revocat ca urmare a acestui vot.
  • Mișcarea PNL a fost o încercare de a testa voturilor celor de la PSD-ALDE, după ce cei din coaliție au rămas fără două voturi necesare pentru a avea majoritatea, ca urmare a plecării a patru deputați PSD la partidul lui Victor Ponta.
Solicitarea în plen a fost făcută de liderul deputaților liberali, Raluca Turcan. Pe de altă parte, cei din PSD și ALDE au încercat să se mobilizeze de dimineață și nu era clar dacă cei din opoziție ar fi avut șanse de reușită.

"În niciun caz nu voi supune votului", a spus Iordache, care le-a cerut liderilor de grup să vină la consultări. Iordache susține că cei de la PNL nu cunosc regulamentul. "Astăzi stăm pe procedură, să învățăm regulamentul. Nu pot supune la vot introducerea pe ordinea de zi dacă nu este unanimitate din partea liderilor de grup", a mai explicat Iordache.

Turcan a amenințat chiar cu greva parlamentară. Iordache a decis închiderea ședinței la ora 11.30, dar aceasta s-a reluat pentru vot final. Din lipsă de cvorum, ca urmare a unui boicot al opoziției, aceasta a fost suspendată.

Turcan a cerut și schimbarea procedurii de vot, să fie prin ridicare de mâini, întrucât au fost probleme cu sistemul electronic care "votează la dispoziția conducerii Camerei Deputaților."

Mai jos, desfășurarea LIVE Text a principalelor momente ale zilei:

***

Turcan face precizarea că cele două cereri de revocare mai trebuie totuși supuse unui vot final. În acel vot paralel condus de Pirtea, revocarea lui Florin Iordache a intrunit 112 voturi, iar cea a lui Liviu Dragnea - 113 voturi

12.08 Iordache închide ședința pentru că nu este cvorum, doar 148 de persoane și-au înregistrat cu cartele prezența.

12.07 Barna:
"Liviu Dragnea a fost demis, Florin Iordache nu mai are dreptul să conducă ședința. Plenul este suveran."

12.00
S-a reluat ședința pentru vot final.

Turcan: "Domnul Iordache este cel mai slugarnic interpus al lui Liviu Dragnea. Majoritatea PSD-ALDE nu mai există. Domnul Dragnea este revocat. Dacă nu țineți cont de aceste lucruri, ne rezervăm dreptul de a de nu participa la lucrările Camerei. Ați confiscat abuziv puterea."

Și Tomac spune că opoziția a reușit înlăturarea lui Dragnea, bazându-se pe voturile date cu Pirtea la microfon, care însă nu conducea efectiv ședința.

11.53 Iordache a rămas la prezidiu, nu mai este înconjurat de deputați, iar deputații sunt în sală: "La ora 12 începem sesiunea de vot final." De precizat că nu a fost dezbătut niciun proiect de lege.

11.34 Mai mulți deputați sunt strânși în jurul prezidiului, unde se află Florin Iordache. Aceștia nu părăsesc sala, deși ședința a fost închisă.

11.31 Iordache: "Constat că nu au fost îndeplinite cele cerute de regulament. Liderii de grup nu au propus nimic. Închid ședința". Se huiduie în sală. Deputații sunt strânși în dreptul microfonului de la tribună.

11.30 Nu se aude ce spune Pirtea. "Domnu' Pirtea, vă faceți de râs. Sunteți în afara regulamentului."

11.25
S-a reluat ședința. Marilen Pirtea a venit la tribună, nu la prezidiu, și a supus votului prelungirea programului. "Am dreptul să conduc ședința prin rotație, nu am condus-o niciodată. 112 voturi pentru!" Din sală se strigă "Vot, vot!". Iordache, de la prezidiu, a afirmat că acesta nu conduce ședința. Pirtea are microfonul tăiat și nu vrea să plece de la microfon. Lângă Pirtea a venit Suciu, liderul de grup al PSD.

Regulamentul invocat de cei de la PSD prevede că propunerea de revocare a liderului Camerei se face la propunerea liderului de parlamentar care l-a propus. Cei din opoziție însă propuneau un vot de revocare pentru încălcare regulamentului și a Constituției, un proiect de hotărâre respins săptămâna trecută de Biroul Permanent.



