Doina Pană: Viitorul României trebuie să fie în Uniunea Europeană, dar nu în "poziţia ghiocelului". România trebuie sa respingă categoric conţinutul şi semnificaţia raportului MCV

de M.H.     HotNews.ro
Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:21 Actualitate | Politic


Doina Pana
Foto: gov.ro
Viitorul României trebuie să fie în Uniunea Europeană, dar nu în "poziţia ghiocelului", ci trebuie să fie o Românie demnă, respectată, tratată egal cu celelalte state membre, indiferent de culoarea politică a celor care conduc vremelnic instituţiile europene, susține vicepreședintele PSD Doina Pană, în contextul în care Comisia Europeană va publica marți noul raport MCV pentru România şi Bulgaria. Ea spune că Mecanismul de Cooperare şi Verificare (MCV) este folosit de mult prea mult timp, incorect şi abuziv împotriva României, iar recomandările din noul raport "depăşesc atât cadrul naţional constituţional, cât şi sfera dreptului primar al Uniunii Europene".

Deputatul PSD Doina Pană vorbește, într-un comunicat de presă transmis marți, despre raportul MCV - "un instrument folosit, de mult prea mult timp, incorect şi abuziv împotriva României".

Ea susține că sub umbrela MCV s-au produs în România "cele mai grave abuzuri judiciare determinate de amestecul brutal al serviciilor de informaţii în actul de justiţie".

"De data aceasta, frizează absurdul! Nu doar că nu se iau în considerare argumentele şi faptele prezentate oficial ci, ca un apogeu al absurdului, României i se cere şi să-şi încalce Constituţia, independenţa şi suveranitatea! Pe scurt, nu se mai respectă nimic, nici măcar principiile fundamentale care stau la baza construcţiei UE: independenţa, suveranitatea, cooperarea loială între instituţiile UE şi statele membre. Cât despre principiul tratamentului egal faţă de statele membre ce să mai vorbim atâta timp cat însăşi acest MCV, de peste 10 ani, există doar faţă de România şi Bulgaria", susține Doina Pană.

Ea mai susține că răspunsul care trebuie dat recomandărilor CE din raportul MCV este că legile Justiţiei sunt în vigoare, au produs deja efecte juridice şi sunt deplin constituţionale, caracterul consultativ al avizelor CSM în cadrul procedurilor de numire/revocare a procurorilor de rang înalt a fost confirmat de Curtea Constituţională a României, iar amendamentele la Codul penal şi Codul de procedură penală sunt în procedură parlamentară, urmând a fi reexaminate ca rezultat al deciziilor Curţii Constituţionale a României din 12, respectiv 25 octombrie 2018.

Doina Pană mai spune că recomandările MCV depăşesc atât cadrul naţional constituţional, cât, şi sfera dreptului primar al Uniunii Europene.

"Dacă forma apărută pe surse va fi forma finală, România trebuie sa respingă categoric atât conţinutul cât şi semnificaţia raportului MCV. Demnitatea poporului român ne cere sa spunem AJUNGE, AŢI DEPĂŞIT MĂSURA!", adaugă Doina Pană.

În ceea ce priveşte rezoluţia PE privind România, Pană susține că aceasta este una politică, iar semnatarii rezoluţiei "desconsideră convenţiile, tratatele şi valorile pe care s-a fondat Uniunea Europeană".

"Genul acesta de acţiuni ale politicienilor de la Bruxelles, din păcate, cu largul concurs al unor politicieni romani, generează creşterea euroscepticismului în România. Răspunsul României trebuie sa fie ferm şi fără echivoc: Da, viitorul României trebuie sa fie în UE dar nu în poziţia "ghiocelului" ci o Românie demnă, respectată, tratată egal cu celelalte state membre, indiferent de culoarea politică a celor care conduc vremelnic instituţiile europene!", adaugă deputatul PSD.

Parlamentul European votează marți, în plenul de la Strasbourg, Rezoluția privind statul de drept din România, care conține 13 recomandări și semnalează îngrijorările privind modificarea legilor justiției și a codurilor penale din România, ce "pot submina structural independența justiției și capacitatea de luptă împotriva corupției".

Tot marți, Comisia Europeană va face public raportul în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare (MCV). Potrivit G4Media, documentul arată că România a îndeplinit doar două din cele 12 recomandări și va adăuga alte recomandări privind legile justiției și codurile penale.

















