Teodor Meleșcanu: Ședință de Guvern luni dimineața / Pe agendă, OUG pe legile justiției / Premierul Dăncilă ar urma să plece o săptămână într-un turneu extern

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Vineri, 12 octombrie 2018, 12:14 Actualitate | Politic


Viorica Dancila si Liviu Dragnea
Foto: Agerpres/AP
Guvernul va da luni OUG pe legile Justiției, au declarat surse politice pentru Hotnews.ro. De altfel luni, la prima oră este programată o ședință de Guvern, ședință confirmată oficial de ministrul de Externe Teodor Meleșcanu. De precizat că Viorica Dăncilă urmează să înceapă tot luni o vizită oficială in Turcia.

Premierul ar urma să lipsească din țară o săptămână. De altfel, Meleșcanu a confirmat că Viorica Dăncilă va efectua o deplasare externă care va dura întreaga săptămână. „Da, confirm. Va fi de o săptămână, este o deplasare în Turcia care va fi în ziua de luni, marți și miercuri vor fi Dubai și Abu Dhabi în Emiratele Arabe Unite, după care se va merge în Kuweit”, a spus ministrul de Externe.

Întrebat dacă va avea loc o ședință de Guvern luni dimineață pe legile Justiției acesta a răspuns afirmativ. "Era programată o ședință de Guvern de la ora 09.00 pentru adoptarea unei ordonanțe de urgență pe legile justiției", a spus ministrul de externe.

Teodor Meleșcanu a făcut declarații după o întâlnire cu Liviu Dragnea și Călin Popescu Tăriceanu.

Hotnews.ro a relatat săptămâna trecută că OUG pe legile Justiției vor modifica două prevederi - articolul care prevede pensionarea anticipată a magistraților în sensul eliminării vechimii de 20 de ani modificare introdusă în Legea 303/2004 privind statutul magistraților și articolul referitor la revocarea membrilor CSM din Legea 317/2004 privind CSM.

Sursele citate susțin că s-a decis acceptarea a două observații din cele șapte făcute de Comisia de la Veneția. "Este vorba de faptul că revocarea membrilor CSM se face mult prea ușor iar acest lucru va creea instabilitate la nivelul instituției. Cel de-al doilea aspect corectează riscul ca actul justiție să fie blocat prin pensionarea magistraților cu o vechime în muncă de 20 de ani", au explicat sursele Hotnews.ro.

Totodată, senatorul PSD Șerban Nicolae, a declarat joi că este nevoie ca Guvernul să modifice Legile justiției printr-o ordonanță de urgență în maximum trei zile de la apariția în Monitorul Oficial a modificărilor la legea privind Statutul magistraților.




















4574 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Ultima data cand a plecat Dancila, nu a iesit bine (Vineri, 12 octombrie 2018, 12:26)

    pedepsitorul [utilizator]

    Stati cu ochii pe stampila Guvernului, ca se pare ca inca un plan e pus in aplicare!
    • -12 (16 voturi)    
      Oare de cate ori am auzit asta, e ca in (Vineri, 12 octombrie 2018, 12:41)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      povestea cu Petrica si lupul!
      • +9 (13 voturi)    
        Lupii de la Victoriei? nu ti-au placut? (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:03)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        sau Martia Neagra?
        Sau Comisia Constitutionala de eliminare a Codrutei...
        • -7 (7 voturi)    
          Mai nea, se scrie martea nu martia, apoi (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:28)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          nu exista Comisie Constitutionala, ci Curte Constitutionala, mai citeste neamule, mai treci pe la scoala si apoi posteaza!
          • +6 (8 voturi)    
            Unde, la Stefan Gheorghiu??? (Vineri, 12 octombrie 2018, 16:12)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            Stiu cum va conditionau acolo, ca pe rame.
  • +17 (23 voturi)    
    Urmeaza OUG pt distrugerea Romaniei (Vineri, 12 octombrie 2018, 12:40)

    Muncitorul [utilizator]

    Analfabeta lasa un slugoi la guvern sa semneze in locul ei. CCR a zis ca nu conflict intre puterile din stat daca nu semneaza Iohanis pt slugoi. Slugoiul semneaza OUG pe justitie si incepe tavalugul ca in Turcia. Arestari, inabusirea presei, iesire din UE, Dragnea proclamat Dictator la un referendum la care numai el voteaza s.a.m.d ...
    • +7 (11 voturi)    
      Ei nu... (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:22)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui Muncitorul

      ...ar vrea el Daddy dar România nu e (totuși) Turcia și nici el nu e Erdogan...
      • +8 (10 voturi)    
        Nu, dar vitele stau cu ochii (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:52)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

        bloejditi la haznale, iar Boshii huzuresc.
        Chestia asta ieftina merge, idioata nu e inca trasa la raspundere, fiind realmente IDIOATA, nu numai ca nu poate semna, la propriu, dar nici nu e lasata - asa ca lasa un fraier.
        • -6 (6 voturi)    
          Vitele se uita la haznale, dar boii, boii la (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:29)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

          ce se uita?
          • +7 (7 voturi)    
            Pai se uita la vite (Vineri, 12 octombrie 2018, 16:13)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            Si se rad.
    • +9 (11 voturi)    
      doar 2 din 7 !!! observatii ale comisiei de la V. (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:54)

