VIDEO Gesturi obscene de la tribuna Camerei Deputaților - Florin Iordache a arătat degetul mijlociu cu ambele mâini către Opoziție: Vom merge mai departe, indiferent de opoziția Comisiei Europene! / Cum explică gestul: Am ... cu mâinile ridicate, bun, care e problema?

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:05 Actualitate | Politic


Iordache si semnul obscen din Camera
Foto: captura Digi24
Deputatul PSD Florin Iordache, președinte al comisiei speciale pentru legile justiției, a afirmat pe un ton ridicat de la microfonul din plenul Camerei Deputaților că cei de la PSD vor "merge mai departe" cu modificările din justiție, indiferent ce spune Comisia Europeană. De asemenea, acesta a arătat spre Opoziție degetul mijlociu al ambelor mâini. Întrebat ulterior de jurnaliști despre gestul obsecen pe care l-a făcut, Iordache a spus, inițial, că li s-a părut, după care, la întrebările insistente, el a replicat: "Așa, bun, am ... cu mâinile ridicate, bun, care e problema?".

"De ce vreți în continuare ca DNA-ul, în loc să respecte legea să pună presiune pe judecători? Ce vreți mai mult când jumătate din procurorii și judecătorii din România au avut dosare instrumentate de DNA. Noi vrem normalitate, o direcție specializată care să arate monstruozitatea sistemului", a spus el privind secția specială pentru investigarea magistraților.

"Vom merge mai departe cu toată opoziția pe care a arătat-o Comisie Europeană! Vrem să fim independenți, vrem să decidem potrivit Constituției, nu potrivit presiunii pe care o pun unii sau alții!" a mai spus Florin Iordache.

După ce a coborât de la tribună, Florin Iordache a făcut semne obscene către Opoziție, după un discurs în care i-a atacat pe parlamentarii USR și PNL pentru criticile pe care le-au adus la modificările legilor justiției.



Întrebat ulterior de jurnaliști despre gestul obsecen pe care l-a făcut, Iordache a spus, inițial, că li s-a părut.

"Vi s-a parut părut", a fost prima reacție a deputatului PSD.

În momentul în care jurnaliștii i-au spus că au imagini în care se poate vedea cum face acel gest, Florin Iordache a răspuns: "Eeee, bun... e un punct de vedere".

După ce jurnaliștii invocă din nou imaginile filmate, șeful Comisiei pentru modificarea legilor justiției spune: "Așa, bun, am ... cu mâinile ridicate, bun, care e problema?"

El s-a lansat apoi în noi acuzații la adresa instituțiilor europene, susținând că criticile Comisiei Europene sunt anormale și este anormal modul în care este tratat Parlamentul României - "ca un parlament de mâna a doua".

În acest context, întrebat din nou dacă gestul făcut de el în Parlament este normal, Iordache răspunde: "Mă lăsați să vă spun sau cum?"

Nu este însă prima dată când acest gest este făcut în plenul Camerei Deputaților.
În luna iunie, deputatul USR Cristian Ghinea arătat degetul mijlociu celor din grupul PSD, în timp ce pleca de la tribună spre locul său. Acesta a fost huiduit de deputaţii PSD şi ALDE. "În numele partidului ne asumăm şi îmi cer scuze pentru gestul colegului meu", a urmat imediat replica deputatului USR, Ion Stelian, de la tribuna sălii plenului, potrivit Mediafax. Ulterior, și președintele USR Dan Barna și-a cerut scuze, dar a adăugat că "România primeşte zilnic astfel de gesturi de la PSD-ALDE".























18054 vizualizari

  • +48 (60 voturi)    
    Afara (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:09)

    Soljenitin [utilizator]

    Afara PSD! In momentul acesta ati dus Romania pe o cale antiEuropeana si incalcati tratatul cu UE.

    AFARA!
    • +30 (40 voturi)    
      GREVA GENERALA (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:20)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      si GREVA FISCALA!
      • +9 (13 voturi)    
        sau Haiducie (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:47)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui rov

        .
    • -52 (60 voturi)    
      Bine, stim parerea ta (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:21)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Bine, stim parerea ta, pesedoii, Dragnea, etc.

      Dar ai putina dreptate, Romania trebuie sa aiba si un plan B, un RO-Exit.

      Recurs la Istorie:

      In 1940, "partenerul" de necontestat al vremurilor respective, Germania, ne-a pus sa cedam un pic de Romanie, respectiv Ardealul de Nord, altui "partener", Ungaria. Romania, prinsa cu chilotii-n vine, fara plan B, s-a executat.

      Revenire la actualitate:

      In 2018, acelasi "partener" german* ne cere sa renuntam de facto la suveranitate, sa nu mai facem legi, sa anulam legi, sa punem pe cine ne spune el in functii cheie, etc.
      Daca acum nu facem nimic, ce vom face daca in 2019, "partenerul" german ne arbitreaza un pic ca in 1940?

