Primarul din Zimnicea: Nu mă văd cu tricolorul sfânt pe piept, cununând doi bărbați. Cum ar fi asta? Cui îi spun să sărute mireasa?

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:28 Actualitate | Politic


Petre Parvu
Foto: Facebook
Primarul orașului Zimnicea din județul Teleorman, Petre Pârvu, declară că a votat sâmbătă pentru familia tradițională. ”Nu mă văd cu tricolorul sfânt pe piept, cununând doi bărbați. (..) Cui îi spun să sărute mireasa?”, se întreabă edilul. Pîrvu, a votat sâmbătă dimineață, împreună cu soția sa.

Edilul a declarat, pentru corespondentul Mediafax, că votul său se fundamentează pe valorile tradiționale, care îl fac incapabil să accepte ideea de a cununa doi bărbați.

"Am votat pentru familia tradițională, cum e firesc. Am fost crescut în credința ortodoxă, normal că am votat pentru uniunea dintre bărbat și femeie, cu toată dragostea. Acest referendum e important și este clar pentru mine: e despre bărbat-femeie. Nu mă văd cu tricolorul sfânt pe piept, cununând doi bărbați. Cum ar fi asta? Domnule sau doamna, sărutați <mireasa>! Cui îi spun să sărute mireasa? Cum aș putea să fac asta? Până acum văd că oamenii au înțeles. Avem prezență ca și în țară, de 3.09%. Acum azi e zi frumoasă, lumea mai merge la parastas, la biserică, unii fac țuică. Cu ajutorul lui Dumnezeu, eu zic că mâine o să vină oamenii la urne", a afirmat edilul.



















1671 vizualizari

  • +3 (19 voturi)    
    Mafiot de Teleorman (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Au ăștia un Dumnezeu? Parcă furtul e păcat mare, cel puțin în comparație cu altele. Iar Ciuma Rosie din Teleorman fură, fură și nu se mai satură Când nu fură, dau din melița si spun idiotenii, cum face si ciumatul asta,
  • +7 (21 voturi)    
    Da asta cu sarutatul miresesi (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:37)

    tarabost [utilizator]

    e conditie obligatorie? Fara ea, casatoria se declara nula de drept?
    • +3 (5 voturi)    
      adica, ce ! (Duminică, 7 octombrie 2018, 8:51)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      ce daca's barbati nu se pupa si ei ?!
      pai pupatul la declararea casatoriei este cireasa de pe tort !
      tot alaiul asteapta clipa, s'o apalude si s'o imortalizeze.
      apoi, nunta cu tot shartul. cu buchetul miresii si jucatul camasii de noapte !
      nunta...traditionala ! cu manele !
  • +9 (19 voturi)    
    Texte texte (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:38)

    cris333 [utilizator]

    Asa baga unii texte ca sa dea bine la partid ,poate poate, Dracnea ii face ministri, dar avem o veste proasta pentru voi : PSD si alde sunt pe duca. Gata cu minciuna si hotia. Doar istoria o sa mai vorbeasca de voi .
  • +1 (15 voturi)    
    Intoleranta dusa la extrem (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:44)

    Dalinar [utilizator]

    Il invit pe Primare sa se uite putin aici https://www.servicealberta.ca/getting-married.cfm
    Sau aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Same-sex_marriage_in_Alberta
    On June 28, 2005, the House of Commons of Canada passed the Civil Marriage Act, an act which defines Canadian civil marriage as a union between "two persons."
    Recomand primarelui sa caute si definitia "persoanei", ca se pare ca nu o stie.
  • +4 (16 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:44)

    nea_caisa [utilizator]

    daca nu te duce capul sa alegi exprimarea potrivita pentru situatia asta ce pretentii sa mai aiba lumea de la tine sa gasesti solutii la probleme mai complexe?
  • +2 (14 voturi)    
    daca nu respecti legea (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:51)

    Coco Whistle [utilizator]

    atunci esti in afara legii. ma intreb cite au incalcat acesti functionari doar ptr ca nu sint construiti sa respecte legea.
  • +4 (12 voturi)    
    LOL, Hai ca e buna replica asta! (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:55)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Ar fi fost haioase niste afise cu dilema primarului.
    Cred ca ar fi fost mult mai utile, cu un public tinta mult mai larg decat cel vizat de atitudinea sobra prezentata de tabara pro referendum. Romanii pricep umorul.

    :))) :))) :)))
    • 0 (6 voturi)    
      M-am inselat! Romanii de pe HN nu pricep umorul. (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 21:25)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      De la atat militantism cred ca multi postaci au devenit tepeni ca Tariceanu.
      Chill man! Relax!
  • -1 (13 voturi)    
    mai domnule primar (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 16:58)

    sxn2 [utilizator]

    Dificila problema!
    Cred ca trei variante:
    1. le spui sa se sarute intre ei.
    cred ca este varianta civilizata si demna de numele de "OM" care respecta alti oameni, chiar daca nu cu intelege sau nu este de acord.
    2. te saruti tu singur intr-o parte a corpului pe care o alegi, ca doar suntem intr-o tara libera, nu?
    3. Te ocupi domnia ta sa faci Zimnicea fericita, si lasi pe alti sa se ocupe de probleme dificile care solicita extrem intelectul.
    Noi toti te iubim si suntem alaturi de tine, te sustinem in momentele grele de decizie.
    Hmmm????
  • +6 (12 voturi)    
    asta-i Romania? (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 17:12)