***

UPDATE
"Oricum nu voi supune votului, puteți să faceți orice vreți", a încheiat Iordache, cel care conduce ședința.

UPDATE "Unde sunt bărbații opoziției, de la Pro România, USR, de a ajuns doamna Turcan să încerce așa ceva?" s-a întrebat liderul deputaților PSD, Daniel Suciu, în plen. "Ați făcut toată mobilizarea pe care o puteați face. Nu v-a ieșit. Aveți o obsesie cu președintele Camerei Deputaților. Doamna Raluca Turcan, de la acest microfon nu se va suspune la vot ceva neregulamentar", a mai spus el.

UPDATE Liderul PMP, deputatul Eugen Tomac, a cerut la rândul său de la microfon revocarea lui Florin Iordache și apoi revocarea lui Dragnea.

UPDATE Deputatul PNL Tinel Gheorghe i-a cerut lui Iordache să își dea demisia, pentru gestul obscen făcut în plen. "Aveți onoare, domnule Iordache? A mai fost cineva care a spus să i se numere ouăle, știm unde a ajuns".

UPDATE Victor Ponta: "În numele celor care se aflau pe 3 iulie în incintă. Am supus la vot schimbarea din funcție a doamnei Roberta Anastase. Atunci a fost un document foarte bine scris, iar grupul PDL a spus <<noi nu suntem de acord și nu participăm>>. Moment în care deputații PSD și PNL au spus că plenul este suveran. Am supus la vot, iar plenul suveran a votat. Sunt convins că nu am greșit. Trebuie să facem ca în 3 iulie 2012."

UPDATE Dan Vâlceanu, PNL: "Nu supuneți la vot pentru că vă este frică tocmai de voi, de trădările dintre voi."

UPDATE Suciu (PSD) a propus la schimb revocarea lui Marilen Pirtea, PNL, din funcția de vicepreședinte al Camerei Deputaților.

UPDATE Tudor Benga (USR): "Știți cum vă spune pe stradă lumea, domnule Iordache? Ciordache!" / Iordache îi taie microfonul: "Vă rog să vă cereți scuze". / Benga: "Sunteți un laș, dați-vă jos de pe scaunul ăla". / Iordache: "Nu ați înțeles nimic."

UPDATE 11.11 Turcan: "Nu voi pleca de la acest microfon și am putea intra în grevă parlamentară dacă nu supuneți la vot aceste solicitări. Propuneri: prelungirea programului cu o oră; sistarea dezbaterilor generale; schimbarea procedurii de vot; să conducă ședința Marilen Pirtea."

UPDATE 11.15 Pauză de consultări 20 de minute.


Transmisiunea live din plen poate fi urmărită și aici.


PNL a depus un proiect de hotărâre pentru revocarea lui Dragnea din fruntea Camerei, pe motiv de încălcarea regulamentului și a Constituţiei. Acesta a fost însă respins în Biroul Permanent.

Liberalii susțin și că Iordache a încălcat regulamentul prin faptul că a condus ședința fără să fie desemnat să facă acest lucru și că ar fi trebuit ca ședința să fie condusă de Carmen Mihălcescu.


















30254 vizualizari

  • +49 (55 voturi)    
    Jos cu Dragnea (Miercuri, 5 decembrie 2018, 10:15)

    Rahan5 [utilizator]

    si Iordache ! Calare pe ei ! Acum e momentul !
    • +24 (28 voturi)    
      Slab (Miercuri, 5 decembrie 2018, 10:41)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Dacă este cineva care face campanie electorală PNLului, acela este Liviu Dragnea. Romanii nu votează pentru, votează împotriva.
    • -6 (10 voturi)    
      adica (Miercuri, 5 decembrie 2018, 14:59)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      in limbajul repetentilor de comunism ! De la pesede cu multa, multa mmmm.... e!
  • +32 (38 voturi)    
    Din pacate nu se va intampla nimic (Miercuri, 5 decembrie 2018, 10:31)

    Vinceroy [utilizator]

