USR îi cere lui Klaus Iohannis să participe la toate ședințele de guvern din decembrie

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 3 decembrie 2018, 11:28 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Captura Facebook
​USR i-a cerut luni președintelui Klaus Iohannis să participe la toate ședintele de guvern din luna decembrie pentru a preveni adoptarea unei ordonanțe privind amnistia și grațierea amintind de faptul că, în ianuarie 2017, președintele a fost la ședința Executivului și a împiedicat în acel moment adoptarea OUG 13.

"Îi solicităm președintelui României să utilizeze la maxim atribuțiile legale pe care le are și să participe pe parcursul lunii decembrie la fiecare ședință de guvern. Într-adevăr Constituția prevede situațiile în care președintele poate conduce ședințele de guvern, una dintre ele se referă la politica externă. În momentul de față mai avem mai puțin de o lună până când România va prelua președinția Consiliului Uniunii Europene și în acest context este evident că fiecare ședință de Guvern trebuie să aibă pe ordinea de zi acest subiect. În această perspectivă, considerăm participarea președintelui obligatorie. În egală măsură, participarea domniei sale la ședințele de guvern ar putea să blocheze adoptarea unei ordonanțe, mai ales că avem precedentul din 2017 când participarea domniei sale la momentul acela a blocat pentur o perioadă scurtă adoptarea OUG 13", a declarat președintele Dan Barna, într-o conferință de presă.

"Adoptarea unei astfel de ordonanțe ar însemna sfârșitul democrației în România și ar fi un semnal extraordinar de prost pentru preluarea președinției UE", a mai spus el.

Ce prevede Constituția

Art. 87 – Participarea la şedinţele Guvernului

(1) Preşedintele României poate lua parte la şedinţele Guvernului în care se dezbat probleme de interes naţional privind politica externă, apărarea ţării, asigurarea ordinii publice şi, la cererea primului-ministru, în alte situaţii.
(2) Preşedintele României prezidează şedinţele Guvernului la care participă.


Citeste mai multe despre   
















2063 vizualizari

  • -9 (25 voturi)    
    hm, in sezon de ski?? (Luni, 3 decembrie 2018, 11:31)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Garantez ca nu va veni!
    • 0 (10 voturi)    
      ar fi o incalcare a constitutiei (Luni, 3 decembrie 2018, 11:48)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      daca ar prezida toate sedintele, s-ar substitui rolului primului ministru.
      PSD-ALDE, numire cu numire, destituire cu destituire, folosindu-se de proverbiala lipsa de reactie a romanilor, a blocat toate caile constitutionale.
    • +2 (10 voturi)    
      paravan pentru incapacitatea opozitiei ? (Luni, 3 decembrie 2018, 11:51)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Cati parlamentari PSD-ALDE au reusit sa convinga ca ce face actuala conducere penala constituie tradare nationala prin scoaterea Romaniei din sistemul euro-atlantic ?
  • -8 (16 voturi)    
    aberatii (Luni, 3 decembrie 2018, 11:32)

    srpc [utilizator]

    presedintele poate conduce doar acele sedinte de guvern in care se dezbat probleme de siguranta nationala, iar la acest capitol nu intra amnistiile si alte asemenea, oricat si-ar dori obsedatii #rezist;
    voila:
    ARTICOLUL 87
    (1) Preşedintele României poate lua parte la şedinţele Guvernului în care se dezbat probleme de interes naţional privind politica externă, apărarea ţării, asigurarea ordinii publice şi, la cererea primului-ministru, în alte situaţii.
    (2) Preşedintele României prezidează şedinţele Guvernului la care participă.
    • +10 (12 voturi)    
      siguranta nationala (Luni, 3 decembrie 2018, 12:07)

      TDragos [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Pai amnistia si gratierea chiar intra in sfera sigurantei nationala si a cetatenilor...cand deschizi puscariile si eliberezi infractori pui in pericol cetatenii tarii. Parca recent am avut un violator eliberat de Tudorel si care a recidivat, sau talharul recidivist eliberat tot de Tudorel, care a lasat o fata inconstienta in fata liftului...si exemplele pot continua.