      D-aia e fundamental ca Romania sa lucreze la planul B, Ro-Exit.
      • +26 (30 voturi)    
        un roexit (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:35)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        inseamna o scumpire cu vreo 30% MINIM a vietii

        habar nu ai ce vb.!
        • -35 (41 voturi)    
          Asa simti matale in matze (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:51)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Asa simti matale in matze, ca "roexit
          inseamna o scumpire cu vreo 30% MINIM a vietii".

          Dar matzele matale nu prea le au cu ghicitul, ce sa-i faci. Dupa spusele matale anterioare, acum nici nu ar trebui sa mai existe Romanie, economia ar fi la pamant si pensiile si salariile nu s-ar mai plati, datorita PSD. Iata ca Romania e bine, va avea al doilea an la rand crestere economica de top in UE, salariile si pensiile MARITE se platesc, etc.
          Nu le ai, pur si simplu. Cum incerci ceva dincolo de lozinci si injuraturi, cum se vede zeroul absolut.

          Pe de alta parte, multumesc pentru postare. Poate vor veni si oameni care pot mai mult decat poti matale, cu pareri pertinente, macar logice. No offence!
          • +16 (22 voturi)    
            România o duce bine? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:17)

            Observatory [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Pe ce planeta trăiești ?
            Tu ești Nicule? Ce face Tata Leana ?
          • +13 (17 voturi)    
            Crestere economica (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:30)

            CostinHN [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            De la 5 RON la 10 RON e crestere 100%, cea mai mare din Europa ever, nu se compara cu cea a Germaniei de doar 0.3% de la 200 la 200.6 miliarde euro. Sper ca intelegi ironia. Politizarea cresterilor economice in procente este praf in ochi. Conteaza cat produce o economie, cati bani atrage ca investitii noi si cat se imprumuta idiotii din guvern ca sa faca pomeni electorale.
          • +12 (14 voturi)    
            Ești într-o confuzie majoră (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:48)

            Adrian Calin [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            "Partenerul" german și "partenerul" rus s-au înțeles fără să le pese câtuși de puțin de nimic. În acest moment cei cărora nu le pasă de nimic sunt cei de la PSD (care se pare că reprezintă fix ce reprezenta "partenerul" rus, niște înapoiați pentru care istoria nu înseamnă altceva decât jaf pentru că atât pot ei înțelege din lumea care-i înconjoară). În mod evident tu eviți să aduci vorba despre ce au făcut rușii (toată lumea înțelege de ce faci asta). Eu, cetățean român căruia îi pasă de ce se întâmplă, spun că a ignora recomandările Europei echivalează cu un act de trădare. Aș minți să spun că am vreo speranță majoră în ceea ce privește România, a intrat pe mâna unor nemernici care, pe lângă faptul că sunt nemernici, au un nivel de inteligență atât de scăzut că mă mir că știu să respire. Drama este că s-au cocoțat la butoane și nu se dau duși.
            • 0 (2 voturi)    
              in 1940, eram "parteneri" DOAR cu nemtii (Joi, 15 noiembrie 2018, 11:15)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Calin

              La vremea aia, in 1940, eram "parteneri" DOAR cu nemtii. Cu rusii eram la cutite. Ca acum.

              In plus, putina cetire din cartea de istorie nu ti-ar strica. Dictatul de la Viena si Pactul Molotov-Ribentrop sunt doua chestii diferite, chiar daca in capsorul matale sunt otova. Poate ca ai impresia ca sloganurile si etichetele urlate in piete si pe forumuri, tin loc de stiinta, inlocuiesc citirea, dar iaca nu. Chiar nu stabilesti matale cine-i patriot si cine nu.

              Iar considerarea Ro-exit, ca optiune posibila, chiar tine de patriotism si daca ar fi fost facuta inainte de 1940, poate ca nu ar fi existat Diktatul de la Viena.

              Prietene moderator, pun a patra oara postarea asta. Lasa omul sa invete ceva, nu vezi ca la el in capsor e talmes balmes cu diktatu' si cu pactu'? Fa-i un serviciu. Sau te deranjeaza ca am subliniat cum "partenerul" german ne-a vandut?
              • 0 (0 voturi)    
                Lasă că ne-au scos rușii din Europa 44 de ani (Joi, 15 noiembrie 2018, 17:40)