    Infractorii de la PSD si acolitii domnesc peste Romania.
    Nu inteleg de ce nu poate fi acuzat de inalta tradare tot grupul infractional organizat cunoscut ca FSN, PDSR, PSD etc. si toti cei care l-au sustinut, exista dovezi destule in acest sens in ultimii aproape 30 de ani...
    • +20 (26 voturi)    
      raspunsul e foarte simplu (Miercuri, 5 decembrie 2018, 10:46)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

      ca ne place sau nu, grupul are sustinerea fatzisa a elementelor corupte din justitie(foarte multi)... asta e adevarul, ca ne place sau nu
      • +2 (6 voturi)    
        Si in plus (Miercuri, 5 decembrie 2018, 13:32)

        iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

        Are sustinerea populara a celor care ii voteaza. Este dreptul calului de a-si multumi calaretul care pune biciul pe el si il calareste. In sex se numeste maso.
        • 0 (0 voturi)    
          n-as zica ca... (Joi, 6 decembrie 2018, 12:40)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui iPig Pro

          Are sustinerea populara, dupa cum merge vanzarea unei carti...(I-o fac cadou tovarasei Dancila de Mos Nicolae - stiu ca il serbeaza dansa impreuna cu toata familia!)

          As spune numai ca multi romani stau pe tusa si asta ne costa enorm!
    • +13 (25 voturi)    
      Pai PNL=PDL=PDSR=FSN la fel ca PSD (Miercuri, 5 decembrie 2018, 11:35)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

      Deci, ar trebui toti dati afara, e aceeasi mafie
      • +8 (16 voturi)    
        Propaganda PSD-ista. Guvernul PDL Boc a (Miercuri, 5 decembrie 2018, 13:36)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        cazut in parlament pentru ca a vrut sa reformeze sistemul de sanatate. De atunci hotii au tot castigat. Noi am tot pierdut.
      • +1 (1 vot)    
        gura (Miercuri, 5 decembrie 2018, 20:08)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        păcătosului adevăr grăiește.
  • +18 (26 voturi)    
    Test pt Ponta si PNL (Miercuri, 5 decembrie 2018, 10:34)

    Kosmos [utilizator]

    Acum se vede ca Ponta dar si cei din PNL joaca la 2 capete . Banul primeaza si frica de puscarie. Justitia este inamicul a 3/4 din politicieni
  • +13 (19 voturi)    
    fa-te ca muncesti (Miercuri, 5 decembrie 2018, 10:34)

    cristi_an [utilizator]

    pesed, alde si pe ascuns penele mobilizati sa respinga motiunea
  • +6 (26 voturi)    
    Cand Pichetam Casa Noastra a Poporului ? (Miercuri, 5 decembrie 2018, 10:40)

    un domn [utilizator]

    Avem nevoie de 600 pubele pentru a incarca ucenicii ali baba ce paraziteaza Casa ( nota bene: pubelele sunt pentru toti, fara discriminare !)
    • +12 (20 voturi)    
      nu sunt toti la fel (Miercuri, 5 decembrie 2018, 13:08)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pubelele NU sunt pentru toti, USR-ul de exemplu face ce trebuie. Cu o asemenea atitudine faceti un serviciu pesedeului.
      • +3 (19 voturi)    
        comentatorii NU imparatsesc Opinia Ta (Miercuri, 5 decembrie 2018, 14:13)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui vidra

        adevarul este ca NU am de ales si voi vota usere DOAR pentru ca penele este aceeasi mizerie cu P$D

        NICI o initativa legislative in Doi ani !

        NICI un proiect in parlament care sa fie respinsa de P$D ! astfel incat P$D sa se faca de ras !

        usere este O Gradinita Iacobina !
        • -1 (7 voturi)    
          Nu Iacobina (Miercuri, 5 decembrie 2018, 15:51)

          Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Neomarxista.
          • 0 (4 voturi)    
            justificare (Miercuri, 5 decembrie 2018, 17:06)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

            iacobinii erau Mult cu Scandalul si mai putin cu actiunea, de aceea revolutia iacobina a ramas in istorie ca un celebru esec !

            la usere Spiritul demarat de Nicusor si clotilde s a diluat si a disparut din momentul alegerii lui Barna din Ochi

