Iohannis a promulgat statutul magistraților: Modificările aduse cadrului legal existent în materie judiciară reprezintă un regres pentru democrația din România

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 12 octombrie 2018, 13:11 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
​Președintele Klaus Iohannis a promulgat noul statut al judecătorilor și procurorilor, susținând însă că „modificările aduse cadrului legal existent în materie judiciară reprezintă un regres pentru democrația din România”. Șeful statului a promulgat legea, fiind obligat după epuizarea tuturor mijloacelor constituționale: reexaminarea și contestatarea la Curtea Constituțională. 

Șeful statului afirmă o serie de modificări aduse Legii nr. 303/2004, precum noile condiții de pensionare ale magistraților, modalitățile de numire sau revocare a procurorilor cu funcții de conducere și extinderea prerogativelor ministrului justiției, relativizarea unor standarde profesionale, introducerea unor criterii subiective - exclusive ori determinante în evaluarea magistraților -, slăbirea independenței procurorilor în realizarea rolului lor constituțional, modificarea condițiilor de răspundere a magistraților, au un impact negativ direct asupra actului de justiție și asupra calității acestuia.

„Spre deosebire de celelalte două legi ale justiției deja promulgate, în lipsa unor dispoziții tranzitorii care să permită etapizarea aplicării noii concepții a legiuitorului privind accederea în profesie, respectiv încetarea activității de judecător sau procuror, aplicarea imediată a dispozițiilor din cuprinsul Legii nr. 303/2004 riscă să pună în pericol stabilitatea și buna funcționare a sistemului judiciar, prin blocarea activității instanțelor și parchetelor. Președintele României subliniază că modificările aduse cadrului legal existent în materie judiciară reprezintă un regres pentru democrația din România, pericol semnalat și de partenerii noștri europeni, de Comisia Europeană și de GRECO. În acest context, Președintele României solicită coaliției majoritare reluarea de urgență a procesului legislativ cu privire la toate cele trei legi ale justiției, prin consultări reale cu profesioniștii din domeniu și preluarea expertizei acestora pentru a alinia legislația la standardele Comisiei de la Veneția”, se arată într-un comunicat al Administrației Prezidențiale.

Principalele prevederi ale legii:

  • Judecatorii si procurorii sunt obligati sa se abtina de la manifestarea sau exprimarea defaimatoare in orice mod la adresa celorlalte puteri ale statului - legislativa si executiva.
  • Președintele României nu poate refuza numirea în funcție a judecătorilor și procurorilor simpli (până acum, putea refuza o dată, motivat).
  • Președintele României a fost eliminat din procedura de numire și revocare a conducerii Înaltei Curție de Casație și Justiție. Numirea și revocarea președinților, vicepreședinților și președinților de secții se fac de către Secția de judecători din CSM.
  • Președintele României poate refuza o singură dată, motivat, propunerile de numire în funcțiile de procuror-șef DNA, procuror-șef DIICOT, procuror general, înaintate de ministrul Justiției.
  • Magistrații se pot pensiona, la cerere, înainte de împlinirea vârstei de 60 de ani, dacă au cel puțin 20 de ani vechime. Cuantumul pensiei este 80% din salariul BRUT din ultima lună de activitate din care se scade câte 1% pentru fiecare an până la vechimea de 25 de ani (deci 75% pentru 20 de ani vechime). Până acum, magistrații se puteau pensiona anticipat doar cu 25 de ani vechime.
  • Judecătorii și procurorii pot fi reținuți, percheziționați sau arestați preveniv numai cu încuviințarea Secțiilor din CSM.
  • Statul răspunde patrimonial pentru prejudiciile cauzate prin erorile judiciare. Statul, prin Ministerul Finanțelor Publice, va exericta acțiunea în regres împotriva judecătorului sau procurorului dacă, în urma raportului consultativ al Inspecției Judiciare, apreciază că eroarea judiciară a fost cauzată ca urmare a exercitării de către magistrat a funcției cu rea credință sau gravă neglijență, în termen de 6 luni de la data comunicării raportului Inspecției judiciare.

















