VIDEO #TeleormanLeaks Liviu Dragnea și-a amintit de vila din Mamaia, după ce zilele trecute nega orice legătură între Tel Drum și vreo proprietate a sa: „Am vândut-o”

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 8 noiembrie 2018, 21:06 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Facebook
Liderul PSD Liviu Dragnea a admis, joi, că vila din Mamaia menționată în dezvăluirile RISE Project privind afacerile Tel Drum i-a aparținut - „prin 1900 toamna”, spune el -, dar că a vândut-o. Cu trei zile în urmă, Dragnea nega că ar deține vreo astfel de clădire mare și susținea de asemenea că nici Tel Drum și nici o altă companie nu a plătit pentru lucrări la vreo proprietate a sa.

Luni, după ce RISE Project a publicat primul articol pe baza „documentelor din valiză” privind afacerile Tel Drum, Liviu Dragnea afirma că DNA nu are decât să investigheze dacă documentele prezentate sunt reale și că el nu are nicio legătură cu valiza sau cu firma Tel Drum.

„Dacă acele documente sunt reale, DNA trebuie să le investigheze. (...) Tel Drum și nicio altă companie nu mi-a plătit nimic din ceea ce s-a realizat într-o proprietate de-a mea. Nu am niciun majordom. Ce releveu? Am înțeles că acolo e vorba de schița unei clădiri foarte mari. Nu am așa ceva”, afirma luni Dragnea, la finalul CEx-ului PSD, după ce a fost întrebat cum explică faptul că parchetul și marmura din casa lui au fost plătite de Tel Drum și faptul că această companie achită toate facturile fiului său.

RISE Project a arătat că, potrivit documentelor descoperite, Tel Drum a plătit pentru bucătăria de vară de la reședința lui Liviu Dragnea din Alexandria și pentru lucrări la „o misterioasă vilă din Mamaia”. Jurnaliștii RISE scriau despre „un proiect faraonic”, o vilă cu cinci nivele și 1.015 metri pătrați.

Joi, în cadrul conferinței de presă de la Parlament, șeful PSD a fost întrebat în legătură cu imobilul din Mamaia menționat în ancheta RISE și dacă a încasat de pe urma acestuia bani sau alte foloase materiale, relatează Digi24.ro.

„N-am încasat nicio chirie”, a răspuns Dragnea. „Sau alte avantaje...?”, a insistat reporterul. „N-am încasat nicio chirie”, a repetat liderul PSD.

„Nu știu. Știu că acolo începusem, cam prin 1900 toamna, o construcție, o construcție pe care în 1900 iarna am vândut-o. Ce s-a întâmplat după-aia nu mai știu”, a susținut mai departe Dragnea.

La insistențele ziaristului de a preciza când a început acea construcție și când a vândut-o, Dragnea a refuzat să dea detalii. „Nu, nu mi-aduc aminte. Citiți acele penibilități din valiză și vă luați informațiile de acolo”, a spus el.








Citeste mai multe despre   

















6171 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Din Ce Bani a Cumparat o ? (Joi, 8 noiembrie 2018, 21:19)

    un domn [utilizator]

    De la Nea Nelu ? De la predecesorul lui Putin, Yeltsin ?
    • +8 (8 voturi)    
      din (Vineri, 9 noiembrie 2018, 8:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      indemnizația modică pe care o primește de peste 20 ani de când e în slujba poporului. Că așa se lăuda cu ceva timp în urmă. Că el e de peste 20 ani în slujba boborului.
      Binențeles că și ranch-ul din Alexandria și hotelurile și ... câte o mai avea, toate sunt făcute numai și numai din indemnizația aia.
      Deh, e un foarte bun gospodar, nu ca noi ăștia, pălmași nesătui, că uite, ne-a mărit și lefurile și pensiile și noi tot coate goale suntem.
      • +1 (1 vot)    
        si-a amintit: Mamaia, statiunea aia din Brazilila (Vineri, 9 noiembrie 2018, 18:24)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        unde are mai multe poroprietati
    • +7 (7 voturi)    
      GHINION! (Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:26)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Din pacate, electoratul pedesereului nu isi pune niciodat intrebari, asa ca tot pe Daddy il vor vota!
    • +7 (7 voturi)    
      Dragnea trebuie înțeles. (Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:44)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      A furat atât de mult că nu mai ține minte pe unde sunt toate.Este neam prost.Nu trebuie să se supere pe RISE Project,trebuie să le mulțumească că-i amintesc pe unde-i sunt averile.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu intreba secu de unde are bani (Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:12)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ce sa raspunda ? Furati din avutia poporului ? Secu este singurul dusman al poporului.
      Acest individ, caruia ii doresc tot binele din lume fie zis in treacat, ba chiar insutit, nu stie nici ce a vandut, nici ce a cumparat, nici cand, nici de ce, nici de la cine, nici catre cine. Practic, el nu stie nimic. Dar este seful CD, apare in fiecare seara (zilnic adica) la televiziunile unor infractori sa-i besteleasca pe conationalii sai, cu zambetul/rictusul (nu cred ca gura aia a zambit vreodata) sau mutra amarata (normal, a furat, e logic sa-i fie frica de "justitia stalinista" - peste tot, daca furi, ai catuse si parnaie "staliniste"). Deci nu stiu ca in alte tari seful CD sa apara seara de seara sa indruge vrute si nevrute. Si nici sa fie un hot nesimtit si de cea mai joasa speta.
      Dar are admiratori. Asta ce inseamna oare ? O fi de bine ?
  • +16 (16 voturi)    
    da si eu am avut o vila " penibila " la mamaia (Joi, 8 noiembrie 2018, 21:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu mai stiu ce am facut cu ea , mi-am luat-o din salariu de bugetar , erau ieftine la 1900 vara!
    • +3 (3 voturi)    
      și (Vineri, 9 noiembrie 2018, 8:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      te pomenești că-i zicea cort :))
  • +19 (19 voturi)    
    Cineva sa-l ingroape pe asta sub puscarie (Joi, 8 noiembrie 2018, 21:47)

    2087 [utilizator]

    si sa ia cu el si toate slugile bagate prin institutii.