            Ghinea este un fel de Codrin Sulfurescu
            Clovnii de la Cluj la fel ! ( unul din ei s a incaierat cu un ciumat P$D labeunuuteve acum un an )

            In rest...doar papagali marunti

            Vlad Alexandrescu este Singura Persoana Onorabila acolo ! ( evident si Clotilde )
        • 0 (4 voturi)    
          Asta e opinia ta (Miercuri, 5 decembrie 2018, 18:46)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          faci ce crezi ca e mai bine.
          In rest... hmm
        • +2 (4 voturi)    
          gradinita poate, iacobina?? (Miercuri, 5 decembrie 2018, 19:10)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Dupa cum stii, daca ai trecut de gradinita si scoala generala, oamenii evolueaza mult de la varsta gradinitei. Unii o iau spre stanga, altii spre dreapta.
          Personal prefer gradinita anti-furt a USR-ului decat gradina cu prosti cu diplome post-universitare de doi lei(furate) a PSD-ALDE(+ PNL partial)
          • +4 (4 voturi)    
            Explicatie (Miercuri, 5 decembrie 2018, 20:49)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Gradinita Iacobina = nu s au Cristalizat opiniile in usere, sunt toti impotriva la toti, exact in situatia iacobinilor

            https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Clubul_Iacobinilor

            Au inceput Meritoriu, au continuat Derizoriu cu Barna din Ochi
    • +1 (3 voturi)    
      Esti nedrept cu USR ! (Miercuri, 5 decembrie 2018, 17:11)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Doar tasteaza " USR a depus proiecte de legi in Parlament" si apoi vezi ce iese ! :)))

      PS. In rest iti impartasesc parerea despre PNL si PSD.
      • 0 (2 voturi)    
        Pai..este praful de pe Toba Mare (Miercuri, 5 decembrie 2018, 20:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        1 o Lege a Bugetului de Stat in care sa se specifice Realizat/ Nerealizat la Trimestre si Semestru, un Tabel simplu si clar pentru Toti Votantii
        2 o lege prin care sa se construiasca minim 2000 km autostrazi pe an Numai din fonduri UE folosind shutzii din pushcarii, astfel ca daca nu evadeaza si se indeplineste obiectivul de 2000 km per an, sa se reduca pedespsa inchisorii si cu 80 %
        3 o lege a Raspunderii Guvernamentale pentru neindeplinirea punctelor de mai sus “1” si”2” Inchisoare pe Viata pentru Prim Ministru si intreaga echipa guvernamentala
        4 legea Ticu trebuia reluata, inserarea Proclamatiei de la Timisoara in constitutie

        Legi din acestea cand la USR ?
  • +11 (21 voturi)    
    Jos ciuma rosie (Miercuri, 5 decembrie 2018, 10:47)

    midufi [utilizator]

    adica: psd-alde-udmr !
  • +22 (28 voturi)    
    Atata impostura (Miercuri, 5 decembrie 2018, 11:25)

    anamaria-mara [utilizator]

    De cand m-a facut Dumnezeu, nu mi-a fost dat sa vad atata nesimtire, obraznicie, mitocanie ca la acesti pseudo-intelectuali ce stau in fata tarii/lumii, in Parlamentul Romaniei; Ciordache, Neculicea, Serbanel soferul, Mitraliera si Slugarel Notarel.......smd.dirijati de alti asi in tot ce-i rau, ,,flausatul,, si celalalt repetent! Pai cum sa nu fuga romanii mancand pamantul din tara, cum? Despre aceasta initiativa, e cum spunea cineva mai sus ,,ne facem ca muncim,, caci faptele din 2012 incoace cam asa arata.
  • +30 (34 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 decembrie 2018, 11:48)

    mihai_mi [utilizator]

    Ciordache nu se dezminte. Infractor pana la capat!
  • +22 (32 voturi)    
    nu este (Miercuri, 5 decembrie 2018, 11:57)

    liviu_ [utilizator]

    incalcarea democratiei in acest caz!?
    nu se poate dizolva parlamentul?!

    in stilul asta psd e pe viata... dupa alegeri o sa refuze sa recunoasca rezultatele alegerilor si gata!

