Evazioniștii scapă de urmărirea penală dacă achită prejudiciul integral, plus 20% din sumă - proiectul lui Cătălin Rădulescu, avizat de deputații juriști

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Marţi, 9 octombrie 2018, 11:35 Actualitate | Politic


Catalin Radulescu, deputat PSD
Foto: Agerpres
​Comisia juridică a adoptat marți un raport de admitere pentru proiectul inițiat de deputatul PSD Cătălin Rădulescu, modificat de deputații juriști PSD și UDMR, astfel încât persoanele acuzate de evaziune fiscală scapă de urmărirea penală dacă achită prejudiciul integral, la care se adaugă 20% din suma datorată, prevedere de care se poate beneficia o singură dată.

Clemența se aplică și în cursul judecății penale, până la finalizarea procesului, în aceleași condiții.

De asemenea, cei care primesc o condamnare cu închisoare pentru evaziune fiscală scapă de executarea acestei pedepse, care se transformă în pedeapsă sub supraveghere dacă achită prejudiciul, plus 20% din suma datorată și penalități, într-un termen de până la 3 ani.

În favoarea inițiativei au votat cei de la PSD, ALDE și UDMR. Cei de la USR au votat împotrivă, PNL s-a abținut.

Proiectul va intra cel mai probabil miercuri la votul final al plenului Camerei Deputaților, care este for decizional.

Concret, inițiativa modifică art. 10 din Legea nr. 241 din 15 iulie 2005 pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale, care în prezent prevede astfel:

Articolul 10

(1) În cazul săvârşirii unei infracţiuni de evaziune fiscală prevăzute la art. 8 şi 9, dacă în cursul urmăririi penale sau al judecăţii, până la primul termen de judecată, inculpatul acoperă integral pretenţiile părţii civile, limitele prevăzute de lege pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate.

(2) Dispoziţiile prevăzute la alin. (1) nu se aplică dacă făptuitorul a mai săvârşit o infracţiune prevăzută de prezenta lege într-un interval de 5 ani de la comiterea faptei pentru care a beneficiat de prevederile alin. (1).

Ce prevede proiectul modificat marți:

"În cazul săvârşirii unei infracţiuni de evaziune fiscală prevăzute la art. 8 şi 9, dacă, în cursul urmăririi penale sau al judecăţii, până la primul termen de judecată, inculpatul va acoperi integral prejudiciul produs prin comiterea faptei, majorat cu 20% din baza de calcul, la care se adaugă dobânzile şi penalităţile, se va dispune, o singură dată, renunţarea la urmărirea penală."

"În cazul aceloraşi infracţiuni de evaziune fiscală, dacă, în cursul judecăţii până la terminarea cercetării judecătoreşti, inculpatul va acoperi integral prejudiciul produs prin comiterea faptei, majorat cu 20% din baza de calcul, la care se adaugă dobânzile şi penalităţile, instanţa va dispune, o singură dată, pedeapsa amenzii penale."

"în cazul săvârşirii unei infracţiuni de evaziune fiscală prevăzută la art. 8 şi 9, dacă este stabilită prin hotărâre judecătorească obligaţia inculpatului de a acoperi în termen de un an de la pronunţarea sentinţei prejudiciul produs prin comiterea faptei, majorat cu 20% din baza de calcul, la care se adaugă dobânzile şi penalizările, instanţa poate dispune o singură dată suspendarea executării pedepsei sub supraveghere". "În situaţia în care condamnatul nu acoperă suma dispusă în termenul stabilit, suspendarea executării pedepsei sub supraveghere se va transforma în pedeapsa închisorii cu executare"

Deputatul USR Stelian Ion a declarat că forma proiectului este confuză și că este posibil să îl conteste la Curtea Constituțională.


Citeste mai multe despre   


















5167 vizualizari

  • +51 (55 voturi)    
    Adica s-a legalizat hotia (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:39)

    Captain Obvious [utilizator]

    Daca furi si te prinde ii dai inapoi si esti curat, mai poti incerca. Daca nu te prinde te-ai scos, mai poti incerca.
    Bravo ma!!!
    • +37 (39 voturi)    
      Adica platesc inapoi si TVA-ul, DACA sunt prinsi (Marţi, 9 octombrie 2018, 12:00)

      -PuieMSD- [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Nici macar 16% impozit pe venit plus CAS,pensii etc. Interesant, asta e o lege care duce statul in faliment, deoarece devine mai ieftin sa fii evazionist legal decat sa iti platesti darile.
      Perfect!
      • +15 (17 voturi)    
        Normal (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:09)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui -PuieMSD-

