VIDEO Dragnea, întrebat dacă Legea privind executarea pedepselor acasă îl ajută: Cu ce dracu' mă ajută? Vorbiți cu Iohannis să dea un decret să mă împuște mâine

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 octombrie 2018, 13:12 Actualitate | Politic


Dragnea
Foto: Stirile ProTV
Liderul PSD, Liviu Dragnea, a răspuns vizibil iritat după ce o ziaristă l-a întrebat dacă o lege votată recent de Senat și care prevede că o persoană poate executa acasă o pedeapsă de sub 5 ani de închisoare, cu brățară electronică de supraveghere, îl ajută, declarând că s-a săturat de aceste acuzații. Dragnea le-a reproșat totodată ziariștilor că, deși sunt oameni tineri, au ajuns să „susțină securiștii”.

„Și cu ce dracu'  mă ajută pe mine domnișoară? Că m-am săturat (...) În afară de mine mai sunt oameni în țara asta? M-am săturat”, a răspuns Dragnea, pe un ton ridicat.

„Ați ajuns oameni tineri să susțineți securiștii”, le-a reproșat Dragnea ziariștilor, înainte de a adăuga: „Efectiv mi-ajunge să răspund la aceste prostii”.

Liviu Dragnea a cerut mișcării „#rezist” și lui Klaus Iohannis să „dea un decret să mă împuște mâine”.

„Cu ce dracu să mă avantajeze (acest proiect de lege)? Că mi-au distrus viața ani de zile”, a mai spus acesta, susținând din nou că a fost condamnat fără nicio probă atât în dosarul Referendumului cât și în dosarul angajărilor fictive din Teleorman.



Plenul Senatului a votat luni mai multe modificări la Legea privind măsurile privative de libertate, după ce Curtea Constituțională declarase câteva prevederi neconstituționale, printre care și posibilitatea ca pedepsele de până la 18 luni de închisoare, pentru fapte fără violență, să fie executate la domiciliu automat, față de un maxim de un an cât era inițial prevăzut în lege. Mai mult, detenția la domiciliu va fi aplicată și și pedepselor de până la 10 ani în cazul femeilor însărcinate și celor care au minori în întreținere. 

Executarea acasă a pedepsei se face fie cu brățară electronică de supraveghere, fie fără, dacă persoana condamnată nu a avut abateri disciplinare, iar pedeapsa sa nu depășește 5 ani. 

În plus, s-a oferit posibilitatea ca persoanele care execută la domiciliu pedeapsa să poată beneficia de eliberare condiționată. 

Proiectul legislativ a fost adoptat cu 102 voturi "pentru", 14 voturi "împotrivă" și trei abțineri.
  • De precizat însă că, după această decizie a CCR dată pe o sesizare a Înaltei Curți de Casație și Justiție, Curtea s-a mai pronunțat o dată, pe o sesizare a președintelui Klaus Iohannis, și a decis că legea este neconstituțională în ansamblul său. Pentru această decizie nu există încă motivarea.
Din modificările votate:

La art. 38:

"În cazul persoanelor condamnate la pedeapspa închisorii de până la 18 luni, executarea pedepselor se realizează prin detenția la domiciliu, cu excepția persoanelor condamnate pentru fapte comise cu violență. Prevederile se aplică și persoanelor condamnate care mai au de executat 18 luni până la împlinirea fracției minime obligatorii pentru eliberarea condiționată din pedeapsa închisorii mai mare de 18 luni. 

Se consideră fapte comise cu violență faptele prevăzute și pedepsite de articolele: 188-222, 229 alin 2 lit. c, art. 233-237, art. 253 alin 3 și 4, art. 254, art. 257, art. 279, 280, 282, 285 alin 2, 286, 371, 401-403, 408, 420, 433, 438-445 din Legea 286/2009 din Codul penal. 

Judecătorul de supraveghere a privării de libertate (…) va dispune și cu privire la obligativitatea condamnatului să poarte permanent un sistem electronic de supraveghere, să dispună părăsirea imobilului pentru prezentarea la locul de muncă, la cursuri de învățământ sau de pregătire profesională ori la alte activități similare sau pentru procurarea mijloacelor esențiale de existență, precum și în alte situații temeinic justificate, pentru o perioadă determintă de timp, dacă acest lucru este necesar pentru realizarea unor drepturi ori interese legitime ale inculpatului. 

Judecătorul de supraveghere a privării de libertate poate dispune executarea detenției la domiciliu fără sistem electronic de supraveghere în cazul în care persoana condamnată: a) nu are raportate abateri disciplinare; b) are o pedeapsă care nu depășește 5 ani. 

Verificarea executării se va realia de lucrătorii anume desemnați de către MAI. 

Verificarea respectării de către persoana condamnată a obligațiilor stabilite de către Judecătorul de supraveghere se va realiza prin supraveghere periodică a imobilului de executare, prin vizite la persoana condamnată, prin obținerea de informații prin modalități prevăzute de lege în legătură cu comportamentul și activitatea acesteia în locul de executare.

