Senat: Persoanele care ies din închisoare ar putea beneficia de medicamente, hrană și cazare după eliberare

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:17 Actualitate | Politic


Inchisoare
Foto: Stirile ProTV
Senatul a adoptat, în şedinţa plenului de miercuri, o iniţiativă legislativă care prevede ca persoanele care sunt eliberate din închisoare şi care provin din categorii defavorizate să beneficieze de o serie de facilităţi în scopul integrării sociale, printre care alocație de hrană și un loc temporar într-un centru pentru cei fără adăpost, scrie Agerpres.

Toate facilitățile prevăzute de lege constau în: încălţăminte, îmbrăcăminte, medicamente, după caz, acordate la ieşire de administraţia locului de detenţie; un loc temporar, pe o perioadă de trei luni, într-un centru pentru persoanele fără adăpost, acolo unde este cazul; masă acordată la cantina socială sau o alocaţie de hrană, pe o durată de trei luni, pe raza judeţului în care persoana eliberată este domiciliată sau îşi are reşedinţa; bilete sau legitimaţii gratuite pe mijloacele de transport în comun urban şi interurban, timp de trei luni.

Potrivit propunerii legislative pentru completarea Legii nr. 254/2013 privind executarea pedepselor şi a măsurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare în cursul procesului penal, vor beneficia de aceste facilități persoanele identificate în urma raportului întocmit de consilierul de probaţiune ca fiind vulnerabile sau persoanele care fac parte dintr-o categorie defavorizată, conform Legii 292/2011.

Proiectul de lege a fost semnat de senatori şi deputaţi de la PSD printre care Robert Cazanciuc, Oana Florea, Florin Manole, Eugen Nicolicea şi Liviu Pleşoianu. Actul normativ, adoptat de Senat în calitate de primă Cameră sesizată cu 93 de voturi "pentru" şi unul "împotrivă", va fi dezbătut de Camera Deputaţilor, for decizional în acest caz.




















1305 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    si telefon de serviciu + masina (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:20)

    qwerasdf [utilizator]

    + laptop!

    pentru ca unul care a furat 15 milioane de euro, are sigur nevoie de masina de serviciu!

    e incredibil in ce cocina se transforma tara asta, prioritari sunt puscariasii si cei prinsi cu mata'n sac!

    daca si la urmatoarele tot psd-ul iese, eu mi-am luat talpasita!
    • +5 (5 voturi)    
      Pai (Miercuri, 3 octombrie 2018, 16:18)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Tu ce crezi? Si-au bagat oameni peste tot, crezi ca mai lasa ciolanul din mana? Hai sa fim seriosi. Democratia s-a terminat in Romania. Cum de nu a fost nimeni acuzat de subminarea statutului sau de atentat la siguranta statului cand in 30 de ani s-a vandalizat tot, distrus industrie strategica, vandut resurse stategice pe spaga, furat din banul public pana la afectarea bugetului? Sri-ul e mana in mana cu ei ca si celelalte servicii care ar fi trebuit sa ne pazeasca de asa ceva.Toti sunt mana in mana, mult mai multi decat cei care vor o schimbare in bine (usr, cativa procurori, cativa judecatori si cam atat). Nu o sa uit niciodata, atunci cand au venit romanii din diaspora sa faca miting, de la mii de kilometri, era o stire pe mai multe site-uri care anunta ca pe A1 este coloana de masini de citiva kilometrii pe directia SPRE Constanta! Asta e Romania! Tara de lipitori, de lasa ca merge asa, lasa ca am eu pe “cineva”, noua ce ne iese, gratargii , asistati, pensionari cu comunismul in vene, lucratori la stat care vor vota cu astia mereu si multi altii. Deci astia sunt cu mult mai multi decat cei ce vor un viitor pentru copii lor.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu e chiar nimic, dar le trebuie munca (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:21)

    2087 [utilizator]

    Ce ii face pe hoti sa ramana hoti? Lipsa de munca cinstita, nimeni nu angajeaza oameni cu cazier.
  • +10 (10 voturi)    
    Barbatilor ce ies - femei (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:22)

    ruskimushki [utilizator]

    iar femeilor - barbati.
    Eventual masina, casa, post de deputat, televiziune proprie.
  • +11 (11 voturi)    
    Cei care sunt cinstiti (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:24)

    Frank777 [utilizator]

    si traiesc afara din puscarie ca in puscarie si nu au nici mancare,medicamente si cazare, batrani singuri,familii cu multi copii ei ce fac?
  • +7 (7 voturi)    
    Cazarea pe pontoane cu DLN pe lacul Belina (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:29)

    Plagarus [utilizator]

    Fortaleza va fi doar pt. fugari.
    • +1 (1 vot)    
      pentru "exilati" (Miercuri, 3 octombrie 2018, 21:38)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      asa se cheama, "exilati", ca Udrea, in Costa Rica.
  • +11 (11 voturi)    
    Aleluia (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:31)

    Kosmos [utilizator]

    PSD-ul este de partea infractorilor
  • +9 (9 voturi)    
    este de proportii epice ! (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:32)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    si dupa ce ies din puscarie tot si-au aranjat ceva ca sa poata ciupi in continuare statul roman !
  • +9 (9 voturi)    
    Cata grija (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:34)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Ma induioseaza grija PSD oentru puscariasi. Se zbate din raspunteri sa ii scape mai repede, sa le dea bani pentru diverse motive, acum mai vrea sa le asigure si viitorul dupa liberare. Cred ca fiecare partid incearca sa-si fidelizeze electoratul pe care il merita. In mod clar, se pregatesc conditii de vis pentru momentul in care liderul suprem se va duce sa fie aproape de electorat.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu e suficient (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:52)

    Cuca [utilizator]

    Propun sa le dam si o pensie generoasa pe o perioada de minim 5 ani de la iesirea de la zdup. In felul acesta, ei vor fi obligati sa recidiveze numai din 5 in 5 ani, lasand lumea in pace in acest timp.

    Reintegrare mai buna, puscariasi mai fericiti, populatie mai linistita.

    Ce nu e minunat in asta ?

    Popun, ca baza de discutie, o pensie de minim 6000 de lei net/luna.

    Astept PSD-ul cu propuneri.
  • +9 (9 voturi)    
    Daddy (Miercuri, 3 octombrie 2018, 14:10)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Deci Daddy va avea unde sa se duca, in caz ca peste 3-10 ani Irinuca nu il mai primeste in casa
  • +7 (7 voturi)    
    tot (Miercuri, 3 octombrie 2018, 14:15)

    andrei1232000 [utilizator]

    pentru Daddy?
  • +9 (9 voturi)    
    Cata grja (Miercuri, 3 octombrie 2018, 14:24)

    voinicu [utilizator]

    Astia se gindesc la viitorul lor.
    Cata bunavointa din partea lor. Cind au votat se gandeau oare, fiecare la el sau si la seful lor de partid.
  • +3 (3 voturi)    
    adica ii baga direct in Parlament? (Miercuri, 3 octombrie 2018, 21:36)

    revo [utilizator]

    Ca doar acolo ai moca toate astea! Misto! Dar au uitat de masina la scara, telefoane, tablete si secretare...