Cioloș atacă PNL: Este în zona clasei politice vechi, refuză cu obstinație să se reformeze și să vină alături de noi / Ei așteaptă să cadă PSD natural și să le ia locul

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 4 noiembrie 2018, 11:16 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: Captura Digi 24
Dacian Cioloș, lider al Mişcării România Împreună, atacă PNL, despre care spune că face parte din ”clasa politică veche” și refuză să se reformeze. ”Ei așteaptă să cadă PSD natural și ei să le ia locul. Experiențele din 1996 cu CDR și din 2004 cu Alianța DA ne-au arătat ca nu funcționează acest model”, acuză fostul premier.

Ce a postat Cioloș pe Facebook:

”Avem o clasă politică veche despre care știm că s-a perindat pe la putere regulat, reușind să facă alianțe care mai de care mai ciudate și mai nepotrivite. Clasa politică la care fac referire nu poate ieși din această logică, iar acești oameni refuză să vadă că România s-a schimbat, că tot contextul european și internațional e diferit și încearcă să păstreze un mod de a face politică în mod defectuos. Le convine captivitatea societății la propriile lor obiective. Sărăcia nu îi deranjează. Ba, dimpotrivă, îi avantajează. Liderul acestei clase politice învechite este PSD, care nu are nicio dorință și nici știința să scoată România din sărăcie. Cu cât are un bazin electoral mai sărac cu atât PSD-ului îi e mai ușor să le dea acestor oameni câte puțin, cu țârâita, păstrându-i într-o captivitate a sărăciei.

Din păcate, o spun cu un mare regret, PNL se regăsește în aceasta zonă a clasei politice vechi și refuză cu obstinație să se reformeze și să vină alături de noi într-un proiect de reformare profundă a societății românești. Un proiect cu accent pe bunăstare. Ei așteaptă să cadă PSD natural și ei să le ia locul. Experiențele din 1996 cu CDR și din 2004 cu Alianța DA ne-au arătat ca nu funcționează acest model.

Nu aș mai vorbi despre Putere și Opoziție cât aș spune despre clasa politică veche și una nouă, în plină formare. Despre partide care vin din trecut și ne vor în trecut și despre partide noi care vor modernizarea României. Cu speranță și încredere.

În ceea ce privește noua clasă politică, ea crește vertiginos și se dezvoltă în concordanță cu viziunea viitoare a societății. Poate nu așa de rapid cum ne-am dori, dar suntem pe drumul cel bun. USR face o treabă excelentă la nivel organizatoric și mă bucur să văd că există energie multă și bine articulată. Avem și pe stânga un partid nou, Demos, de la care aștept mult mai multe, pentru că e nevoie să existe și pe partea stângă o formațiune politică nouă, cu un mesaj bine articulat.

Noi, la RO+, trecem printr-o perioadă efervescentă: construim partidul și lucrăm la programul politic. Ne-am fundamentat principiile, ne-am făcut toate calculele și vă promit că vom veni cu un set de măsuri care, odată implementate, pot moderniza România. Dacă vom reuși să convingem electoratul că știm ce avem de făcut și că suntem în stare să punem în aplicare toate măsurile, România de peste cinci ani nu va mai fi cea de acum. Nu veți mai recunoaște starea deplorabilă din prezent. Suntem deciși să oferim acestei țări soarta pe care o merită, să restructurăm profund statul și economia cu un accent total pe eradicarea sărăciei și creșterea antreprenoriatului.

Lucrăm sub un stres enorm. Nu cel al câștigării alegerilor, ci cel de după, când ne dorim să aducem societății românești o schimbare totală în bine.”

















1422 vizualizari

  • -9 (23 voturi)    
    se mai fac teste psihologoce la angajarea in UM? (Duminică, 4 noiembrie 2018, 11:27)

    axiopolis [utilizator]

    .
    • +3 (5 voturi)    
      macar de inteligenta ar trebui (Duminică, 4 noiembrie 2018, 14:08)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui axiopolis

      :))
  • -7 (27 voturi)    
    Aham! (Duminică, 4 noiembrie 2018, 11:44)

    Gigi Kent [utilizator]

    In zona clasei politice vechi sunt acei politicieni care cred ca au nevoie de votul populatiei pentru a fi la putere.

