Primele nume vehiculate pentru Cabinetul Dăncilă II. Tensiuni în coaliție: PSD ar vrea ministerul Energiei, ALDE l-ar păstra 

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 23 octombrie 2018, 19:02 Actualitate | Politic


Viorica Dancila si Liviu Dragnea
Foto: Agerpres/AP
La final de evaluare în PSD, apar și primele nume vehiculate în cazul schimbării echipei conduse de Viorica Dăncilă. Asta nu înseamnă însă că lucrurile sunt bătute în cuie, surse politice declarând pentru Hotnews.ro că există neîntelegeri între PSD și ALDE pe subiectul remanierii. 

Social-democrații doresc o rocadă în schema guvernului, iar ministerul Energiei ar fi mărul discordiei. Ministerul aparține celor de la ALDE și aceștia doresc să-l păstreze, însă PSD le-a propus să le dea la schimb Economia. 

Potrivit surselor citate, Liviu Dragnea are deja o listă de oameni pe care dorește să-i impună în noul Cabinet Dăncilă. Astfel postul de vicepremier ar fi pregătit pentru Nicolae Bădălău, iar cel de la ministerul Transporturilor pentru Felix Stroe. Inițial printre cei care-l contestau pe șeful PSD, cei doi au schimbat tabăra înainte de Comitetul Executiv în care lucrurile trebuiau tranșate.

De asemenea, Lia Olguța Vasilescu ar putea prelua portofoliul de la Dezvoltare, deținut în prezent de Paul Stănescu, contestatar al lui Dragnea, în vreme ce portofoliul Muncii ar putea reveni Rovanei Plumb.

Sursele citate susțin că înlocuirea lui Paul Stănescu din fruntea ministerului Dezvoltării e mai complicată decât pare pentru Liviu Dragnea. Stănescu beneficizaă în continuare de o susțiere puternică a liderilor de organizații ceea ce ar putea îngreuna lucrurile în ședința Comitetului Executiv unde aceștia vor da un vot pe lista noilor propuneri de ministrii.

Ecaterina Andronescu ar putea fi recuperată și ea în Guvern, ca ministru al Educației, post liber după demisia lui Valentin Popa. 

Pe lista remanierii, în locul Ioanei Bran la Tineret și Sport ar putea veni Matei Călin, iar la Cercetare ar putea veni Daniel Breaz. 

Surse politice au declarat pentru HotNews că Liviu Dragnea l-ar fi convins pe Călin Popescu Tăriceanu să renunțe la susținerea lui Tudorel Toader, o variantă luată în calcul pentru Ministerul Justiției fiind Eugen Nicolicea.


Citeste mai multe despre   

















15597 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Rotarea leprelor + hiene noi (Marţi, 23 octombrie 2018, 19:43)

    Plagarus [utilizator]

    Asta-i ce are mai bujn aceasta coalitie ?
    • +4 (4 voturi)    
      Toti extrem de abili (Miercuri, 24 octombrie 2018, 9:45)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      cand vine vorba de inmultirea clanului, foarte debili cand vine vorba de progresul neamului.
      In mod normal, speciile astea se sting singure, fara ajutor.
      Sa le uram success !
  • +24 (26 voturi)    
    PSD = haos! atat de competenti sunt psd si alde (Marţi, 23 octombrie 2018, 19:46)

    qwerasdf [utilizator]

    incat schimba ministri si guverne ca pe ciorapi!
  • +17 (21 voturi)    
    Cum e turcul și pistolul (Marţi, 23 octombrie 2018, 20:16)

    ty [utilizator]

    Oare in PSD nu mai exista oameni de calitate?
    • +15 (17 voturi)    
      NU. PSD-ul este un partid mafiot (Marţi, 23 octombrie 2018, 20:45)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui ty

      NU. Cu majuscule.

      PSD-ul este un partid versatil care tine doar la asistatii social la nivel de mase si constant furajer - ca la vite, care-si trage sevele din post camarilla securistoida kaghebista decembrista si cu oameni veniti din zone de hai, cu bastita pe tambal. Asta este Romania cu PSD-ul.

      Tara are nevoie de oameni noi, cu idei noi, in politica.
      Cred ca ne-am saturat de vanturarea eterna a politrucilor cu masti convenabile, bune pentru boi si vaci.
    • +13 (13 voturi)    
      ... (Marţi, 23 octombrie 2018, 21:54)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Vaaaai, dar cum poti sa spui asa ceva despre Nicolice, viitorul justitiar...pardon, casap al justitiei?
  • +7 (9 voturi)    
    Dancila (Marţi, 23 octombrie 2018, 20:19)

    Jar [utilizator]

    ma,,Dancila!
    Nici la vax populi nu vezi asa ceva...
    Doamne,si hoti si prosti?
    Asa ceva nu se poate,Doamne!
  • +17 (19 voturi)    
    Cabinetul Dancila nu trebuie remaniat, ci starpit. (Marţi, 23 octombrie 2018, 20:49)

    Clop [utilizator]

    Alegeri anticipate.