                Adrian Calin [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                Ce s-o mai lungim, tu vrei cu rușii eu nu vreau. Eu m-am plimbat prin Occident și zău că ăia chiar o duc bine, numai niște bezmetici pot susține că în Europa e rău. Sigur, Rusia vrea să vedem Europa ca pe ceva rău, realitatea este că rușii de rând, românii de rând și toți cei care sunt sub influența valorilor Rusiei de azi, o duc rău. Vrei istorie? Uite ce ne-a învățat istoria: de câte ori am fost aproape de Europa am dus-o bine, de câte ori ne-am apropiat de Rusia am dus-o îngrozitor de prost. Nu mă luat cu istoria, o deformezi așa cum au făcut-o cei pe care-i slujești. La final rămâne realitatea că românilor le-a fost rău când "binevoitorii" ruși ne-au "salvat" de Occident. Eu vreau Europa, acolo unde omul înseamnă ceva, unde ca român nu m-am simțit niciodată înjosit, am discutat de la egal la egal cu occidentalii, am prieteni în Europa iar ei mă fac să mă simt liber, așa cum bunicii și părinții mei nu erau la vârsta mea pentru că trăiau sub comuniști. Tu poți să slujești pentru bani niște nemernici, treaba ta, eu îmi slujesc copiii, familia și prietenii și știu că le este mai bine în Europa decât lângă Rusia. Nu dau doi bani pe lecțiile tale pentru că știu ce faci și pentru cine o faci. Sunteți lipsiți de orice urmă de umanitate, ați fi în stare să vă vindeți și pe cei dragi (așa cum ați făcut-o când au murit milioane de oameni prin lagăre și închisori) pentru ... nici voi nu știți pentru ce. V-ați abrutizat și în delirul vostru vreți să distrugeți orice imagine de civilizație și decență pentru că nu le înțelegeți.
              • 0 (0 voturi)    
                pute Sputnikul in tine (Joi, 15 noiembrie 2018, 17:47)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                Comparatia Germaniei lui Hitler cu actuala UE este fix din manualul micului comsomolist. Imbecilitatea cu Ro-exit este sinistra de-a dreptul dar stim, Dragnea si ai lui sunt in stare sa dea foc la tara numai sa scape. Iar UE le sta in gat.
          • 0 (2 voturi)    
            "in UE" (Joi, 15 noiembrie 2018, 5:05)

            cladob [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            "Iata ca Romania e bine, va avea al doilea an la rand crestere economica de top in UE, salariile si pensiile MARITE se platesc, etc. " ai zis bine in UE.. dar cum o sa fie in afara UE nimeni nu stie .. istoria recenta inainte de 2007 insa ne poate oferi o imagine.

            e frumos si roexit, dar crezi ca e posibil cu un popor needucat care nu stie ce vrea ? cu o elita (nici nu mai exista la noi ) fara valori, fara morala sau etica ?
        • +2 (2 voturi)    
          Crezi ca aceasta coalitie urmareste altceva (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 18:24)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          prin actiunile ei?
      • +12 (14 voturi)    
        nu se compara (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:40)

        Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Aici ne-a zis pus si simplu, dar foarte ferm, sa respectam independeta justitiei. Atat. Nu e nimic gresit in asta. Banuiesc ca nu credeti că Dragnea și prietenii lui au intenții bune sau chiar vor să oprească abuzurile. Ei doar vor să poată face ei abuzuri fără să fie pedepsiți. S-a ajuns aici pentru că nu înțeleg de vorbă bună. Dar, indiferent ce zic ei, România nu depinde de Dragnea sau Dăncilă.
        • -15 (17 voturi)    
          "Independenta justitiei" (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:42)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ion-i_pozitivi

          Doar cei ce n-au citit, rau intentionatii si prostii mai cred ca MCV-ul actual este despre "Independenta justitiei".

          Despre ce "independenta" mai vorbim cand insusi MCV-ul da sarcini IMEDIATE CSM, "Comisia Europeană cere numirea imediată, de către CSM, a unei conduceri interimare a Inspecției Judiciare"? Sarcini care se adauga peste sarcinile primite de judecatori de la SRI via protocoale, peste faptul ca 60% dintre judecatori au dosare deschise, la care nu se lucreaza, dar in asteptare, la DNA.
          Ce independenta cand MCV-ul stabileste ce proceduri sa se desfasoare si care sa se reia...pana la rezultatele dorite?
          Ce independenta cand MCV-ul stabileste cum sa se faca legile si cum sa nu se respecte legi deja adoptate in hahaha "statul de drept"?