        La cat dureaza procesele, se poate si prescrie
      • +8 (10 voturi)    
        parca si vad.... (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:55)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui -PuieMSD-

        Ca sa nu plateasca toate taxele, omul vine direct la ANAF si se declara evazionist. Dupa cativa ani de proces pentru stabilirea prejudiciului, omul plateste civilizat (suma e deja mai mica dupa inflatie) si placa fluierand.
        Cea mai buna solutie pentru una dintre cele mai mari economii gri din UE! Beton!
        Astia nu au auzit de confiscarea extinsa? Asta, plus un bonus de 5-10 ani de bulau ar face minuni pentru buget!
        • +2 (2 voturi)    
          risk / reward (Marţi, 9 octombrie 2018, 18:32)

          oilman [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

          Numai un bandit sau un imbecil putea face un astfel de proiect. Pentru un adaos de 20%, toti hotii is vor asuma riscul si nu vor plati nimic pina sint prinsi. Are de platit sa zicem un million USD in taxe, si 50% sanse sa nu fir prins sau sa plateasca un ciubuc sa nu fie prins. Ei daca are ghinion plateste 1.2 milioane . Incredibill. As propune o lege care sa taxeze cu xtra 20% pe oricare isi plateste toate taxele cinstit. !!!
    • +9 (11 voturi)    
      sa luam un exemplu simplu (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:59)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Vine unul cu un tir de tigari, le vinde la negru. Profit triplu. Daca il prind, plateste 20%. De cate ori trebuie sa repete faza ca sa iasa pe plus?
      • +4 (4 voturi)    
        Stii ce este evaziunea fiscala? (Marţi, 9 octombrie 2018, 17:27)

        unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Deci daca vand tigari la negru, fac evaziune fiscala.
        Puneti mana, si cititi putin, inainte sa va dati mari juristi si experti in drept.
  • +31 (33 voturi)    
    iar daca scoti mitraliera (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:39)

    Kosmos [utilizator]

    se reduce la 0..huo borfasi..la bulau cu voi cu tot cu preotii infractori
  • +33 (35 voturi)    
    de ce (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:40)

    nahir [utilizator]

    20% și nu 100%?
    În cazul ăsta, hoțul nu mai e hoț, nu-i așa maestre mitralieră?
    • +15 (17 voturi)    
      Hotilor !!! (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:22)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Hotii fac legi pt hoti !!! Optimizarea hotie........asta e speta !!:) Ce jos am coborat ca natie.....!!!
  • +31 (33 voturi)    
    ce s-a gandit el asa cu capul-mitraliera (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:41)

    cristi_an [utilizator]

    si a scos din burta 20%.. si gata urmarirea penala.
    Hotul neprins, negustor cinstit..si mai nou, Hotul prins, negustor cinstit
  • +22 (24 voturi)    
    rrromanul s-a nascut poet (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:42)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    sau ce ?
    Sa se aplice si la articolele din magazin.
    Daca te prinde ca le-ai afurat, achiti pretul integral plus 20%.
  • -11 (23 voturi)    
    Nu pare rau la prima vedere (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:43)

    stingher [utilizator]

    Poate cand o da asta cu mitraliera, uneori mai nimereste ceva si bine.

    Mie imi suna cumva fair treaba asta.
    • +18 (20 voturi)    
      fair si nu prea (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:06)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui stingher

      Nu ar suna mai bine daca ar fi ceva de genul: ai furat, dai inapoi, platesti si 20% penalitati si te si inchidem vreo cativa ani ca sa te gandesti mai bine la ce ai facut? Si mai trecem si in cazier ca sa stie lumea cu cine are de-a face.
    • +4 (8 voturi)    
      Dracu' are multe chestii fair (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:09)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui stingher

      curcubee, prinsori cu hoti, arrest la domiciliu, samd.
  • +29 (33 voturi)    
    Pai nu merita sa incerc sa fur, in cazul asta ? (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:44)

    Cuca [utilizator]

    Sigur ca merita. Daca in cel mai rau caz platesc suma inapoi + 20%, prost sa fiu sa nu incerc sa fur, nu-i asa ? Ce pedeapsa e asta ? Mangaiere pe crestet ?

