Corina Crețu, mesaj pentru PSD: Raportul MCV nu trebuie privit într-o cheie complotistă. Un Roexit ar fi o catastrofă națională

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 15 noiembrie 2018, 7:43 Actualitate | Politic


Viorica Dancila si Corina Cretu
Foto: Comisia Europeana
Comisarul european pentru politică regională, Corina Creţu, consideră că România trebuie să continue drumul său european, apreciind că o eventuală părăsire a Uniunii Europene ar fi "o catastrofă naţională".

"Mesajul meu este acela că România trebuie să continue drumul său european. (...) Nu trebuie să ne jucăm cu viitorul nostru. (...) Este surprinzător ca o ţară care a cunoscut atâtea beneficii din partea Uniunii Europene (...) să dai cu piciorul tuturor acestor oportunităţi. Nu cred că îşi doreşte cineva acest lucru şi îmi pare rău că a venit, nu ştiu, din neant, această posibilitate ca România să iasă vreodată din Uniunea Europeană. Deci asta, după părerea mea, ar fi o catastrofă naţională şi vom fi cu toţii responsabili pentru viitorul nostru şi al copiilor noştri", a declarat Corina Creţu miercuri seară, la România TV.

Ea a mai spus că, după rezoluţia privind statul de drept în România adoptată de Parlamentul European şi ultimul Raport MCV, nu ar trebui să se creeze pe plan intern impresia că Uniunea Europeană ar vrea răul României.

"Aş vrea ca partidele să privească cu înţelepciune şi să nu pună într-o cheie complotistă, că cineva ne vrea răul. Este un rezultat a ceea ce s-a întâmplat în ultima perioadă. Este greu de luptat cu o imagine deja creată, de aceea eforturile trebuie să fie suplimentate din acest punct de vedere. Sigur că acum intrăm şi într-o perioadă preelectorală legată de alegerile europarlamentare. Sunt cele mai politizate dezbateri în Parlamentul European", a precizat Corina Creţu.

Declarațiile comisarului european vin în contextul în care lideri ai PSD au criticat raportul MCV și rezoluția Parlamentului European privind statul de drept n România, anunțând chiar că iau în calcul contestarea raportului la Curtea Europeană de Justiție.

Premierul Dăncilă s-a declarat „revoltată” și dezamăgită de concluziile oficialilor europeni. „Cred că nu mai putem accepta ca românii să fie certați sau să li se ceară lucruri care nu se cer altora în Europa. Sunt proeuropeană, am fost europarlamentar 9 ani, nimeni nu mă poate bănui că nu vreau ca România să meargă pe calea europeană. Dar în același timp trebuie să avem tăria și demnitatea să ne apărăm țara", a spus Dăncilă.

La rândul său, vicepremierul Paul Stănescu a acuzat o încălcare a suveranității naționale. „Este o rezoluția nedreaptă în Parlamentul European, politicianistă aș spune, pentru țara noastră și raportul MCV eu îl consider ca o lovitură la siguranța națională privind actul legiferării interne, pentru că au fost legi adoptate în Parlament, verificate la CCR și toată lumea a zis că este OK și mi se pare un amestec amestec în treburile interne ale României”, a declarat Stănescu.

„Comisia Europeană solicită Parlamentului, prin raportul MCV, nici mai mult nici mai puţin decât “oprirea imediată a implementării legilor justiţiei realizate de Comisia specială comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru sistematizarea, unificarea şi asigurarea stabilităţii legislative în domeniul justiţiei, precum şi a ordonanţelor de urgenţă emise de Guvern, stoparea implementării Codului Penal şi a Codului de Procedură Penală”. Printr-o astfel de solicitare, Comisia Europeană nu doar că îşi depăşeşte prerogativele stabilite prin Tratat, dar dovedeşte dispreţ total faţă de întreaga ordine de drept şi constituţională din România. Mai mult, dacă o asemenea cerere, aberantă, ar fi implementată de Parlament, prin efectele pe care le-ar produce, ar conduce la blocarea întregului sistem de justiţie din România.”, a susținut si Florin Iordache, președintele comisiei parlamentare care a modificat legile justiției.