          Independenta, in special a Justitiei, ar fi exact inversul, sa nu se respecte MCV-ul.
          • +1 (1 vot)    
            si ce independenta a justitiei (Joi, 15 noiembrie 2018, 5:07)

            cladob [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            e aia unde ministrul justititei decide care procuror sef e dat jos sau pus?
          • 0 (0 voturi)    
            iar minciuna cu 60% din judecatori anchetati? (Joi, 15 noiembrie 2018, 17:51)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Voi chiar credeti ca daca
            repetati o minciuna la nesfarsit devine adevar?
      • +15 (21 voturi)    
        Te crezi probabil ... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:51)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        vreun destept cand propui Ro-exit ?! Habar n-ai pe ce lume traiesti , oi fi vreun masochist sau ce ?! Daca Ro ar iesi din UE -dupa ce am stat cu dintii la gard sa intram -ne-am dat foc la palarie, ne intoarcem cu 40 de ani, putem spune adio la :
        -alegeri libere
        -produse fara taxe vamale-costul vietii creste cu vreo 30%
        -libertate si demnitate :tara va fi sufocata de coruptie, furturi, criminalitatea va creste exponential ,. nepotism, etc.
        -presa libera
        -libera circulatie ,dreptul de a munci in UE
        Mai " Newlook", tu cand mai gandesti , de ce te comporti ca un cetatean iresponsabil ??? Pozitiile tale ne pot afecta viata tuturor ...
        • +12 (14 voturi)    
          Ro-Exit??? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:33)

          mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          Vezi Moldova. Îți place? Mută-te acolo.

          Nici nu ar trebui să folosim acest termen, noi să zicem bogdaproste că s-au aliniat astrele când am intrat. Altfel nu mai apucam noi să ne dăm cu părerea pe aici.
        • -18 (22 voturi)    
          Da, Ro-Exitul trebuie analizat ca optiune (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:52)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          Da, Ro-Exitul trebuie analizat ca optiune. De intreaga societate romaneasca, in cunostinta de cauza.

          Nu te superi ca nu dau un cent pe previziunile matale, nu?
          • +7 (7 voturi)    
            De ce nu mergi până la capătul raționamentului? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:56)

            Spiky [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Ro-Exit nu are nici o rațiune de unul singur. Adevăratul scop al Ro-Exitului nu este de a ne despărți de UE - cu UE avem 75% din schimburile comerciale, deci logica economică ar impune să rămânem în UE. Dar de dragul Noii Priveliști să spunem că avem motive să ieșim din UE - suntem o colonie, la mâna stăpânilor europeni care ne dictează o justiție independentă, care nu se face în România, întrucât aici jupânii fac legea și tot ei o calcă-n picioare. Deci, de ce să Ro-Exit?
            Simplu: ca să intrăm în cealaltă Uniune (ex-Sovietică) - Comunitatea Statelor Independente (statele alea sunt independente fix cât este de social și democrat PSD-ul, adică zero barat). O măreață Uniune din Petersburg până la Vladivostok, de la Minsk la Phenian, alături de pretenii nord-coreeni, să facem împreună foamea - noi să luăm pâine și ei orez, pe aceeași cartelă (pentru nou-născuții post 1990, nu este vorba de cartela telefonică, ci de un carton pe care se bifa rația zilnică de pâine alocată științific de stat fiecărui cetățean).
            Ce creier curat și neted ai matale, tavarișci Novaia Priveliștea....
            • -3 (5 voturi)    
              Problema ... (Rationamentul, pana la capat) (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 21:51)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

              Problema sufletelor de sluga e chiar asta: nici macar nu-si pot imagina situatia de independenta, de "fara stapan". Pentru ei, trebuie sa fie intotdeauna un stapan.

              Ce sa discuti cu astia? Au gena de sluga, nu pot gandi dincolo de relatia sluga-stapan.
              • +2 (2 voturi)    
                Vorbești de Dragnea? (Joi, 15 noiembrie 2018, 11:18)

                Spiky [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                Sultanul de Teleorman, care schimbă legi ca să nu-nfunde pușcăria, mulțumită slugoilor lui precum Nicolicea, Șerban, Codrin Ștefănescu, Ciordacke?
                Atunci ai perfectă dreptate!
              • +2 (2 voturi)    
                Habar n-ai ce insemna ... (Vineri, 16 noiembrie 2018, 22:38)

                blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui newlook

                in lumea actuala , o tara "independenta", mai ales una ca asta, unde ticalosii isi vor face de cap (sau poate iti place deja, ca infractorii cu max. 5 ani condamnare stau acasa, ai ?) . NU poate exista independenta , nu esti Elvetia, esti o parlita de tara cu oameni slabi de inger si de minte , ce a fi inhatata rapid de Est . Si-atunci sa te tii , ne-intoarcem la un fel de comunism tampit, cum e in B, Ucraina Bielorusia... si o sa va saturati voi astia care acu' va dati destepti, dar sunteti profund indusi in eroare ...de propaganda
      • +15 (17 voturi)    
        aha (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:57)

        costinescu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        deci asta e tema la voi la pesedei, vin nemtii si ne iau transilvania.
        pai felicitari celor din transilvania, atunci. si multa bafta. norocul lor ca scapa de voi....
    • -32 (34 voturi)    
      felicitari (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:41)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      dlui Iordache ! Arata ca e barbat !
      • +13 (17 voturi)    
        citat din Dragnea (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:54)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        si la ce dracu' ne foloseste noua?
      • +24 (26 voturi)    
        ciordache (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:06)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        Un "barbat", poreclit CIORDACHE. jurist cu doctorat la marele "centru universitar" Balti...
        • +17 (19 voturi)    
          si Nicolicea (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:43)

          Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

          jurist facut la seral si 3 in 1 ani de particulara la Tr.Severin unde nici nu este sediu.
          Cei doi juristi ai lui Dragnea si strungarul jurist buzat Serbanel Niki sunt responsabili de toate porcariile.Interesant cum adevaratii profesionisi din domeniu se prostitueaza.
      • +14 (16 voturi)    
        asa arata la tine un barbat?! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:36)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        un nesimtit care injura lumea?!

        ba daca aveati contraargumente valide le exprimati, nu urlasi si injurati pe toata lumea !
      • +3 (3 voturi)    
        Barbat ? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:07)

        siska [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        Cu ce ? Cu degetele ? Mda ... Si tu, la fel ?
      • +2 (2 voturi)    
        Idiotzache (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 22:50)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        nici degetele nu si le poate tine ridicate ca lumea. Un dobitoc ca intreaga conducere a ciumei rosii. Ma intreb PSDeii de rand se simt mai bine cu degetul ridicat decat atunci cand au fost invitati sa ia puie sau atat au inteles?
    • -25 (31 voturi)    
      A respectat ce a spus Iohannis (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:46)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Pai nu a zis Iohannis ca cuvantul M*** (l-am cenzurat chiar eu) nu este un cuvant obscen, vulgar sau o injuratura, ci este o opinie anti? Asa si acest semn nu este un semn obscen, ci este un semn anti.
      • +12 (14 voturi)    
        o da.... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:37)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        cand esti o persoana publica NU faci asemenea semne decat intr-o tara bananiera...

        bine... ai dreptate suntem tara bananiera, e normal sa faca politicienii asemenea semne la popor....
  • +40 (44 voturi)    
    potrivit Constitutiei? Atunci respectati MCV-ul! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:11)

    V. Istina [utilizator]

    Sau despre ce Constitutie vorbiti? A hotilor?

    Tradare de rang inalt, asta se intampla! Faptuita de borfasi de mahala. Par doar mardeiasi in costum, dar fac jocuri mai ample decat pot canaliile sa le priceapa. Si oricum ii doare la basca.

    Pe astia nu-i opreste decat puscaria ori ...

    In Madagascar nu mai e loc demult.
    • -22 (26 voturi)    
      Conform MCV, Kovesi nu era numita procuror sef DNA (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:50)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Articolul 2 punctul 4: "Respectarea avizelor negative ale Consiliului Superior al Magistraturii referitoare la numirea sau revocarea unor procurori cu funcții de conducere" - Kovesi a primit aviz negativ inainte sa fie numita de Basescu, deci conform MCV nu trebuia numita
      Articolul 2 punctul 2:"Relansarea procesului de numire a unui procuror-șef al DNA care să aibă experiență dovedită în domeniul urmăririi penale a infracțiunilor de corupție" - Kovesi nu avea experienta in urmaririle penale de coruptie, deci conform MCV nu trebuia numita.
      • +11 (13 voturi)    
        ok... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:38)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        si ce vrei sa spui cu asta?!
        ca e ok sa incalcam in continuare MCV?!

        bravos... halal "logica"
      • +13 (15 voturi)    
        corect (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:42)

        Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Stii tu ceva, Kovesi a fost un compromis intre Base și Dragnea, dar i-a trădat pe amândoi (și bine le-a făcut).
      • +5 (5 voturi)    
        argument de doi lei, sofism ieftin (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 19:01)

        V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        1."avizul" CSM-ului de atunci nu e acelasi cu avizul CSM-ului de acum. Adica ala de atunci era o colectie de persoane numite mai ales politic, pentru ca asa se facea, "in Partid".
        2. cine sa aiba "experienta" in urmarirea infractiunilor de coruptie atunci? Doar cei de "dinainte". Numirea lui Kövesi era o necesitate logica, daca se voia lupta reala impotriva coruptiei.

