Guy Verhofstadt, grupul ALDE: România are două probleme, corupția și serviciile secrete / Slăbirea procurorilor e în stil Orban-Kaczyński

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 octombrie 2018, 11:02 Actualitate | Politic


Guy Verhofstadt
Foto: Parlamentul European
Președintele grupului ALDE în Parlamentul European, Guy Verhofstadt, a declarat miercuri, în plenul Parlamentului European, unde se discută despre statul de drept din România, că „slăbirea procurorilor” este în stilul „Orban-Kaczyński”, potrivit Mediafax.

"România are două probleme, corupția și serviciile secrete. România trebuie să combată mentalitatea veche a securității. Văd la doamna premier o reacție nepotrivită la această situație. Slăbirea procurorilor aș zice că e un stil Orban-Kaczyński. Vă dau un sfat. Nu mergeți pe calea proastă și nu urmați calea Ungariei și Poloniei. Urmați recomandările Comisiei de la Veneția, penru că lupta împotriva corupției trebuie întărită", a spus președintele grupului ALDE în Parlamentul European, Guy Verhofstadt.

"Suntem îngrijorați de rapoartele pe care le primim despre România. Nu suntem împotriva țării. Așteptăm și ca președintele României să ne spună mai multe chestiuni. Noi vrem să colaborăm ca să construim rezoluția în Comisia LIBE", a declarat și Josef Weidenholzer, vicepreședintele Grupului Alianței Progresiste a Socialiștilor si Democraților din Parlamentul European.

"Doamna ministru, de ce nu vreți să vă ascultați poporul? Ce colcăie în spatele Guvernului dvs? Ce ascundeți? Ascultați vocea poporului pentru că nu vrea decât transparență. Puteți asculta Comisia europeană, Parlamentul român, poporul sau puteți să ignorați toate formele democratice. Dar acest Parlament va fi de partea poporului român, mândru. Nu avem alte opțiuni. Trebuie să înțelegeți acest lucru", a spus Esteban González Pons, Grupul Partidului Popular European (Creștin Democrat).

















3124 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    'Ai nu, serios? (Miercuri, 3 octombrie 2018, 11:09)

    zet [utilizator]

    Serviciile secrete sunt o problemă? Domnu' Verhofstadt, în afirmația dumneavoastră se simte duhoarea inconfundabilă a colegului și prietenului dumneavoastră, Tăriceanu
  • 0 (4 voturi)    
    din pacate... (Miercuri, 3 octombrie 2018, 11:10)

    liviu_ [utilizator]

    UE tot nu a inteles... ca vremea de "suntem aliati si vrem sa colaboram" s-a terminat!
    psd trebuie sa primeasca un ultimatum: respectati MCV si comisia de la venetia , dau dam cu voi de pamant de nu va vedeti!
    psd si pretinii nu inteleg decat de par! faza cu colaborarea NU MERGE!
  • -1 (5 voturi)    
    Romania are o singura problema (Miercuri, 3 octombrie 2018, 11:45)

    Frank777 [utilizator]

    PSD/PCR
  • 0 (6 voturi)    
    Da Ungaria ce face asa gresit? (Miercuri, 3 octombrie 2018, 11:47)

    Lok [utilizator]

    Adica Orban este votat democratic, cu o majoritate ce nu merita furata. Poporul a ales. Democratia s-a infaptuit. Ungaria cu ce a gresit?
    Polonia ce greseli face? Din nou avem alegeri democratice, poporul a ales cu majoritatea destul de clara.
    Care e problema?
    Nu au fost alesi cei care au fost doriti de UE?
    • +1 (5 voturi)    
      argumentul nr. 1 al propagandei.. (Miercuri, 3 octombrie 2018, 12:35)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      .. Hitler a fost ales democratic, așa că după logica postacilor avea voie să căsăpească juma din europă, nu? Păi.. nu :D.. ești ales democratic, bravo ție, dar dacă DUPĂ ajungerea în jilțul puterii începi să modifici ușurel structura statului (de exemplu elimini separația dintre puterea executivă și puterea judecătorească, sau ca să înțeleagă și dna Dăncilă, un ministru numit politic poate demite un procuror care îl anchetează pe șeful respectivului ministru), atunci atunci atunci NU mai este în regulă absolut nimic, pentru că nu respecți un principiu de bază pentru apartanența la UE, separația puterilor în stat. Și dacă nu respecți principiile de bază ale UE atunci încet încet ai să fii eliminat din UE, și dacă nu mai faci parte din UE atunci îți urez succes să fii ALTFEL decât rep Moldova, Ucraina, Bosnia, Belarus, și mă rog, alte țări de astea fabuloase
      • -1 (1 vot)    
        Vointa poporului nu conteaza? (Miercuri, 3 octombrie 2018, 12:51)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui zet

