Deputatul PSD care a spus că națiunea română este singura care a făcut din Ferdinand întregitorul acestei țări își explică declarațiile: Așa vreau eu! E interzis în țara asta să declari ceva?

de M.H.     HotNews.ro
Luni, 3 decembrie 2018, 17:47 Actualitate | Politic


Adrian Solomon
Foto: Captura video
Deputatul PSD Adrian Solomon își menține afirmațiile potrivit cărora își dorește ca peste 100 de ani România să nu mai fie condusă de un etnic german, ca acum o sută de ani și ca acum, și că națiunea română este singura care a făcut din Ferdinand întregitorul acestei țări. El spune că a făcut acele declarații pentru că așa a vrut și că a fost un noroc că Regele Ferdinand s-a aflat de partea câştigătoare în Primul Război Mondial.

Deputatul PSD Adrian Solomon, absolvent al facultății de Istorie, a atras huiduieli după ce a spus, în discursul de Ziua Națională, la Bârlad, că "națiunea română este singura care a făcut din Ferdinand întregitorul acestei țări, singura care a făcut din Brătianu prim-ministru al unei Românii Mari, singura capabilă să fie cea care a dat 800.000 de morți pe câmpul de bătălie de la Mărășești, Oituz, Mărăști și din toată țara".

Luni, deputatul a fost întrebat de jurnaliști despre aceste declarații, s-a certat cu aceștia și a concluzionat, nervos, că a făcut acele afirmații pentru că așa a vrut: "Că așa vreau eu! E interzis în țara asta să declari ceva?".

La remarca jurnaliștilor că a minimalizat rolul regelui Ferdinand, deputatul PSD a răspuns: "De-aia a murit Ferdinand? Eu știu că nu a murit la Mărășești și Oituz."

Întrebat ce a vrut să transmită, deputatul PSD a răspuns: "Exact ce am vrut să transmit. Că peste 100 de ani... Vă interesează năzuințele mele peste 100 de ani? (...) Păi lasă asta, că eu vorbeam despre ce se întâmplă peste 100 de ani. Sunteți futurolog sau ce? A avut rolul său. Dar fără poporul său și fără națiunea română nu ar fi ajuns la victorie".

Întrebat care a fost atunci rolul regelui Ferdinand, Adrian Solomon a spus că rolul acestuia a fost "cel de a ne direcționa către alianța câștigătoare a războiului - învingându-se pe el era convins că putea câștiga războiul".

"Acuma... putea să și piardă. Norocul este un factor pozitiv în istorie. (...) Nu era un rol determinant pentru că factorii sunt multipli și toți împreună pot să ducă la un rezultat pozitiv sau negativ", a afirmat Solomon.

Continuându-și dialogul cu jurnaliștii, în Parlament, deputatul le-a spus că "nu trebuie să fii fan Hohenzollern în țara asta" și a spus că el este fan Alexandru Ioan Cuza.

Întrebat despre familia Hohenzollern, parlamentarul PSD a spus că este "un episod al istoriei... nu neapărat cel mai înălțător" și îi lămurește pe jurnaliști că un episod din istorie "mai înălțător" este Ștefan cel Mare.


















4475 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    jegul iese din PSD (Luni, 3 decembrie 2018, 17:52)

    Kosmos [utilizator]

    la iveala
    • +1 (1 vot)    
      Apărarea opiniei (Marţi, 4 decembrie 2018, 12:31)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Deci cel mai bun argument pe care îl poate aduce în sprijinul ideii exprimate este literalmente că nu e ilegal să o exprime. Nu e cam puțin?
  • +5 (5 voturi)    
    Si uite-asa apare un nou Roller! (Luni, 3 decembrie 2018, 17:58)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    PSD-ul reuseste sa scoata ce e mai bun din tara asta...
    • +3 (3 voturi)    
      Da, scoate din tara! (Marţi, 4 decembrie 2018, 8:59)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      Cateva sute de mii pe an.
  • +2 (8 voturi)    
    România să nu mai fie condusă de un etnic german.. (Luni, 3 decembrie 2018, 18:05)

    alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator]

    Lasam vorba ca sa fie un etnic francez peste o suta de ani.

