Ludovic Orban, despre criticile lui Dacian Cioloș: Cine atacă PNL face un uriaș serviciu PSD

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 4 noiembrie 2018, 20:19 Actualitate | Politic


Ludovic Orban
Foto: Facebook
Liderul PNL Ludovic Orban a declarat pentru Mediafax, în legătură cu afirmațiile lui Dacian Cioloș, că cine critică PNL face "un uriaș serviciu PSD". Fostul premier tehnocrat a spus că PNL refuză să se reformeze și să se alăture MRÎ într-un proiect de schimbare a societăţii românești.

"De doi ani de zile PNL duce greul bătăliei cu PSD, este angrenat într-o luptă om la om, extrem de dificilă, cu un partid nedemocratic care vrea să captureze toate instituțiile statului. Cine atacă PNL, încercând să șubrezească PNL în această bătălie, de fapt face un uriaș serviciu PSD", a afirmat președintele liberal Ludovic Orban, duminică seară, pentru Mediafax.

Dacian Cioloş a scris duminică, pe Facebook, că PNL se află în zona vechii clase politice, refuzând "cu obstinaţie" să se reformeze şi să se alăture MRÎ
, într-un proiect de schimbare a societăţii româneşti. Acesta a adăugat că liberalii doar aşteaptă "să cadă PSD natural şi ei să le ia locul".

"Din păcate, o spun cu un mare regret, PNL se regăseşte în aceasta zonă a clasei politice vechi şi refuză cu obstinaţie să se reformeze şi să vină alături de noi într-un proiect de reformare profundă a societăţii româneşti. Un proiect cu accent pe bunăstare. Ei aşteaptă să cadă PSD natural şi ei să le ia locul. Experienţele din 1996 cu CDR şi din 2004 cu Alianţa DA ne-au arătat că nu funcţionează acest model. Nu aş mai vorbi despre Putere şi Opoziţie cât aş spune despre clasa politică veche şi una nouă, în plină formare. Despre partide care vin din trecut şi ne vor în trecut şi despre partide noi care vor modernizarea României. Cu speranţă şi încredere", a declarat fondatorul Mişcării România Împreună, Dacian Cioloş, într-o postare duminică pe Facebook.

Fondatorul Mișcării România Împreună (MRÎ) a mai spus că de-a lungul timpului au existat alianţe ciudate sau nepotrivite, iar oamenii politici care le-au făcut nu vor să vadă că România s-a schimbat, iar contextul european şi internaţional este diferit în prezent.




Citeste mai multe despre   
















1467 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Mediocritate (Duminică, 4 noiembrie 2018, 20:30)

    BDlamunte [utilizator]

    Aceasta este definitia mediocritatii, sa crezi ca meriti sa fii sustinut fara NICI UN MERIT. Asta este PNL-ul ultimilor ani. Mai nimic in materie de politici si mesaj, totul in jurul mesajului PSD E RAU. Sigur, e rau, dar rau era si cand erati la putere cu ei. Sunt plictisit de PNL, sunt satul sa sustin ideea de opozitie fara un exponent serios al ideii de opozitie efectiva. Cred ca cel mai bun lucru pentru PNL este sa fie criticat si sa se trezeasca. USR macar face o opozitie sesizabila (desi rizibila ca rezultate). Luati notite, ca de blaturi suntem satui.
    • -2 (2 voturi)    
      Da, dar nici Ciolos nu pare a fi ceea ce e nevoie (Luni, 5 noiembrie 2018, 6:19)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui BDlamunte

      PNL e clar o copie ieftina si mai proasta a PSD, cu aceleasi metehne si mentalitati, plina de neaveniti, incompetenti si corupti. Insa, Ciolos nu mi se pare genul de lider care sa convinga, foloseste prea multe sabloane, are niste carente de intelegere a societatii si a problemelor ei, nu are discurs pentru toate segmentele societatii, nu are oameni care sa fie capabili sa se adreseze tuturor segmentelor din societate, nu are solutii pentru multe probleme profunde ale societatii. De pilda, nu am vazut o idee simpla despre ce naiba facem cu sistemul de educatie unde dezastrul se amplifica de la un an la altul, unde haosul, lenea si prostia se impletesc la toate nivelurile incepand de la profesori, unde zilele de scoala se reduc in fiecare an, de am ajuns sa avem cu vreo 30 de zile mai putine decat in vest, unde parintii au fost tranformati in profesori si invatatori si trebuie sa stea cu copiii inca 3-4 ore dupa scoala, unde aglomeratia din scolile din orasele mari a generat reducerea orelor si a pauzelor. Astea-s probleme reale, pe care nu am vazut sa le atinga nimeni, absolut nimeni.
  • +18 (22 voturi)    
    Amice, ești idiot (Duminică, 4 noiembrie 2018, 20:33)

    mr_mojo [utilizator]

