USR a admis că a votat "din neatenție" pensii speciale pentru Consiliul Concurenței

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:22 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor
Foto: Hotnews
Plenul Camerei Deputaților a votat miercuri un proiect de lege care prevede, printre altele, acordarea de pensii speciale pentru membrii plenului Consiliului Concurenței, în aceleași condiții ca pentru membrii Curții de Conturi, adică la nivel de magistrați, iar printre cei care au votat în favoarea acestui proiect s-au numărat și 24 de deputați USR. Aceștia au admis joi, pe contul USR de Facebook, că au dat votul "din neatenție".

În mesajul lor, cei de la USR susțin că au votat proiectul pentru că ar fi fost vorba de transpunerea unei directive europene și că, la Senat, se vor opune acestui amendament. De precizat că proiectul în cauză este unul de aprobare a OUG 39/2017 care are ca obiect transpunerea directivei și care este în vigoare.

"Dintr-o neatenție, deputații USR au votat, miercuri, un proiect privind Consiliul Concurenței, care prin amendamentele formulate în mod deliberat ambiguu ca să treacă neobservate, prevedea și pensii speciale pentru angajații acestei instituții. USR s-a opus acestor amendamente în comisii, dar a votat în plen proiectul pentru că era vorba despre transpunerea unei directive europene care se află de un an de zile în Parlament. Împotriva României a fost declanșată procedura de infringement deoarece a întârziat transpunerea acestei directivei. A fost o greșeală pe care o vom repara la Senat. USR va propune eliminarea amendamentelor problematice la Senat și va vota împotriva proiectului, dacă acestea nu sunt scoase din proiect," scriu cei de la USR.

Aceștia susțin că proiectul ar fi trecut oricum și fără voturilor lor, în număr de 24. Potrivit votului electronic, proiectul a primit 211 voturi "pentru" de la PSD, USR, UDMR, ALDE, PMP, Minorități și neafiliați și 43 "contra", dintre care 42 de la PNL și unul de la deputatul Pro România Cătălin Nechifor, fost PSD.

"Timp de un an, PSD a amânat adoptarea ordonanței în Parlament, în încercarea de a introduce o serie de amendamente ce urmăreau înlocuirea conducerii Consiliului Concurenței care nu se află sub controlul lui Liviu Dragnea. După îndelungi dezbateri, PSD a renunțat la aceste amendamente înainte de votul final, de aceea USR a votat pentru adoptarea proiectului. Din păcate, amendamentele privind pensiile speciale pentru funcționari ai Consiliului Concurenței nu au fost eliminate," mai spune USR.

"Unul dintre primele proiecte importante depuse de USR în Parlament a fost abrogarea pensiilor speciale. Ulterior, USR votat împotriva pensiilor speciale pentru judecătorii CCR, împotriva pensiilor speciale pentru membrii Curții de Conturi, împotriva pensiei speciale pentru Avocatul Poporului, împotriva pensiilor speciale pentru baronii locali. Am dovedit până acum consecvența deciziilor și ne vom păstra mereu promisiunile", afirmă cei de la USR.

Ce prevede amendamentul:

Art.73:

(1) Membrilor Plenului Consiliului Concurenței care au îndeplinit un mandat întreg li se aplică în mod corespunzător prevederile art.49 alin.(4) din Legea nr.94/1992 privind organizarea și funcționarea Curții de Conturi, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

N.RED. Art. 49 alin 4: Persoanele care au îndeplinit funcția de consilier de conturi pe durata unui mandat complet beneficiază, la data pensionarii, de pensie de serviciu, în cuantumul prevăzut de lege pentru magistrați.

(2) Înalților funcționari publici, inspectorilor de concurență, persoanelor cu funcții de conducere care îndeplinesc atribuțiile specifice Consiliului Concurenței li se aplică în mod corespunzător prevederile art.51 alin.(2)-(17) din Legea nr.94/1992, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Amendamentul a fost introdus în ședința comisiei juridice din 29 octombrie, iar potrivit raportului depus, inițiatorul acestuia este "comisia juridică".

Proiectul va merge din nou la Senat pentru un vot final.