2552 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    un nume perfect (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:24)

    cristi_an [utilizator]

    sunteti o pana in dezvoltarea Romaniei
  • +7 (11 voturi)    
    . (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:24)

    theo667 [utilizator]

    Victorieee! Dancila a fost depasita in stupizenie pupincurism si irelevanța!
  • +13 (13 voturi)    
    ha ha (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:26)

    MirceaCristea [utilizator]

    Asta nu e tanti lu'Ponta cu inundatiile si barca?
  • +15 (15 voturi)    
    hotul striga hotii (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:27)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Ce vremuri am ajuns sa straim! Unii care calca in picioare demnitatea poporului roman (prin masura incompetentei legislative si administrative) ajung sa se rasteasca la UE ca nu are grija de demnitatea poporului roman... Frumos, elegant si rafinat, ce sa mai zici?

    "Demnitatea poporului romîn ne cere sa spunem AJUNGE, AŢI DEPĂŞIT MĂSURA!", adaugă Doina Pană."
  • +10 (10 voturi)    
    mandri ca suntem romani (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:29)

    81ack [utilizator]

    nu-i asa?
  • +15 (15 voturi)    
    Hopa (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:30)

    feroviarul123 [utilizator]

    A început deja gargara cu independent și demnitatea.
    Demnitatea poporului român vă cere să eradicaţi orice penal din Guvern, Parlament şi alte funcţii publice. Şi atunci o să dispară şi MCV şi orice alt raport dezastruos.
    Nu exista euroscepticism există penaloscepticism în România.
  • -17 (19 voturi)    
    Nici macar statutul colonie nu le mai ajunge. (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:35)

    gv [utilizator]

    Ar trebui sa ne mai lase in pace "inalta poarta", cu comisarii lor sovietici cu tot. Dupa ce ca ne-au adus la statutul de colonie, ca ne-au luat toate resursele naturale, ne-au distrus capitalul autohton si ne iau forta de munca pe nimic, acum nici cu atat nu se mai multumesc, vor sa ne ingenuncheze complet, sa ne taie si bruma de fonduri europene pe care oricum ni le dadeau cu taraita si sa ne transforme in donator net de bani catre colonistii nesatui. Ordinarii colonisti care nu se mai satura sa ne dea UE mai sar si in apararea securistilor si a abuzurilor comise de statul paralel securisto-mafiot. Iar penalul hot de case e doar marioneta statului paralel si guvernatorul coloniei Romanica, instalat de colonisti sa le reprezinte interesele.
    • +8 (8 voturi)    
      :)))) (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:48)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Hai ca esti haios :))) Cine ne ia, dom'le, forta de munca? Forta de munca pleaca singura de vreo douaje' ani incoa' fiindca aici nu mai e loc de comunistii care te platesc pe tine sa consumi aiurea internetu'
    • +6 (6 voturi)    
      nu ti-a luat nimeni nimic (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:55)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui gv

      iar forta de munca nu o fura nimeni,pleaca de buna voie . Asa de bine e in Ro.
      Ce zici tu ca s-a luat,de fapt s-a dat, in MARE PARTE de catre psd,in schimbul imbogatirii personale.
      Penalul ala a facut multe in plan extern-unde are atributii.
      Esti degeaba.
    • +7 (7 voturi)    
      aberezi, care colonie? (Marţi, 13 noiembrie 2018, 12:21)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Romania a intrat de bunavoie in cadrul Uniunii Europene si poate oricand sa iasa. Ne-a cucerit cineva? de unde colonie?
      Insa nu cred ca ar rezista nici macar o luna fara UE. Iar oamenii pleca masiv din cauza coruptiei (in mare parte pesediste), intrucat in tara nu mai poti realiza nimic prin munca cinstita.
  • -16 (18 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:39)

    danete [utilizator]

    Corect si la obiect!
  • +12 (14 voturi)    
    O pozitie foarte clara (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:40)

    iPig Pro [utilizator]

    Daca in UE nu vrem sa fim in pozitia ghiocelului, vom fi ajutati de Rusia sa stam in pozitia caprei.
  • +6 (6 voturi)    
    Pozitia ghiocelului? (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:43)

    ipolitic [utilizator]

    Deocamdata suntem in pozitia buruiana, cu promisiuni pentru plop cu mere si rachita cu micsunele. Abia dupa ce scapam de gasca asta de hoti, vom putea fi treptat ghiocel, tufis, brad, stejar...padure milenara.
  • +5 (5 voturi)    
    corect..... (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:56)

    rochiri [utilizator]