    Un etnic indian?, nu stiu, nu acum, poate mai tarziu. Mai, mai tarziu!

    Da.
  • +15 (15 voturi)    
    lautarul striga textul scris de valcov &co! (Luni, 3 decembrie 2018, 18:06)

    Francisc 1 [utilizator]

    habar nu are ce zice rromul conlocuitor!
    • +6 (6 voturi)    
      A uitat sa mentioneze si faptul ca .. (Luni, 3 decembrie 2018, 19:30)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ...națiunea română este singura care a făcut din borfasi conducatorii tarii.
      • 0 (0 voturi)    
        Au mai fost (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:38)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        rusia si majoritatea asiaticilor.
  • +14 (14 voturi)    
    Normalitate as zice... (Luni, 3 decembrie 2018, 18:14)

    iPig Pro [utilizator]

    Pumnul va invinge intotdeauna neuronul. Neuronul se confrunta cu chestii abstracte gen adevar, rezervare, demnitate. Pumnul nu se confrunta decat cu un pumn mai tare. In plus e dovedit faptul ca in viata folosesti mai mult din una sau din alta. Cum cine spune asta? Eu!
    • +6 (6 voturi)    
      Texte... (Luni, 3 decembrie 2018, 20:30)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui iPig Pro

      "Pentru ca asa vrea eu", "pentru ca putem" si tot asa... ce alte asteptari sa ai de la niste mafioti "anagramati" ?
  • +16 (16 voturi)    
    Solomon (Luni, 3 decembrie 2018, 18:15)

    hamurabi [utilizator]

    Unde drq a studiat asta istoria ?
    • +14 (16 voturi)    
      Unde a făcut-o mai tot PSD-ul (Luni, 3 decembrie 2018, 18:55)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      În WC-ul liceului, pe care-l frecventau exclusiv din motive de socializare - dacă se duc acolo toți copiii, hai și noi, bă, mai tragem o țigară, mai o miuță, îl mai înjurăm pe profesor...
      Exemplul fundamental al acestui tip de dezeducație este madama de Pavianne, șefa gubernului.....
    • +8 (8 voturi)    
      raspuns la intrebare (Luni, 3 decembrie 2018, 20:18)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      Din cv-ul publicat pe situl parlamentului rezulta ca a absolvit facultatea de istorie la Universitatea Al.I.Cuza din Iasi. Daca o fi asa! Ii intreb pe istoricii ieseni: cum a absolvit analfabetul o facultate umanista, avand un asemenea limbaj. El nu poate sa lege doua cuvinte
      fara sa fac o gafa. O bate si pe Viorica1
      • +6 (6 voturi)    
        Securistul TuDorel ti-ar putea raspunde (Marţi, 4 decembrie 2018, 4:44)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui ber

        Al. I. Cuza Iasi e infestata cu securisti in pozitiile cheie. Locurile cu taxa, examenele, licentele is big business acolo.
  • +15 (17 voturi)    
    Din pacate ,aproape tot.... (Luni, 3 decembrie 2018, 18:19)

    gigiN [utilizator]

    ...ceea ce face psd-ul are drept cauza faptul ca ...asa vrea un dobitoc sau altul-si nu sunt putini !!!!
  • +13 (15 voturi)    
    mai pe intelesul tuturor: (Luni, 3 decembrie 2018, 18:50)

    Enofereus [utilizator]

    daca e .. de bubuie, de ce trebuie sa dea socoteala la toti?
    • +4 (4 voturi)    
      "Okiei, am calcat o baba cu porseul (Luni, 3 decembrie 2018, 19:36)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      si care-i problema ?
      Asea vreau eu."