    Tara de *** :-(
  • +23 (25 voturi)    
    a (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:44)

    adrian67 [utilizator]

    Se mira ce sa mai faca astia sa-l scape pe Dragnea de puscarie.
  • +25 (27 voturi)    
    Sa-si achite datoriile in 300 de ani, (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:50)

    fat.cat [utilizator]

    cam asta vrea psd-ul, sa nu-i streseze pe multimilionarii furaciosi. Ce nu vad nicaieri in proiectul asta maret este prevederea expresa pentru acesti cetateni model de a nu putea parasi tara pana la achitarea prejudiciului. Ca altfel, dupa cum merg extradarile initiate de statul roman, sanatate si virtute, baieti! Evaziune placuta! Ca doar banii astia negri nu stau in conturi romanesti, sub jurisdictia ANAF-ului ��. Absolut ridicol. Despre ce discutam?
  • +29 (31 voturi)    
    Un nou punct din programul PSD (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:52)

    taro [utilizator]

    pentru scaparea infractorilor. Si surpriza Catalin Radulescu este cercetat pentru evaziune.

    Fiecare modificare legislativa propusa de PSD pare sa aiba in spate un parlamentar care incearca sa scape de puscarie.
  • +27 (29 voturi)    
    not bad... (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:52)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    ... ma las de munca cinstita si ma apuc de furat.

    pai la un asa risc, merita... 20% doar daca ma prinde. daca nu, iau eu tot borcanul cu miere.
    • +6 (8 voturi)    
      sau din ce (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:07)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu' cu turban Armani

      Sau din ce suma pot demonstra ca ai furat. Ca poate furi mai mult si acoperi 'pierderea' din altele :D:D:D
  • +23 (27 voturi)    
    Evaziune vs Credit (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:53)

    GrigAl [utilizator]

    Evazioniștii scapă de urmărirea penală dacă achită prejudiciul integral, plus 20% din sumă.

    Acum sa luam un credit de nevoi personale de la ING pe 3 ani. Sa zicem 10.000 de lei. Valoarea de rambursat? 12.074,67 lei. "Cost" evaziune? 12.000,00 lei.

    Va intreb ce e mai rentabil? EVAZIUNE FISCALA sau CREDIT?
  • +27 (29 voturi)    
    mai mai mai (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:54)

    I [utilizator]

    cata grija pentru oamenii necinstiti. Nu schimbam si steagul? punem ala de pirati ca si aia erau hoti.
  • +20 (22 voturi)    
    da (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:54)

    I [utilizator]

    psd are mare grija de aia care au furat banii de pensii!
  • +26 (28 voturi)    
    Continuati pe aceeasi linie! (Marţi, 9 octombrie 2018, 11:54)

    nlln [utilizator]

    Evazionistii, detinutii, codurile penale, plata amenzilor, coruptii ..singurele preocupari ale actualei guvernari.


    Continuati ...sper ca data viitoare sa nu va mai voteze nici cei care la trecutul referendum au participat.
  • +16 (18 voturi)    
    bai, sunteti nesimtit? (Marţi, 9 octombrie 2018, 12:10)

    moka [utilizator]

    pai cine sa-i mai prinda? DIICOT-ul controlat politic?
    Si cand ii prinde, ii prinde doar cu un prejudiciu (cel mai mic???) din sutele de prejudicii.
    Asa, ma risc si eu si prejudiciez zi de zi si cand ma prind cu un prejudiciu, il dau pe ala inapoi. +20%
    Si gata.
  • +7 (13 voturi)    
    20% e bataie de joc (Marţi, 9 octombrie 2018, 12:35)

    Pepi [utilizator]

    Pe bune, cu 20% se incurajeaza evaziunea fiscala.
    Personal as fi de acord in urmatoarele 2 conditii:
    1. persoana nu are antecedente de evaziune
    2a. autodenunt
    sau
    2b suma restituita suplimentar e mai mare decat evaziunea x (1/rate de identificare a evaziunilor), i.e. daca ipotetic se identifica 20% din evaziuni, suma suplimentara sa fie minim 5 x evaziunea
    • -4 (10 voturi)    
      antecedente (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:19)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

      Pai daca poti beneficia o singura data de prevedere, asa cum e in proiect, e clar ca nu ai antecedente ....

      Majorarea e discutabila ca %, dar daca banii sunt recuperati e ok.