    ..eu as merge mai departe domna...
    Sa face un referdum .. gen cum este UK...pana la urma trebuie sa stim unde vrem sa stam.
    mai vrem UE si democratie ca in VEST...sau vrem democratie ca in EST...
    Pentru ca PSD ...vrea banii de la UE...ca de casele de prin brazilia costa...dar democratia sa fie ca in EST..
  • +5 (5 voturi)    
    Pozitia ghiocelului (Marţi, 13 noiembrie 2018, 11:59)

    buncrestin [utilizator]

    Expresii comune de prin puscariile patriei ajunse la rang de politica de stat! Asa sa fie!
  • +5 (5 voturi)    
    Moartea pe olitza (Marţi, 13 noiembrie 2018, 12:06)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Din ciclul Moartea pe Olitza si Mandri ca suntem romani.

    Ba, daca iesiti afara sunteti tratati mai rau ca africanii. Sper sa murim toti romanii (eu ultimul) sa starpim cu neamul asta de hoti tupeisti prosti si autosificienti. Si sper sa murim individual si in chinuri groaznice.

    Cand am iesit afara cu jobul cand au auzit aia ca sunt roman au scos vinul din gura pe nas. Eram la un restaurant. Extrem de trist.
  • +5 (5 voturi)    
    Fa doina (Marţi, 13 noiembrie 2018, 12:07)

    mitg [utilizator]

    Iarasi faci pe peremista?
  • +6 (6 voturi)    
    Alo (Marţi, 13 noiembrie 2018, 12:11)

    albastrele [utilizator]

    Alo, Spitalul de Nebuni PSD! Nu sunteti poporul roman! Chill!
    Mai terminati cu mizeriile astea.
  • +5 (5 voturi)    
    Bla bla (Marţi, 13 noiembrie 2018, 12:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Una din complicele la distrugerea tarii... O nulitate sinistra
  • +5 (5 voturi)    
    Ajunge cu PSD! (Marţi, 13 noiembrie 2018, 12:16)

    carmen_i [utilizator]

    Gata, cum se ia cineva de coruptia pesedista, se pun imediat pe urlat! Nici institutiile UE nu mai reprezinta democratia in opinia lor.

    E limpede ca pentru PSD democratia insemna doar dreptul de a fura fara sa fie trasi la raspundere.
  • +5 (5 voturi)    
    Da, să fim mândri că avem cei mai hoți politicieni (Marţi, 13 noiembrie 2018, 12:26)

    viorrell [utilizator]

    Ce zice dna Pană:
    "Cum adică, ni se reproșează că vrem să anulăm toate condamnările pentru corupți doar pentru că probele au fost obținute apelând la expertiza serviciilor de informații? Păi de ce - noi nu contestăm furturile, dar înregistrările au fost obținute cu aparatură SRI, deci hoții trebuie să fie liberi!
    Ni se reproșează că schimbăm sistemul juridic ca să-i scăpăm de pușcărie pe politicieni și funcționari pentru furturile trecute și viitoare? Păi de ce, doar legile le face Parlamentul cum îl taie capul, așa scrie în Constituție, indiferent de cât de abuziv este exercitată această prerogativă. Și nu are nicio importanță dacă prin modificările legilor îi favorizăm pe infractori în dauna cetățenilor cinstiți, avem puterea deci nimeni n-are ce să ne spună nimic.
    Ni se reproșează că decapităm procuratura ca să supunem procurorii puterii politice ca să nu mai poată ancheta furturile noastre? Păi de ce, doar Curtea Constituțională a spus că putem (da, am avut grijă să ne punem acolo persoane supuse sau pe care să le putem cumpăra cu promisiuni pentru posturi și mai frumoase în viitor)."

    Tovarășa Pană, euroscepticismul în rândul maselor neinformate este creat de voi cu acest tip de discurs manipulator. Pentru poporul român, faptul că UE se încăpățânează să nu ne lase pradă mafiei voastre este ultima speranță.

    Pentru HN: mi se pare interesantă alegerea să puneți acest citat ca titlu, fără a indica autorul PSDist clar acolo. Și să redați comunicatul fără o analiză. E ca și cum v-ați alinia acestui discurs. Când văd așa ceva nu pot să nu mă întreb dacă la sursa acestei poziționări nu e o legătură cu plecarea lui Tăpălagă și Pantazi.