Nemulțumiri în USR după întâlnirea Barna - Cioloș. Cum a încercat liderul USR să-și liniștească membrii de partid 

de DG     HotNews.ro
Marţi, 23 octombrie 2018, 9:26 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: HotNews.ro
Discuțiile între Dan Barna și Dacian Cioloș, pentru liste comune la europarlamentare, au creat unele nemulțumiri în USR, potrivit unor surse politice. Într-un document citat de Mediafax, Barna a transmis un mesaj în care explică situația, dar le și cerea colegilor să nu mai atace public formațiunea.

Mesajul, care are 13 pagini, a fost transmis, luni dimineață, de către liderul USR, Dan Barna, acesta explicând colegilor de partid contextul întâlnirii pe care a avut-o duminică cu Dacian Cioloș, spunându-le că nu au motive de îngrijorare. Documentul a fost distribuit pe un grup de Facebook al formațiunii intitulat "Poiana".

”Am văzut că a creat emoție întâlnirea mea de ieri (duminică -n.r.) cu Dacian Cioloș. Vă spun privindu-vă în ochi prin ecran că nu aveți de ce să vă îngrijorați. USR nu este o victimă, nu știu dacă a fost vreodată, dar de o vreme bună nu este cert o victimă. Vă spun explicit că nimic din ce s-a petrecut ieri (duminică – n.r.) nu a fost o întâmplare surprinzătoare. Am asumat o întâlnire firească de stat de vorbă despre ce variante avem pe masă, pentru că în acest context de emoție publică cu ordonanța și căutarea de opțiuni trebuie ca USR să genereze o perspectivă vizibilă de speranță. Aceasta este cheia în care trebuie citit evenimentul de ieri", a spus Dan Barna, în mesajul adresat colegilor din USR.

Acesta vorbește despre existența a două viziuni în partid, cea a unui USR cu țeluri mari, de guvernare și câștigare a alegerilor, și o alta care pune USR în lumina unui "partid relativ de nișă".

”Am citit reacțiile voastre, temerile, îndoielile. Le știu și sunt conștient de ele. Dar vă spun un lucru pe care vreau să îl avem cu toți în vedere: politica o facem pentru electorat nu pentru noi înșine. Avem două viziuni în partid: Să câștigăm alegerile și să guvernăm pentru a salva România sau să rămânem un partid relativ de nișă, simpatic și vocal", prevede documentul intern al USR.

În schimb, Dan Barna le reproșează colegilor scurgerea de informații din interiorul partidului, amintindu-le de un sondaj IMAS care arăta că 70% dintre cei chestionați își doresc o candidatură pe liste comune a USR și Mișcarea România Împreună. Liderul USR mai spune că unii membri înțeleg greșit transparența, amintind de zicala: ”știți elasticul descusut la chiloți, dar eu sunt un profesionist”.

Acesta își încheie mesajul cu solicitarea de a nu mai ataca partidul și colegii din USR, în schimb să-și focuseze atenția și energia în pregătirea pentru guvernare.

Mesajul intern al liderului USR vine în contextul unor voci care acuză lipsa de transparență și democrație în partid și faptul că Barna a mers singur, duminică, ca să negocieze Cioloș. Potrivit unor surse politice, membrii USR se întreabă unde mai este transparența și democrația, dacă "Barna a bătut palma cu Cioloș"ca să-l pună pe fostul premier cap de listă la alegerile europarlamentare.


















2434 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    ha ha ha (Marţi, 23 octombrie 2018, 9:38)

    Je__ [utilizator]

    Incep si aia de la talpa sa intelega ca USR e la fel ca si PSD, PNL si restu, ca e despre scrupule, ciolan de ros, pensie si restu?
    Wow......Buna dimineata!