        Inteleg eu gresit democratia? Si daca poporul doreste casapirea a jumatate din europa, ce facem? Trebuie sa intelegi ca nu poti sa ii opresti, intr-un final isi vor gasi pe unul care o sa ii ajute sa o faca.
        • +1 (3 voturi)    
          cine a spus vreodată că nu contează? (Miercuri, 3 octombrie 2018, 13:15)

          zet [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Dacă poporul german a vrut nazism, l-a avut: în numai 10 ani a fost complet distrusă (mă refer complet, în afară de iarbă nimic nu mai era în picioare în Germania), cu 7 milioane de tineri germani morți pe câmpul de luptă, și cu toate femeile germane violate de soldații ruși (mă rog, toate femeile din calea armatei roșii, vestul a avut noroc că au fost invadați de americani). Deci a avut ce a vrut :D.
          La fel și cu poporul român: dacă chiar vrea afară din UE, se rezolvă, no problem :D
    • 0 (6 voturi)    
      Daca (Miercuri, 3 octombrie 2018, 12:41)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Nu vezi care este problema, esti analfabet functional. Sau habar nu ai despre ce vorbesti.
      • -1 (3 voturi)    
        Esti un liberal. (Miercuri, 3 octombrie 2018, 12:52)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Keni

        Nu am nimic de comentat.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu au spus că nu vor respecta legile. (Miercuri, 3 octombrie 2018, 19:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Și în Ungaria,și în Polonia,când au fost aleși nu au spus că nu vor respecta legile existente.Când te apuci să modifici legi numai pentru că seful de partid este condamnat pentru niște fapte penale nu-i în regulă.Nimeni nu-i atât de prost să creadă că din//milioanele de interceptări//făcute de SRI,făcute legal,cu legi votate și de PSD-ALDE,pentru câțiva infractori ajunși sefi în PSD și ALDE trebuie modificată legea.Dacă nu făceau infracțiuni nu erau aceste probleme.Unii români se lasă prostiți,dar susțin și voi susține că infractorii aflați în funcții publice trebuie mai aspru pedepsiți.Nimeni nu i-a votat ca să fure.De ce unii au dreptul să fie proprietari pe fostele spații folosite de Ceaușescu și elita PCR?Cine și ce le dă acest drept.Cabane,terenuri de vânătoare și pescuit,terenuri și echipamente de producție au ajuns la niște infractori care le folosesc în scop personal și care,nu le mai ajunge,vor toată România.
  • +1 (5 voturi)    
    Ticalosia romaneasca e problema (Miercuri, 3 octombrie 2018, 12:01)

    2087 [utilizator]

    Cand nu vor mai fi peste 90% din romani pregatiti sa-si vanda bunica pe 50 de lei, ca postacii PSD, atunci vom incepe sa reconstruim Romania, dupa distrugerea PSDista.
  • +1 (5 voturi)    
    Arestarea grupului infractional psd (Miercuri, 3 octombrie 2018, 12:21)

    Cozmin30 [utilizator]

    Grupul infractional organizat psd duce in Europa aceeasi politica de dezinformare si intoxicare.
    In tara, controlind majoritatea ziarelor si televiziunilor, prin minciuni, calomnii, dezinformari si intoxicari, dar si prin fraudarea alegerilor, a reusit sa obtina o majoritate in parlament. Cu majoritatea din parlament, si-a asigurat un CNA care nu-si face datoria, permitind manipularea populatiei, si-a infiltrat in CCR judecatori corupti, care executa ordinele mafiei, si-a infiltrat judecatori corupti in CSM, care fac jocurile infractorilor din psd, si-a pus o likea in functia de Avocat al Poporului, care nu ataca Ordonantele de Urgenta aberante, in favoarea infractorilor, isi permit schimbarea legilor justitiei, astfel ca infractorii din psd si alde sa scape de puscarie.
    La UE, psd si-a trimis doar likele, care mint cu nerusinare si dezinformeaza Comisia Europeana.