Liderul PSD Vaslui: Nu înţeleg tendinţa sângeroasă că trebuie băgaţi unii la puşcărie / Un stat trebuie să dea dovadă de umanism și "să le acorde grație" celor care au greșit

de M.H.     HotNews.ro
Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:06 Actualitate | Politic


Dumitru Buzatu, liderul PSD Vaslui
Foto: Agerpres
Liderul PSD Vaslui, Dumitru Buzatu, nu înțelege "tendința sângeroasă că trebuie băgați unii la pușcărie" și nici de ce problema unei aministii "chinuie atât de mult și atâta lumea". El susține că toată lumea ar trebuie să înțeleagă că un stat trebuie "să dea dovadă de umanism", prin Parlament și prin guvern, și "să aibă înțelegere față de cei care au greșit și să acorde această grație".

"Problema unei amnistii nu văd de ce chinuie atât de mult și atâta lumea. În orice stat, în diverse momente ale existenței sale, ca o urmare a faptului că apare un curent, o dorință, ca anumiţi cetăţeni care au greşit, care au fost sanctionati, pedepsiți, și care și-au ispășit o parte din pedeapsă și care prin comportamentul lor, prin felul în care se raportează la ceea ce au făcut dovedesc că sunt conştienţi, că au greşit, statul acordă clemenţa sa", a declarat liderul PSD Vaslui, la Digi 24.

La intervenția moderatorului, care a spus că această ordonanță este promovată de persoane cu probleme penale, Dumitru Buzatu a spus că deocamdată ordonanța pe aministie și grațiere "nu există, nu are corp".

"Ordonanța... ați văzut ceva? Nu are corp, nu are existență certă în acest moment, nu există nico prevedere pe care să o fi putut analiza (...) Sunteți foarte tari la principii", a replicat Buzatu.
Buzatu a mai spus că nu înțelege "această tendinţă sângeroasă în permanență că trebuie băgaţi unii la puşcărie", "teorie care macină de ani de zile".

El susține că toată lumea ar trebuie să înțeleagă că "un stat trebuie să dea dovadă de umanism", prin Parlament și prin guvern, să aibă înțelegere față de cei care au greșit și să acorde această grație.

"Nu înţeleg această tendinţă sângeroasă în permanență că trebuie băgaţi unii la puşcărie, mai ales fiind însuşită de o parte mare a opoziţiei care vede prin aceasta o metodă de a câştiga alegerile, pentru că altfel nu sunt în stare să propună nimic, să propună un proiect cât de mic. (...) Avem deja ani de zile în care se macină aceeași teorie - trebuie băgați la pușcărie hoții, fără dovezi, toți băgați la pușcărie. Ar trebui să înțelegem că un stat trebuie să dea dovadă de umanism, prin Parlament, prin guvernele care se succed, indiferent de culorile politice, și să aibă înțelegere pentru aceia care au greșit și conștientizează acest lucru și să acorde această grație", a spus Dumitru Buzatu.

Liviu Dragnea i-a cerut ministrului Justiției, Tudorel Toader, o soluție pentru amnistie și grațiere până la finalul acestui an, în caz contrar o soluție va fi decisă în CEX al PSD, au declarat surse social-democrate pentru Hotnews.ro. Dacă ministrul Justiției nu va găsi o modalitate de a da amnistia și grațierea, liderii social-democrați vor lua o decizie clară într-o ședință a Comitetului Executiv, i-ar fi transmis președintele PSD ministrului Justiției.


















1721 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Ce ordinari...... (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:11)

    polonyca [utilizator]

    Nu va e clar mesajul ???? Teodorocivi+Pintea=perdea de fum , manipulare.....In spate apare tot mai clar OUG !!!
  • +13 (13 voturi)    
    Ar fi mai bine daca (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:11)

    tarabost [utilizator]

    statul le-ar acorda lovitura de gratie! Ar disparea orice tendinta sangeroasa si n-ar fi niciun chin. Orice candidat care ar propune asta s-ar alege cu o gramada de voturi!
  • +11 (11 voturi)    
    gratiem si prostia? (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:24)

    T-Ora [utilizator]