    Bun...acuma hai voi fuga cu lista, semnatura, afisul....vine iarna....hai cu cortul pe strada. Focusati-va atenția și energia în pregătirea pentru guvernare.
    Eu si ciolos, ne pregatim pt fotoliile caldute, de manageri ai tarlalei.
    Va tuc, dulce pe botic!
    • -1 (3 voturi)    
      Corect (Marţi, 23 octombrie 2018, 9:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      De Minim 12 luni spun asta !
      Chiar daca i am votat, ii voi vota ca sa Distrug P$D insa cand usere va ajunge majoritar acolo Oamenii Neimplicati Politic Trebuie sa Paseasca in fata usere pentru o dezbatere de la egal la egal !
  • -7 (11 voturi)    
    Barna din Ochi (Marţi, 23 octombrie 2018, 9:40)

    un domn [utilizator]

    Loveste din Nou
    Aceste Actiuni fara Transparenta vor Costa usere...bine spunea Liviu Mihaiu - usere o Gradinitza Iacobina
  • +1 (9 voturi)    
    Chiar acest mesaj (Marţi, 23 octombrie 2018, 9:58)

    UpNext [utilizator]

    spune multe despre Barna si USR. Ce vrea sa spuna prin expresii precum " USR ...de o vreme bună nu este cert o victimă", ”știți elasticul descusut la chiloți, dar eu sunt un profesionist” si alte enunturi prolixe din mesaj?

    USR a avut si are in continuare probleme severe de comunicare, adresandu-se aproape exclusiv segmentului fidel de 3-4% de hipsteri sastisiti, care oricum ii voteaza ca sa se distreze. Un limbaj "intelo-elitoido-mistocar", fara efect si plictisitor...
  • +7 (9 voturi)    
    Se dovedeste ca Barna (Marţi, 23 octombrie 2018, 10:17)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    are viziune si intelege despre ce este acest partid care a fost creat pentru a ajuta Romania (si care nu ar fi ajuns in parlament in veci fara Ciolos). In antiteza sunt nuste lachei preocupati strict de a pune laba pe cate o functie calduta. Daca nu se apropie/unesc cat de repede cele 2 partide (care au tot potentialul de sinergie) se vor canabaliza reciproc, vor ramane mici si slabe iar castigatorii vor fi pnl, psd si alde
    • +4 (6 voturi)    
      Cativa ticalosi lacomi sunt prezenti si in USR, (Marţi, 23 octombrie 2018, 10:35)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      oameni care se multumesc cu o functie si un salariu, neavand perspectiva ca Romania are nevoie de partidele noi ca de aer.

      Nicio padure fara uscaturi, USR ramane optiunea #1 pentru toti oamenii cinstiti care muncesc pentru bani, spre deosebire de mizeriile PSDiste care fura.
    • +3 (3 voturi)    
      Barna are dreptate (Marţi, 23 octombrie 2018, 17:21)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      Mai mult decat existenta unui partid curat, e nevoie de un program curat pentru toti alegatorii romani. In contextul acesta o intelegere de program pe termen lung intre USR, MR+, Demos, cat si altii, e foarte necesara. O deschidere cu intalniri intre aceste partide este foarte bine venita.

      Asa cum hotii se pot intelege sa fure tara indiferent de partid, o ampla coalitie care sa ofere o Romanie buna pe termen lung e foarte necesara.
      • -1 (3 voturi)    
        Partid curat, da (Marţi, 23 octombrie 2018, 22:37)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Dar acest partid s-a pozitionat pentru apararea unei nise: LGBT. E nevoie de un nou partid : Alternativa Conservatoare,de exemplu.Un partid pentru romani traditionali, conservatori,ce iau ce este bun de la UE , dar resping ce ne este strain .
  • +2 (8 voturi)    
    hotnews poate face un reportaj (Marţi, 23 octombrie 2018, 10:19)

    tahomir [utilizator]

    pai astia de la USR au 5000 de membri in toata tara(cifra oficiala spus a de Barna) deci relax man, ajung cate 2-3 posturi la fiecare.
    Sunt foarte speciali, nu primesc pe nimeni la ei in partid de frica sa nu le fure cineva caii de la bicicleta, ca ei sunt mai hipsteri, asa.

