Dragnea, despre procurorul din dosarul Tel Drum: ​Nu mă interesează dacă rămâne sau nu în DNA. Nu cred că pleacă / Nu am făcut texte de ordonanță cu dl. Toader

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 17 octombrie 2018, 13:20 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
​Liviu Dragnea susține că nu e interesat dacă procurorul din dosarul Tel Drum rămâne sau nu în DNA după ordonanța pe legile justiției, comentând însă că nu crede că acesta va pleca. ​

„Nu mă interesează dacă rămâne sau nu în DNA acel procuror. E o manipulare. Nu cred că pleacă. Deci nu mă interesează. Fiecare e liber să atace această ordonanță. (...) Eu susțin ideea ca la structurile superiaore din PG, DNA, DIICOT să fie procurori cu experiență”, a spus, miercuri, Liviu Dragnea. 

Șeful PSD a susținut că a văzut textul OUG în Monitorul Oficial. 

„Cu domnul Toader nu am făcut texte de ordonanță, am discutat despre raportul Comisiei de la Veneția”, a spus Dragnea. 

Potrivit ordonanței adoptate luni de Guvern, pentru a lucra în Parchetul General, DNA și DIICOT, procurorii trebuie să aibă o vechime de 10 ani. De asemenea, în cazul DNA, procurorii trebuie să susțină un concurs, în fața CSM, până acum în procedura de selecție constând într-un interviu.

Procuroarea Alexandra Lăncrănjan, care instrumentează dosarul Tel Drum,  are vechime în magistratură de doar 8 ani.


















2047 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    e hot da e al nostru (Miercuri, 17 octombrie 2018, 13:25)

    Francisc 1 [utilizator]

    e smecher mare nu are asemanare
    • +1 (1 vot)    
      hot (Miercuri, 17 octombrie 2018, 15:38)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Nu smecher, mincinos. Te pomenesti ca Gargamel a stat la sediul PSD,noaptea la o cafea cu Dragnea, Nico-lichea si ceilalti ticalosi.
  • +5 (5 voturi)    
    Desigur ca tuDorel nu-i protestantul matale 1 (Miercuri, 17 octombrie 2018, 13:27)

    Plagarus [utilizator]

    BORul poate sa-l "sfinteasca " pe robul sau DLN,dupa care vine temnitza binecuvantata.
  • +5 (5 voturi)    
    nu te intereseaza daca pleaca sau ramane (Miercuri, 17 octombrie 2018, 13:31)

    qwerasdf [utilizator]

    dar legea e destul de clara pentru voi

    n-ai "experienta" pleci, deci procuror A. Lancrajan pleaca!

    lasa ca au experienta slugoii de teapa lu' todirel...
  • +5 (5 voturi)    
    Minte cum respira (Miercuri, 17 octombrie 2018, 13:36)

    Frank777 [utilizator]

    Ii merge samsarlacul lui Dragnev. Pe Ciorbete l-a trimis in concediu.S-a blocat posibilitatea contestarii la CC. Alte mijloace de atac nu sunt.
    Singura sansa este sa pice in Parlament.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai sunt sanse (Joi, 18 octombrie 2018, 12:31)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      asasini rataciti, accidente... vine poleiul...
  • +7 (7 voturi)    
    Smecherie de taran de Gratia- Teleorman ! (Miercuri, 17 octombrie 2018, 13:51)

    Susufler0 [utilizator]

    "Nu ma intereseaza daca ramane in DNA sau nu acel procuror. (...) Nu cred ca pleaca !

    Ori ordinul a fost : "Vreau sa plece acum" !

    PS. Si atunci s-a dat OUG 92/2018 care a marit vechimea procurorilor DNA si DIICOTde la 8 la 10 ani (pt a putea continua sa activeze in aceste structuri) !
  • +5 (5 voturi)    
    se traduce: (Miercuri, 17 octombrie 2018, 14:15)

    alex34 [utilizator]

    "Mă foarte interesează dacă rămâne sau nu în DNA. Cred/Sper că pleacă / Am făcut texte de ordonanță cu dl. Toader, adica i le-am dictat"