Regimul detenției la domiciuliu se aplică și persoanelor cu închisoarea de până la 10 ani, aplicate femeilor însărcinate, persoanelor care au în întreținere minori, dacă acestor persoane nu li s-au interzis drepturile părintești înaintea pronunțării unei hotărâri de condamnare definitive.


















5484 vizualizari

  • +30 (34 voturi)    
    Ar fi cea mai buna solutie (Miercuri, 31 octombrie 2018, 13:18)

    Martinezu [utilizator]

    Iohannis ce mai astepti? Dragnea te roaga ceva si pentru prima data cred ca toata lumea e de acord.
    Sa nu pierdem acest consens.
  • +23 (27 voturi)    
    Cu nimic. (Miercuri, 31 octombrie 2018, 13:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ti meriti ocna pe viata pentru furturile si ticalosiile tale. Fugi prin Brazilia cat mai timp.
  • +25 (27 voturi)    
    Se poate asa ceva? (Miercuri, 31 octombrie 2018, 13:30)

    midufi [utilizator]

    Draknea sugereaza o alternativa interesanta.
    Vrea sa fie impuscat ?
    Eh, nu va agitati, stiu ca nu e posibil.

    Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +5 (5 voturi)    
      Dragnea-i prost! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 16:18)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      Legile se fac în Parlament,care tocmai a aranjat ca să se facă închisoare stând acasă.Nu sa precizat dacă la Alexandria sau la Belina.
      • +2 (2 voturi)    
        Sau (Miercuri, 31 octombrie 2018, 23:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Fortaleza

        Sau

        Costa Rica
      • 0 (0 voturi)    
        GRESIT! (Joi, 1 noiembrie 2018, 10:07)

        complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Daddy nu este de loc prost, prostii suntem noi, cei care l-am votat, si care il toleram!
  • +16 (16 voturi)    
    Cred (Miercuri, 31 octombrie 2018, 13:42)

    Jean05 [utilizator]

    Ca e perioada aia din luna la bietul dragnea, e prea irascibil.
  • +11 (11 voturi)    
    Dau eu decretul! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:01)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Votați-mă președinte!
  • +20 (20 voturi)    
    comic dragnea asta (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:03)

    vlad_Talpa_Iute [utilizator]

    "Că mi-au distrus viața ani de zile" - ce mizerie de om, te plangi cu milioane de euro in conturi ca esti pricajit.

    Cum zicea un batran 'sa fie impuscat la granita tarii ca sa nu cada hoitu pe pamantul romanesc'
  • +14 (14 voturi)    
    liviutz-papush (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:05)

    sim12345 [utilizator]

    lasa ca le da tudorel na na la fundulet astora care te mai supara, gaseste el o lege, demite el pe cineva

    fii optimist, ai incredere, stii ce fain este "work from home"?
  • -17 (19 voturi)    
    Nimic (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:08)

    CPM1 [utilizator]

    despre infractorul Johannis?
    • +1 (1 vot)    
      Nimic. (Joi, 1 noiembrie 2018, 3:54)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui CPM1

      Tu esti ficioru Hamstarului?
  • +13 (13 voturi)    
    Ti-au distrus viata? (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:15)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Bun. Tu vietile a cator oameni ai distrus?

    Nu mai ai drept la nimic. Inchisoarea pe viata te paste.
    • +3 (5 voturi)    
      Cand aberezi (Miercuri, 31 octombrie 2018, 15:42)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      zi de zi la posturile unor infractori, ar cam trebui sa te-apuce groaza.
  • +12 (12 voturi)    
    Poate sa dea decret? (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:18)

    mr_mojo [utilizator]

    Punem de un referendum?
    Sa vedem in ce direcție se fraudează.
  • +12 (12 voturi)    
    Wow (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:20)

    europeanul2 [utilizator]

    Ce idee buna are!
  • +11 (11 voturi)    
    haideti (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:20)

    nocomment [utilizator]

    sa facem referendum pe tema asta!
  • +8 (10 voturi)    
    Fortaleza un vis spulberat (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:32)

    Plagarus [utilizator]

    Jair Bolsonaro starpeste coruptii !!!
    • +9 (9 voturi)    
      O nationalizare la Fortaleza este pe rol (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Insa Flaushatul mai are active ascunse
  • +11 (11 voturi)    
    Stie prea bine ce merita (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:43)

    grunespferd [utilizator]

    Dar nu da inapoi. Cunoaste masura ticalosiei pe care o comite, dar stie ca nu mai e nimeni sa-l pedepseasca daca distruge justitia.

    Se inseala, Dreptatea va castiga pana la urma. N-are unde fugi.

