Iohannis, după rapoartele critice ale UE: Singurul obiectiv al acestei guvernări este să-l scape pe Dragnea de dosare și închisoare. Nu-i interesează nici Europa, nici românii

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Marţi, 13 noiembrie 2018, 16:27 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a acuzat guvernul și PSD că a șters cu buretele toate eforturile făcute de România în ultimii 11 ani, dovada fiind concluziile raportului MCV și ale rezoluției adoptate în Parlamentul European. „Singurul obiectiv al acestei guvernări este să-l scape pe Dragnea de dosare și închisoare. Nu-i interesează nici Europa, nici românii”, a declarat șeful statului.

„Și în rezoluția PE și în raportul MCV, apar cam aceleași lucruri. Românii, majoritatea românilor, și eu și mulți alții dorim să fim europeni, să construim o democrație solidă, transparentă, pentru români. Din nefericire, acest accident al democrației care e guvernarea Dragnea-Dăncilă are cu totul alte intenții și încearcă să tragă țara înapoi. Aceste schimbări la legile justiției au atras atenția în mod negativ și ne aduc deservicii majore. Trebuie să observăm că Dragnea, ca să folosesc o expresie din Caragiale, si dă-i și luptă, și cară valize, și luptă. Partea proastă e că se luptă cu România, nu pentru România. Dna prim-ministru nu luptă. Țara arde și dna prim-ministru se ascunde în Arabia”, a declarat Iohannis.

Șeful statului a adăugat că „singurul obiectiv al acestei guvernări este să-l scape pe Dragnea de dosare și închisoare”. „Nu-i interesează nici Europa, nici românii”, a mai spus Iohannis.

















2683 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    In sfarsit, Klaus zice ce stiam de ani de zile (Marţi, 13 noiembrie 2018, 16:31)

    2087 [utilizator]

    ca Dragnea e un psihopat periculos inconjurat de slugi fidele care distrug tara ca sa-l multumeasca.
    • -1 (1 vot)    
      da, asta am spus si eu de mai multe ori: (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 10:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      Lui Dragnea si acestei guvernari nu ii pasa de rapoartele Parlamentului european, de raportul MCV sau de cum o duc romanii. Scopul este sa il scape de Dragnea de puscarie. ...stiam aceasta domnule presedinte Johannis, nu ati spus ceva nou. Va rugam sa faceti ceva, sa actionati, nnu doar declaratii.
  • -27 (31 voturi)    
    Presedintele (Marţi, 13 noiembrie 2018, 16:36)

    noi2013 [utilizator]

    Dar pe presedinte ce il intereseaza?!
    • +9 (11 voturi)    
      Serios ? (Marţi, 13 noiembrie 2018, 19:40)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Ce ai fumat ?

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +15 (21 voturi)    
    in sfarsit... (Marţi, 13 noiembrie 2018, 16:41)

    liviu_ [utilizator]

    s-a trezit si Iohannis.... cam tarziu dar bine si acum

    sa vedem ce o sa faca in continuare!
    • -1 (1 vot)    
      Eh (Marţi, 13 noiembrie 2018, 19:19)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      S-a mai trezit de cateva ori dar a adormit repede. Sper ca nu si de data asta, deja lucrurile sunt grave.
  • -9 (11 voturi)    
    mesaj in carciuma (Marţi, 13 noiembrie 2018, 17:01)

    aresul [utilizator]

    Uniunea Europeana si Europa sunt notiuni diferite, dupa unii, total diferite. Care este de fapt referinta presedintelui Romaniei? Apropos...in ziua de azi, presedintele Romaniei nu prea mai este presedintele romanilor.
    Baiete...inca un rand!!
  • -9 (11 voturi)    
    Vrajeala ieftina (Marţi, 13 noiembrie 2018, 17:02)

    ww [utilizator]

    Au fost oameni (Voiculescu, SOV, Nastase) infinit mai puternici ca Dragnea si au facut puscarie. Pentru salvarea unui nimeni din Teleorman nu se aliaza o clasa politica si un intreg sistem de justitie. Asta ca sa nu mai vorbim pe tacerea complice si gargara ieftina a Occidentului, doar slugoii lor au savarsit faptele.
    Procesul si salvarea lui Dragnea sunt praful in ochi. Ceea ce s-a infaptuit in fapt este transformarea unei tari europene intr-o colonie africana si o noua subjugare (fara razboi) a Romaniei in fata unui dusman perfid si invizibil: marea finanta.
  • +6 (10 voturi)    
    Parlamentul e buba (Marţi, 13 noiembrie 2018, 18:25)

    clencix [utilizator]

    Alegeri anticipate!
  • +4 (8 voturi)    
    Asta e tot? (Marţi, 13 noiembrie 2018, 20:07)

    Arminius [utilizator]

    Daca e asa cum zice Iohannis, lasa-l sa scape si sa ne apucam si noi de ceva constructiv. Pot sa inteleg ca PSD-istii sunt dusi cu pluta, dar sa stam toti in loc pentru un singur om? Ce crima de neiertat a facut? Pentru acest om sa se aleaga praful de tot? Atat ne duce capul pe toti, putere sau opozitie?
  • -9 (11 voturi)    
    iar (Marţi, 13 noiembrie 2018, 20:53)

    cucuveauamov [utilizator]

    pe Klaus il intereseaza sa se mai plimbe un mandat pe banii nostri
  • -11 (11 voturi)    
    Hotul de case Klaus Werner Iohannis (Marţi, 13 noiembrie 2018, 22:09)

    adrianhn [utilizator]

    ar trebui sa taca. Nu e el in stare sa vorbeasca de justitie atata timp cat mafia lui controleaza DNA-ul si isi acopera dosarele cu veselie.
  • -1 (1 vot)    
    Comentarii Iohannis (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 9:56)

    Ibit [utilizator]

    Cum apreciaza Iohannis protocoalele secrete dintre parchete si SRI , care sunt anticonstitutionale , si cum il apreciaza pe procurorul Lazar , cel care i-a inchis dosarele si despre care se spune ca a omorat o femeie in 2001 , si pe care l-a rasplatit cu promovare ?
    Toate astea probabil sunt normale pentru el , ca si cele sase case pe care le-a luat , unele cu acte false , sau ca si retrocederile facute catre FGDR .
    Administratia prezidentiala are o pozitie ?