        3.succesele lui Kövesi au fost recunoscute fara rezerve de UE, care cunosc mult mai bine decat se crede, adevarata situatie din tara.
  • +24 (28 voturi)    
    si (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:13)

    liviu_ [utilizator]

    ignorand raportul MCV ignori inclusiv constitutia

    interesant cum asta NU e o problema cand o fac slugile psd!
  • +29 (31 voturi)    
    Sper sa mergeti mai departe (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:16)

    ABBV [utilizator]

    dar la puscarie.
  • +24 (26 voturi)    
    mda... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:16)

    costinescu [utilizator]

    greva generala pana pleaca astia din viata politica, nu doar de la guvernare... altfel, va asteapta o iarna ruseasca, din toate punctele de vedere.
  • +26 (28 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:18)

    tirolez [utilizator]

    Si-au pierdut mintile.
  • +26 (28 voturi)    
    Daca sunteti multumiti Romani (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:22)

    ABBV [utilizator]

    asta meritati! Nesimtirea astora ! Daca nu se iese in strada masiv va puteti gandii sa va mutatii inca de pe acum! Rromania nu va mai fi mult in UE, astia pana isi termina mandatul ne vor da afara. Doar doar scapa Livache de puscarie. Ahhh aia cu referendumul Livache a furat de la copiii pe care voi vroiati sa i protejati! Ceva manifestari anti Livache ?
  • +22 (24 voturi)    
    Iordache (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:23)

    Frank777 [utilizator]

    va avea parte de un proces corect.
    • -20 (22 voturi)    
      proces corect? in romania? :))) (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:14)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      pt mine gluma anului, dar mircia gutau nu cred ca e amuzat
      • +8 (10 voturi)    
        Ciordache tu esti? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:24)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Ce faci, te incurajezi singur? Sfarsitul vine inexorabil.Pas cu pas se apropie sfarsitul si veti da socoteala.
      • +8 (12 voturi)    
        da... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:38)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        la voi daca intra hotul la puscarie nu e proces corect....
        misto...

        suntem o tara de hoti, asta e adevarul...
        ce kkt caut eu in tara asta nu stiu....
        • 0 (4 voturi)    
          nu am zis eu, a zis cedo (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 21:01)

          premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          si apoi ICCJ, care l-a declarat nevinovat
  • +15 (17 voturi)    
    Până când? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:23)

    BEDE [utilizator]

    Își închipuie că P$D va fi la putere încă 20 de ani? Sau cum?
    Pe Dragnea îl înțeleg că este în pericol iminent să ajungă în pușcărie dacă nu se aranjează cu justiția așa cum îi place lui.
    Dar ceilalți? Nu sunt chiar toți amenințați că vor ajunge în pușcărie. Nu se mai gândesc dintre ei că poate că le-ar mai prinde bine încă un mandat, iar dacă merg tot așa este destul de probabil să nu mai apuce încă unul? Cred oare că vor putea aranja la alegerile următoare să obțină un scor ca în 2016?
  • +24 (26 voturi)    
    Sfarsitul ti-e aproape, Ciordache. (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:24)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Inchisoarea te paste.
  • +16 (18 voturi)    
    nea Julache, (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:25)

    mos ion roata [utilizator]

    veti merge mai departe dar nu prea...cu astfel mitocanii veti zbura cat de curand de la carma tarii...Va dorec un zbor planat!
  • +19 (27 voturi)    
    romanilor le plac cocalarii (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:26)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    si manelistii.
    Asta a rezultat in urma votului.
  • +24 (26 voturi)    
    Vai de capul lui de taran.... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:27)

    bancher [utilizator]

    un parvenit din Slatina. Astfel de gesturi nu se fac nici daca ai dreptate, cu atat mai mult cand stii bine ca nu ai dreptate.
    Gestul lui Iordache arata starea parlamentarilor romani: niste tarani parveniti care s-au vazut brusc cu puterea in mana, cu comportament de vatafi grosi si needucati.
    • -24 (26 voturi)    
      cvorect (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:02)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Seamănă cu ţăranul suedez.
      • +7 (9 voturi)    
        tu realizezi cat de ipocrit esti nu?! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:40)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        pe "tzaranul" suedez il injuri si pe iordache il aperi....

        "tzaranul" suedez NU e persoana publica si are voie sa injure pe cine vrea!

        iordache e persoana publica si NU are acest drept... also ce a aratat iordache este si catre oamenii care au votat! nu e chiar democratic, nu crezi?!
      • +4 (6 voturi)    
        nu e corecta comparatia, Mazeta. (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 17:17)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Suedezul era chiar un taran, mai bine zis un taximetrist roman pripasit prin Suedia. La taximetristi nu prea ai pretenti, ei fac astfel de gesturi in fiecare zi in trafic.
        Dar la un parlamentar roman am pretentii la cultura si civilizatie, mai ales cand este in parlament. E persoana de vaza, reprezinta statul.
        Asta e diferenta intre Iordache parlamentarul si suedezul taximetristul.
  • +23 (25 voturi)    
    ei (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:29)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Asta arata spre toata tara de vreo 2 ani de zile. De ce l-ati blurat? Lasati-l fara cenzura, sa-l vada toata tara in maxima lui splendoare de comunist imputit.

