Un deputat PSD propune o lege pentru concediul de divorț

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Joi, 11 octombrie 2018, 14:50 Actualitate | Politic


Georgian Pop
Foto: cdep.ro
Deputatul PSD Georgian Pop a depus un proiect legislativ care prevede acordarea unui concediu legal pentru divorț, de 3 zile lucrătoare, la cerere, angajaților care trec prin "trauma desfacerii căsătoriei".

Ce prevede proiectul:

  • Concediul pentru divorț se acordă în condițiile prevăzute de prezenta lege, în scopul de a veni în sprijinul celor ce trec prin această situație pentru acomodarea la noua situație din viața lor. Cei ce au divorțat au dreptul la un concediu pentru divorț de 3 zile lucrătoare, în condițiile prevăzute de lege.
  • Indemnizația pentru concediul pentru divorț se plătește din fonndul de salarii la unității și este egală cu salariul corespunzător perioadei respective.
  • Concediul pentru divorț se acordă la cerere, de către angajator, în următoarele 4 săptămâni de la data constatării sau, după caz, a pronunțării divorțului.

În expunerea de motive, Pop afirmă că divorțul este o traumă care afectează anual "peste 60.000 de adulți și aproximativ 17.500 de copii". "Se impune ca statul să acorde o atenție sporită persoanelor care trec printr-un astfel de eveniment
familial", afirmă Pop.

Proiectul a fost înregistrat la Senat și va sta în dezbatere publică. Camera Deputaților este decizională.


Citeste mai multe despre   


















2238 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    psd-ii (Joi, 11 octombrie 2018, 15:13)

    mos ion roata [utilizator]

    cauta mereu motive sa nu se munceasca,sperand ca astfel sa atraga un numar cat mai mare de puturosi social democrati in randurile lor.Niciodata nu i-am auzit sa mobilizeze pentru munca.
  • +3 (3 voturi)    
    pentru unele persoane nu e trauma deloc!!! (Joi, 11 octombrie 2018, 15:15)

    asadar... [utilizator]

    de ce nu concediu pt. facut curat in casa? sau pregatit actele pt. vreun credit (banca, prima casa, programul rabla etc). sau concediu pt. pregatit bagajele pt. plecarea in concediu.
  • +3 (3 voturi)    
    Despre limite (Joi, 11 octombrie 2018, 15:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Idiotenia psd nu pare să aiba limite. Nici hotia.
  • 0 (0 voturi)    
    trauma? (Joi, 11 octombrie 2018, 15:21)

    anion [utilizator]

    Traditionalii tai se bucura si fac chef 3 zile dupa ce au scapat de piaza rea, fie barbat, fie femeie! Mai vreti si concediu? Dati concediu numai celui care are cu adevarat trauma nu la amandoi.
  • +2 (2 voturi)    
    Familia Traditionala, nu? (Joi, 11 octombrie 2018, 15:27)

    pedepsitorul [utilizator]

    Adica, trebuie sarbatorita cum-se-cuvine!

    Poate si Biserica, face un fel de slujba de separare... uite o ocazie de mai luat o taxa de la robii lui Dumnezeu!
  • +4 (4 voturi)    
    in sfarsit, o lege buna de la p$d (Joi, 11 octombrie 2018, 15:35)

    _eu_ [utilizator]

    dupa ce s-au data nenumarate legi pentru dragnea, in sfarsit si o lege pentru tariceanu. pacat ca a pierdut de 5 ori oportunitatea unui concediu - insa poate se aplica retroactiv!
  • +5 (5 voturi)    
    plus (Joi, 11 octombrie 2018, 15:37)

    costinescu [utilizator]

    - concediu de mahmureala - minim 2 zile, lunea si martea
    - concediul de dupa concediu - o saptamana, dupa ce te intorci din concediu
    - concediu de vineri - se acorda vinerea, de cel mult 4 ori pe luna
    - concediu de dus gunoiul - maxim 4 ore zilnic
    - concediu de inceputul si sfarsitul anului scolar - cate 2 zile la inceputul si sf anului scolar
    - restul vor fi declarate zile libere din cauza frigului, caniculei, alergiei de primavara, vant prea puternic, stransul recoltei, epidemie de gripa, ziua nationala a insulei vanuatu si asa mai departe pana la 365.
  • +4 (4 voturi)    
    Familia traditionala din nou. (Joi, 11 octombrie 2018, 15:49)

    feroviarul123 [utilizator]

    Parca voi eraţi de partea familiei tradiționale şi creștine care nu divorțează. Înţeleg alde să suporte aşa ceva că la câte divorţuri are moliceanu are nevoie de 15 zile de concediu.
  • +1 (1 vot)    
    Concediu numai pentru unul din soti ! (Joi, 11 octombrie 2018, 16:55)

    John M. [utilizator]

    Celalalt e fericit ca scapa! (De obicei el)
  • +1 (1 vot)    
    lenea (Joi, 11 octombrie 2018, 17:20)

    jorj_bv [utilizator]

    Parlamentul propune chestii dar din banii privatilor.
    La fel si la pensii, tatucul Dragnea si Olguta cea cracita sunt atat de darnici de parca nu ar da cresterile alea din fondul incasat de la angajati.
    Ce fatarnicie!
  • +2 (2 voturi)    
    Asta " controleaza " activitatea SRI-ului !!!! (Joi, 11 octombrie 2018, 19:32)

    Plagarus [utilizator]

    Se vede ca are mintea odihnita.
  • +3 (3 voturi)    
    baietica ...... (Joi, 11 octombrie 2018, 19:40)

    asada [utilizator]

    ....ai aparut iarasi !!!!???? Flacaul asta bantuia televiziunile ca reprezentant PSD atunci cand era de luat suturi si tare mai era guraliv !!! Trebuia sa te grabesti si tu cu propunerea ,asa a iesit Dragnea in paguba nebeneficiind de trei zile ,iar Tariceanu si mai abitir de 12 zile !!! Propun ca legea sa fie completata si cu un concediu de o saptamana "marelui "conducator Dragnea sa caute si el un avocat pentru a nu mai amana procesul !!!!