Citeste mai multe despre   
















3291 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    Dăncilă are ceva sumbru în ea. (Joi, 15 noiembrie 2018, 8:56)

    asavreau [utilizator]

    Prea o contestă toți.Așa,la o primă vedere îl crezi pe Dragnea,că Dăncilă este nonconflictuală,dar de ce toți care au cunoscuto o contestă?De la europarlamentara aia portugheză,la rezist și acum și europarlamentari români,toți care ajung să o cunoască,o contestă.Numai Dragnea o acceptă,dar Dragnea este și el puternic contestat tocmai din cauza caracterului malefic practicat.Spun caracter și lui Dragnea îi place cuvântul,dar fugiți de el când îl auziți vorbind așa.De fapt nu are caracter.La el a avea caracter înseamnă să ai o loialitate totală și necondiționată,ca la mafie.Să fii o clonă care să facă fără crâcnire ce spune el.Și Dăncilă așa este.Este nonconflictuală cu Dragnea,noi,ceilalți i-am văzut//caracterul//nonconflictual,pune jandarmii să te bată.Apropo,știți de ce a renunțat Dragnea și Dăncilă la SPP?SPP nu bate și ei vor niște apărători bătăuși.Așa au trăit,așa au crescut,așa fac.
  • -8 (14 voturi)    
    UE ii uraste pe romani. (Joi, 15 noiembrie 2018, 9:05)

    Marionette [utilizator]

    UE are forta totala in Romania si poate sa-l ia pe Dragnea si sa-l dea de toti peretii daca vrea, Cum? In nici un caz doar prin raport MCV. Recomandarea mea pentru UE: Daca MCV-ul nu se aplica cu doua trei luni inainte de alegerile parlamentare UE nu mai primeste romani in statele sale decat cu viza.
    Va garantez ca asta este sansa ca Partidul Comunist sa dispara din tara. Sigur la alegeri va avea doar 3% PSD.
    • +6 (12 voturi)    
      iar ai sarit gardul? (Joi, 15 noiembrie 2018, 9:30)

      axiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      nu este mai bine sa-ti iei tu pastilele si sa astepti sa-ti dea dl doctor bilet de iesire?
      • 0 (2 voturi)    
        Ce nu iti este clar? (Joi, 15 noiembrie 2018, 12:37)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui axiopolis

        Imi sustin opinia. PSD a fost votat in proportie de 50% de 40% din populatia votanta! Deci din start o felie de 20% din populatie este pro-PSD si pro-Roexit si implicit pro-Vize la calatoriile in UE. Pe langa acesti PSD-isti mai sunt restul de 60% pe care nu -a deranjat ca PSD este fostul PCR si ca evident va avea tendinte pro-CSI, pro-PSD, pro-Roexit, pro-Vize la calatoriile in statele UE. Deci nu le-a pasat. Nu si-au miscat c**ul! Prin urmare 80% din populatia Romaniei este pro-Roexit si pro-Vize la calatoriile in statele UE. De aceea eu ca UE nu m-as certa cu cleptocratia rusofila si pur si simplu, inainte cu 6 de alegerile parlamentare le-as servi romanilor ce vor, ce sustin ei prin alegeri. Un fel de Roexit, Vize, dat voie sa iasa din tara doar la 1 din 100 vreo 6 luni un an. Apoi daca stau cu c**rul pe canapea si la celelalte alegeri si vor vota tot cleptocratie rusofila, ok, sa iasa Ro din UE. Dar tare cred ca toata gargara cleptocratiilor din estul UE va ingheta INSTANT cu astfel de masura adecvata.
    • +3 (7 voturi)    
      Serios? (Joi, 15 noiembrie 2018, 9:53)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Si pedepsesti o groaza de oameni pentry un tampit?
      Si alti cativa care il sustin... de frica, din interes...?
      • +11 (13 voturi)    
        Tot pesedeu trebuie eliminat (Joi, 15 noiembrie 2018, 10:05)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Pt ca e o cloaca de banditi fara constiinta.
      • 0 (0 voturi)    
        Prietene, nu-i pedepsesc. (Joi, 15 noiembrie 2018, 12:40)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Le dau ce vor ei, ce voteaza. Ei au votat urmasul PCR care vrea Roexit. Vor Roexit, sa guste 6 luni un an inainte de alegerile parlamentare ce inseamna Ro-exit si mai vorbim dupa alegeri. Dar va garantez ca e cea mai eficace metoda de a scapa de influenta Rusiei in statele est europene. 6 luni- un an de blocada a granitelor si cine vrea tot asa sa voteze PSD.
      • 0 (0 voturi)    
        De ce nu mergeti la vot? (Vineri, 16 noiembrie 2018, 12:00)