      De vazut exemplul Elon Musk cu amenda primita pentru manipularea pietei de capital - 40 mil $ pare putin, la noi Patriciu a facut puscarie.... in SUA nu s-a rasculat nimeni... la noi sa curga sangele pe strazi
      • -1 (3 voturi)    
        Da, sa curga (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:30)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Sunt perfect de acord cu asta.
      • +1 (5 voturi)    
        Ce va mai place ... (Marţi, 9 octombrie 2018, 15:27)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        . voua, borfasilor, sa manipulati, comparand mere cu pere.

        Elon Musk:

        "In September 2018, Musk was charged by the U.S. Securities and Exchange Commission for a tweet claiming that funding had been secured for taking Tesla private. The lawsuit characterized the tweet as false, misleading, and damaging to investors, and sought to bar Musk from serving as CEO on publicly traded companies.[109][110] Two days later, Musk reached a settlement with the SEC"

        Dinu Patriciu:

        "Dinu Patriciu a fost trimis în judecată în acest caz în 2006 fiind acuzat de mai multe infracţiuni, între care manipularea pieţei prin tranzacţii sau ordine de tranzacţionare care au indus în eroare."

        Concluzia: Musk nu a fost acuzat de manipularea pietei de capital, asa cum a fost acuzat si gasit vinovat Patriciu.

        Daca vrei, gasesti multe cazuri in US de oameni condamnati cu inchisoare pentru maipularea pietei de capital, asa cum a facut si Patriciu. Dar de, borfasu' arunca o petarda, doar doar haleste careva.
        • -1 (3 voturi)    
          SUA (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:14)

          noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          In SUA cam stai la puscarie cand pledezi nevinovat si se dovedeste ca nu esti. In rest, se pledeaza vinovat, se platesc prejudiciile si oamenii se retrag....

          Si cazurile de firme si persoane sunt nenumarate...
          • -2 (2 voturi)    
            Da.. (Marţi, 9 octombrie 2018, 17:03)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

            ..cazul Madoff este elocvent:

            "On March 12, 2009, Madoff pleaded guilty to 11 federal felonies and admitted to turning his wealth management business into a massive Ponzi scheme. The Madoff investment scandal defrauded thousands of investors of billions of dollars. Madoff said he began the Ponzi scheme in the early 1990s. However, federal investigators believe the fraud began as early as the mid-1980s[18] and may have begun as far back as the 1970s.[19] Those charged with recovering the missing money believe the investment operation may never have been legitimate.[20][21] The amount missing from client accounts, including fabricated gains, was almost $65 billion.[22] The Securities Investor Protection Corporation (SIPC) trustee estimated actual losses to investors of $18 billion.[20] On June 29, 2009, Madoff was sentenced to 150 years in prison, the maximum allowed"
  • -6 (8 voturi)    
    20% (Marţi, 9 octombrie 2018, 12:41)

    eugen6215 [utilizator]

    Radulescu a propus +50% si asa a plecat din Senat.
  • +8 (12 voturi)    
    Da' violu'...? (Marţi, 9 octombrie 2018, 12:53)

    TheBlizzard [utilizator]

    Violu' cat e...?
    • 0 (2 voturi)    
      Violul (Marţi, 9 octombrie 2018, 17:04)

      Celbland [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

      La viol, infractorul ar trebui să scape de urmărire penală dacă plătește taxa de servicii sexuale a unei prostituate plus 20%.
  • +10 (12 voturi)    
    Foamea PSD (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:07)

    florinos [utilizator]

    Se strange lațul așa că PSD are nevoie de bani nu acum, ci de ieri- alaltăieri.

    În ritmul ăsta ne apucăm cu toți să facem evaziune, dacă esti prins dai 20% in plus, dacă nu, esti cinstit.

    Astept ca PSD sa ajunga la disperarea de a impozita BOR, asa cum este normal, ar iesi bani frumosi.
  • +7 (9 voturi)    
    Cu pensionarea "vechilor securisti" (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:08)

    ruskimushki [utilizator]

    si recrutarea pe spranceana a altora, tineri, gata de ucenicie, aproape ca nu vor mai fi prinderi ci mai multe prinsori.
    Vor fura pe fatza 1000 euroi, pe din dos 10 000 000 euroi, cu efectele evidente exprimate de idiomatul din poza.
  • +1 (7 voturi)    
    mda... (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:13)

    liviu_ [utilizator]

    ideea in esenta nu e neaaparat proasta...
    dar 20% e de tot rasu... macar 50% desi as prefera 100%
    also asta ar trebui sa mearga NUMAI daca recunosti vina IMEDIAT! daca deja ai fost condamnat .... welll papa! scopu ar trebui sa fie simplificarea procesului, nu o metoda de a scapa pentru hoti!
  • +7 (9 voturi)    
    Hotul prins e negustor cinstit pt 20% (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:33)

    strelka [utilizator]

