Varujan Vosganian: Economia Romaniei nu trece printr-o situatie dificila

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 februarie 2008, 19:08 Actualitate | Politic


Ministrul Varujan Vosganian
Foto: Rompres
Economia Romaniei nu trece printr-o situatie dificila, a afirmat Ministrul Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian. Declaratia lui Vosganian a fost facuta la finalul sedintei Delegatiei Permanente de sambata a PNL de la Brasov.

Vosganian a respins criticile celor care afirma ca economia Romaniei traverseaza o perioada dificila, precizand ca PNL "respinge categoric acele atitudini care socotesc situatia economica din Romania ca fiind nefavorabila si incearca sa sugereze ca Romania a intrat in recesiune economica, ba chiar se apropie de colaps".

Ministrul liberal a declarat ca economia continua tendintele pozitive incepute in 2005 si a precizat ca nu este nevoie de rediscutarea bugetului.

Vosganian a anuntat si adoptarea, de catre Delegatia Permanenta a PNL, a unei Rezolutii privind debirocratizarea si defiscalizarea. Vosganian a precizat ca documentul contine o serie de masuri printre care introducerea Contului unic colector, extinderea sistemului de depuneri online la contributiile la buget, precum si simplificarea procedurilor de inregistrare a unei persoane fizice autorizate, care vor dura doar trei zile.

Iata cateva dintre declaratiile principale facute de Varujan Vosganian:

  • "Romania continua tendintele economice pozitive incepute in 2005 si continuate in anii 2006 si 2007"
  • "pe ansamblul anului 2007, pensiile au crescut cu 60%"
  • "am incheiat anul trecut cu un usor descendent"
  • "ultimii trei ani au fost cei mai buni in privinta economiei tarii noastre"
  • "ne-am programat ca in 2008 deficitul bugetar sa fie mai mic"
  • "nu este nevoie de rediscutarea bugetului insa vom prezenta Guvernului un material care va duce pentru 2008 la economisirea a cel putin un miliard de euro si evitarea pericolului de a depasi pragul de 3% deficit pe acest an"
  • "sistemul de asigurari este unul sustenabil"
  • "pentru 2008, ne-am propus o crestere economica de 6.5%"
  • " pentru acest an vom extinde sistemul de depuneri online la contributiile la buget"
  • "vrem ca in acest an ca salariul mediu brut sa fie dublu fata de cel din 2004"
  •  "in urma unei analize avuta cu producatorii, impactul cresterii pretului la gaz asupra cresterii preturilor produselor este de 0,2-0,3%, doar la produsele de panificatie cresterea fiind de 0,5%"
La randul sau, ministrul transporturilor, Ludovic Orban, a anuntat adoptarea unui memorandum care cuprinde principalele obiective pe urmatorii 4 ani, printre care construirea de drumuri spre zone turistice atractive si continuarea lucrarilor la sosele de centura.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1423 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    DA (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 19:41)

    busymind [anonim]

    De ce trebuie toata lumea sa ne asigure ca economia merge bine. E ceva ce nu stim inca?
    • 0 (0 voturi)    
      cum, nu stii? (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 21:18)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui busymind

      economia duduie!
    • 0 (0 voturi)    
      DA, DA (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 21:34)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui busymind

      Atunci sa le cerem marirea salariilor. Daca economia merge bine de ce nu.
    • 0 (0 voturi)    
      Minciuni (Duminică, 3 februarie 2008, 0:33)

      jeo [anonim] i-a raspuns lui busymind

      Asta minte de crapa apele.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 19:50)

    ion [anonim]

    Economia Romaniei nu trece printr-o situatie dificila ..si maromota invelea ciocolata in staniol.
  • 0 (0 voturi)    
    "economia....... (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 20:53)

    doru [anonim]

    ......nu trece print-o situatie dificila" pentru ca nu exista...........exista doar comert, cu produsele altor economii (e.g. subterana, tari UE, etc.)
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-l trezeasca cineva si pe asta (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 22:47)

    Adonis [anonim]

    Evident ca la cat e de incompetent, habar nu are ce se intampla in ministerul lui. El crede ca o depasire a pragului de inflatie plus o cadere a leului plus cresterea nejustificata a salariilor plus un deficint de cont curent (IMENS), plus fond de pensii insufiecient.... inseamna ca economia sta GROZAV.

