USR a depus la CCR inițiativa ”Fără penali în funcții publice”, împreună cu 850.000 de semnături

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 25 octombrie 2018, 13:59 Actualitate | Politic


Dan Barna strangand semnaturi pentru Fara Penali
Foto: Facebook
USR a depus, joi, la CCR inițiativa „Fără penalii în funcții publice”, cu 850.000 de semnături, la Curtea Constituțională pentru validare, conform procesului legislativ, a anunțat joi președintele formațiunii, Dan Barna, potrivit Mediafax.

„Inițiativa Fără Penali este depusă la CCR. Am depus 850.000 de semnături validate de către primăriile din țară. Mai erau aproape 100 de localități unde primarii au refuzat din diverse motive să ne elibereze semnăturile, dar în acest context în care statul de drept este atacat fără precedent, în acest context în care vedem că asupra parchetelor se exercită o presiune extraordinară, în acest context în care l-am văzut ieri (miercuri-n.r) pe Liviu Dragnea eliminând ideea cu acea Curte specială pentru magistrați astfel cum solicită comisia de la Veneția, considerăm că este momentul ca Intiativa fără penali să meargă mai departe”, a declarat președintele USR, în Parlament.

Dan Barna a precizat că i-a transmis și președintelui României, Klaus Iohannis, că își dorește ca inițiativa să beneficieze de sprijinul acestuia.

„I-am transmis președintelui că ne dorim și un sprijin din partea domniei sale ca această inițiativă să ajungă la referendum și intre în procedură parlamentară. Avem peste cinci-șase localități ale căror primari au refuzat efectiv să valideze aceste semnături. Este o încălcare flagrantă și explicită a legii”, a adăugat președintele Uniunii Salvați România.

Pe 20 septembrie USR a depus la Parlament o primă tranșă de 335.000 de semnături pentru inițiativa cetățenească Fără Penali, iar pe 21 septembire a fost depusă și cea de-a doua tranșă, cu 446.000 de semnături.


















1415 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Bravo! (Joi, 25 octombrie 2018, 14:20)

    ..13 [utilizator]

    Sa vedem ce urmeaza mai departe.

    Pana aici a fost excelent - desi nu prea usor,
    • +5 (7 voturi)    
      Se blocheaza in Parlament (Joi, 25 octombrie 2018, 15:17)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      fiindca PSD nu va vota impotriva propriilor membri, care sunt hoti, iar romanii sunt prea prosti sa voteze corect la Parlamentare in 2020.
  • +15 (19 voturi)    
    Felicitări USR (Joi, 25 octombrie 2018, 14:34)

    FlorinAndrei [utilizator]

    Așteptăm să fie pusă în practică !
    • +2 (4 voturi)    
      Cine-si lasa de bunavoie (Joi, 25 octombrie 2018, 15:22)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui FlorinAndrei

      averile furate ?
      Au n-am auzit noi ca toata justitia e comunista si stalinista ?
      Bietii insi n-au nici o pata. Au in schimb conturi din ce in ce mai asemanatoare cu ale marilor fortunati din occident.
  • +4 (4 voturi)    
    Tare imi este ca (Joi, 25 octombrie 2018, 15:15)

    ABBV [utilizator]

    o sa se puna in practica la fel ca referendumul cu 300 de parlamentari.
  • -5 (7 voturi)    
    ce rost are sa cheltuim 46 de milioane de euro (Joi, 25 octombrie 2018, 15:51)

    AndJorj [utilizator]

    cand putem face scoli si spitale de ei?
    • +4 (4 voturi)    
      De data asta am avea un folos concret (Joi, 25 octombrie 2018, 16:17)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      Dece nu avem scoli si spitale ? Pentru ca avem prea multi penali in fruntea tarii.

      Daca scapam de ei, cresc sansele sa se faca si ceva util cu banii din buget, nu doar pomeni electorale prin care sa-si asigure in continuare niste penali imunitatea in fata legilor...
    • +3 (3 voturi)    
      Nu trebuie un referendum pentru asta. (Joi, 25 octombrie 2018, 16:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      Nu scrie în Constituție că penalii au dreptul la funcții publice.CCR poate emite o decizie în acest sens.Nu este nevoie de schimbarea Constituției.Hei,te ia cu frisoane că ar putea să se întâmple?