Tăriceanu: Nu mi se pare normal ca la parchete de nivel înalt să lucreze persoane care nu au suficientă experiență, care-și fac ucenicia pe dosare complicate

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 15 octombrie 2018, 14:29 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Facebook
Cu ordonanța pe legile justiției adoptată în Guvern, Călin Popescu Tăriceanu susține că aceasta a venit cu soluții la observațiile Comisiei de la Veneția, iar noile prevederi privind vechimea în magistratură sunt normale, din punctul său de vedere. 

„Nu mi se pare normal ca la parchete de nivel înalt să lucreze persoane care nu au suficientă experiență. Peste tot e normal să lucreze oameni care au bună experiență profesională, și nu persoane care își fac ucenicia pe dosare complicate”, a spus Călin Popescu Tăriceanu. 

Potrivit ordonanței de urgență, prezentată de ministrul Justiției, pentru funcțiile de conducere în Parchetul General, DIICOT și DNA este nevoie de o vechime de 15 ani în magistratură, față de 8 în prezent. De asemenea, pentru procurori vechimea este stabilită acum la 10 ani, față de 6 cât era până acum.




















672 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Nici noua ... (Luni, 15 octombrie 2018, 14:34)

    raulito [utilizator]

    ...nu ni se pare ca hoții și parveniții sa fie in posturi cu funcții de conducere a țării.
  • +1 (1 vot)    
    nici mie nu mi se pare normal ca tradiceanu (Luni, 15 octombrie 2018, 14:35)

    qwerasdf [utilizator]

    zis si 5-neveste, aparatorul-penalilor sau fentatorul-cozilor-drpciv sa ocupe o functie platita din bani publici.
  • +2 (2 voturi)    
    Traducere. (Luni, 15 octombrie 2018, 14:40)

    Marionette [utilizator]

    Nu se poate ca la parchetele inalte sa nu lucreze persoane pe care inca nu le-am corupt noi.
  • +1 (1 vot)    
    fix ca dancila (Luni, 15 octombrie 2018, 14:45)

    torna_fratre [utilizator]

    cel mai titrat prim ministru cu o experienta bogata care nu-si face ucenicia pe spatele romanilor...
    s-a trezit si relicva comunista,tariceanu, din coma
  • +1 (1 vot)    
    nici mie... (Luni, 15 octombrie 2018, 14:48)

    liviu_ [utilizator]

    nu mi se pare corect ca un bosorog de 80 de ani, cu juma din creier mort, sa voteze pentru mine!

    se asemenea nu mi se pare normal ca un om cu 5+ neveste sa-mi explice mie de moralitate si familia traditionala!

    oare ce se intampla cu lumea computerelor daca aia ziceau: "hmmm seful microsoft 20 de ani, nu facem afaceri cu unu atat de tanar, ca nu are experienta" idem apple!
  • +1 (1 vot)    
    si eu gandesc la fel (Luni, 15 octombrie 2018, 14:48)

    oaiaIndignata [utilizator]

    Nici nu mie se pare normal ca in guvern sa vina toti analfabetii care nu stiu macar limba romana. Ca de experienta lor nu avem ce sa comentam.
  • +1 (1 vot)    
    PS: (Luni, 15 octombrie 2018, 14:50)

    liviu_ [utilizator]

    ironia e ca
    un medic are nevoie de mai putin de 10 ani de rezidentiat (deci experienta, dar indrumata) ca sa opereze pe unu pe creier sau pe cord...

    dar un magistrat are nevoie de 15 ani ca sa faca un dosar! un dosar care o sa fie combatut de un avocat si o sa fie judecat de niste judecatori (apel, etc).... desi sansele de a gresi sunt minime!

    hai sictir taricene... nu mai mori odata sa scapam de tine!
  • +1 (1 vot)    
    prosti ... (Luni, 15 octombrie 2018, 14:53)

    rochiri [utilizator]

    ..or fi aia care mai voteaza cu voi, in 2 ani ati facut totul praf...
  • +1 (1 vot)    
    remind me (Luni, 15 octombrie 2018, 14:53)

    nea_caisa [utilizator]

    ce experienta ii califica pe nicolicea, iordache, nicolae sa faca legi pentru justitie? dar pe matale ce experienta te califica pentru pozitia pe care o ocupi. lista e lunga...
  • +1 (1 vot)    
    ce a vrut sa zica de fapt asta..... (Luni, 15 octombrie 2018, 15:22)

    viziru [utilizator]

    ce a vrut sa zica de fapt asta..... "nu suntem de acord sa lucreze la dosare grele oameni integri si necorupti, vrem sa lucreze oamenii nostri corupti si manjiti ....."
  • 0 (0 voturi)    
    normal (Luni, 15 octombrie 2018, 16:18)

    kthor7 [utilizator]

    Nu ati putut s-o dati la o parte pe Lacranjean care instrumenteaza teldrum, ca va statea in gat ca osul de peste, si a venit unul cu solutia, adica slugoiul Tudorel. Hai ma sa facem 10 ani ca asta mica are doar 8 vechime. Si gata. Jigodii ordinare, voi ati omorat Romania si toate valorile. PNL-ul tradatori din vremea austro-ungarilor, voi l-ati distrus pe Eminescu. Acum nu mai avem voie sa protestam, nu? Trebuie sa anuntam. Si din nou nu v-ati lasat. Legi de rahat pe justitie prin ordonanta. Ca la OUG13, coana Dancila, asa fato, ce bine faci tu. Analafabetilor, cat de nefericiti sunteti. O sa se razbune legile astea pe voi. Am mai trait asta si abia astept. Acum juisati de fericire ca in mintea voastra sunteti foarte smecheri. Dar totul e in mintea voastra.
  • 0 (0 voturi)    
    Bai Codrin Popescu-Tariceanu (Marţi, 16 octombrie 2018, 13:29)

    Alovi [utilizator]

    Tu in afara de "nu mi se pare normal..." ce mai stii sa zici? Ca tu iesi cu asta in fata de fiecare data cand faci pe prostul. Tu pavlovian spui "nu mi se pare normal", noi pavlovian stim ca urmeaza sa minti si sa manipulezi.

    Cum sa-ti explic, fotomodelule de chiloti... e a suta oara cand te dezbraci singur la curul gol fara sa-ti fi zis fotograful s-o faci.