    Cat timp isi permite astfep de gesturi in Parlamentul Romaniei, puterea suprema in stat, de ce il cenzurati?

    JOS CENZURA!
  • +11 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:32)

    Aphex [utilizator]

    Fara cuvinte...
  • +22 (26 voturi)    
    AVEM CE A IESIT LA VOT! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:32)

    Francisc 1 [utilizator]

    Asta meritam , m**e de la PSD!
    • -21 (27 voturi)    
      sper sa primiti! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:15)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      toata vara ati urlat "placuta suedeza" si acu va revolta gestul lui Iordache?
      • +6 (8 voturi)    
        ba sluga (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:45)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        aici se vede cat de iprocriti si slugi sunteti mai!
        eu nu aprob ca Iohannis sa injure un alt parlamentar, nici macar psd (sa-l critice DA, sa-l injure nu). voi aprobati orice badaranie, ma slugilor!

        eu nu aprobam nici macar mesaju cu placutele suedeze, eu pur si simplu am urat cum l-a hartuit militia la ordinele necromantului! Eu urasc cum militia a interpretat gresit o lege internationala ca sa-l hartuiasca pe ala... nu cred in greseli cand "uiti" ca a fost schimbata legea acu 30 de ani!
  • +12 (16 voturi)    
    mai Neb....le! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:33)

    MirceaIo [utilizator]

    Oprestete! Nu ne reprezinti! Nu e tara ta, e si an noastra! Noi am suferit foarte mult pe vremea lui Ceasca!!! Hoatia trebuie pedepsita, clar!
  • +15 (17 voturi)    
    seriso... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:35)

    liviu_ [utilizator]

    TREBUIE sa ne ia DE URGENTA presedentia UE!
    eu sincer as declansa si procedura de a ne da afara din UE...

    efectiv nu se mai poate cu astia! tupeul, prostia si hotia nu mai au limite!

    in momentul actual singura sansa e sa intre armata peste ei! NU o sa renunte de buna voie si nu sper la alegeri libere cu asemenea oameni!
  • -14 (26 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:37)

    Hexadanus [utilizator]

    Aaa, acum sunt gesturi obscene. Cu cateva luni in urma era semn de virtute sa areti m**e, huh?
    • -9 (23 voturi)    
      cand strigi e libertate de exprimare (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:16)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

      cand arati sunt gesturi obscene :))
    • +6 (10 voturi)    
      sictir (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:10)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

      Bati campii...
    • +6 (8 voturi)    
      tu intelegi diferenta (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Hexadanus

      intre o persoana publica si o persoana normala, nu?!

      also putini au fost de acord cu mesajul, dar multi NU au fost de acord cu hartuirea (ilegala ca tot veni vorba) a militiei!
  • +23 (25 voturi)    
    Asta ati votat in 2016, desteptilor, (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:38)

    2087 [utilizator]

    pe Iordache aratandu-va "degetul".

    Chiar credeati ca va mareste salariile? PSD-ul? Ce natie de fraieri care n-au invatat nimic de 30 de ani.
  • +17 (19 voturi)    
    Mda (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:39)

    mitg [utilizator]

    E dus cu capul. Acum e si dovada video.
  • +16 (18 voturi)    
    Ehhh (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:46)

    omezu [utilizator]

    Ce pretentii sa ai de la acest cap de pluta? Nu el era ala care zicea ca parlamentarii care injura sau jignesc trebuiesc sanctionati? Dar asa ne trebuie cand votam un mecanic agramat sa ajunga in parlament!
  • +17 (19 voturi)    
    sa vedem (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:46)

    liviu_ [utilizator]

    cum il apara postacii pes pe bou asta....

    suntem in fapt inafara uniunii europene!

    democratie, drepturile omului, justitia, respectul pentru cetatean... TOATE sunt foarte aproape de nivelul dinainte de 90!
  • +18 (22 voturi)    
    PLM (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:46)

    LeneaInCui [utilizator]

    Asa ne trebuie daca suntem un popor de cretini oligofreni votanti de pesede si alde. Chiar mi-a sarit mustaru'!
  • -19 (31 voturi)    
    Cât fariseism (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:47)

    CalinMircea [utilizator]

    După ce au ridicat o înjurătură la rang de lozincă politică (ba unii chiar au ideologizat-o), când le zice cineva ceva, dintrodată devin niște domnișoare sensibile care se oripilează de niște cuvinte (sau semne) mai deocheate. Jalnici!
    • +7 (9 voturi)    
      o sa ma repet... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      iar....