    Acum ca am terminat cu definita familiei putem sa ne apucam de lucruri serioase . De exemplu sa faca o lege prin care hotul prins e negustor cinstit daca accepta o taxa de 20% pe ciordeala.Daca faci doua ciordeli de acelasi calibru si esti condamnat doar pt.una, esti pe "profit".... Doar un grup infractional organizat ar putea gandi asa.
  • +3 (5 voturi)    
    liber la hotie (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:33)

    demetru [utilizator]

    .
  • 0 (2 voturi)    
    pare urat (Marţi, 9 octombrie 2018, 14:15)

    Lucian* [utilizator]

    dar in realitate au copiat o lege din Germania. Diferenta este ca in Germania asta era pe o perioada limitata.
    In SUA poti sa vrei tu sa platesti orice pt ca o sa fii norocos daca o sa mai activezi pe urma.
  • +3 (5 voturi)    
    Nici Cosa Nostra nu are asemenea idei (Marţi, 9 octombrie 2018, 14:27)

    quietguy58 [utilizator]

    Uite pentru ce au murit atatia oameni Romania in decembrie '89 , pentru ca un asemenea individ sa propuna legalizarea hotiei.

    Nici Cosa Nostra nu are asemenea idei precum acest membru de "vaza" al PSD-ului.

    Oare toti parlamentarii romani sunt precum acest individ?
  • +5 (7 voturi)    
    afacere curată (Marţi, 9 octombrie 2018, 14:27)

    prepeleac [utilizator]

    De cele mai multe ori evazionistii nu sunt prinsi cu toată furăciunea, ci doar cu o părticică din ea. Asta se numește chemare la hoție. Fur 100 de milioane, mă prind cu 50, dau înapoi 50 +20%, adică încă 20 și tot râmân cu ceva. Afacere în toată regula.
  • +4 (6 voturi)    
    Hahahahaha (Marţi, 9 octombrie 2018, 14:46)

    DanBruma [utilizator]

    Asta se crede smecher. A uitat ca nu are decat 20% din electorat (vezi scorul la referendum) Romanii au devenit sensibili la smecherasi din astia. In curand s-ar putea sa devina chiar intoleranti cu ei. Atunci sa-l vedem pe nesimtitul asta.
    • 0 (0 voturi)    
      N-ar fi rau (Vineri, 12 octombrie 2018, 10:42)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

      sa fie omorat din greseala cu insecticid.
      La dus, de pilda.
  • +2 (4 voturi)    
    pradulescu ciociolin (Marţi, 9 octombrie 2018, 15:09)

    optiunea-2 [utilizator]

    eu zic asa: daca te-a prins, si esti angajat la stat, guvern, parlament, politai, judecator, etc, se confisca toata averea pe loc + 20% din toata averea! + se pune proprire pe toate conturile si averile copiilor/nevestelor/amantelor/interpusilor pina se clarifica fiecare banut...
    pai cum mai ciociolin, hotule, furi 2 milioane, te prinde cu 10mii si dai inapoi 12000 si gata? ai scapat cu 2 milioane? bai da'nu esti prost pentru un fraier, dar esti prost rau de tot pentru un parlamentar... de unde va gasiti frate, parca este parlamentul incompetentilor, kretinilor, hotilor si mafiotilor din toata lumea! s-a spart teava cu prosti chiar in parlamentul romaniei...
  • +2 (4 voturi)    
    In realitate (Marţi, 9 octombrie 2018, 15:15)

    Cuca [utilizator]

    asta e pacaliciul de serviciu. Cei ceva mai inteligenti din PSD stau la cutie si-l trimit pe idiotul util Radulescu sa testeze apele si sa ia toate castanele daca ideea sau propunerea respectiva este din cale afara de proasta.

    In acest moment Radulescu este intepenit cu limba in dosul lui Dragnea. Desigur, cand Dragnea va cadea (intr-o pozitie foarte bine platita, sa nu ne amagim - prea stie multe chestii murdare despre "colegi"), Radulescu va fi aruncat la WC si nu va mai auzi nimeni nimic despre el.