    PNL-ul face blat cu pezedeaua și nu de ieri de azi. Sunteți o prelungire a siniștrilor de la putere și votați pe alocuri la fel, aveți aceleași apucături, același profil de politician.
    Pe scurt, aceeași zeamă; iar Orban e un pafarist deja notoriu.
    • 0 (4 voturi)    
      alegere (Luni, 5 noiembrie 2018, 8:03)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      sa alegi intre psd si pnl este alegerea intre dracnea si orban, adica, intre un pui de sef de post de melitie rurala si un pui de securel comunist, fara etnie, cu educatiile corespunzatoare, din familie. amandoi axati pe principiul centralismului...unde sefu e sef si'n c'ru gol
      cine nu e cu noi, e cu dusmanul de clasa...
      io nu votez.
  • +11 (13 voturi)    
    Ciolos are dreptate (Duminică, 4 noiembrie 2018, 20:52)

    cchris [utilizator]

    Daca Ciolos nu ar avea dreptate, atunci la ultimele alegeri PNL ar fi castigat alegerile. Dar PSD a castigat usor pt ca Romania practic nu avea partid eligibil de dreapta, pt ca PNL / PDL si gasca erau la fel de corupti si penibili ca si PSD, doar ca PSD se organizasera mai bine si au stiut exact ce sa promita, la sfatul unor firme bine informate.

    Romanilor le e greata sa mai voteze la infinit PSD apoi PDL si iar PSD si iar PDL, indiferent cum s-or fi numit, ca la fiecare runda mai schimba din initiale, coruptii raman aceiasi, si mai sunt si analfabeti nu doar corupti. CIOLOS ARE DREPTATE!!! VREM POLITICIENI CARE SA NE REPREZINTE. Vrem o clasa noua politica, tanara, capabila de actul guvernarii. Retardatii actuali de la putere nu fac decat sa confirme acest lucru, actualul PNL nu valoreaza 2 bani, ca nu face nimic, PSD valoreaza cat o turma de caini vagabonzi flamanzi.
    • -2 (6 voturi)    
      Prostacule, (Luni, 5 noiembrie 2018, 0:42)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui cchris

      DNA a fost făcut de PDL, /// ! Când o să înveți să apreciezi pe merituoși abia atunci reformele bune în RO vor deveni ireversibile și RO va progresa. Deocamdată îi micimea voastră nu știți decât să repetați, că toți sunt corupți, de parcă DNA a picat din cer.
      • +1 (3 voturi)    
        >>>>>>>>>>>>>>> (Luni, 5 noiembrie 2018, 5:11)

        Invincible [utilizator] i-a raspuns lui revelare

        DNA a fost facut ca am avut sula UE adanc infipta.

        Ce altceva a mai facut? Ca vrem mai multe, nenicule. Uite, eu as vrea sa vad cainii mergand cu covrigi in coada, Sti ce zic...
        USL traeste!
      • -1 (1 vot)    
        Plecăciune și apreciere (Luni, 5 noiembrie 2018, 10:03)

        Beausergent.Wordpress [utilizator] i-a raspuns lui revelare

        Și desființarea turului 2 la alegerea primarilor a fost făcută de PDL, în 2011, pe motiv că "ce?! că și președinții de consiliu județean tot dintr-un singur tur sunt aleși!". Când PNL a propus în parlament, în 2017, revenirea la alegerea primarilor în două tururi, nu știu cine, tot din PNL, a picat propunerea la vot. Se pare, că, într-adevăr, reformele bune în RO sunt ireversibile. Plecăciune și apreciere merituoșilor.
  • +8 (10 voturi)    
    Daca (Duminică, 4 noiembrie 2018, 21:06)

    Jean05 [utilizator]

    V-ati agita toti din partid impotriva psd-ului la fel cum o faceti cu un singur om, Ciolos, pentru un comentariu realist, ar fi bine pentru noi.
    Doar in seara asta deja au postat vreo 10 pnl-isti foarte acid impotriva lui, in doar cateva ore de la mesajul spus de el.
    Dar asta arata ca de fapt va este frica de ce ar putea face.
    Exact cum da psd-ul in USR la greu, asa incepeti voi acum, si omul asta nici macar nu v-a jignit, dar va simtiti voi cu ceva, fiti sinceri.
  • +6 (6 voturi)    
    Modernizare (Duminică, 4 noiembrie 2018, 21:08)