Citeste mai multe despre   



















4220 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    Un Pas Spre Normalitate Necesar (Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:29)

    un domn [utilizator]

    Ramane sa Vedem Initiative Legistative care chiar respinse Sa Atraga Sustinerea Oamenilor Normali, aici am dubii ca usere are o Agenda
    In Doi Ani de Zile, usere NU a promovat Legi,Proiecte de Legi pentru Romania, altceva, nu doar carpeli!
    Comisia Buget Finante are cea mai Slaba reprezentare din partea usere, inexistenta chiar !
  • +4 (14 voturi)    
    Cine stie cate au mai facut/mai fac .. (Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:30)

    irma [utilizator]

    "din neatentie" :D
    • 0 (0 voturi)    
      mda.... (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 6:26)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui irma

      aceleasi ja-re ca in toate partidele....cine poate intra in mocirla politica din ro decit cei care vor sa parvina in societatea de ra-at din tara...ca si inainte de 90 cind se faceau mebrii pcr....numai imb-cilii ar putea sa creada ca cineva cinstit se inhaiteaza cu escrocii din partidele create pe banda pt ca sunt prea multi doar pt 2-3 partide...hai sic-ir!!!
  • -7 (19 voturi)    
    Adica au votat din prostie.N-au inteles. Ce-i nou? (Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:35)

    newlook [utilizator]

    "USR a admis că a votat "din neatenție" "
    =======================================
    Adica au votat din prostie, ca deobicei. N-au inteles pe ce planeta exista. Ce-i nou?

    Pe bune, nu vad stirea. Ce-i diferit la USR? Stire ar fi fost sa ne anuntati ca unii dintre ei s-au spalat, asta da noutate !
  • +5 (9 voturi)    
    O //neatenție//bună! (Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:39)

    asavreau [utilizator]

    Dacă PSD-ALDE au dat pensii speciale celor din//statul paralel//cu care se //luptă,corect este ca USR,PNL să dea pensii speciale celorlalți,respectând astfel Constituția care nu spune că trebuie să fie români favorizați de lege.Deci,să continue să acorde pensii speciale până vom avea toți.Poate așa se vor trezi parlamentarii și-și vor da seama ce tâmpenii votează.Legi care duc la dezbinarea societății și după aceea se miră unii ca Tăriceanu că sunt înjurați.Dragnea nu,că ne înjură el primul.Ca să nu ne-o mai ia înainte,cum ne sculăm dimineața să-l înjurăm pe Dragnea.Poate o avea efect și va vorbi civilizat,fără minciuni.
  • +5 (15 voturi)    
    PSDistii tot incearca sa strecoare chestii (Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:43)

    2087 [utilizator]

    pentru tovarasii si prietenii de partid.

    Macar USR recunoaste cand greseste, daca era vorba de PSD te injurau si te scuipau ca non-votant fraier ce esti.
  • -2 (14 voturi)    
    Neatentia trebue sa-i coste! (Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:56)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cei din USR care si-au dat votul 'din neatentie' ar trebui sa fie pedepsiti cu plata pensiilor suplimentare respective, pe intrega periioada de timp in care le vor primi pensionarii favorizati.
  • +8 (14 voturi)    
    Neatenție (Vineri, 9 noiembrie 2018, 10:04)

    Tescovin [utilizator]

    Eu înțeleg că orice om poate avea momente de neatenție. Dar ca toți oamenii dintr-un grup să fie neatenți în același timp este practic imposibil dpdv statistic. Ceea ce ne duce la concluzia rezonabilă că nu e vorba de neatenție, ci de vot în turmă, cum zice șeful de la partid (care poate să fi fost într-adevăr neatent, nu rău intenționat). Practic nici o diferență din acest punct de vedere față de PSD, PNL, UDMR etc.
  • +12 (12 voturi)    
    neatentie? (Vineri, 9 noiembrie 2018, 10:50)

    AndJorj [utilizator]

    inteleg neatentia la 1-2 oameni, dar la 24?
  • +11 (11 voturi)    
    a dracului neatentie...voi nu cititi? (Vineri, 9 noiembrie 2018, 10:51)

    torna_fratre [utilizator]

    daca era un text strecurat cu vreo amnistie/gratiere?
    este grav daca votezi ceva ce nu citesti si iei de buna ce-ti spune un PSDist presedinte de sedinta.
  • -2 (8 voturi)    
    eh, nimeni nu-i perfect... (Vineri, 9 noiembrie 2018, 10:52)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    totusi, cand altii voteaza ”din greseala”, USR devin foarte principiali iar C. chichirau filmeza in draci.
  • +1 (13 voturi)    
    Desigur. Neatentie. (Vineri, 9 noiembrie 2018, 10:58)