2780 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    nu e regres... (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:47)

    liviu_ [utilizator]

    e un DEZASTRU!!!
    eu nu inteleg ce dracu mai asteapta UE...
    romania TREBUIE sanctionata !!!
    si da stiu... inclusiv veniturile mele o sa se duca dracu odata cu sanstiunile...
    dar sa fim realisti: ASTA MERITAM!!!
  • +10 (22 voturi)    
    Iar notar? Ce lupta e asta? (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:58)

    V. Istina [utilizator]

    Si daca da PSD-ul tradator si nebun o lege sa fie impuscati toti cei cu ochii albastri si cu sapca neagra si care nu canta ce vrea Viorica? Sa zicem ca e votata de majoritatea de puscariasi din Parlament. Ce face domnul Johannis atunci? Regreta si semneaza?

    Pasca masii de luptator, ce lupta e asta, ca eu n-o vad. E supunere neconditionata. Astia ne fac tara si pe noi ... bucati.
    • +3 (23 voturi)    
      Presedintele asta.......... (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:32)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Se poarta ca un complice !! Cu toate ca se straduieste sa ne lamureasca ca nu e....:)
      • +4 (14 voturi)    
        asta este (Vineri, 12 octombrie 2018, 16:10)

        alllx [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        si senzatia mea! sper sa ma insel dar daca il iei la analiza pe om iti cam da un rezultat urat la final. Sincer! Analizati cam tot ce a facut in acest mandat si o sa trageti concluzia ca miroase a blat odios, mascat destul de bine intr-un circ total.
        Sau este pura lasitate combinata cu prostie totala(ma indoiesc de varianta B).
        Precizare: l-am votat. Am votat din '90 pana la ultimele alegeri(inclusiv) impotriva bolsevicilor din psd-alde-prm-udmr si cati altii or mai fi fost in combinatii.
        Ma pregatesc sa votez in viitor un candidat/partid dintr-o tara civilizata. Sub o alta cetatenie.
    • +4 (20 voturi)    
      Si ce propuneti (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:48)

      amicugri [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Cum ar vrea domnia voastra sa lupte presedintele asta? Nesemnind ca sa fie suspendat, nu? Si ce rezolvati? Vine Tariceanu si semneaza. Sau vreti sa dea ordin cuiva (pe linga faptul ca nu-i intra in atributii asa ceva, cui?) sa-i aresteze pe pungasi?
      Dupa ce ca la alegeri foarte multi strimba-din-nas au avut altceva de facut in loc sa stopeze accesul psd la putere acum se pling ca nu lupta Iohannis in locul lor.
      Probabil ca Iohannis trebuia sa spuna raspicat inainte de parlamentare: veniti si votati impotriva psd ca altfel m-ati ales degeaba. Dar a crezut ca-i va duce capul pe berbeci. Nu i-a dus.
      • -1 (9 voturi)    
        avea altceva de facut (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:39)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

        Putea amana semnarea pana in ultima zi - de ce nu a facut acest lucru?

        Si mai are o solutie, scrisa chiar de Dvs. - sa isi dea demisia - lucru care nu este recomandat pentru ca intra pe fir nesimtiti, mai exact Tariceanu si familia traditionala.

        sigur ca este pus in corzi - dar mesaj catre prostime poate sa dea??? oricat de des da aceste semnale tot nu este suficient pentru prosti si nesimtiti.
  • +8 (20 voturi)    
    Strada (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:48)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Toti in strada, altfel vom avea o noua generatie de sacrificiu. Si asta doar din cauza unor infractori.
  • -1 (17 voturi)    
    ah, iohanel, notarul psd-ului (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:58)

    Itsoc [utilizator]

    semneaza, parafeaza, pleaca in vacanta. ce va mai puteti dori de la un presedinte?
    pas cu pas!
    sa ne vedem cu bine la alegerile din 2019 cand sper sa candideze pentru inca un mandat sa pot sa-l votez pe contracandidatul(a) lui oricine ar fi el/ea.
    • -1 (13 voturi)    
      #itsoc (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:20)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Doar atat ai inteles?!