    Ca sa-l citez pe Caragiale: Amice! Esti idiot!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai, du-te (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 22:49)

    cujo [anonim]

    Serios? Sa i se faca mincinosului si demagogului nasul precum lui Pinochio? Si sa i se duca ciolanul guvernamental pe pustii? Ptiu, drace!
  • 0 (0 voturi)    
    hoooa (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 22:52)

    nic [anonim]

    bai PNL-ul asta a mintit intr-una, ce prost am fost ca i-am votat in 2004, dar anul asta Pl_lLA mi-e de voi, nu va mai votez nici cu ochii inchisi. Love, Nic. xoxo
  • 0 (0 voturi)    
    Banc cu idiotul de Vozganian (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 23:32)

    Ionescu [anonim]

    Doctorul american spune: "La noi in America medicina e asa de avansata,ca scoatem un rinichi de la unu', il transplantam la altu' si dupa 6 saptamani ala deja isi cauta de lucru!" Doctorul german raspunde: "E nimica toata, la noi in Germania scoatem un plaman de la unu', il transplantam la altu' si dupa 4 saptamani ala deja isi cauta de lucru!"Doctorul rus spune: "Nici asta nu-i mare scofala, la noi in Rusia scoatem 1/2 de inima de la unu', o transplantam la altu' si dupa 2 saptamani amandoi deja isi cauta de lucru!" Se ridica doctorul roman si raspunde: "N-avem ce sa comparam, toti sunteti inapoiati fata de noi: la noi in Romania am luat unul fara creier si fara inima, l-am pus ministru de finante si acum toti isi cauta de lucru."
  • 0 (0 voturi)    
    e dus cu capul (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 23:35)

    gimini [anonim]

    Am ascultat si eu declaratiile ministrului, si impresia pe care mi-a lasat-o e ca e usor dus cu capul. Complet paralel cu ceea ce se intampla. Se impleticea in declaratii care mai de care mai ridicola. Culmea ridicolului a fost cand a zis ca vrea sa vada mai multe IMM-uri listate la ... BVB.

    Impresia e proasta si aparitia lui ar trebui sa puna pe ganduri.
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar incep sa ma ingrijorez! (Duminică, 3 februarie 2008, 21:50)

      Mamamare [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Ministrul asta confunda populatia Romaniei cu gagicile pe care le-a dus cu presul de-a lungul vietii! A zis azi una si a doua zi a intors-o si gagicile au crezut de fiecare data cedand "farmecului personajului". De cateva ori l-am auzit afirmand intr-o zi ceva si peste cateva zile sau saptamani exact contrariul (vezi scumpirea gazelor sau sustenibilitatea pensiilor), ca incep serios sa ma tem pentru biata economie a Romaniei daca d-l Vozganian a afirmat ca e OK!
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine merge economia (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 23:40)

    andrei [anonim]

    in 4 ani au asfaltat 50 de metri pe autostrada transilvania si au facut 11 km nenorociti la centura pitestiului. acum ca incepe campania elecorala au scos din sertar vesnicele planuri de autostrazi si centuri pe care ni le flutura pe sub nas la fiecare 4 ani. nu mai pacalesc pe nimeni. sunt niste hoti incompetenti si ingamfati, o tagma inferioara de oameni niste impostori cocati pe scaune bine platite. ii uram din tot sufletul si nu le dorim decat raul.
  • 0 (0 voturi)    
    :p (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 23:47)

    Ioan [anonim]

    Cand unul de la putere imi spune ca totul este oK! ma sperii...
    Personal ma mari indoieli ca va fi asa din doua motive:
    - situatia internationala@
    - an electoral si guvernul va incerca sa cumpere pensionari, functionari si alte categorii
  • 0 (0 voturi)    
    Recesiune sau inflatie? (Duminică, 3 februarie 2008, 1:30)

    Tina [anonim]

    Se vede, ca domnul ministru nu prea are habar de economie, nici macar de notiunile de baza. Ce legatura are recesiunea cu inflatia? Cei care au atentionat au facut referiri la inflatia, la cresterea deficitului bugetar si al salariilor nicidecum nu la recesiune. Daca ministru nu intelege diferenta, cum poate sa conduca doua ministere atit de importante pentru economia tarii? Si cum poate lua masuri si gasi strategiile potrivite, daca nu intelege ce probleme sunt? Dar probabil ca asta nici nu-i intereseaza, mai maresc putin pensia inaite de alegeri si pe urma Dumnezeu cu mila.
  • 0 (0 voturi)    
    Si asa o barba avea... (Duminică, 3 februarie 2008, 10:22)

    Dan [anonim]

    si asa o pieptana.
  • 0 (0 voturi)    
    stimate domn, Vozganian, (Duminică, 3 februarie 2008, 10:49)

    judex [anonim]

    Las-o balta ca macane! Dumneata ori tii neaparat sa ne aburesti, ori ne iei drept tampiti. Te rog politicos sa nu mai minti cu nerusinare, pentru ca realitatea ne arata cu totul altceva, iar buzunarele noastre sunt tot mai goale. Lasa lozincile comuniste, ca nu tine !!!
  • +1 (1 vot)    
    noul DEX: Ipocrit = Varujan Vosganian (Duminică, 3 februarie 2008, 10:54)

    razvan m [anonim]