    Oamenii astia reprezinta tot ce-i mai rau la romani si trebuie incarcerati de urgenta, pentru binele tarii, ce a mai ramas din ea.
  • +20 (22 voturi)    
    Dor de Caragiale (Joi, 8 noiembrie 2018, 22:36)

    CaragialeTraieste [utilizator]

    Tu te-ai născut la Haimanale,
    Dar ai plecat demult de-acas;
    Te-ai dus, maestre Caragiale,
    Şi haimanalele-au rămas...
  • +17 (17 voturi)    
    Borfas (Joi, 8 noiembrie 2018, 22:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Borfas, hot si ticălos. Sa furi bani de la copii este un gest CRIMINAL pe care numai o lepădătura umana o poate face.
    • +4 (4 voturi)    
      Intr-o vreme poza cu copiii (Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:13)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      din regiune.
      Au trecut toate, Liviule....
      Si vor mai trece...
  • +19 (19 voturi)    
    Statul paralel (Joi, 8 noiembrie 2018, 23:10)

    florinos [utilizator]

    I-a construit-o Statul Paralel.
  • +6 (6 voturi)    
    #aveticeativotatsaunativotat (Vineri, 9 noiembrie 2018, 0:10)

    JHolden [utilizator]

    .
  • +14 (14 voturi)    
    BATAIE DE JOC ! (Vineri, 9 noiembrie 2018, 4:47)

    milache [utilizator]

    „Nu știu. Știu că acolo începusem, cam prin 1900 toamna, o construcție, o construcție pe care în 1900 iarna am vândut-o. Ce s-a întâmplat după-aia nu mai știu”.
    • +4 (4 voturi)    
      dragnea repetă (Vineri, 9 noiembrie 2018, 8:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui milache

      ca o râșniță stricată ce fredona în copilărie, ”eu sunt mic nu știu nimic, tata-n pod jupoaie oaia”.
    • +3 (3 voturi)    
      Noroc cu alde Rizea astia! (Vineri, 9 noiembrie 2018, 8:52)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui milache

      Ca-si mai gaseste si dragnea casele.
      Vai de mama lui! Cu atatea griji pe cap uitase ca are ditamai vila prin Mamaia. Pai mai cheltuia el banii pe avion la Brazilia daca nu uita de casa asta...?

      Pana descarca aia toata valiza o sa afle si el ca de fapt e putred de bogat si poate, poate, nu mai are nevoie sa fure
  • +5 (5 voturi)    
    Ar fi interesant sa aflam (Vineri, 9 noiembrie 2018, 8:50)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    cine l-a sinucis pe Comana in timp ce fugea in Costa Rica si la cine au ajuns in final banii furati de acesta.

    Ring-a-bell?
  • +3 (3 voturi)    
    Vila ? A, un fleac (Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:21)

    visury [utilizator]

    Valora doar 3 milioane de euro si prin 1900 toamna eram deja barosan, nu ma dadeam jos din pat pentru mai putin de 10 milioane de coco.
  • +2 (2 voturi)    
    Vila gasita pe youtube (Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:24)

    i96ocm [utilizator]

    www.youtube.com/watch?v=C3TIiYB7Rlk

    Mamaia Nord- Str. D14, apartamente in Vila noua, constructie 2016
  • +3 (3 voturi)    
    Circuitul mitei a fost deschis in 1990 (Vineri, 9 noiembrie 2018, 14:38)

    ruskimushki [utilizator]

    cine a fost considerat baiat de treaba a fost racolat. Sau cum zice anticul, fortuna le surade celor indrazneti. Cu orice pret, unii au hotarati sa se imbogateasca. Unde sa mai incapa scrupulele ? Ajungi asa sa-ti masacrezi propriul popor care, culmea obrazniciei, nu mai crede in tine - in aberatiile tale.
    Ala care a fost ciuruit putea foarte bine sa fie arestat inainte de-a da ordin sa fie ciuruiti sute de civili cu munitie de tab. L-au lasat criminali mai perversi decat el, teleghidati de la moscova, criminala criminalilor, l-au lasat sa joace ultimul act fara sa fie tras la raspundere - dolentele plebeilor nu contau, eram primi la toate domeniile, cum zic unii, fabricam tot ce era mai tare pe glob, de la scutece la diamante. Asa ca de ce sa se rascoale "agenti imperialisti" ? Tocmai, ca sa se traga-n ei, "ca vroiau sa vanda tara". Asta am auzit la cateva luni dupa asasinarea dobitocului - care fusese asasinat tocmai pentru ca ordonase tragerea in propriul popor (la instigarea celor ce sunt azi la putere si prin neopunerea lor).
    Si iata-ne cu un nou tatic.
    Cum scapam de el inainte sa scape el de noi ?
  • 0 (0 voturi)    
    Cu lacrimi in ochisorii de stiuca moarta (Luni, 12 noiembrie 2018, 10:13)

    ruskimushki [utilizator]

    a admis.
    Laudat fie Domnul !
    Trimesul lui peste noi a admis ! Intr-un siktir, dar totusi, intentia conteaza !
    Aleluia !