Decalogul PSD pe justiție, pus de Liviu Dragnea pe masa lui Klaus Iohannis

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 24 octombrie 2018, 15:54 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: AGERPRES
Delegația PSD, în frunte cu Liviu Dragnea, a mers la Cotroceni cu un document ce prevede 10 puncte legate de statul de drept, printre acestea fiind stoparea abuzurilor, garantarea independenței judecătorilor și răspunderea magistraților pentru reaua-credință. „I-am lăsat un set de 10 principii pe care le urmărim noi și un set de 7 întrebări”, a declarat Liviu Dragnea, la finalul consultărilor cu președintele Klaus Iohannis. 

1) Respectarea Constituției României în litera și spiritul ei, inclusiv în ceea ce privește statutul procurorilor și judecătorilor 

2) Stoparea abuzurilor din justiție împotriva cetățenilor și înlăturarea efectelor produse. 

3) Respectarea drepturilor fundamentale ale omului, garantate de Constituția României și de tratatele internaționale, precum dreptul la apărare și dreptul la un proces echitabil, prezumția de nevinovăție, dreptul la viață privată și inviolabilitatea secretului corespondenței. 

4) Garantarea independenței judecătorilor care înfăptuiesc actul de justiție – atât față de mediul politic, dar și față de orice alte forme de presiune exercitate din partea parchetelor sau din partea serviciilor de informații. 

5) Garantarea independenței procurorilor în instrumentarea cauzelor, în acord cu respectarea principiului constituțional al subordonării ierarhice. 

6) Răspunderea magistraților pentru reaua-credință și grava neglijență în îndeplinirea atribuțiilor pe care le au. 

7) Lustrația magistraților care au fost colaboratori ai serviciilor de informații au pus în aplicare protocoalele secrete prin încălcarea Constituției și a legilor în vigoare. 

8) Garantarea independenței sistemului judiciar față de orice imixtiune a serviciilor de informații. 

9) Principiul celerității în instrumentarea și soluționarea cauzelor penale și civile. 

10) Principiul meritocrației și al probității morale și profesionale în promovarea magistraților în funcțiile superioare din sistemul judiciar.


















6915 vizualizari

  • +33 (39 voturi)    
    infractorul (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:00)

    Kosmos [utilizator]

    Unde a fost buna lui credinta cand a ciordit bani de la toti?
      #showComment#showComment#showComment
  • +20 (24 voturi)    
    wow. (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:01)

    feroviarul123 [utilizator]

    Mi-a zgâriat timpanul limba de lemn. pai la punctul 10 trebuie sa dați tot guvernul afara mai băieți.
  • +21 (25 voturi)    
    Strange-le Liviule, ca poate se aduna de-o carte! (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:02)

    pedepsitorul [utilizator]

    Influentele in justitie sunt actiuni criminale, conduse de un partid politic captiv!
  • +15 (21 voturi)    
    Dragnea e invidios ca nu e el presedinte (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:07)

    2087 [utilizator]

    si cam atat.
  • +25 (29 voturi)    
    e tare punctul 9 (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:10)

    nellino [utilizator]

    Dragnea nu si-a gasit avocat desi stia de doua luni ca are termen in octombrie.
      #showComment
  • +14 (20 voturi)    
    Nu e nimic rau decalog (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:10)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    Dar nu are nicio legatura cu ce fac ei în parlament. Sufera de amnezie?
      #showComment
  • +15 (17 voturi)    
    bla (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:16)

    cetatean roman [utilizator]

    principiul 10, cel al meritocratiei m-a facut sa rad cel mai tare...numai cand ma gandesc cum e aplicat de PSD, imi dau seama ca "Veorica" e cea mai "merituoasa" sa fie prim-ministru. Penibil! Mi se pare mie sau "dracnea" si-a schimbat consilierii cu altii mai merituosi? ca incepe sa arata ca " vai de capu' lui!"
  • +12 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:18)

    rerenenegate [utilizator]

    Asa, sunt principii frumoase, dar conteaza si cum sunt aplicate. La fel in crestinism sunt niste idei foarte ok, dar e deranjant faptul ca preotii iti cer bani la inmormantari, nunti, botezuri si sa si laude cu masini de lux la asemenea evenimente..
  • +11 (15 voturi)    
    mie imi pute punctul 5 (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:29)

    t_beriu [utilizator]

    "Garantarea independenței procurorilor în instrumentarea cauzelor, în acord cu respectarea principiului constituțional al subordonării ierarhice."
    Adica sa fie independent procurorul, dar in punctul esential al activitatii lui, instrumentarea cazurilor, sa fie "in acord cu principiul constitutional al subordonarii ierarhice", adica subordonat ministrului Justitiei. Adica seful lui sa poata sa dea "delete" la ce nu-i place.
    Superba imagine ar fi asta, nu? Sa-l vedem pe Tudorel cerand dosarul procurorului subordonat, apoi punandu-l sa manance jumate din interceptari si din dovezi, pentru ca el e seful.
    Si daca procurorul protesteaza, pac! sesizeaza chiar la noul parchet de anchetare a magistratilor, acolo unde cine credeti ca numeste anchetatorii?
    E ca in exercitiile alea de imaginatie cu ce ar face niste borfasi ajunsi ministrii sau parlamentari, doar ca aici e un caz real.
  • +15 (17 voturi)    
    prostii pentru prostime (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:33)

    bogdan1477 [utilizator]