    Adrian_. [utilizator]

    "Acum azi e zi frumoasă, lumea mai merge la parastas, la biserică, unii fac țuică."
  • +14 (18 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 17:18)

    mitg [utilizator]

    Fix la moaca lui petre parvu s-ar cununa cineva.
    • 0 (4 voturi)    
      Intr-adevar, dar (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 18:08)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      sa nu fim chitibusari...
    • +1 (5 voturi)    
      Aferim, mitg (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 18:47)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      M-ai facut sa rad cu lacrimi.
  • +13 (21 voturi)    
    Chestii (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 17:20)

    Alui [utilizator]

    1. Tricolorul nu e sfânt!
    2. Primarul nu cununa mirii, ci popa. Primarul ii căsătorește!
    3. Pupatul poate fi scos din schema, soții nu trebuie sa se pupe la comanda.
    • +4 (10 voturi)    
      De asta este el (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 18:11)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Oarecum mixt: un amestec de popa cu primar, e hibrid...
  • +7 (19 voturi)    
    asa pot si eu.. (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 17:34)

    exilatul [utilizator]

    sa zic : cum poti sa i zici unuia ( care are 30 de ani mai mult decit fata ) saruta ti ...fica!..hai si-tir, ja-relor!!!..de aia nu puteti voi sa furati si sa aveti amante tinere , profitind de functiile pe care le aveti ?
  • +14 (24 voturi)    
    Dar la furat te vezi? (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 17:38)

    omdebine [utilizator]

    Dar la furat, cu tricolorul sfint pe pept, te vezi, "edilule"?
  • +13 (19 voturi)    
    CE PROBLEME AI TU! (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 17:56)

    schroedinger [utilizator]

    In rest pastoresti o "minune" de oras!
  • +6 (16 voturi)    
    Asta nici nevasta nu si-o onoreaza (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 18:11)

    fat.cat [utilizator]

    fara tricolorul sfant pe pieptul de arama. Iar la momentul culminant cred ca ii tine si o predica patriotarda, sa simta mireasa ca traieste!
  • +5 (11 voturi)    
    ce n-am inteles eu este in ce tara traieste (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 18:13)

    ilex2013 [utilizator]

    primarul asta ???In Romania cu sau fara referendum casatoria intre persoane de acelasi sex este interzisa din punct de vedere legal...
  • -1 (9 voturi)    
    Argatul lui Dragnea! (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 19:17)

    remicristian [utilizator]

    Altul care face parte din camarila rosie! Toti pe acelasi calapod! Imbecilul nu gaseste formula de sfirsit a casatoriei civile.! Poate face Dragnea o licitatie si angajeaza un consultant din Israel sa le faca textul!
    • 0 (0 voturi)    
      Plus! Thumb up! (Duminică, 7 octombrie 2018, 15:51)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui remicristian

      scuze pt. neintentionatul minus! :-)
  • +1 (9 voturi)    
    Asta-i problema ta primare ? (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 19:21)

    Susufler0 [utilizator]

    Iti spune el !! ;)
  • 0 (8 voturi)    
    Casatoria ... (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 21:22)

    blackarrow [utilizator]

    intre doua persoane de acelasi sex e oricum interzisa prin lege, statuat prin decizie ccr (adica referendumul asta e oricum o imbecilitate) dar sa presupunem ca onor primarul zimnicean ar face oficiile pt 2 gay , atunci el trebuie doar sa spuna "sarutati mireasa" (nu ca ar fi obligatorie formula asta ) fara sa se uite in mod special la unul din ei , pt . ca stiu ei singuri care din ei e "mireasa", nu-i asa ? Hidoasa imagine, sa recunoastem !
  • +2 (6 voturi)    
    psd ciuma rosie (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 23:04)

    vidra [utilizator]

    oare pesedistii astia is maxim de cretini toti? nu i-a spus nimeni onorabilului edil ca homosexualii NU se pot casatori momentan in Romania si nici nu o sa poata face asta, indiferent ce rezultat are referendumul?

    Nesimtitul, iese cu povesti cu tricolorul sfant si traditii in timp ce face parte din gruparea infractionala care a distrus tara asta! In timp ce tine in saracie oamenii din Teleorman!

    Sa iti fie rusine, nesimtitule!
  • +1 (7 voturi)    
    parafraza (Duminică, 7 octombrie 2018, 0:08)

    CRMS [utilizator]

    Intr-o tara condusa de imbecili numai imbecilii vor ramane !
  • -1 (5 voturi)    
    Demisioneaza (Duminică, 7 octombrie 2018, 0:50)

    DanBruma [utilizator]

    Chestia asta ne aranjeaza pe toti.
  • +1 (7 voturi)    
    Natangul asta (Duminică, 7 octombrie 2018, 0:52)

    DanBruma [utilizator]

    Si daca se prezinta doua femei? P-asta n-a vazut-o venind!