      Oricum tu esti un votant al ciumei rosii!
    • +2 (14 voturi)    
      esti un Pepsi (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:32)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      ca sa ma contrazici spune-ne si noua, te rog, ce anume ar putea sa faca in mod legal ca sa se impotriveasca si nu a facut?
    • +3 (7 voturi)    
      cica o varianta (Vineri, 12 octombrie 2018, 16:12)

      alllx [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      castigatoare a psd pentru 2019 ar fi:
      presedinte: codrin stefanescu
      premier: andrusca(debilul de la min. economiei)
      si cu asta s-ar termina complet cu populatia asta buimaca de prostie totala!
  • +6 (10 voturi)    
    Destramare (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Instaurarea statului mafiot psd+alde+udmr continua . Gruparile de penali si complici numite partide isi continua opera de distrugere a Rom, care va duce si la disparitia tarii de pe harta UE. ROMANIA = STAT FARA VIITOR:
  • +3 (13 voturi)    
    Si daca e regres la ce mai semnezi? (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:24)

    voinicu [utilizator]

    Suntem un neam blestemat. Avem un guvern de hoti si un presedinte papagal.
    Ce rahat de barbat e asta daca zice : vai, e un regres dar eu semnez.
    Bai papleasca, fii si tu barbat macar o data in viata asta a ta. Nu te mai plinge ca o baba ca au venit turcii peste tine.
    Refuza sa semnezi , ridica-ti parlamentul in cap , fii suspendat , dar intelege si tu odata ca milioanele de idioti care te-au votat au facut-o crezind ca ai demnitate.
    Nu ai avut deloc pina acum.
  • +4 (12 voturi)    
    Luptă Werner ! (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:27)

    Soulless [utilizator]

    Dar până pe la 16.00, că se aglomerază Valea Oltului. P.S. Opreste te rog si la Dedulești ! 4 cu muștar și pâine ! Hai să trăiești, uichend placut boss.
  • +6 (16 voturi)    
    Nostalgie (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:34)

    Harold [utilizator]

    Îmi este dor de Băsescu....
  • +11 (13 voturi)    
    idiot (Vineri, 12 octombrie 2018, 16:02)

    1234_5678 [utilizator]

    Judecatorii si procurorii sunt obligati sa se abtina de la manifestarea sau exprimarea defaimatoare in orice mod la adresa celorlalte puteri ale statului - legislativa si executiva.
    Interesant, dar celelalte puteri ale statului nu sunt obligate sa se abtina de la manifestarea sau exprimarea defaimatoare in orice mod la adresa magistratilor? Nu? atunci este ilegala modificarea asta. puterile statului nu mai sunt egale, nu mai exista democratie si egalitate. puterea executiva si legislativa au lansat un atac asupra celei de-a treia putere. asta inseamna lovitura de stat. romanii isi merita cocina in care traiesc.
  • +3 (3 voturi)    
    pas cu pas... (Vineri, 12 octombrie 2018, 17:10)

    nash pandelica [utilizator]

    io nu votez. stati si foi acasa, n'are rost sa pierdeti timpul. sau, mergeti la ski, ca poate va intalniti cu dansul.
  • 0 (4 voturi)    
    Concluzia? (Vineri, 12 octombrie 2018, 17:19)

    siviufxx [utilizator]

    proteste violente v2.0, altfel nu ne ia nimeni in seama si mai scade putin din ratingul PSD, poate cu putin noroc mai alimentam putin conflictele din interiorul partidului...
    • +1 (5 voturi)    
      Baga violență, iei sprayuleț în nasuc (Vineri, 12 octombrie 2018, 18:57)

      Soulless [utilizator] i-a raspuns lui siviufxx

      Iar la sfarșit, îți sparg ușa cu berbecul să te ia la mititica. Deoarece prostia si taxele se plătesc tot timpul.
  • 0 (0 voturi)    
    pa iohanis (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 21:30)

    Coco Whistle [utilizator]

    sper ca nu astepti votul nostru.