    Romania seamana din ce in ce mai mult cu o dictatura!
  • +31 (37 voturi)    
    Radem noi (Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:11)

    omezu [utilizator]

    Dar deja miroase a dictatura in cel mai pur sens al cuvantului. Mecanicul agramat Ciordache se tine de scaun si face efectiv ce vrea in Parlament. De ce? Pentru ca poate. Deci un om, o sluga a unui mafiot, reufza sa supuna la vot o propunere a Opozitiei care culmea, azi are majoritate. Daca asta nu e dictatura, nu stiu ce e!
  • +4 (12 voturi)    
    eu nu imi dau seama (Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:28)

    liviu_ [utilizator]

    daca tot circu asta este pt ca iordache e un dictator imputit si incalca toate legile....
    sau pentru ca pnl face gat doar de forma....
    primul punct este clar adevarat... psd e o adunatura de dictatori... nu sunt convins ca pnl joaca la cacealma sau nu (in aceasta situatie... in mod normal... cam joaca)
    • +12 (16 voturi)    
      . (Miercuri, 5 decembrie 2018, 13:10)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu e nici o cacialma. psd-alde au pierdut majoritatea si opozitia tatoneaza terenul. saptamana viitoare vine motiunea de cenzura si vor sa intimideze pesedeii si sa le arate ca scaunul flausatului se cam clatina, e foarte buna strategia.
    • +3 (11 voturi)    
      ! (Miercuri, 5 decembrie 2018, 13:38)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      PNL aka fost/actual USL vrea sa mulga ce mai poate la urmatoarele alegeri, ca n-au facut-o din patriotism, da nu de alta, dar acusi e campanie electorala!
  • +8 (14 voturi)    
    Jos hotii si mafiotii (Miercuri, 5 decembrie 2018, 12:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    --din conducerea CD. CU sau fara microfon taiat
  • +12 (14 voturi)    
    ok (Miercuri, 5 decembrie 2018, 13:31)

    Mignan [utilizator]

    acum puteti veni cu OUG pe gratiere, din cusca in care va zbateti ca sobolanii. Va dam foc pur si simplu. Gaze si bastoane ziceti? Visezi talhare,o data a tinut, ai crezut ca sperii lumea. Soarta lui Gadafi va asteapta. Pe strada ca un caine.
  • +7 (9 voturi)    
    Dacă mai era nevoie (Miercuri, 5 decembrie 2018, 13:49)

    CalinMircea [utilizator]

    Iar șmecherii securiste. Orice, orice, numai să nu fie voturi, fără democrație, doar jocuri de culise - la asta se pricep băieții "deștepți". Și culmea că se găsește o minoritate de ticăloși care să aplaude așa ceva. Ce-și mai freacă mâinile de bucurie Putin & co, că le fac ăștia jocurile.
  • +2 (8 voturi)    
    majoritate (Miercuri, 5 decembrie 2018, 13:49)

    dum_i [utilizator]

    singura solutie e sa se ia la bataie cu ciomegele.

    care sunt mai multi, aia vor castiga

    si asa aflam toti cine e majoritar
    • +3 (7 voturi)    
      Cine are... (Miercuri, 5 decembrie 2018, 14:47)

      Skipper_The_Pinguin [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ... capul tare, va ramane in picioare / Hai sa dam topoare, la popoare. (Ada Milea)
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 5 decembrie 2018, 15:09)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Aflam care merge la sala de forta poate.
  • -14 (22 voturi)    
    Nu exista democratie aici (Miercuri, 5 decembrie 2018, 13:52)

    Lucian Ilea [utilizator]

    nu poti da jos pe cineva cand ai un vot in plus
    :))))
    altfel si io in marele consiliu al Atlantiei de 2 ori pe luna as pierde pozitia de praetor
    • +2 (4 voturi)    
      bre (Miercuri, 5 decembrie 2018, 16:15)

      Mignan [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      deja latrati la luna, a paguba.
  • +8 (12 voturi)    
    Mingea (Miercuri, 5 decembrie 2018, 14:53)

    indrea [utilizator]

    e-n terenul opoziţiei acum. Să vedem unde ajunge, că nu mai pot nicicum pesedeii să apeleze la CCR. E doar meci politic, 100%.