      Umatoarele constituie amenintari la adresa sigurantei nationale:
      f) subminarea, sabotajul sau orice alte acțiuni care au ca scop înlăturarea prin forță a instituțiilor democratice ale statului ori care aduc atingere gravă drepturilor și libertăților fundamentale ale cetățenilor români sau pot aduce atingere capacității de apărare ori altor asemenea interese ale țării, precum și actele de distrugere, degradare ori aducere în stare de neîntrebuințare a structurilor necesare bunei desfășurări a vieții social-economice sau apărării naționale;

      Gratierea si amnistia nu se pot da in prin OG fara incalcare a Constitutie.
      ARTICOLUL 73
      3) Prin lege organică se reglementează:
      i) acordarea amnistiei sau a graţierii colective;

      ARTICOLUL 115
      (6) Ordonanţele de urgenţă nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie, drepturile electorale şi nu pot viza măsuri de trecere silită a unor bunuri în proprietate publică.

      ARTICOLUL 94
      Preşedintele României îndeplineşte şi următoarele atribuţii:
      d) acordă graţierea individuală.
  • -5 (15 voturi)    
    Klaus lucreaza pentru el, (Luni, 3 decembrie 2018, 11:47)

    emil bobu [utilizator]

    e un politruc cinic.

    Da, ar trebui sa fie vigilent si sa faca ce poate pentru a bloca ticalosia PSD-ului, dar n-o s-o faca, deoarece cu cat arata PSD mai prost, cu atat arata el mai bine.

    Klaus isi bate joc de tara.

    Partea buna e ca daca PSD da amnistia, atunci PSD risca sa dispara nu doar din Parlament, ci si din politica.
    • +1 (7 voturi)    
      da, asa este (Luni, 3 decembrie 2018, 12:34)

      Jiji_22351 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      :) stii cum inteleg eu ceea ce spui? ca si un parasutist, care sare si din prima secinda dupa ce a sarit, observa ca si-a uitat parasuta. Stie ca va muri, dar tot coboara cu viteza maxima posibila. Mda, ideea este ca degeaba moare, atata timp cat da legea. Stii de ce? Pentru ca va veni cu pomana sub forma de ulei si conserve cu pateu si votantii lor in mare parte vor uita... deci se amnistiaza de 2 ori #muiepsd
  • +4 (12 voturi)    
    Si cum spuneam zilele trecute, (Luni, 3 decembrie 2018, 12:13)

    Susufler0 [utilizator]

    pt asta trebuie sa se mute in Palatul Victoria, cu catel si purcel y compris cu schiurile si claparii, daca ii vine cumva lu Veo sa faca o sedinta de guvern cu acest executiv itinerant, tocma' la Poiana Brasov ! :)

    PS. Evident ca Werner trebuie sa aiba pregatit zi si noapte in aceasta luna si un elicopter capabil sa il duca peste tot pe unde ar pleca guvernul nostru zilele astea pana in Revelion ! ;)

    PPS. Tonul meu nu vrea sa insemne ca iau in deradere propunerea USR ci doar ca ma indoiesc ca Iohannis ar putea manifesta propensiune pt sacrificarea vietii de familie (mai ales de Sarbatori) in favoarea muncii pt natiune ! Atat ! :))
  • +4 (4 voturi)    
    Daca nu-i invitat,geaba prezentza. (Luni, 3 decembrie 2018, 13:59)

    Plagarus [utilizator]

    Vasilica cea Natanga,are ordin strict de la condamnatul sef DLN = NU Klaus !!!
  • -3 (7 voturi)    
    Haoleu (Luni, 3 decembrie 2018, 15:34)

    Reticentul [utilizator]

    Usereu asta ori e prost ori e nebun, s-a trezit ca proasta-n targ sau ca surda-n hora. Pai si cel mai prost cetatean isi da seama citind ca sunt sedinte la care Presedintele nu poate participa decat daca este invitat. Ori astia nu stiu sa citeasca?!