      Nu stiu cum are asta facultatea de istorie, este o bataie de joc continua a acestor indivizi fata de tot ceea ce inseamna logica si bun simt.
      Mai au oleaca si te-mpusca-n strada iar politia finiseaza victima la comisariat, sa nu cumva sa aiba bossu' suparari cu legea - ca astia au chestii mari de facut, cum ar fi vanzarea fetelor de pilda si ciorditul cu amanuntul, adeca pentru fiecare in parte.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu este interzis sa declari (Luni, 3 decembrie 2018, 19:05)

    vasile-roaita [utilizator]

    Asa cum si mie nu-mi este interzis sa declar ca esti timpit
  • +4 (4 voturi)    
    Oare (Luni, 3 decembrie 2018, 19:17)

    DiDiRo [utilizator]

    nu putem noi, cetatenii normali ai acestei tari, sa promovam o initiative legislativa de desfiintare a pesederaului? Ma angajez si eu sa stau in strada sa adun semnaturi. Tara copiilor nostril nu poate arata asa cum o vad IDIOTII de genul lui Solomon.
  • +3 (3 voturi)    
    La inmormantarea MS Mihai I-ul (Luni, 3 decembrie 2018, 19:31)

    ruskimushki [utilizator]

    asta si ceilalti erau ca ramele.
    Acum le-a aparut guitzatul.
    Mai au oleaca si trag lagare de reeducare prin bataie si munca silnica. "Neromanilor".
    Poate si ceva profanari de morminte.
    Parca-i vad trimitand oasele regilor inapoi in Schwabeland in tomberon. Ca romanashii colorati asha vrea.
    De fapt, daca te uiti la multi de etnia lui, stau pentru bani aici, nimic mai mult: scoala nu, servici nu, contributii culturale - banesti nu. Noroc cu occidentul putred. Si cu sporul demografic, ca deh, doar n-or citi carti saujuca jocuri de societate, sau vizita patria.De aia au si fost de maxim interes pentru secu si moscova, si sunt si-acuma.
  • +8 (8 voturi)    
    Asta-i,un partid de dobitoci. (Luni, 3 decembrie 2018, 19:55)

    asavreau [utilizator]

    Nu am auzit vreo-un ștab din PSD care să-i atragă atenția că nu-i asta părerea partidului.Deci așa crede PSD.Dobitocul(adică Solomon)nu a spus că vorbește ca persoană independentă.Pompos sa prezentat drept deputat PSD.
  • +7 (7 voturi)    
    Un tupeist ordinar (Luni, 3 decembrie 2018, 20:07)

    catalinolaru1 [utilizator]

    Mi-e rușine să zic că specimenul ăsta mi-a fost profesor de istorie acum vreo 12 ani, la cel mai bun liceu din Bârlad.
    • +4 (4 voturi)    
      Stie asta istorie ? (Marţi, 4 decembrie 2018, 11:16)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui catalinolaru1

      poate doar istoria satrei.
  • +6 (6 voturi)    
    Baiatule... (Luni, 3 decembrie 2018, 20:30)

    Milka Man [utilizator]

    Nimic nu te opreste sa fii prost si incult. Dar ca si parlamentar, ar trebui sa stii cand sa iti tii gura . Asta, daca iti seama ca orice politician plateste pentru tot ce scoate pe gura. Ma intreb daca macar stii care e doctrina PSD pentru ca e clar ca ai probleme grave de exprimare, ceea ce indica si faptul ca nu citesti prea mult...
    • 0 (0 voturi)    
      ca si (Marţi, 4 decembrie 2018, 11:50)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Putina atentie, nu-i imita pe incultii pe care ii arati cu degetul. Deci fara "ca si"...
  • +4 (4 voturi)    
    ignorantul (Luni, 3 decembrie 2018, 20:39)

    clujanu [utilizator]

    Lasa impresia ca a pierdut contactul cu realitatea.
  • +7 (7 voturi)    
    Acest (Luni, 3 decembrie 2018, 22:47)

    VARCIOROVA [utilizator]

    ipochimen este demonstratia clara a faptului ca mama timpitilor este mereu gravida si da nastere unor asemenea indivizi
  • +8 (8 voturi)    
    Intelegeti-l, ca are moaca de hales bules (Luni, 3 decembrie 2018, 23:34)

    Dalinar [utilizator]

    Nu-i place munca, doar ciordeala.