SONDAJ Ministrul Justiției, Tudorel Toader, i-a transmis președintelui propunerea de numire a Adinei Florea la șefia DNA. Ce crezi că va face președintele?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 15 octombrie 2018, 15:55 Actualitate | Politic


Sondaj Adina Florea propus la DNA
Foto: Hotnews
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, i-a transmis președintelui Klaus Iohannis propunerea de numire a Adinei Florea la șefia DNA. Propunerea vine în pofida avizului negativ dat de CSM, care a acuzat rezistență redusă la stres, capacitate scăzută de analiză și sincope în raportarea la valori precum onestitate și imparțialitate. În condițiile în care poate refuza o singură dată propunerea formulată de ministrul Justiției, ce crezi că va face președintele?

Va accepta Iohannis actuala propunere, pentru a evita o alta, mai problematică? O va respinge, sperând că nu îi va fi impus altcineva? Va trage de timp, sperând că situația s-ar ameliora prin schimbări în plan politic?
  • Participă la sondajul HotNews.ro





Citeste mai multe despre   

















2603 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    :-) (Luni, 15 octombrie 2018, 16:12)

    Soljenitin [utilizator]

    Ati uitat o varianta:

    "Va accepta, pentru ca devine tot mai clar ca face blat cu PSD".

    Iar dovezi pentru blat sunt multe. Iata numai trei:

    1) a mai zis/facut ceva legat de 10 august? Nu!
    2) a mai dat o sansa PSD prin numirea Dancilei;
    3) nu are sub nici o forma incisivitatea lui Basescu, da senzatia ca este la Cotroceni doar ca simplu functionar care ia niste hartii, le stampileaza si le da mai departe.
    • 0 (2 voturi)    
      1, 2 ok dar... (Luni, 15 octombrie 2018, 18:41)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      3 da o alta senzatie: ca este la Cotroceni sa primeasca invitatii de calatorie cu sotia, gratuit, pe tot Globul.
  • +4 (10 voturi)    
    intrebarea ar trebui sa fie alta (Luni, 15 octombrie 2018, 16:15)

    sucaa [utilizator]

    ce ne dorim noi sa faca, nu ce credem ca o sa faca...
    de facut face ce a facut timp de 2 ani juumatate. tace pas cu pas pana ne ingroapa astia.
    nu isi ia nici-un risc,
    doar a fost premierul USL, nu? sau am uitat? :)
  • +1 (9 voturi)    
    notarul P$D (Luni, 15 octombrie 2018, 16:24)

    dick357 [utilizator]

    Va semna repede numirea, ca doar el este notarul P$D, nu-i asa?
  • +4 (6 voturi)    
    o sa respinga... (Luni, 15 octombrie 2018, 16:26)

    liviu_ [utilizator]

    asta e pusa la deruta, ca sa-si consume Iohannis respingerea si apoi sa vina propunerea "reala"!
    cealalta propunere o sa fie, evident, alta sluga!
  • +6 (8 voturi)    
    Iohannis trebuie sa rupa filmul asta (Luni, 15 octombrie 2018, 16:38)

    Habermas [utilizator]

    Postul lui este Presedintele Romaniei, nu Seful Protocolului. Este acolo sa apere Romania, nu sa priveasca cu "calm legal" la distrugerea statului de drept.

    Daca nu are imaginatie, sa-si caute oameni care au. daca nu stie de unde sa inceapa, sa fie pragmatic si sa ceara sfatul lui Basescu, de exemplu. S-a ingrosat gluma.
  • -1 (3 voturi)    
    daca nu era pe blat cu pezde (Luni, 15 octombrie 2018, 19:01)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    D-l Ficus, agitatu' cu paltonu', putea refuza numirea lu' Docila cat si demiterea LCK.
    e posibila si varianta ca unii dintre consilierii pe care ii are presedintele Johanis K., sa fie pe,,mana'' cu psd.
  • 0 (2 voturi)    
    ce va face joianis ? (Marţi, 16 octombrie 2018, 4:57)

    miculescu-rucar [utilizator]

    nimic !
    cum nimic nu a facut de cand se odihneste la cotroceni !
    este calare pe un cal mort (opozitia +strada )
    dar puteti voi sa-l sfatuiti ce si cum,-ca voi va pricepeti la toate- , dar sa fie legal !