    Cred ca nu am invatzat nimic la socala. Acolo imi vorbeau de inflatie, de slariul mediu, de raportul productie/consum, credite, ceva de un cos de cumparaturi minim, PIB.. numai abureli! Nu mai sunt la zi! O sa imi depun si eu on-line contributiile la buget, abia astept sa imi creasca profitul, sa contribui la reducerea deficitului bugetar si crestera economiei... si eventual trec si pe la bunica sa mai "ciupesc" ceva ca doar i-a crescut pensia (la urma urmei tot eu i-o platesc). Acum imi dau seama ca cresterea preturilor la energia electrica si gaze este benefica pentru mediu defapt. Multumesc d(mic)omnule Vosganian m-ati Luminat!
  • 0 (0 voturi)    
    PRIMAR??? (Duminică, 3 februarie 2008, 11:22)

    mona [anonim]

    Cica Tariceanu i-a cerut sa candideze la primaria Iasi. In ce tara ministrul Economiei+Finantelor isi face campanie electorala fiind in functie? CInd le poate face pe toate? E clar, ne ducem la fund in 2008.
  • 0 (0 voturi)    
    economia (Duminică, 3 februarie 2008, 15:12)

    mircea [anonim]

    Sa ne intelegem.In 90 au pus mina pe putere.Nu exista om politic curat. Toti sunt la mina ,hai sa-i spunem Mafie.Nu se poate observa observa foarte clar?
  • 0 (0 voturi)    
    sa ne amintim.... (Duminică, 3 februarie 2008, 15:38)

    ionut [anonim]

    De vara trecuta cand guvernul trambita pe la toate televiziunile ca nu o sa se scumpeasca painea.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Duminică, 3 februarie 2008, 21:42)

    Alex [anonim]

    1. Fie ca economia merge rau sau bine, dl. Vozganian nu cred ca intradevar stie, deci din pozitia dumnealui, conform teoriei probabilitatilor are 50% sanse sa aiba dreptate.
    2. In pozitia lui nu se cade sa spuna ca economia merge prost deoarece strica la imagine, iar pentru dansul imaginea nu merita pierduta nici la schimb cu bunul mers al economiei.
    3. Pentru a-i estima credibilitatea avem declaratiile dumnealui trecute, pe teme de interes, spre exemplu declaratia din decembrie, de acum doua luni, in care spunea vizavi de taxa auto ca nimeni nu va primi bani inapoi. Evident, noi toti stiam pozitia UE, experienta Ungariei, etc... dar chiar si asa dl. ministru a facut acea declaratie, ca doar, poate poate cei care voiau sa cumpere in decembrie masini second din Germania vor fi cazut prada dezinformarii si isi cvor fi umparat un Logan sau Citroen
  • 0 (0 voturi)    
    rezolutie (Duminică, 3 februarie 2008, 23:51)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ,,Vosganian a anuntat si adoptarea, de catre Delegatia Permanenta a PNL, a unei Rezolutii privind debirocratizarea si defiscalizarea". Ma gindesc ca de-acu gata cu problemele, totul se va rezolva, iar coalitia pdsr-PNL-prm-udmr va duce romania pe noi culmi de progres si civilizatie.....
  • 0 (0 voturi)    
    cititorul in aburi de cafea (Luni, 4 februarie 2008, 10:04)

    Dr Marutza [anonim]

    La ce sa te astepti de la unul care-si da in carti inainte de a iesi din casa si care vede viitorul Romaniei in zatul cafelei! Ati uitat cand venea la Teo-n emisiune sa vorbeasca despre tot soiul de bazaconerii?? Si asta e Ministru al finantelor! Halal! Dar cum se zice? Fiecare are ce merita!! Sorry!
  • 0 (0 voturi)    
    PRAF (Luni, 4 februarie 2008, 14:54)

    GOGU [anonim]

    Ori esti praf ori ne crezi pe noi praf, ca altfel nu-mi explic...
  • 0 (0 voturi)    
    talentat, lautarul ! (Luni, 4 februarie 2008, 17:57)

    Ty [anonim]

    le zice bine ....
  • 0 (0 voturi)    
    Asta-i mai bun decat Comical-Ali (Luni, 4 februarie 2008, 20:24)

    Varia-Jean [anonim]

    Sa completez si eu cu o minciuna de-a Vozganianului de care ati uitat: a promis ca bugetarii vor primi pana la sfarsitul lui 2007 banii de concediu pe care guvernul nu i-a mai platit din 2000 incoace. Functionarii care au apelat la justitie, au avut castig de cauza. Ceilalti, ioc! Asta da parfum Armeani: cum te prinde cum te-mpute!