    Lok [utilizator]

    Cum spuneam, USR nu este pregatit sa guverneze si scaparile astea nu arata bine. Vom ramane cu PSD si PNL ca partide majoritare inca 10 ani de acuma incolo.
  • 0 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:15)

    vitan.sandu [utilizator]

    Pai astia sunt in "neatentie" tot timpul! Nu va dati seama fratilor ca astia au aparut din neant!? Ca sunt neantul insusi!?
  • +1 (9 voturi)    
    Zau? (Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:19)

    amicugri [utilizator]

    Pai daca sinteti asa de usor de dus vedeti-va tata de treaba. De alta treaba.
    Sau fiti mai atenti ca se afla hotii la putere.
  • +2 (14 voturi)    
    usr, (Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:22)

    gayon [utilizator]

    un partid aparut pe scena politica, ca sa demonstreze inca o data ca opozitia politica in Romania este si va fi nula. Asta cu, speranta moare ultima, in politica de dambovita nu tine. Speranta a murit de tot in `47.
  • 0 (6 voturi)    
    nu e neatentie (Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:51)

    Ademordna [utilizator]

    USR invata inca, se pare.
    Exista multe cai de fraudare a procesului democratic in Parlamente, nu nu mai la noi dar si in alte tari. Chestia asta cu amendamentele care chipurile au fost eliminate dar de fapt nu e practica veche la americani, de exemplu.
    USR trebuie, bineinteles, sa devina experti in mizeriile astea, nu avem incotro. Dar de asemenea trebuie sa fie mai buni la comunicare: cum zic si ceilalti comentatori, neatentie e cand 1-2 sunt cascati, nu toti 24. Aici a fost inselaciune a PSD-ului, nu simpla neatentie.
    • +1 (5 voturi)    
      Magnific ! (Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:28)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      Magnific !

      In articol e vorba despre neatentia-prostia-marelania-ipocrizia USR-ului...iar matale ai gasit vinovatul: "Aici a fost inselaciune a PSD-ului, nu simpla neatentie."

      Astia ca tine trebuie butasiti (inmultire prin butasi), ca nici seminte nu produceti!
  • +1 (3 voturi)    
    Nu e normal, nu e echitabil... (Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:53)

    Olyx [utilizator]

    E DISCRIMINATOR ca unii dintre cetatenii romani sa aiba mai multe drepturi decat ceilalti...!!! In ce tara traim, in aia mostenita de la Ceusescu in care o "casta" precum Securitatea era favorizata si beneficia de avantaje majore comparativ cu restul populatiei ? Nici macar Ceausescu nu a mers atat de departe incat sa favorizeze atatea "caste" !...Unde e principiul echitatii si egalitatii indivizilor din Constiutia Romaniei ?
  • -3 (5 voturi)    
    Au circumstante atenuante (Vineri, 9 noiembrie 2018, 17:54)

    gemart [utilizator]

    A fost vorba de un text stufos si ambiguu, nu toti au timp sa citeasca atent tot textul, probabil ca sarcina a revenit la 2-3 deputati care neatenti fiind au crezut ca e ok.

    Cine nu crede sa ia un text de lege sa-l studieze si sa vada cat timp intelegerea si analiza. USR nu voteaza ca turma, iau lucrurile in.serios, si incearca sa amendeze fiecare lege. Cateodata mai au si scapari pe care le recunosc onest, nu ca ceilalti.
    • 0 (0 voturi)    
      Unii dintre ei stiu sa citeasca (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 18:57)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui gemart

      "...nu toti au timp sa citeasca atent tot textul, probabil ca sarcina a revenit la 2-3 deputati..."
      =====================
      Mai pe scurt, vere, ca le extenuezi neuronasul: unii dintre ei pot si sa citeasca.
  • 0 (2 voturi)    
    Deci astea ne fura zilnic cu pensii speciale (Vineri, 9 noiembrie 2018, 19:45)

    hopsinoi [utilizator]

    si voi faceti cardasie cu interlopii PDSUDMRALDEPNL.

    Banuiesc ca pensiile speciale se platesc din bugetul parlamentului, pentru ca altfel este furt.

    Vrem 300 parlamentari;
    Vrem egalitate intre cetateni.