    Nu mai trebuie sa-l suportam multa vreme.
  • -2 (4 voturi)    
    Satanelor, ati uitat pragurile de nepedepsire (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:12)

    nectarie [utilizator]

    Articolul 10, alineatul 1, in intregime:

    Art. 10. - (1) În cazul săvârşirii unei infracţiuni de evaziune fiscală prevăzute de prezenta lege, dacă în cursul urmăririi penale sau al judecăţii, până la primul termen de judecată, învinuitul ori inculpatul acoperă integral prejudiciul cauzat, limitele pedepsei prevăzute de lege pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate. Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 100.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, se poate aplica pedeapsa cu amendă. Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 50.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, se aplică o sancţiune administrativă, care se înregistrează în cazierul judiciar.


    Ca tot vorbeam de praguri, exista in legislatie multe locuri unde sunt specificate praguri, cum este si evaziunea fiscala.

    Iubitul vostru CIOLOS vorbea de "mica evaziune" si a incercat sa ridice pragul prin OUG in nov 2016, dar va faceti ca ati uitat:

    https://economie.hotnews.ro/stiri-finante-21430631-guvernul-discuta-azi-modificari-legea-evaziunii-fiscale-posibile-dezincriminari-ale-faptelor-mica-evaziune.htm


    ¬Art. 9ᅡ
    (1) Faptele prevazute la art. 8 si 9, sunt considerate infractiuni numai daca valoarea prejudiciului este mai mare de 20.000 de euro, inclusiv, in echivalentul monedei nationale la data emiterii actului constatator.
    (2) Pentru infractiunile prevazute la art.8 si 9, actiunea penala se pune in miscare numai la plangerea prealabila a organului fiscal. Organul fiscal retrage plangerea prealabila daca prejudiciul este achitat integral de faptuitor.¬
  • +1 (3 voturi)    
    Adica, LIBER LA FURAT ...!!! (Marţi, 9 octombrie 2018, 16:58)

    Olyx [utilizator]

    In ce tara traim ? In una care ii mangaie pe crestet pe marii evazionisti si le spune ca OK, ati furat, acum dati inapoi ceeaa ce a dovedit Statul ca ati furat ( adica MULT MAI PUTIN...!!!) si sunteti liberi ?!! Pana unde poate merge mişelia unor politicieni trimisi de popor in Parlament sa faca legi DREPTE si EGALE pentru toti romanii ?!!...
  • +1 (3 voturi)    
    Wait, dementul asta propune legi? (Marţi, 9 octombrie 2018, 17:38)

    Dalinar [utilizator]

    Twilight Zone von Romanika? Cum sa lasi dementii si debilii sa iti faca legile???
  • +1 (1 vot)    
    Alta imbecilitate (Marţi, 9 octombrie 2018, 22:41)

    Gabu [utilizator]

    Viitorul parlament ( care nu va fi cu siguranta psd - alde) va avea foarte mult de lucru in a anula multitudinea de legi tampite date in actuala magistratura...
  • 0 (0 voturi)    
    aberant (Miercuri, 10 octombrie 2018, 7:01)

    kthor7 [utilizator]

    Radulescu considera ca romananii nu au logica, sunt prosti la fel ca el. Este logic ca daca furi mai mult ai de unde sa achiti, daca furi putin nu ai. De aici, o situatie de discriminare, cei care vor evaziona statul cu milioane, vor da banii inapoi si vor fi liberi sa-si continue evaziunea. Cei care vor fura "un ou", vor fi inchisi. Oare Iohannis nu ar putea sa termine odata chinul poporului roman?
  • +2 (2 voturi)    
    Parerea mea (Miercuri, 10 octombrie 2018, 10:21)

    CipCC [utilizator]

    Stiu ca toti se aprind cand e vb. de PSD.
    Parerea mea este ca pedepsele trebuie sa fie progresive si in functie de prejudiciu.
    Nu pot fi deacord cu acelasi tratament aplicat celui care vinde la o taraba cu unul care face evaziune de milioane de euro.
    Trebuie sa existe niste praguri si in functie de asta sa se aplice amenzi progresiv si inchisoare( tot progresiv)
    Institutiile trebuie sa-si faca treaba. Cica ar fi 25000 de inspectori....sa-si faca treaba.
    Il prinzi pe unul ca face evaziune.....ii dai amenta apoi il bagi la inchisoare 6 luni dupa care 3 ani.
    Cand omul va vedea ca i-ai dat amenda prima data si risca inchisoare e altceva decat sa-i bati la usa si sa-l bagi direct la zdup. Evaziunea exista peste tot in lume si multi nu realizeaza ca gresesc...sau poate doar asa pot rezista pe piata.