      Mannpawel [utilizator] i-a raspuns lui Muncitorul

      PSD accepta doar 2 din 7 obs ale comisiei de la Venetia...adica ii doare in cot de raportul comisiei de la Venetia



      e cazul ca UE sa inceapa procedurile pt activarea articolului 7 impotriva Romaniei (de fapt impotriva PSD)
      • +6 (6 voturi)    
        si ce daca? (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:14)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mannpawel

        Pe baietii astia nu-i mkai intereseaza nimic. Nu e nici un cistig sa poti cheltui banii UE daca dupa aia vine OLAF si te intreaba ce ai facut cu ei. Pina la alegeri isi vor fi subordonat complet justitia, presa, toate insittutiile statului, vor controla 80% din primariile din tara si vor cistiga pparlamentarele fluerind.
  • +17 (21 voturi)    
    de doi an acelasi scop (Vineri, 12 octombrie 2018, 12:54)

    Captain Obvious [utilizator]

    romania poate sa ia foc, sa scape dragnea de dosare, asta e scopul suprem. psd asta chiar nu se prinde ca nu mai pupa guvernare ???
    • +12 (14 voturi)    
      Pupa ... (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:14)

      Muncitorul [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Pupa, cu toate institutiile in buzunarul comunistilor, nu mai conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile, nu mai ai cui sa te plangi ...
      Asa au facut si in 1945, se repeta istoria, romanii voteaza numai psihopati daca acesti psihopati le promit ca le dau bani. Singurul lucru bun inca e ca inca poti sa pleci din tara ...
    • +13 (15 voturi)    
      Pe dracu (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:21)

      Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Vin altii la guvernare, incep sa dreaga lucrurile iar prostimea ia foc, in ton cu strigaturile pesedistilor: "Noi v-am dat, astia va taie!". Dupa patru ani vine iar la guvernare psd, in postura de salvator.
  • -7 (13 voturi)    
    Dancila in vizite externe. Iohanel la munte. (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:11)

    adrianhn [utilizator]

    Interesant cine isi face treaba in tara asta si cine se duce lunar in 10 concedii....

    Daca am fi avut un presedinte care sa se lupte pentru romani am fi fost in Schengen demult ... din pacate il avem pe Iohanel :/
    • +9 (13 voturi)    
      #adrianhn (Vineri, 12 octombrie 2018, 15:06)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Dancila pleaca in excursie...nu Iohanis!

      Puteam sa-l avem presedinte si pe Dumnezeul presedintilor....atata timp cat ciuma rosie in frunte cu Dragnea conduce Romania iar separatia puterilor in stat nu functioneaza, statul de drept este in deriva, legile justitiei sunt ciuntite si schimbate pentru a-l scapa pe Dragnea si gasca lui de hoti de puscarie....Romania nu va intra vreodata in Schengen!
    • +6 (8 voturi)    
      Pavi o sa te faca de ras o saptamana (Vineri, 12 octombrie 2018, 16:14)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Tu realizezi? Turneu…..Circul Pavian, he he.
  • +12 (14 voturi)    
    Vasilica intr-un turneu extraterestru ? (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:16)

    Plagarus [utilizator]

    Cauta un azil politic convenabil pt. Homo Deus ?!
  • +10 (14 voturi)    
    asta a vrut Dragnea! (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:28)

    MirceaIo [utilizator]

    Cica e an centenar si trebuie sa scape toti nenorocitii. Au gasit scuza. Pai cu ce au contribuit astia la unirea din 1918??? Noi dorim ca dl Liviu Dragnea sa respecte legea!!!!Cum si eu platesc amenda daca depasesc viteza si el sa faca puscarie pt delapidarea facuta!
  • +11 (13 voturi)    
    Strategia (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:30)

    tarabost [utilizator]

    este "Loveste si fugi!".
  • +7 (11 voturi)    
    aham... (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:49)

    liviu_ [utilizator]

    nu va lasati...

    eu sunt curios... cand o sa bagati tara asta in faliment... unde o sa fugiti?!
    puteti sa fiti curati ca lacrima dpdv legal... de jandarmi si vasluieni nu va apara nici dracu... (s-a dovedit ca nu de #rezist tre sa va fie teama)... dar jandarmii dau cu gaze in protestatari pasnici... cam ce credeti ca o sa faca unei adunaturi de penali din cauza carora tara e in faliment deci ei nu-si vor mai lua salariile?!
  • +5 (11 voturi)    
    Se duce (Vineri, 12 octombrie 2018, 14:01)

    sipu [utilizator]

    in catania sa isi ia DOCTORATUL in PROSTIE