Claudiu Năsui (USR): Partidul trebuie să îi facă faţă lui Dacian Cioloş pentru că o să concurăm în mod direct cu el

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 19:11 Actualitate | Politic


Claudiu Nasui
Foto: Facebook/ Claudiu Nasui
Deputatul Uniunii Salvaţi România (USR) Claudiu Năsui, a declarat sâmbătă, la Focşani, că partidul din care face parte trebuie să se pregătească pentru a-i face faţă lui Dacian Cioloş, deoarece ambele formaţiuni politice concurează pe acelaşi electorat, transmite Agerpres.

"Trebuie să avem un cap de listă care să îi facă faţă unuia ca Cioloş, pentru că trebuie să recunoaştem că suntem pe o nişă în care o să concurăm în mod direct cu el şi trebuie să avem şi noi oamenii noştri cu greutate", a declarat Claudiu Năsui în cadrul unei conferinţe de presă.

Deputatul USR şi-a exprimat speranţa că cele două partide vor fuziona la un moment dat şi vor putea reprezenta o forţă de opoziţie importantă.

"Îl consider pe domnul Cioloş un om extraordinar şi îmi pare rău că destinul ne duce în partide diferite. Sper să fim sub aceeaşi cupolă la un moment dat şi cred că vom fi. (...) Sunt cel mai mare susţinător al fuziunii cu România 100. Nu cred că ar trebui să avem destine separate în viaţa politică şi sondajele arată că, dacă ne-am uni, am avea potenţial chiar de prima forţă de opoziţie din România, iar împreună cu PNL am avea potenţial de guvernare", a spus Năsui.

El a declarat că la acest moment USR are nevoie de validare ca partid.

"Trebuie să ne gândim cine sunt locomotivele electorale. Suntem într-un partid şi trebuie să jucăm jocul acesta al partidului politic, (...) pentru că avem nevoie să validăm acest partid, să validăm un mod de a face lucrurile", a apreciat deputatul USR.

Deputatul Claudiu Năsui s-a aflat sâmbătă la Focşani pentru a inaugura cabinetul său parlamentar în Vrancea şi pentru a-l susţine pe focşăneanul Virgil Petrea, care s-a înscris în cursa internă pentru alegerea candidaţilor la europarlamentarele din primăvara anului viitor.


Citeste mai multe despre   

















1990 vizualizari

  • +6 (18 voturi)    
    Concurati cu el (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 19:44)

    Adran [utilizator]

    pentru ca el si-a dat seama in ce cuib de vipere s-ar baga daca s-ar fi alaturat partidului, Nicusor nu si-a dat seama si pe langa ca a platit a fost si folosit ca stepping stone de toti profitorii care acum se lauda ca au avut sustinerea electoratului. Va spun eu, peste 60% au votat pentru ca era Nicusor. Pe Nicusor il respect, a avut coloana la fel si pe sotul lui Clotilde. Cei care au ramas... niste oportunisti politici.
    • 0 (6 voturi)    
      Din pacate... (Duminică, 21 octombrie 2018, 6:24)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Cam asa e. Astept cu nerabdare sa vad daca lingaul Ghinea va mai sta in USR ori o va coti spre Ciolos.
    • -1 (5 voturi)    
      Deci PSD este prietenul USR? (Duminică, 21 octombrie 2018, 8:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Și Cioloș dușmanul!
  • +5 (13 voturi)    
    USR nu are pe nimeni echivalent lui Ciolos (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 20:00)

    2087 [utilizator]

    Scenariul 1: Ciolos reuseste sa-si faca partid si devine presedinte, fiindca e net mai bun ca Iohannis.

    Scenariul 2: Ciolos nu reuseste sa-si faca partid, dar tot devine presedinte fiindca e mai bun ca Iohannis.

    Scenariul 3: Ciolos e asasinat de ninja lui Dragnea, Iohannis devine presedinte fiindca nu mai voteaza nimeni cu PSD.

    USR sunt 100% buni de votat in 2020 si acolo avem nevoie de ei, nu la Strasbourg si prezidentiabil nu au.
  • -5 (21 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 20:04)

    tirolez [utilizator]

    Foarte dezamagitor din partea lui Ciolos ca n-a putut lasa orgoliile deoparte si a avut nevoie de partid in loc sa puna si el umarul din USR, chiar daca nu era mare boss. Asa risca sa nu faca nici unii, nici altii pragul.
  • +19 (21 voturi)    
    Claudiu draga (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 20:50)

    trandafil [utilizator]

    Voi si cu Ciolos trebuie sa contracarati psd-ul, nu sa-i faceti fata lui Ciolos. Cata vreme ramaneti la aceste conceptii, Ciolos nu se poate alia cu voi.
  • +9 (11 voturi)    
    De ce sa va luptati ???? (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 20:55)

    polonyca [utilizator]

    Mai bine uniti-va !!! Ciolos poate sa fie una dintre "locomotive" !!!! Si Kovesi......o alta locomotiva !! Ganditi in alta paradigma.......doar sunteti un partid nou , nu ????? E singura sansa atat pt noi , romanii , cat si pt voi , politicienii tineri !!!
  • +5 (7 voturi)    
    Nasui, un baiat inteligent si foarte flexibil (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 21:06)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    Combate adanc, si asa dar si asa.
    Fiti cu ochii pe el.
    • +5 (5 voturi)    
      Totul e...... (Duminică, 21 octombrie 2018, 8:30)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

      ........... sa nu fie de fapt......foarte flexibil !!!!!:)
  • +11 (11 voturi)    
    tocmai asta e tampenia, ca nu va uniti fortele (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 21:14)

    grunespferd [utilizator]

    din ezitarea asta nu castiga decat psd-ul ori satelitii lui, alde samd
  • +13 (13 voturi)    
    Psd va avea de castigat (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 22:52)

    anitza [utilizator]

    Daca va bateti intre voi, ghiciti cine o sa castige?!! PSD, desteptilor! Aliati-va daca vreti sa aveti vreo sansa...sau mai bine dispareti...
  • 0 (2 voturi)    
    persoana interesanta, domnu Nasui... (Duminică, 21 octombrie 2018, 10:47)

    revo [utilizator]

    Si zici asa, ca adversarul vostru e cvasi inexistentul Ciolos... Bai, Nasulea, cin'te mana pe tine in lupta?
  • +3 (3 voturi)    
    O noua demonstratie (Duminică, 21 octombrie 2018, 12:52)

    UpNext [utilizator]

    dintre zecile in ultimii doi ani, ca opozitia "moderna" este imatura, fractionata si complet ineficace. Ma uit la acest infantil politic si ma apuca groaza ca un astfel de specimen ar putea ajunge sa ia decizii politice intr-un viitor apropiat. Cu astfel de opinii, asa-zisa opozitie pur si simplu da apa la moara PSDului!!.....