Nicolicea i-a tăiat microfonul liderului USR care îl acuza pe Dragnea că și-a concediat procurorul din dosarul Tel Drum prin OUG privind justiția: Să vă fie rușine!

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:26 Actualitate | Politic


Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
Ordonanța de urgență privind legile justiției a declanșat o dispută în plenul Camere Deputaților, vicepreședintele PSD Eugen Nicolicea cerând să i se taie microfonul liderului USR Dan Barna după ce acesta l-a acuzat pe Liviu Dragnea că a impus actul normativ pentru a-și concedia procurorul din dosarul Tel Drum. Barna i-a mai cerut liderului PSD, aflat în banca grupului social-democraților, abrogarea OUG 92/2018, moment care l-a înfuriat pe Nicolicea.

Președintele USR a luat cuvântul, miercuri, la tribuna Camerei Deputaților, și i s-a adresat președintelui PSD, Liviu Dragnea, aflat în fața sa în primul rând al băncilor destinate social-democraților.

„O chestiune de natură personală. O chestiune, de fapt, de colegialitate, dl Dragnea, de solidaritate, până la urmă. Presa spune că prin această ordonanță dvs. v-ați fi concediat, de fapt, procurorul din dosarul Tel Drum și eu nu cred că e așa și din solidaritate cu dumneavoastră vă solicit să cereți Guvernului să abroge această ordonanță”, i s-a adresat Barna lui Dragnea, potrivit Mediafax.

Liderul PSD nu i-a răspuns lui Barna, dar momentul a provocat rumoare în sală.

Vicepreședintele Camerei Deputaților, Eugen Nicolicea, a cerut staff-ului să îi oprească microfonul lui Barna, lucru care s-a și întâmplat.

„Vă rog să îi tăiați microfonul. Nu vă încadrați în ceea ce înseamnă dreptul la replică. Acesta a fost o șmecherie de care ar trebui să vă fie rușine. Am să propun sancționarea dumneavoastră”, i-a spus Nicolicea lui Barna.

Președintele de ședință a adăugat că incidentul se va „consemna” în fișa de deputat a liderului USR.

„Iar atragerea atenției, pe care v-am făcut-o, se va consemna în fișa dumneavoastră de deputat, așa cum scrie la Regulament”, a conchis Nicolicea.


















4411 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Sa ne rugam (Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:36)

    MinDepous [utilizator]

    Sa prindem (in viata, nu in cartile de istorie) momentele in care acesti trepadusi a la Nicolicea vor fi incarcerati, sa citim despre ei cum urla la luna a paguba.
    Sa ne rugam, zic!
    • +7 (9 voturi)    
      Nicolicea (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:30)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      trebuie judecat si condamnat pentru abuzurile sale. .#alegeri2020
    • +10 (12 voturi)    
      De ce sa fie incarcerati ? (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:35)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Dragnea si Nicolicea nu merita mancarea din puscarie. Si nici sa supra-incarce puscariile unde sunt detinuti care au facut mult mai putina paguba poporului roman.
      UnTribunal Extraordinar poate rezolva mult mai rapid si ieftin.
  • +15 (17 voturi)    
    va arat eu voua, va dau in cap cu regulamentul ! (Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    obraznicilor cum va permiteti sa criticati PARTIDUL si pe SEFUL?
  • -20 (24 voturi)    
    Pai daca batea campii...ce rost avea (Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:40)

    Je__ [utilizator]

    Au zis toti, si CSM ca OUG nu e retroactiv, si Barna continua sa latre la luna!

    Normal ca i-au taiat microfonul, ca sa nu piarda lumea timpul ascultand ineptii
    • +8 (10 voturi)    
      Bre, inteleg ca lingi unde scuipa pesedistii (Miercuri, 17 octombrie 2018, 16:10)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Atata poti si mi-e mila de tine. nu creca e usor sa fii prost, sa fii inutil pe lumea asta in afara situatiei in care stai in "genunche" in fata unor tractoristi. Trist.
    • +8 (10 voturi)    
      si tu bati campii (Miercuri, 17 octombrie 2018, 16:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      si totusi admitii de la hotnews ti-au admis comentariu
      stii d c ?!
      PENTRU CA ASA FUNCTIONEAZA DEMOCRATIA!!!

      psd incalca principiile de baza ale democratiei!!!
  • +17 (19 voturi)    
    Nasol, Dane! (Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:46)

    nellino [utilizator]

    Nicolicea vine din vremurile in care daca te dadea cineva afara cu litera I (de la indisciplina), nu te mai angaja nimeni. Asa se explica de ce vrea sa iti treaca in fisa de deputat.

    Parca ai fi in clasa a III-a si iti scrie in carnet. Urmeaza sa iti ceara sa vii cu tac-tu' tuns.
    Ai grija, sa nu iti scada si nota la purtare!...
  • +14 (16 voturi)    
    Lol (Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:53)

    mitg [utilizator]

    ¨ „consemna” în fișa de deputat a liderului USR.¨

    In fisa de la balaceanca a tovarasului tractorist devenit mare pesedist nu consemneaza nimeni nimic?
  • +15 (17 voturi)    
    iote bre (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:18)

    nahir [utilizator]

    la tractorist , că știe la ce sunt bune butoanele alea de la pupitrul șefiei Camerei Deputaților?!
  • +10 (10 voturi)    
    psd si democratia... (Miercuri, 17 octombrie 2018, 16:44)

    liviu_ [utilizator]

    baba si mitraliera!
  • +5 (5 voturi)    
    cand gasca celor ,,fa-te ca muncesti'' (Miercuri, 17 octombrie 2018, 18:45)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    si-au transmis ereditar, accesul la ,,butoane''.