    Cat despre Johannis ... nici o grija!
  • +10 (10 voturi)    
    psihopat... (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:50)

    liviu_ [utilizator]

    atat pot spune...
    50% MINIM din membrii psd sunt psihopati!
    si zic asta pt ca doar un psihopat poate face intentionat rau (indirect, dar voit) altora!
  • +6 (6 voturi)    
    Care sef al CD (Miercuri, 31 octombrie 2018, 15:31)

    ruskimushki [utilizator]

    din care tara civilizata se exprima asa ??
  • +9 (9 voturi)    
    Boicot jurnalistic (Miercuri, 31 octombrie 2018, 15:32)

    Metec [utilizator]

    Toata ziua si toata noaptea se vorbeste numai despre acest om. Stirile sunt pline de ce a zis si a facut Dragnea. Pe bune, asta e presa serioasa sau circ?!
    Cred ca Dragnea ar trebui boicotat. Nimeni sa nu-i mai preia mesajele veninoase, mincinoase si diversioniste (in afara de A3, desigur...). Nimeni sa nu-i mai ceara declaratii si sa nu-i mai faca fotografii. Ca e stresat, micutul...
    Cred ca viata noastra ar fi mai buna si mai frumoasa, atunci.
  • +2 (2 voturi)    
    Atita stres! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 17:49)

    n.dumiritu [utilizator]

    Nu s-a pomenit ce stres indura d-l Dragnea! Mai mare mila. D-le Dragnea, retrageti-va, e prea mare consumul nervos, va baga in pamint cu zile. Mergeti d-le la pescuit, la o tabla cu tinerica. Lasati dom-le grijile astea ale progresului tarii pe umeri mai tineri. Ce a facut, dom-le, tara asta pt. dv., sa va sacrificati in halul asta pt. ea? O tara de ingrati care nu recunoaste un barbat care-si sacrifica linistea pentru ea nu merita decit salutul de adio! Lumea s-a inrait aici, nu recunoaste meritele acolo unde ele stralucesc mai orbitor, lumea da cu pietre in cel care asuda. Asa ca, d-le D., faceti-va un bine pina nu e prea tirziu: plecati!
  • +6 (6 voturi)    
    Dragul nostru Dictator malefic,repetent (Miercuri, 31 octombrie 2018, 18:14)

    Rescator [utilizator]

    și multiplu penal,te rugăm să răspunzi la cateva
    intrebări simple:
    -Ce are Președintele Iohannis cu următoarele tale
    fapte,de notorietate publică? :
    -A devalizat el cu tine Județul Teleorman vreo
    25 de ani?
    -A făcut el șmenurile jegoase cu Tel Drum și
    celebrele acțiuni la purtător?
    -A luat el Belina din proprietatea Statului?
    -A *cumpărat* el hoteluri la preț de garsonieră
    comfort 3?
    - A cumpărat el proprietatea de baron hămesit
    din Fortaletza(Brazilia)?
    -A furat el de la copii din Teleorman?
    -A pus el să voteze morții din Războiul de
    Independență?
    -Și-a insușit el vreo fermă de porci?
    -A distrus el Justiția cu mainile murdare ale
    unor slugi(Gargamel Beria,Ciordache,Pricolicea
    și alții)?
    -Și-a luat el consilieri de la Mossad?
    -A curtat el pe Marele Urs de la Răsărit?
    Mai sunt sute de intrebări la care ar trebui să răspunzi,dar sper să ți le pună și alții.
    Oricum ar fi,ca veșnic bugetar,ești cel mai bogat
    cetățean roman,fiind multi-multi milionar in Euro,
    pe spinarea celor mai săraci romani.
    Așa că,dacă vrei,poți apela la metoda Bombonel
    și să-ți tragi un glonț pe langă ureche.
  • +2 (2 voturi)    
    asa e! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 19:12)

    revo [utilizator]

    Cu ce l-ar ajuta pe el, personal, care nu va fi condamnat niciodata, pentru nimic?
  • +2 (2 voturi)    
    haha (Miercuri, 31 octombrie 2018, 20:36)

    dottore-plagiatore [utilizator]

    Sa saturat saracul sa traiasca, l-a asfisixat caracatita :)
  • +2 (2 voturi)    
    Proasta strategie, sa se victimizeze... (Miercuri, 31 octombrie 2018, 21:13)

    bdbd [utilizator]

    Are si fata de victima...not!
  • +2 (2 voturi)    
    la tatzi n'i greu (Miercuri, 31 octombrie 2018, 22:46)

    natbl73 [utilizator]

    Adevaru-i ca si mie in locul lui mi-ar fi stat frunzele de la morcov afara
    Acu, ca baiatu cedeaza psihic, trebuia sa stie ca nu are brain in loc sa joace pensia speciala a lu tacsu, sef de poist, la pocker
  • +2 (2 voturi)    
    Si pe Slugarel, si pe Slugarel... (Miercuri, 31 octombrie 2018, 23:45)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... sa nu se simta saracu' singur si parasit in fata plotonului.
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt curios care sare (Joi, 1 noiembrie 2018, 11:58)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      primul in fata pieptului celuilalt.
      Ca astia de regula sar in zona beregatei.