        Rdu [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        " Sunt proeuropeană, am fost europarlamentar 9 ani" !! 9 ani asta a fost (si cati or mai fi la fel) reprezentanta noastra in UE. Asta este parlamentul nostru ales democratic, primarii nostrii, etc...
  • +14 (14 voturi)    
    Este interesant (Joi, 15 noiembrie 2018, 9:39)

    CipCC [utilizator]

    Interesant cum un cuvant ca Roexit incepe sa prinda culoare.
    Un cuvant pe care daca l-ai fi pomenit acum 2 ani ti-ar fi dat tot poporul roman o palma imediat si ai fi zburat de la putere....
    Daca acum cativa ani acet lucru ar fi fost de neconceput, usor, usor incepem sa ne obisnuim cu Roexit, cu nesimtirea si cu degradarea care s-a produs in societate de 2 ani de zile.
    • +5 (5 voturi)    
      Acum 2 ani (Joi, 15 noiembrie 2018, 10:12)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      Corina Cretu era inexistenta, eventual mai apareau cancanuri cu poze...

      De cateva luni este extrem de prezenta si vehementa... Care este scopul?

      Nici Roexitul nu a aparut la metrou...
    • +5 (7 voturi)    
      ROEXIT (Joi, 15 noiembrie 2018, 10:55)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      cuvantul in sine nu a fost pronuntat decat de curand, dupa modelul Brexit, dar IDEEA a fost lansata in chiar ziua in care Basescu a fost suspendat, in 2012.

      Imi pare rau ca n-am pastrat nimic de atunci; am incercat sa gasesc referinte pe net, dar e greu, informatia este prea veche. In ziua in care s-a tinut mitingul de sustinere pentru Basescu, ea luase deja amploare si a fost pomenita chiar la tribuna.
  • +5 (7 voturi)    
    pff.. (Joi, 15 noiembrie 2018, 10:42)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    nu stiu cum de se poate aduce in discutie chestia asta cu parasirea UE... pai avem noi fatza sa parasim UE? rad aia de noi... ba ne dau si un sut in fund.
    • -2 (6 voturi)    
      suturi (Joi, 15 noiembrie 2018, 11:43)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

      Daca va uitati la balanta comerciala cu UE veti intelege ca nu ne dau nici un sut, pentru ca si-ar pierde piata de desfacere si accesul la resurse ieftine....

      De aceea totul e la nivel de amentintare, bla bla si discutii
  • +5 (7 voturi)    
    corect (Joi, 15 noiembrie 2018, 11:11)

    daldepsd [utilizator]

    ... este exitRO si nu ROexit. Nu suntem noi in pozitia GB de a iesi cand vor afara, noi suntem poftiti afara, asta e "munca asiduua" depusa de PSA-ALDE, cu cate un deget de la fiecare, tocmai exprimat de cenusiul eminent.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 15 noiembrie 2018, 11:26)

      Hexadanus [utilizator] i-a raspuns lui daldepsd

      Nu pofteste nimeni pe nimeni afara, nu mai aberati atata.

      Pe pariu. Si timpul va dovedi asta.
  • +3 (5 voturi)    
    Psdalge vrea sa determine UE sa ne dea afara, (Joi, 15 noiembrie 2018, 11:31)

    deval [utilizator]

    si nu sa ceara/declare iesirea din UE !
    Ciuma Rosie ne va indatora oricat pentru a sumula realizarea programului de guvernare (Teoretic cei care i-au votat au ''aprobat ''programul din alegeri din 2016. De atunci s-au mai covasit alte trei, cu fiecare guvernare).
    Vor forta orice limite sa isi atinga obiectivele penale ! Vor instaura dictatura cantand ode democratiei !! Vor da in cap oricui (cetatenilor, UE) cu CCR, programul de guvernare (varianta text din alegeri 2016 nu mai exista pe internet).............
  • +2 (2 voturi)    
    Ne trebuie insa,,,, (Joi, 15 noiembrie 2018, 14:49)

    gigiN [utilizator]

    ...neaparat si cat mai urgent un...psdexit .Dar,mai intai,un draginjail !!!
  • +1 (1 vot)    
    Exit (Joi, 15 noiembrie 2018, 20:55)

    Coco_papagal [utilizator]

    sau nu luna viitoare am interviu pt cetatenie. Bani nu mai trimit de mult acasa....de ce naiba citesc stirile astea?