    Mi se pare noaptea mintii cu cabinetul Dancila la butoanele presedentiei Consiliului Uniunii Europene.

    Cabinetul Dancila nu trebuie remaniat, ci starpit.

    Intelege cineva?
  • -2 (8 voturi)    
    Incepe marea rebranduire a Mafiei (Marţi, 23 octombrie 2018, 20:50)

    ww [utilizator]

    Au lucrat ca la carte, in doi ani au distrus justitia si statul de drept si au adus Romania in urma cu 30 de ani. Totul s-a desfasurat ca la un jaf, contra cronometru, avand sprijinul deplin al molustei de la Cotroceni, al CC, CSM si IJ. Intreaga operatiune a fost supravegheata cu "ingrijorare" si "preocupare" de papusarii din Occident.
    La doi ani au facut referendumul al carui obiectiv principal a fost testarea pe viu a prizei pe care atat actuala guvernare, cat si intregul sistem politic romanesc il mai au la populatie.
    Evident acum incep cei doi ani de marete rebranduiri la sfarsitul carora nimeni nu trebuie sa-si mai aminteasca faptul ca unul ca Tudorel a fost ministrul justitiei, sau alte nume sinistre din actualul guvern. Probabil si alte fețe care ne agreseaza zi de zi (gen Tutuianu, Serban Nicolae, Iordache etc) vor face un pas inapoi, in spatele cortinei. Ei si-au facut datoria. Urmeaza sa fie scosi in fata "oameni cu capul pe umeri", tinere frumuseti scolite prin Occident sau mari scule de prin multinationale, "oameni noi", guristii "antisistem" de prin partide.
    Momentul denota si o sincronizare perfecta intre stapanii din Vest si vasalii din Romania. Primii s-au facut ca dau cu pumnul in masa, cei din urma se fac ca in sfarsit pricep.
    Scopul tuturor este acela de a prosti din nou electoratul la alegerile ce urmeaza. Ce folos ca ai facut praf justitia si statul de drept daca, pe cand sa te bucuri de efortul depus, nu mai pupi Parlament, sau trebuie sa iti cauti alti vasali.
  • +7 (9 voturi)    
    deci (Marţi, 23 octombrie 2018, 21:05)

    zigot [utilizator]

    iordache, tudorel si acum nicolicea?
    deci se pregateste serban si gata careul de slugi.
  • +17 (19 voturi)    
    Nicolicea la Justitie (Marţi, 23 octombrie 2018, 21:49)

    fat.cat [utilizator]

    Aproape c-o sa-l regretam pe Tudorel, cu ievaluarile, iestimarile si ievolutiile sale de neuitat la bara prin toata Ieuropa. Cred ca numai pilotul de formula 17 Serban Nicolae il poate concura cu real succes pe autosuficientul Nicolicel, care de cate ori deschide gura cere palme. Mai rar am vazut moaca mai antipatica.
  • +17 (19 voturi)    
    Pablito isi recompenseaza cu functii (Marţi, 23 octombrie 2018, 22:15)

    kokos [utilizator]

    acolitii care l-au sustinut impotriva lui firea.
  • +8 (10 voturi)    
    Vine iarna. (Miercuri, 24 octombrie 2018, 8:39)

    asavreau [utilizator]

    Își schimbă Dragnea chiloții.Trece la izmene.Guvern de vară,guvern de iarnă.
  • -5 (7 voturi)    
    Cum ramane cu caderea lui Dragnea pana la (Miercuri, 24 octombrie 2018, 9:39)

    xrogo [utilizator]

    Craciun, cu venirea "guvernului meu", vise si iar vise, sau simple dorinte urmate de neputinte?
    • 0 (0 voturi)    
      Ramane sa inghiti (Miercuri, 24 octombrie 2018, 15:50)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      morcovul si guliile, asa cum am stabilit.
      Pofta buna !
  • +3 (3 voturi)    
    Remanierea guvernulu (Miercuri, 24 octombrie 2018, 12:35)

    Bancheru [utilizator]

    Ce sa caute Olguta la Ministerul Dezvoltarii? Se tot vorbeste ca au fost numti ministrii incompetenti si cazul Olgutei, absolventa a Facultatii de Litere şi Istorie din Craiova, specializarea română-italiană este relevant. Numita ministru al muncii, de vreo 2 ani s-a ocupat doar de 2 legi: a salarizarii si a pensiilor. Prima functioneaza cu sincope, dar a 2-a nici macar nu e adoptata in parlament. Si atunci, de ce sa abandoneze zona in care s-a specializat cat de cat si sa plece intr-o alta zona in care n-are nici-o pregatire? Tupeul mare este ca desi nu este pregatita profesional pentru un minister al dezvoltarii (cam cum era o doamna Udrea daca va amintiti) ea va accepta aceasta noua functie. Oare de ce s-ar face aceasta miscare inainte ca Legea pensiilor sa fie pusa in practica?