    Domnul Buzatu are probleme in a intelege de ce oamenii care au gresit trebuie bagati la puscarie.
    Daca i-ar sparge unu casa, ar da si foc la plecare si l-ar lasa cu ce are pe el, omuletul ar continua sa spuna ca respectivul trebuie iertat? Dar daca unul iar viola fiica, tot asa ar cere gratiere pentru faptas?
    Daca s-ar gratia toti hotii, nu-i trece prin cap ilustrului domn Buzatu ca s-ar legaliza furtul?
    Multa prostie la un singur om politic. Din pacate pentru prostie nu exista gratiere, oricat s-ar zbate omuletul.
  • +9 (9 voturi)    
    porc mare sau mare porc (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:31)

    Kosmos [utilizator]

    Umanismul se aplica celor care intradevar au gresit dar aici vorbim de premeditare. politica este capusata de infractori ca tine in slujba grupului infractional psd
  • +6 (6 voturi)    
    Omul are dreptate, e un bun crestin. (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:34)

    Marionette [utilizator]

    Daca fura 100 de milioane, noi ca popor crestin ar trebui sa intoarcem si celalalt buzunar sa fure inca 100 de milioane.
    Ce-i cu isteria asta domnule sa pedepsesti hotul? Chiar se va rusina mai rau cand va vedea ca tu ii dai "gratie"!
    Ce inseamna sa bagi oamenii la inchisoare ca si-au croit o viata, este drept au gresit, au furat, dar inchisoarea? Si acolo, un viol doua nici nu se simt. daca omul hartuieste si violeaza de vreo 20 de ori (aceeasi persoana) atunci da, este un caz patologic, dar asa sa strici vieti pentru cateva violuri e pacat de la Dumnezeu. Sunt oameni tineri de care tara are nevoie.
    Observ ca statul paralel chiar devine fascist cu astfel de masuri.
  • +6 (6 voturi)    
    Cam multi (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Câteva sute de mii sunteti hotii din psd, la care se adauga complicii vostri din alde si hotii unguri din udmr. NU e cam mult?
  • +5 (5 voturi)    
    Are dreptate Buzatu : (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:17)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,Ar trebui să înțelegem că un stat trebuie să dea dovadă de umanism și "să le acorde grație" celor care au greșit "
    Propun astfel ca sa nu fie trimisa familiei condamnatului factura cu costul cartusului de tras in ceafa pentru Coruptie, ca in China, pentru ca este o masura lipsita de umanism sa pui sa plateasca familia costul cartuselor de la executie. Propun o executie gratuia.
  • +1 (1 vot)    
    Cata intelepciune PSD-ista!! (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:52)

    Decadere [utilizator]

    Problema baronilor penali in frunte cu "toarasul suprem" Dragnea este ca, intre timp atat de mult au degenerat ca specie, incat apeleaza acum la sentimente care confunda valorile reale ale omenirii, gen umanitate - "înțelegere pentru aceia care au greșit" , valori pe care le-au ignorat in tot acest timp in care au facut bani murdari, fara pic de constiinta a raului facut. Acum vor clementa. Si nu de la oricine, de la cei pe care i-au furat zeci de ani, de la popor.
    Sa fim sanatosi pana la alegeri... si cine i-o mai vota pe astia!..macar sa nu mai incerece sa ne convinga ca ne vor binele. Multumim de jignire- toarase PSD Vaslui, Dumitru Buzatu.
  • +2 (2 voturi)    
    'tendinți' (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 13:22)

    sov [utilizator]

    Dar 'tendințile' de făcut căsoaie pe mii de mp cu salariu de la stat le înțelegi domn' Buzatu? Căt de proști ne crezi?
  • +1 (3 voturi)    
    Pasca masii de umanism vasluian! (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 14:28)

    V. Istina [utilizator]

    Daca asa gandeste tot judetul, tot judetul la penitenciar! Si basta!

    Ce aberatie e asta, care e diferenta dintre unul care iti fura portmoneul si iti da si una in cap si cel care iti fura portmoneul tau, al nevestei, al copiilor, al vecinilor, al medicului, al politistilui, al profesorului... samd in fiecare luna? Si asta de zeci de ani? Cine face mai mult rau?

    Sa nu aud de umanism de la javrele astea, ca sa nu mai zic ca habar n-au ce dracu inseamna!

    Puscariile sunt prea „umaniste“ pentru ce meritati, lipitori nerusinate!