Comisia Europeană cere explicații Guvernului. Timmermans i-a transmis o scrisoare cu 18 întrebări premierului Dăncilă

de C.D.     HotNews.ro
Duminică, 7 octombrie 2018, 0:51 Actualitate | Politic


Frans Timmermans si Viorica Dancila
Foto: gov.ro
Prim-vicepreședintele CE, Frans Timmermans, i-a transmis, în data de 4 octombrie, o scrisoare premierului Viorica Dăncilă, în care îi cere lămuriri cu privire la modificarea codurilor penale, un răspuns fiind așteptat până la începutul lunii noiembrie, au declarat surse politice pentru Mediafax.

Sursele citate spun că scrisoarea a fost trimisă premierului chiar a doua zi după ce aceasta a vorbit în Parlamentul European.

Scrisoarea are 18 întrebări, care fac referire la modul în care sunt schimbate Codul Penal și Codul de Procedură Penală, și vine în contextul în care prim-vicepreședintelui CE i s-a cerut e către premierul Dăncilă să spună punctual care sunt îngrijorările cu privire la legile din domeniul penal.

Sursele citate susțin că Viorica Dăncilă trebuie să dea un răspuns până în data de 1 noiembrie.

Într-un răspuns pentru agenția Mediafax, Comisia Europeană confirmă existența unor întrebări adresate autorităților de la București.

"Comisia urmărește cu atenție evoluțiile din România, în mod particular evoluțiile legislative privind legile justiției și legile pentru Codul de Procedură Penală și Codul Penal. Analizăm amendamentele în ceea ce privește conformitatea lor cu legislația UE și am trimis întrebări detaliate și precise autorităților române în privința acestor chestiuni', se arată într-un răspuns al purtătorului de cuvânt al Comisiei Europene.

Potrivit surselor politice, printre întrebări se află și cele legate de modalitatea de implementare a următoarelor directive europene:

Directiva nr. 36/2011 privind prevenirea și combaterea traficului de persoane și protejarea victimelor acestuia

Directiva nr. 29/2012 de stabilire a unor norme minime privind drepturile, sprijinirea și protecția victimelor criminalității

Directiva nr. 1371/2017 privind combaterea fraudelor îndreptate împotriva intereselor financiare ale Uniunii prin mijloace de drept penal

Prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, a declarat miercuri, în Parlamentul European, că vor fi folosite toate mijloacele de către Comisia Europeană pentru a regla situația din România, fie că este vorba despre Mecanismul de Cooperare și Verificare, fie că sunt alte metode.

"Dacă sunt adoptate fără corecții, aceste legi din domeniul penal, vor periclita autonomia justiției în combaterea corupției. Veți vedea și în noiembrie ce s-a scris în MCV, față de ianuarie 2018. Situația s-a deteriorat. Președintele Juncker și cu mine am făcut declarații în care ne-am exprima îngrijorarea. În timp ce vom continua să urmărim obiectivele noastre pentru a avea un dialog cu autoritățile române, vreau să vă spun că vom vedea dacă există conflicte în ceea ce privește legile justiției și combaterea corupției", a spus Timmermans, pe 3 octombrie.

















6152 vizualizari

  • +30 (34 voturi)    
    Of (Duminică, 7 octombrie 2018, 8:06)

    nlln [utilizator]

    Si Timmermans asta domnule..ce om fara suflet.

    Cum s-a hotarat el sa umbreasca victorioasa intoarcere a Vioricai....fara " to do list"...aplaudata de guvern ...

    Ce fericire..ieri la vot..apoi in Vrancea.. degustari de vin, soare...

    Biata de ea!
    Asta ii lipsea !Scrisoarea lui Timmermans.
    • -18 (28 voturi)    
      modificarile legistative nu tin de executiv (Duminică, 7 octombrie 2018, 9:57)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      asa cum spune si sintagma, "modificarile legistaltive" tin de puterea legislativa, adica de parlament, nu de puterea executiva, adica de guvern.
      adica timermans asta a gresit adrisantu'
      • +1 (5 voturi)    
        prost (Duminică, 7 octombrie 2018, 10:57)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Nu face pe prostul. Stie bine ca la noi hotararilr se iau in A. Modrogan si parlamentarii PSD voteaza la gramada ca oile...
        • +1 (1 vot)    
          si in modrogan decide dancila? (Luni, 8 octombrie 2018, 0:00)

          premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

          de ce nu i-a trimis scrisoarea lui dragnea?
          vezi ca a gresit adrisantul?
    • +4 (10 voturi)    
      I-a trimis intrebarile sub forma de cuvinte, (Duminică, 7 octombrie 2018, 12:11)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      mare greseala Timmermans, trebuia sub forma de inganari si onomatopee, sa inteleaga PSDista.
  • +20 (22 voturi)    
    Vorba volent... (Duminică, 7 octombrie 2018, 9:27)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Amu să vezi inventivitate la răspunsuri, castravetele lui Caragiale va fi minciună pe lângă răspunsurile scribilor de la psd...!
  • +22 (24 voturi)    
    Nuu, dom’le, niciodată! (Duminică, 7 octombrie 2018, 9:48)

    Observator roman [utilizator]

    comisia ieuropeană, timmermans ăsta, ie nebuni la cap?
    păi cum să vrea românia, țărișoara noastră, să lase ca oamenii iexpuși politic să nu spele și ei acolo niște bănuți negri pentru zile albe?
    foarte bine zicea duamna premier că nu acceptă liste to do. da’ uite că ăștia parșivi nu i-au trimis liste, ci o scrisoare...
    hmm, lasă că-l roagă duamna pe consilierul iei bogdănel vâlcov să le scrie o scrisoare de răspuns foarte clară: lăsați-ne să furăm în pace! poftim, renunțăm la 10% din banii pe care trebuie să ni-i trimiteți anual dar asta e ultima concesie!
  • +20 (24 voturi)    
    sa-si dea demisia (Duminică, 7 octombrie 2018, 10:09)

    liviu_ [utilizator]

    nenorocitu de timmermans!
    cum isi permite sa nu lase psdu sa fure?!
  • -18 (26 voturi)    
    Mdeah... (Duminică, 7 octombrie 2018, 10:21)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Timmermans isi pierde timpul cu Dancila... Iera mult mai simplu daca facea apel la macovei monica, extrem de fin si profund cunoscator al justitiei post si ante revolutie.
    • +6 (8 voturi)    
      Axioma PSD: toti care nu ne sustin ne sunt dusmani (Duminică, 7 octombrie 2018, 12:08)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      Ceva canale nu faceti . . .
  • -4 (10 voturi)    
    Pentru Veorica numai intrebari, pentru (Duminică, 7 octombrie 2018, 10:43)

    xrogo [utilizator]

    Ponta au fost ordine, avantaj Veorica!
  • +2 (10 voturi)    
    O sa compuna Tudorel (Duminică, 7 octombrie 2018, 11:51)

    fat.cat [utilizator]

    un raspuns cu 50 de puncte (sic!), ca el e expert in exprimare clara, concisa si la obiect. Viorica se va lansa insa exhaustiv in he-he-he-uri, sa nu ramana foaia goala dupa Tudorel.