    In zona clasei politice noi "a fost nevoie să moară oameni ca Guvernul să demisioneze". Ah...si sa fii un pic pe mana cu statul paralel si e suficient sa ajungi la putere.
    • -1 (9 voturi)    
      Aham (Duminică, 4 noiembrie 2018, 13:46)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ai gresit site-ul, cauta pe Google Antena 3, acolo gasesti exact ce cauti, iar daca vrei sa te lasi convins, te vor convinge si ca ziua e de fapt noapte.
  • -10 (26 voturi)    
    Clasa politica (Duminică, 4 noiembrie 2018, 12:01)

    Arminius [utilizator]

    Un vechi om politic, Ciolos, cu peste 13 ani de activitate politica, vrea sa faca parte din noua clasa politica si s-o distruga pe cea veche. Curat murdar.
    • -4 (8 voturi)    
      curat murdar (Duminică, 4 noiembrie 2018, 13:39)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Macar unul vrea sa faca chestia asta, mai bine sa nu o faca nimeni? ...sau stii tu altii mai buni care s-au anuntat?
  • -7 (21 voturi)    
    pls pls pls pls pls pls (Duminică, 4 noiembrie 2018, 12:02)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Lasa-ne cu masurile RO+ si masurile USR samd... fa ceea ce iti cere populatia de 2 ani: Du-te la USR !!!!! Si daca tot ai facut RO+, lasa-i sa va aboarba. Aveti oricum (aproape) aceleasi ideologii, aceleasi deschideri si vreti acelasi lucru.

    Si tu faci aceeasi greseala ca ceilalti din opozitie: preferati o opozitie fragmentata, fiecare cu cate un vis/idee, dar neuniti. Intre timp PSD, unit de catre acelasi ideal: furtul, sunt uniti, singurul lucru ce-i dezbina este cine are ciolanul mai gras sau puterea absoluta. In rest, si-ar vinde si mama ca sa scape de puscarie.

    Voi sunteti altfel decat ei, asa cum am zis, aproape la fel ca USR, dar preferati sa stati separati. De ce?!
    Cu electoratul guvernului Ciolos, electoratul RO+ si electoratul USR ati castiga o "piata" mult mai mare din Romania. Si lumea ar vedea in final ca si nu sunt doar vorbe si ca vreti o schimbare. Chiar conteaza daca e Coltilde, barna sau Ciolos seful USR?! Pe bune acum, parc-ati fi copii de 12 ani cu "io vreau locul de la geam".

    Stati fratilor uniti si urmariti sa atigneti aceleasi obiective, nu mai vorbiti de "echipa mea" si "echipa lor". Fiti o echipa... Nu despre asta este vorba si in Centenar? O Romanie unita? Eu inteleg ca mizeriile PSD-ului au facut ca acest an important sa fie jegarit, dar sa nu ne uitam radacinile... va rog! Lasati joaca, uniti-va si fiti rai, ca nu merge cu manusi impotriva comunistilor...

    Succes!
    • +1 (7 voturi)    
      ! (Duminică, 4 noiembrie 2018, 13:05)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Cred ca asteapta alegerile europarlamentare.
      Este o ocazie sa isi vada negru pe alb procentele( cu rezerva ca alegerile europarlamentare nu sunt foarte populare, adica prezenta la vot nu este foarte mare).
      Dupa aceste alegeri vor fi nevoiti sa ia o decizie.
      Cred ca si ei stiu ca daca merg separat pierd per ansamblu.

      In ce priveste PNL... ii dau dreptate lui Ciolos.
      Eu nu ii vad parteneri cinstiti in lupta impotriva PSD/ ALDE/ UDMR.
      Suspectez PNL-ul ca mai degraba face o intelegere cu Tariceanu , in cazul deloc de neglijat ca Tariceanu nu obtine ce vrea ( candiatura la Presedentie) si se rupe de PSD.
      • +2 (6 voturi)    
        Normal (Duminică, 4 noiembrie 2018, 13:57)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui nlln

        Nici nu m-am obosit sa mentionez PNL-ul in comentariu. S-a vazut clar la alegeri cum s-au folosit de Ciolos, apoi cand au pierdut au dat vina pe el. Nu voi comenta nici DA, nici USL...

        pe scurt: PNL, PSD, aceeasi mizerie.

