”Doamna din Voluntari şi Ţopul din Teleorman”, reacția lui Băsescu după ce Firea l-a acuzat că s-a înțeles cu Dragnea

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 19 octombrie 2018, 12:00 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
Traian Băsescu scrie, pe Facebook, că ”'Doamna' din Voluntari să dea câte 500 lei lunar (6000 lei anual) fiecărui taximetrist din Ilfov care operează fără autorizaţie în Bucureşti”, reacția fostului președinte venind după ce Gabriela Firea a acuzat, joi, că Dragnea a făcut o înțelegere cu Băsescu, pentru a nu mai fi susținută majoritatea în Consiliul general al Capitalei și să pice proiecte.

Postarea lui Băsescu: 

„Doamna” din Voluntari şi „Ţopul” din Teleorman

„Doamna” din Voluntari s-a supărat pentru că cei 4 consilieri generali ai PMP n-au vrut să-i voteze proiectele prin care se sifonau bani către clientela politică. După mintea ei, PMP nu este în opoziţie. De fapt, voia „Doamna” din Voluntari să dea câte 500 lei lunar (6000 lei anual) fiecărui taximetrist din Ilfov care operează fără autorizaţie în Bucureşti.

Între „Ţopul” din Teleorman şi „Doamna” din Voluntari nu este nici o deosebire . Unul nenoroceşte o ţară, iar altul nenoroceşte o capitală, amândoi sunt incompetenţi, amândoi sunt avizi de putere şi mai ales, amândoi mint pentru a-şi acoperi matrapazlâcurile şi pentru a- i înşela pe români. Supărarea dintre ei pleacă de la suspiciunea că unul ar avea mai mult succes decât celălalt în înşelăciune.

„Ţopul” din Teleorman cumpără voturi cu bani publici împrumutaţi pentru creşteri de pensii, pensii speciale şi salarii, distrugând pur şi simplu echilibrele macroeconomice. 

„Doamna” din Voluntari alocă pentru publicitate la televiziuni peste 4,1 milioane Euro plătiţi de ARCUB, CREART şi AMPT din bani publici, aşa că televiziunile fac transmisiuni în direct oricând „Doamna” din Voluntari doreşte să-şi propage minciunile sau să atace pe cineva. Rămâne de văzut dacă în mandatul său va face măcar un pasaj subteran în oraş.

PS
1.Ţoapa pardon, „Doamna” din Voluntari este un personaj imaginar.
2.„Ţopul” de Teleorman este Liviu Dragnea.


















3596 vizualizari

  • +17 (29 voturi)    
    E bun Basescu! ;) (Vineri, 19 octombrie 2018, 12:13)

    Habermas [utilizator]

    Ar trebui sa fie mai activ in opozitie. Poate invata si PNL de la el ceva.
    • +3 (15 voturi)    
      EU sincer... (Vineri, 19 octombrie 2018, 12:28)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      L-aș vrea din nou primar general. Câteodată îmi aduc aminte cum arătau trotuarele de pe lângă Leu (eram student atunci)... și le văd acum.
    • -4 (6 voturi)    
      Nu e bun (Vineri, 19 octombrie 2018, 17:27)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Doar unii sint mai slabi in a-l citi. Insul e o hahalera de demagog. Pina acum pmp a votat alaturi de psd-alde la Bucuresti.
  • -8 (16 voturi)    
    Voi avea incredere (Vineri, 19 octombrie 2018, 12:43)

    CPM1 [utilizator]

    in justitia din Romania atunci cand acest individ va ajunge la puscarie impreuna cu toti marii din fostul PDL. Vad ca pe Udrea or s-o faca scapata. De fapt, coruptul coruptilor, hotul hotilor este Basescu, iar Iohanis ii urmeaza cu pasi repezi pentru abuzurile comise cat a fost primar la Sibiu si Dragnea pentru Teldrum. Aceasta troica a subjugat justitia din Romania. Vreau o justitie cu adevarat independenta!
    • -3 (13 voturi)    
      asa este, iti dau dreptate! (Vineri, 19 octombrie 2018, 13:19)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui CPM1

      Basescu a fost regina tuturor hotilor din tara aceasta, peste Adi Nastase , peste Blejnar si peste Liviu Dragnea (care as spune ca, la cat a furat cu Teldrumum lui, este copil pe langa Basescu).
      Justitia sa isi faca treaba pana la capat si sa il cheme si pe acest prefacut in instanta....sa il vad daca mai plange si acolo cu lacrimi de crocodil.
    • 0 (6 voturi)    
      Vremurile de demult (Vineri, 19 octombrie 2018, 13:57)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui CPM1

      cand rodica stanoiu era ministru ............................. Of
  • -1 (13 voturi)    
    Vrajeala eftina a chiorului (Vineri, 19 octombrie 2018, 13:36)

    amandick [utilizator]

    Fi-rea este pedepsita pentru puciul esuat in p$d. pmp este in opozitie doar teoretic de ochii lumii. defapt chioru securist il ajuta pe dracnea. la fel l-a ajutat trimitandu-i parlamentari din pmp la p$d cand erau in pericol sa piarda majoritatea parlamentara (monta lua parlamentari din p$d)

    toti aceeasi mafie p$d-alde-pmp-pnl-udmr (la fel si pntcd da el e tras pe linie moarta de infiltratorii lui ilici)

    Go USR!
    Go RO+!
  • +3 (13 voturi)    
    Omul este un talent (Vineri, 19 octombrie 2018, 14:11)

    Observatory [utilizator]

    politic, a făcu greșeli, dar cine nu greșește ?
    Basescu este un talentat politician roman.
    In rest cam pleava comunista începând cu Gașca lui ��nea.
    • -1 (3 voturi)    
      asa a fost si Ion Iliescu, (Vineri, 19 octombrie 2018, 16:59)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      un mare talent in ale politicii....si uite cate rele a facut.
  • -2 (4 voturi)    
    Corectie (Vineri, 19 octombrie 2018, 17:25)

    amicugri [utilizator]

    Sa-l corectam pe acest demagog ordinar: consilierii pmp "n-au mai vrut" sa-i voteze proiectele Firei nu "n-au vrut". Pina acum consilierii pmp au votat impreuna cu psd-alde.
  • 0 (0 voturi)    
    Topul (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 22:42)

    Azra [utilizator]

    Parca ar fi vorbit despre el insusi cand era pe cai mari, exact la fel facea, deaia le stie asa de bine