Vosganian: Suspendarea preşedintelui acum ar fi catastrofală pentru imaginea României. Interesul naţional spune că trebuie să-i suportăm capriciile

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 22 noiembrie 2018, 20:46 Actualitate | Politic


Varujan Vosganian
Foto: Hotnews
Vicepreședintele ALDE Varujan Vosganian crede că mutările lui Klaus Iohannis în relația cu Guvernul fac să fie „întrunite elementele suspendării”. Însă, spune el, un astfel de demers ar fi „catastofal” pentru imaginea României, în momentul preluării președinției Consiliului UE.

„Suspendarea preşedintelui în semestrul european ar fi catastrofală pentru imaginea României. Noi respectăm interesul naţional, iar Iohannis profită de această situaţie. Preşedintele pare reprezentantul altor interese naţionale şi etnice decât ale poporului român”, a spus Vosganian, într-un interviu pentru Adevărul.

Liderul ALDE a precizat că elementele suspendării sunt întrunite, însă problema care se pune este „ce câștigăm și ce pierdem” „Nu poţi să suspenzi preşedintele gândindu-te că toată procedura din Parlament va fi simultană cu semestrul european. Preşedintele face parte din Consiliul European. Interesul naţional spune că trebuie să suportăm capriciile preşedintelui. Iohannis va trebui să numească până la urmă noii miniştri. A ales să-şi facă de cap la finele mandatului”, a spus Vosganian.


Citeste mai multe despre   
















5085 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    varujene (Joi, 22 noiembrie 2018, 20:56)

    trandafil [utilizator]

    mi-e mila de tine! Chiar mai mila decat cand te-au podidit lacrimile in parlament, ca sa te salveze tovarasii tai de blestematii, ca vrea sa te bage la racoare "statu' paralel".
  • +15 (15 voturi)    
    Varujan Vosganian (Joi, 22 noiembrie 2018, 20:57)

    florinos [utilizator]

    Varujan Vosganian, acest veșnic deputat de Iași deși nu locuiește in acest oraș si nu se poate lăuda cu niciun proiect care sa ajute zona Moldovei sau orașul Iași. Ar trebui sa se ia de mână cu dr. conf. Camelia Gavrilă care a votat împotriva autostrăzii Iași - Tg. Mureș deși ea este deputat PSD Iași.
  • +14 (14 voturi)    
    "capriciile" ? (Joi, 22 noiembrie 2018, 20:59)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sa nu vrei niste lingai incompetentie, niste slugi fara coloana la conducerea unei tari, sa vrei justitie (cat de posibil impartiala), sa vrei ca guvernul "ales democratic de catre popor", cum tot repeta PSD, sa se concentreze pe tara si cetateni... astea sunt capricii?!

    Bine. Atunci si eu sunt un om capricios...
  • +19 (19 voturi)    
    :)) (Joi, 22 noiembrie 2018, 20:59)

    Mistrelutz [utilizator]

    adica.. ''la referundum nu avem NICI O SANSA pe aceasta tema ,asa ca mai bine stam linistiti.''
    dar psd zice altfel.
    • +10 (10 voturi)    
      nu, adica au cam *elit-o (Joi, 22 noiembrie 2018, 21:23)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      de poporul roman ne doare-n cot, il suspendam si ne facem treaba, dar nu putem acum ca vom fi cu reflectoarele pe noi cata vreme asiguram presedintia U.E.
      Deci pana in iulie 2019 nu pot sa-l suspende pe motiv de U.E., din iulie 2019 n-o sa-l poata suspenda pt ca in decembrie 2019 sunt alegeri prezidentiale, va dati seama cum ar arata scorul lui Iohannis daca l-ar suspenda PSD-ul....