      "suezedul" nu era persoana publica, iordache e!
      "suedezul" injura un partid, iordache injura o tara (sau ma rog toti votantii unui partid)
      "suedezul" a fost HARTUIT de MILITIE prin incalcarea legii de catre militie!

      e chiar acelasi lucru postacule?!
  • +7 (11 voturi)    
    Eu cred ca planul lui Dragnea se precipiteaza... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:47)

    pedepsitorul [utilizator]

    Daca se induce o stare de dezordine sociala, poate fi folositoare pentru Dragnea de a obtine fie inca o amanare a proceselor, fie o compromitere a unei dicizii juridice!
  • +9 (11 voturi)    
    Daca Dragnea si Tariceanu sunt barbati (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:48)

    Leo55 [utilizator]

    (am dubii in privinta asta). Sa spuna clar Comisiei Europene: ori faceti cum spunem noi, ori iesim din UE si sa actioneze in consecinta.
  • +19 (23 voturi)    
    Uite [..] (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mai departe: vom fura, vom fura, vom fura, vom distruge tot, vom distruge tot... Ne [...] pe Comisie, nu ne pasa, Vom fura cât vom putea.
    Un dement la tribuna gastii de hoti numita Camera Deputatiolor. Nu il duce nimeni la Spitalul 9 pe acest scelerat?
  • +12 (14 voturi)    
    Inginerul mecanic... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:58)

    Caligula [utilizator]

    ...ar trebui sa stie ca MCV e exact ceea ce se numeste: Mecanism de Cooperare si Verificare. E o intelegere intre Romania si UE de cooperare si verificare. Daca nu vrea sa ia seama de intelegere, nu are decat sa retraga Romania din acord si sa arate degetul mijlociu acolo unde conteaza, sa spuna Uniunii Europene ca parlamentul si guvernul Romaniei nu va mai tine seama de MCV. Are el, Dragnea sau PSD-ul "degetul" suficient de mare? Ma indoiesc.
  • +13 (17 voturi)    
    Psd e o adunatura de golani si bagaboante (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:12)

    Dalinar [utilizator]

    Penibil si jenant.
    • +3 (11 voturi)    
      nu (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:43)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      cretini si escroci !
    • -15 (21 voturi)    
      Pai toata vara nu erau toti #rezist cu M in gura? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:48)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Nu se ridicase M la rang de lozinca politica? Acum nu ne mai place. Cat de penibili sunteti...
      • +11 (13 voturi)    
        Tu realizezi ca debilul a facut gestul (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:26)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        In Parlament? Se pare ca nu.
  • -25 (31 voturi)    
    pai (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 14:13)

    cucuveauamov [utilizator]

    daca a facut asta, inseamna ca a ajuns la nivelul celor de la #rezist, cei cu Mu#e PSD
    • +7 (11 voturi)    
      of doamne... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      acelasi argument copiat ....

      fa diferenta intre un om de rand si un parlamentar

      fa diferenta in niste oameni care s-au ofticat pe CENZURA, NU pe mesaju in sine... d-asta s-a repetat mesajul pentru ca SLUGILE psd l-au hartuie ILEGAL pe omu ala!
  • +8 (10 voturi)    
    sexy balerina (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:15)

    AndreeaMate [utilizator]

    ce sexy arata el, mititelu, in costumasul lui si cu degetele pe sus. Suntem noi niste rai, saracu doar vroia sa ne salute pe noi si pe ai nostrii. Un kkt cu ochisorii mici care isi bate joc de tarisoara asta (el si ai pesedeii)
  • +9 (11 voturi)    
    asta e romania.... (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:34)

    liviu_ [utilizator]

    nesimtirea e acceptata, democratia e ignorata!
  • -12 (16 voturi)    
    mda (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:43)

    Razvan_M [utilizator]

    Gestul in sine este o declaratie politica similara celei extrem de raspandite "**** ***". Este trist ca doar aici suntem de acord in Parlament.
    • +10 (12 voturi)    
      Adica (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 16:36)

      VARCIOROVA [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ceea ce ne-a aratat Iordache este o "declaratie politica" a unui "politician" in forul suprem al democratiei romane?????!!!!!!
      Pai, in acest caz, suntem o natie de rahat.
    • +6 (8 voturi)    
      iar "argumentu" ala!? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 19:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ba ori toti postacii psd sunt aceeasi persoana
      ori impart acelasi creier
      ca prea toti o bagati pe asta....

      una e sa spun eu ceva, alta e sa spuna PMu romaniei... intelegi diferenta postacule?!
      • -1 (1 vot)    
        nu neaparat! (Joi, 15 noiembrie 2018, 10:19)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        "ori toti postacii psd sunt aceeasi persoana" - nu neparat, dar libertatea lor de a alege este extrem de redusa, ei nu posteaza de capul lor, ci doar ce le ordona Daddy!
        sau, cum se spunea inainte de 1989, "urmam neabatut linia Partidului!" ...