După decizia CCR privind completurile de 5, ministrul Justiției are o întrebare pentru șefa Curții Supreme: „Dna Tarcea își menține afirmația?”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 7 noiembrie 2018, 18:24 Actualitate | Politic


Tudorel Toader
Foto: Facebook
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a reacționat, miercuri, la decizia CCR privind completurile de 5 judecători, întrebându-se ironic dacă președintele ÎCCJ,Cristina Tarcea, își menține afirmația potrivit căreia autorii sesizării au uitat să citească legea privind aceste completuri. 

"Intrebare: Dna Tarcea isi mentine afirmatia potrivit careia autorii sesizarii au uitat sa citeasca si art.32 din legea privind constituirea completelor de judecata ?", a scris ministrul Justiției, pe Facebook. 



Curtea Constituțională a admis miercuri că există un conflict juridic de natură constituțională între Parlament și Înalta Curte de Casație și Justiție, pe tema constituirii completurilor de 5 judecători, stabilind că instanța supremă trebuie să schimbe imediat, prin tragere la sorți, toți membrii completurilor de 5 judecători, ca urmare a constatării existenței unui conflict juridic de natură constituționnală între Parlament și ÎCCJ.


















6679 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    'Kamikaze': (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 19:46)

    Altiro [utilizator]

    Tudorel încasează 12.000 de ieuro pe lună. Pentru că prostia se plătește!
    De banii ăștia, ar putea să știe să facă diferența dintre Lazăr și celălalt Lazăr..
  • -3 (9 voturi)    
    Catre tudorica (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 19:51)

    Jean05 [utilizator]

    Majestatea Voastră, Înaltpreasfinția Voastră, My Precious, Zeul meu si altele, chiar va simtiti bine luand la rost pe cineva care stiti ca incearca sa faca ceva bun iar Minunatia/PreaIntelepciunea D-voastra stie in constiinta aia putina si precara pe care o mai stapaneste ca nu este in regula ce face!?
    Atat de inferior te-ai simtit toata viata incat acum ai da si in propria muma doar ca sa-i arati cat de tare esti tu acolo, suspus!?
    O scarba mai mare greu de provocat decat cea produsa de luni bune de Intelepciunea D-voastra.
  • -4 (8 voturi)    
    intrebare: (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 20:00)

    liviu_ [utilizator]

    codul penal facut sub supervizarea carui ministru al (in)justitiei a fost facut PRAF de ccr?!
    si avand in vedere ca ccr este sluga psd asta inseamna al dracu de mult...
    ai tupoeu cand esti la caldurica
    da ai avea curas sa spui asta in fata oricaruia dintre noi (fara bodyguarzi)?!
  • -3 (9 voturi)    
    Tarcea are dreptate (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 20:33)

    boink [utilizator]

    la ccr nu s-a judecat pe lege, s-a executat ordinul lui Pablito.
  • -3 (9 voturi)    
    probabil ca da, (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 20:56)

    ostrogotul [utilizator]

    pentru ca papagalii aia de la CCR voteaza la comanda voastra.
  • -4 (8 voturi)    
    Da (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 23:14)

    kthor7 [utilizator]

    Ptr ca sunteti niste infractori toti si ccr la fel. V-as judeca si condamna la 100 de ani puscarie din care 50 sa stati pe cruce cu capul in jos ca la Tanacu, poate s-ar scurge putina minte in singurul neuron atrofiat care-i in creierul vostru. Ptr tradare de tara, pus in pericol siguranta ei si a cetatenilor. Sunteti un grup organizat vandut rusilor si ne vindeti putin cate putin in fiecare zi. Sunteti ceva indescriptibil, esenta cutiei pandorei, ceva ce si universul v-ar expulza in afara lui, sunteti niste nimicuri penibile fara simtul ridicolului. In locul vostru nu as putea sa ma suport. Nu as putea sa ma privesc in oglinda. Sunteti ca niste morti care nu stiu ca au murit deja. Simbolul inutilitatii pe pamant al non sensului, consumati oxigenul degeaba. Ar trebui sa fiti in manualele alternative ca simbol al lipsei ratiunii de a trai, ca un vid care se respinge pe el insusi, ca un organism care repugna siesi. Nici nu intelegeti ce spun eu aici, nu? E ...poate tu, tariceanu si dragnea veti avea o implozie in creier odata cu toti aia din ccr. Numai niste oameni nebuni ar face ce faceti voi cu tara asta. Voi l-ati linsat pe satana de mult, mi-e mila de el cand ma gandesc in ce chinuri l-ati omorat ptr a-i lua locul.
  • -6 (8 voturi)    
    Pai da... (Joi, 8 noiembrie 2018, 1:03)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... cred ca isi mentine parerea. Doar ca la lista borfasilor din Justitie, pe care cu onor o deschideti, o mai fi adaugat cativa.
  • -1 (7 voturi)    
    si eu am o intrebare .... (Joi, 8 noiembrie 2018, 8:16)

    viziru [utilizator]

    si eu am o intrebare .... pentru Slugarel: Sunt Dorneanu si prietenii lui pesedisti din CCR impartiali ???? nu, sunt partizani, tin cu infractorii, eludeaza legile pot fi incadrati la abuz in serviciu, etc.....
  • +2 (6 voturi)    
    Tarcea (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:05)

    Ibit [utilizator]

    Dupa "victoria " de la CCR , Tarcea mai are obraz sa judece si sa stea pe postul pe care sta , ca nu face nimic bun ?
    Daca nu este in stare sa interpreteze un articol de lege , ce incredere sa avem in justitia pe care o aplica ?
    Afara cu impostorii !
    Se pare ca cine a spus ca fosta procuroare comunista trebuie sa plece , a avut dreptate .