      In concluzie anul 2019 o sa fie anul in care Iohannis va sterge cu ei pe jos.
  • +11 (11 voturi)    
    acest mojician impreuna cu partidul lui (Joi, 22 noiembrie 2018, 21:11)

    qwerasdf [utilizator]

    de borfasi si psd-ul sunt catastrofali deja pentru Romania
  • +12 (12 voturi)    
    corect.. (Joi, 22 noiembrie 2018, 21:50)

    strelka [utilizator]

    Nemernicilor, v-ati vinde nu doar neamul ci si sufletul pt. un pumn de arginti, .De la inceputul acestei guvernari un singur lucru a a interesat grupul infractional organizat: decapitarea justitiei .
  • +8 (8 voturi)    
    Un roman get beget declara: (Joi, 22 noiembrie 2018, 22:19)

    Isobar [utilizator]

    „Preşedintele pare reprezentantul altor interese naţionale şi etnice decât ale poporului român”,
    Nu putem opri maşina numită România în pantă , condusa de PSD-ALDE.
    Ei o va baga in prapastie.
  • +11 (11 voturi)    
    ALDE poetas (Joi, 22 noiembrie 2018, 22:24)

    dd68 [utilizator]

    Bai Alde poetas de 2 lei...milog la curtea PSD...capriciile tale de poetas sunt catastrofale!
  • +10 (10 voturi)    
    Vosganian vorbeste ca (Joi, 22 noiembrie 2018, 22:33)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,vulpea cu strugurii acrii". El n-are nici o dovada ca
    Dragnea si Tariceanu au Majoritatea Parlamentara sa-l poata suspenda pe Iohannis. In primul rand lipsesc oltenii PSD-sti ai lui Stanescu. Iar Dragnea doar cu Baraganul, Teleormanul si Moldova nu-l poate suspenda pe Iohannis.
  • +3 (3 voturi)    
    ALDE este (Joi, 22 noiembrie 2018, 23:28)

    Observatory [utilizator]

    complice la tâlhăriile PSDului, părtași la hotii și a manipula masele de prosti analfabeți .
    Complicii la distrugerea României vor primii pedepse egale cu restul coclarilor mafioți .

    Eu zic : Sa nu va atingeți de președintele României !
    Dl. Johanis va da clase in gândire , comportament și patriotism.
    Singurul rămas care vrea sa apere țara de Gașca organizata numita PSD.

    România a avut parte și are in continuare numai analfabeți , Guvernul care conduce nu l-as alege sa conducă nici CAPul din ....
    Vidile, cum spunea alt frate comunist,analfabet și bâlbâit ...
  • +3 (3 voturi)    
    Imunitatea (Vineri, 23 noiembrie 2018, 0:00)

    septer [utilizator]

    Papagalul asta se ascunde dupa imunitate, incepuse sa miorlaie speriat cand DNA a venit dupa el. Acum ne tine lectii pramatia.
  • +3 (3 voturi)    
    Vosganian: (Vineri, 23 noiembrie 2018, 0:12)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,Preşedintele pare reprezentantul altor interese naţionale şi etnice decât ale poporului român”
    Poate Vosganian stie putina Geografie si Istorie si sa explice cine reprezinta Interesul Romaniei si a poporului roman:
    rusul Dragnea ? poate grecul Tariceanu? sau ,,romanul" Ilan Laufer ? sau olteanul Stanescu ?
    • +2 (2 voturi)    
      Vosganian si suspendarea presedintelui (Vineri, 23 noiembrie 2018, 10:30)

      truiad [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      L-ai uitat la enumerarea romani neaosi chiar pe armeanul Vosganian !
      • +1 (1 vot)    
        Cel mai mult ii apreciez (Vineri, 23 noiembrie 2018, 17:32)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui truiad

        din anumite puncte de vedere tocmai pe Vosganian si Pambucian. Macar cei 2 nu se prefac ca sunt romani.
        Nu e cazul cu armeanul imbogatit din,,strans gunoiul din bugetul de la Stat" Prigoana, care are un nume romanesc tocmai sa ajute la ascunderea smecheriilor lui afaceristice.
  • +3 (3 voturi)    
    Amar (Vineri, 23 noiembrie 2018, 2:47)

    milache [utilizator]

    draKnea si curiceanu nu sunt de acord cu tine.
  • +1 (1 vot)    
    hai sa .... (Vineri, 23 noiembrie 2018, 13:00)

    asada [utilizator]

    ...faci nitelus pe marele politician !!!! Nu a fost suspendat pana acum si nu aveti nas nici deacum incolo de frica votului popular care var spulbera ca pe o pleava ce santeti !! Te omoara grija de tara de nu se mai poate !!! Daca chiar ai avea bun simt nu ai fi caratorul de tucal al lui Dragnea ,impreuna cu Tariceanusi toti aciuatii la ciolan din ALDE !!!