Tăriceanu, despre referendumul pentru familie: „A fost o lipsă de interes pentru acest subiect”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 8 octombrie 2018, 16:06 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Facebook
​Călin Popescu Tăriceanu spune că ALDE nu are de ce să facă o analiză despre referendumul pentru familie deoarece nu l-a organizat, comentând că a fost „o lipsă de interes pe acest subiect”.

„Nu am făcut nicio analiză la nivelul partidului, pentru că referendumul nu e organizat de ALDE. Am spus că în acest referendum trebuie să dăm posibilitatea simpatizanților și membrilor noștri să voteze conform propriilor convingeri. Ce am văzut în spațiul public și nu îmi place. Referendum e neconcludent pentru că nu s-a atins cvorumul necesar pentru validarea lui. Această logică pe care o văd, la USR, mișcarea domnului Cioloș, eu nu o înțeleg. Cred că trebuie găsit un numitor comun. Cred că, odată referendumul încheiat, trebuie să ne concentrăm pe alte probleme. Reflectă o lipsă de interes a cetățenilor pe acest subiect. Nu e un eșec. Această temă nu a suscitat interesul necesar”, a spus Tăriceanu.


Citeste mai multe despre   
















1141 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    adica (Luni, 8 octombrie 2018, 16:10)

    moka [utilizator]

    voi n-ati facut parte din guvernul care a organizat asa ceva, a?
    Tovarashu' Dragnea, dumneata auzi ce zice tovarashu Tariceanu?
  • +3 (3 voturi)    
    ...bravo taricene... (Luni, 8 octombrie 2018, 16:13)

    mitocanu [utilizator]

    ...romania, cea mai bogata tara din ue, isi permite sa arunce pe fereastra 43.000.000 Euro, pentru acest referendum, ca sa afle de la popor ca exista: „o lipsă de interes pe acest subiect”....halal sa va fie, coalitie de guvernare psd-alde...pe langa faptul ca sunteti incompetenti, ignoranti si inculti, sunteti si IDIOTI DE-A BINELEA...
  • -1 (7 voturi)    
    A fost o batjocura din partea voastra (Luni, 8 octombrie 2018, 16:23)

    D-or [utilizator]

    cei care ati formulat la misto buletinul de vot, fara nicio indicatie despre tema votului.

    Ati inventat buletinul universal, care poate fi refolosit gata stampilat, dupa trebuinta.

    Nu voi participa la niciun alt referendum pina nu refaceti acest referendum conform initiativei civile.
    • -1 (1 vot)    
      Formularea din buletin... (Marţi, 9 octombrie 2018, 9:05)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ... e cea prevazuta de lege. Cand ati facut initiativa trogloditilor isterici nu v-ati gandit si cum o sa scrie?
  • +4 (4 voturi)    
    referendum (Luni, 8 octombrie 2018, 16:24)

    hamurabi [utilizator]

    Nici legile justitiei nu suscita interesul necesar, cu exceptia infractorilor !
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Luni, 8 octombrie 2018, 16:35)

    tirolez [utilizator]

    Dar ai considerat oportuna cheltuirea de 40 de milioane de euro degeaba. Nu va e un pic jena?!
    Mincinosii cu sondajele de opinie n-au si ei o parere?
  • +1 (1 vot)    
    Daca era ceva de furat (Luni, 8 octombrie 2018, 16:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    atunci psd+ alde sigur erau interesati. Hai Flit!
  • +1 (1 vot)    
    Nicidecum (Luni, 8 octombrie 2018, 19:15)

    tarabost [utilizator]

    A fost o forma de interes maxim, pentru asocierea PSD-ALDE-PNL-BOR cu subiectul. Cam de 80%.