    Vorbesc din proprie experienta. Nici eu nici multi cunoscuti de-ai mei nu am fost primiti in USR.
    Hotnews poate sa faca si un reportaj, le stau la dispozitie.
    Motivul: oficial niciunul ca nu s-au obosit sa raspunda, ca asa e la ei, democratie si comunicare si respect.
    Motivul neoficial e clar; inteligenta mult peste medie, spirit critic, idei noi, charisma.
    Calitati evident incompatibile cu constipatii de la conducerea USR.
    • 0 (8 voturi)    
      USR primeste oameni buni (Marţi, 23 octombrie 2018, 10:34)

      gdegal [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Conteaza cand ai depus adeziunea la partid. Au fost mari probleme cu partea de HR si extindere, probleme care acum au fost rezolvate si dupa inscriere vei fi contactat rapid. Daca crezi ca poti ajuta si tu la salvarea Romaniei, implica-te!
      • +3 (5 voturi)    
        am urmat toti pasii, stai linistit (Marţi, 23 octombrie 2018, 10:56)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui gdegal

        Nu e nici o transparenta, nici un respect. Literalmente daca te vad mai rasarit te resping.
        Am vorbit cu senatori, cu deputati, cu consilieri.
        O slaba calitate mai intodeauna.
        Te miros imediat ca esti altfel si te ignora.
        Comunicarea e catastrofala.
        Daca eram doar eu ziceam ca nu le-a placut de ochii mei in organizatia respectiva dar cunosc mult prea mutle cazuri in multe filiale asa ca e o problema generalizata.
        Au doar 5000 de membri. Cifra asta spune totul.
        125 de oameni in medie pe judet. 125!!! Ce poti sa construiesti cu numarul asta infim?
        • +4 (4 voturi)    
          confirm aceeasi experienta (Marţi, 23 octombrie 2018, 11:41)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

          de la prmul rand pana la semnul intrebarii
  • +8 (8 voturi)    
    USR nu ofera o perspectiva clara (Marţi, 23 octombrie 2018, 10:42)

    lasa [utilizator]

    Toate actiunile lor, adunatul de semnaturi, in corturi, apelarea la voluntariat, probleme de comunicare, probleme de statut politic (aici sunt extrem de vulnerabili), lupte de putere la varf, lideri fara discurs, fara sustinere in masa electorala,,,,,,,,,
    USR ar trebui sa inteleaga ca nu poate invinge singur, dar pentru a castiga voturi va trebui sa dea cartile pe fata.
    Iata de ce nu vin romanii la vot, asta e opozitia: umila, decimata de orgolii, incoerenta.
  • -1 (5 voturi)    
    Da, stati linistiti la locurili voastre (Marţi, 23 octombrie 2018, 11:05)

    amicugri [utilizator]

    Ca noi lucram asa cum am stabilit si de alegeri trebuie sa predam partidul lui Ciolos (noua speranta ajunsa pe merit in politica si comisar european, da, da si marmota ...).
  • +5 (5 voturi)    
    ceva similar (Marţi, 23 octombrie 2018, 15:18)

    Tsh [utilizator]

    s-a intamplat si in R Moldova in 2009: au fost dati jos comunistii, si aia "pro europenii", erau 3 partide. Ce trebuiau sa faca era sa se uneasca toti impreuna, sa ofere oamenilor o alternativa, dar nu au facut-o.

    In schimb, au facut un fel de alianta, s-au intrecut intre ei pentru ciolan si uitati-va unde s-a ajuns acum: un stat capturat fara opozitie si cele 3 partide nu mai exista practic.

    Ar fi bine ca astea doua din Romania acum sa invete din greselile altora! Lasati functiile pe planul doi, mai intai castigati "ciolanul", dupa aia luptativa intre voi, nu invers!!!

    Altfel..... va fi trista soarta Romaniei
  • +2 (2 voturi)    
    Intr-o lume ideala (Marţi, 23 octombrie 2018, 20:54)

    ipolitic [utilizator]

    intr-o democratie ideala, tinerii nu au ce cauta in politica. Numai batranii peste 70 de ani, si ei cu conditia sa aduca adeverinta de la medic ca mai au de trait maximum 6 luni.
    Aceasta teza a mea, la care lucrez deja de trei minute, se numeste gerontocraptie.