    TinuF [utilizator]

    Cei de la PNL trebuie sa inteleaga ca fara o reforma a statutului, ideilor si promovarea unor lideri noi nu vor avea sanse sa creasca. Eu nu-i vad pe cei din PNL sa poata schimba singuri ceva. Este nevoie ca dreapta sa se uneasca.
  • +18 (20 voturi)    
    PNL? (Duminică, 4 noiembrie 2018, 21:28)

    Radu-Mihai [utilizator]

    E o altă șteahtă gen psd. Doar mai mică, dar nu și mai puțin nocivă. Cel puțin în formula actuală.
    Când v-a refuzat D.C., a făcu-o diplomat, v-a sugerat ce trebuie făcut, v-a dat termen de gândire și de acțiune. Vouă locomotivă vă trebuia, că vagoanele erau pline, mai ales la clasa întâi, chiar și locurile de pe scări!

    Au trecut ani, ați pierdut alegeri și tot nu ați înțeles nimic. Voi cei 20-30-50 eterni din prima linie vă relaxați și vă bateți pe burtă liniștiți că atâta vreme cât partidul e peste 10% aveți funcțiile asigurate pentru încă un mandat.
    Dar dacă nu mai pupați 10%? Fiori reci, ceva?

    Un vot uninominal v-ar trage un duș rece la alegeri, ca să știți, fiecare, personal, cât valorați în fața alegătorilor! Pentru că în spatele listelor toți sunteți mare vociferatori! :)

    Go USR, Go Ro+, Go Cioloș!
    • +1 (5 voturi)    
      Mie PNL mi se pare mai periculos decat PSD (Luni, 5 noiembrie 2018, 6:23)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Idiotii astia mai sunt si prosti pe langa ca sunt corupti. Si in general fura doar pentru ei, macar PSD mai scapa cate un ciolan si pentru popor. Da, clar, Ciolos e singura varianta rezonabila alaturi de USR (care are si el niste probleme de maturitate si leadership)
  • +11 (13 voturi)    
    De ce imi amintesc de USL? (Duminică, 4 noiembrie 2018, 21:57)

    cutarica [utilizator]

    Constat cu dezamagire ca liderii PNL sunt mai preocupati de actiunile lui Cioloș decat de a face opozitie PSD-ului.
  • +5 (7 voturi)    
    Vrem din nou USL (Duminică, 4 noiembrie 2018, 21:59)

    Lu48 [utilizator]

    Puiul de securist si-a deschis iar gura cand nu trebuia.
    Chiar crede ca s-a uitat deja cui poate sa multumeasca PSD-ul castigarea primariei din Bucuresti - fostului aliat din USL.
  • +11 (13 voturi)    
    Orbane, voi n-aveti nicio treaba cu Opozitia (Duminică, 4 noiembrie 2018, 23:44)

    Dalinar [utilizator]

    Voi faceti un Mare Serviciu pesedelei prin non combatul din Parlament si nu numai. Opozitia trebuie sa puna frana gugumaniilor Puterii, voi le dati apa la moara. Sorry, dar nu mai sunteti reliables de ani de zile.
    • +9 (11 voturi)    
      Plus ca observ ca oamenii pnl (Luni, 5 noiembrie 2018, 0:56)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Au ajuns sa aiba limbaj de Mitraliera sau Cap de Guma in mistourile liderilor pnl la adresa lui Ciolos. Incep sa cred ca suntetz in cahoots cu psd in Rotatia Fraielor Puterii, doar niste Fomalai de Sistem.
  • +8 (10 voturi)    
    Pai de ce e "atac"? (Luni, 5 noiembrie 2018, 2:39)

    Codruta N [utilizator]

    Ciolos n-a facut decat sa enunte niste lucruri care sunt vizibile de la o posta, daca nu esti orb!
    PNL ar face bine sa se trezeasca, daca mai vor sa spere ca vor prinde ceva locuri in Palavrament!
    Pana la urma, ar putea chiar sa-i multumeasca lui Ciolos, pentru diagnosticul gratuit! :P
  • +6 (8 voturi)    
    prostia (Luni, 5 noiembrie 2018, 3:23)

    clujanu [utilizator]

    Prostia lui Orban cel mai mare serviciu adus PSD-ului.