    Un singur exemplu de aberatie in forma pura:
    "5) Garantarea independenței procurorilor în instrumentarea cauzelor, în acord cu respectarea principiului constituțional al subordonării ierarhice."
    Deci garantarea independentei cu respectarea subordonarii ierarhice, care subordonare cica e principiu constitutional. Adicatelea fiecare procuror sa se subordoneze procurorului sef direct, pina la al mare subordonat lui dodorel.
      #showComment
  • +5 (11 voturi)    
    oare sa fie numai prostie (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:36)

    danete [utilizator]

    in mesajele de mai sus?
  • +13 (15 voturi)    
    te doare capul ... (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:38)

    lp [utilizator]

    s-a gasit aparatorul justitiei .... iti vine sa crezi ca opinia Comisiei de la Venetia e dezastruoasa tocmai pt ca nu l-a ascultat nimeni pe tov. dragnea ... Stau si ma gandesc cat efort ii trebuie acestui mitoman sa intoarca adevarul pe dos in tot ceea ce spune, sau te pomenesti ca a luat-o cu totul razna si translatia adevar - minciuna se produce in creierul lui automat
  • +14 (16 voturi)    
    tupeu (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:49)

    traiang [utilizator]

    Ce legatura are .....Dragnea cu prefectura Tupeu nene pe omul asta si parsivenie de fapt astea cred ca il caracterizeaza plus setea bolnava de putere Nu am auzit vreo voce avizata din justitie de aici si cei de la Venetia in care sa spuna ca este ceva bun Au macelarit justitia si acum vine cu principii!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Pai cam asa (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:52)

    2016 [utilizator]

    ar trebui citit punctul 2:

    Varianta "de ochii lumii":
    2) Stoparea abuzurilor din justiție împotriva cetățenilor și înlăturarea efectelor produse.

    Varianta lui Dragnea:
    2) Stoparea abuzurilor din justiție împotriva mea și înlăturarea efectelor produse.

    Cu alte cuvinte, lasati-ma in pace sa fur cat si cand vreau eu!
  • +4 (4 voturi)    
    Este o glumă de Radio Erevan. (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:56)

    Rescator [utilizator]

    Ascultător din Caracal:
    -Are PSD/PCR principii in construirea Statului de
    drept?
    Radio Erevan:
    -Are ,dar sunt ascunse in vila Dictatorului vostru ,
    la Fortaletza.
  • +3 (3 voturi)    
    pct 10 (Miercuri, 24 octombrie 2018, 16:56)

    nlln [utilizator]

    Cum se respecta pct 10 cand o propui pe Adina F la DNA cu aviz negativ din partea CSM?

    Principuil celeritatii..!!! -L-am ascultat pe Toader cand citea raportul" contrafacut" privind activitatea lck, intelegem despre ce este vorba.
    Si nu numai atat , il tot ascultam pe Toader de la o vreme.
  • +4 (4 voturi)    
    Decalogul hotilor (Miercuri, 24 octombrie 2018, 17:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    PSD e doar o cloaca de hoti si complici la distrugerea Rom. Orice spu sau fac pute a JAF ordinar.
  • +3 (3 voturi)    
    halal principii! (Miercuri, 24 octombrie 2018, 17:20)

    trandafil [utilizator]

    mai mult de jumatate din ele se ferefa la protectia infractorilor. Nici unul la protecita victimelor sau a oamenilor onesti!
      #showComment
  • +6 (6 voturi)    
    Decalogul mafiotilor (Miercuri, 24 octombrie 2018, 17:35)

    grunespferd [utilizator]

    Sa ma scapati de procesele actuale, sa uitati ce am furat si sa va adresati noua doar cu “stimate si respectabile om de afaceri”

    Sa putem fura in continuare fara sa ma frece la ridiche vreun amarat de procuror plictisit.

    Sa fie justitia independenta, adica asa cum vreau eu, ma rog noi, partidul.

    Sa respectati drepturile omului, adica ale mele, de ce ma puneti cu toti amaratii la coada ori chiar in celula, cand ma arestati?

    Si inca o chestie, respectati va rog legea, asa cum o vrea poporul, tovarasii parlamentari, adica muschii mei ca va rup capul, tu-va-n mortii vostri de saraci cu tupeu ce sunteti!
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 octombrie 2018, 17:49)

    brita [utilizator]

    lesin.... principii... PSD...
  • +2 (2 voturi)    
    da? (Miercuri, 24 octombrie 2018, 20:48)

    Lake123 [utilizator]

    Vai de capu nostru și al vostru după alegerile viitoare
  • +5 (5 voturi)    
    Hendecalog (Miercuri, 24 octombrie 2018, 21:34)

    ipolitic [utilizator]

    11) Fara penali in functii publice
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    un document semnat de nash (Joi, 25 octombrie 2018, 14:18)

    ..13 [utilizator]

    Toader Tudorel - de cum incepe vezi si unde poate merge ievaluarea docomentului...

    Dragi tovarasi,
    Asa nu se mai poate - voi aveti asa de multe principzii - adicalea vreo 10 - si cand colo numai unul si ala ar fi bun

    SEPARAREA PUTERILOR in STAT.

    Dragi tovarasi,
    Rog respectuos repetati cele scrise mai sus pana la deplina intelegere a sensurilor si nuantelor.

    Testul de tip marker va fi aplicat pe insusi TT - in caz ca iese Negativ propun revocarea acestuia si numirea unui alt ministru al justitiei. Cheia acolo este
  • 0 (0 voturi)    
    Tufa de Venetia (Joi, 25 octombrie 2018, 16:49)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Rautaciosii astia din Venetia nu-l lasa pe Pablito sa-si etaleze principiile sanatoase de borfas recidivist. Avelo bahtalo!