        UDMR est oricum PSD-ul alorlalti... cred ca daca intrebi orice ungur onest vor spune despre UDMR ce spun romanii despre PSD: nu se simt reprezentati si aparati de partidul respectiv.

        Legat de Europarlamentare, sunt convins ca ai dreptate. Au aruncat ei o soparla ca poate merg cu lista comuna cu USR. Hai sa vedem daca se intampla ceva. Eu unul m-am saturat de comunistii astia de la putere si de opozitia simulata 30 de ani. USR a facut mai multe in 2 ani decat PNL in 30.
    • +2 (4 voturi)    
      Si.. (Duminică, 4 noiembrie 2018, 13:06)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Nu putem neglija...liderul PNL este pur si simplu expirat.
  • +1 (5 voturi)    
    Inca nu se vede nimic (Duminică, 4 noiembrie 2018, 12:50)

    URD [utilizator]

    iar alegerile bat la usa.
    Aproape de un an de zile ne spuneti de acest nou partid ca il veti infiinta si inregistra. Dar, numai din cand in cand, ne spuneti generalitati, principii, nimic concret ( proiect program pentru educatie, economie, sanatate, infrastructura s.a.m.d,, cum veti raspunde daca nu o sa-l realizati etc). Bine ca, nu mai criticati pe cei care se lupta cu actualii jefuitori ai tarii.
    De ce nu inregistrati cat mai repede partidul si impreuna cu celelalte partide din opazitie, nou infiintate, sau reformate, sa lucrati la o platforma comuna si un program concret cu masuri, sarcini si responsabilitati esentiale pentru a scoate tara din aceasta fundatura. Lasati orgaliile si principiile generale.Singuri, fiecare din aceste partide va avea numai vise frumoase, tara ramane pe mai departe in mana jefuitorilor.
  • 0 (10 voturi)    
    Demagogia ieftina a unui lider de carton (Duminică, 4 noiembrie 2018, 13:17)

    ww [utilizator]

    Tinand cont de declaratiile lui Ciolos, cred ca putem incadra ceata pe care o conduce intr-un singur curent: populismul ieftin cu discurs antisistem.
    Din pacate pt Ciolos, electoratul caruia incearca el sa se adrseze, pricepe foarte bine care sunt problemele actualei clase politice fara sa-i explice nimeni evidenta.
    Asteaptarea este sa vedem un lider si o formatiune care sa si propuna masuri concrete, nu doar sa ne arate ce nu fac bine cei de la putere.
    Insa cand vine vorba de masuri concrete, Ciolos se dovedeste complet pe langa subiect. Saptamana trecuta propunea modificarea Constitutiei, o prima masura absolut obligatorie. Cand insa vezi ce vrea Ciolos sa modifice, te ia cu lesin. Daca tot ce a priceput marele lider din blocajele si derapajele constitutionale ale ultimilor ani este ca Parlamentul trebuie sa aiba 300 de membri si ca trebuie dizolvat daca presedintele nu este demis in urma referendumului, asta spune totul despre capacitatea sa de a intelege realitatea.
    Ce sa zic, sper sincer ca USR-ul sa nu isi lege vreodata de gat un astfel de bolovan.
  • -1 (1 vot)    
    Bravo Ciolos! (Duminică, 4 noiembrie 2018, 18:11)

    kthor7 [utilizator]

    cand are dreptate, si are dreptate, vin toti sa dea in el. Asa procedeaza smecherii care simt ca lumea nu-i mai doreste. Este nevoie de partidele lui Ciolos si Dan Barna. Daca romanii nu inteleg ca epoca psd a trecut, atunci adio romania! Eu l-am inteles pe Ciolos cand a refuzat sa fie liderul PNL. Stia ce e PNL si nu a vrut ca imaginea sa sa se asocieze cu ei. Ciolos stia ca PNL il va sacrifica. Si de aia nu a vrut sa se asocieze cu ei in lupta pentru presedintie. Clar!