Tăriceanu: Rămân un pro-european convins, dar România nu trebuie să se poziționeze în postura elevului care primește lecții de la alții

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 2 octombrie 2018, 13:56 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: Facebook
​​Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, marți, că nu „a remarcat” un curent în privința ieșirii României din UE. 

„N-am remarcat un astfel de curent. În ceea ce mă privește, rămân un pro-european convins, dar România nu trebuie să se poziționeze în postura elevului care primește lecții de la alții”, a spus Tăriceanu. 

Fostul ofițer SRI Daniel Dragomir a lansat pe Facebook un manifest anti-UE, sub titlul ”Roexit”, prezentând zece motive pentru care, în opinia lui, România ar trebui să părăsească Uniunea Europeană. ”Puteți să vă băgați păcaleala aia de MCV și de Schengen undeva”, este primul punct al ”programului politic” al său.

Poziționarea anti-UE a lui Dragomir vine în contextul dezbaterilor privind referendumul pentru familia tradițională și a criticilor liderilor UE pe această temă, dar și în privința provocărilor privind statul de drept din România. 

Luni seară, și președintele PSD, Liviu Dragnea, a avut o poziție tranșantă după criticile lui Frans Timmermans, prim-vicepreședintele Comisiei Europene. „Nu mi-am imaginat că o țară UE va fi amenințată în felul ăsta, atât de brutal. A fost o condamnare deja înainte de a se studia probele”, a spus Dragnea.

















867 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Tariceanu e pregatit sa ne vanda rusilor, (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:00)

    2087 [utilizator]

    s-a vazut cand l-a chemat pe Nariskin.
  • +11 (11 voturi)    
    cand o sa aiba si Romania: (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:04)

    qwerasdf [utilizator]

    - 5000 de km de autostrazi
    - cai ferate si trenuri de mare viteza
    - medici cardiologi (si de alte specialitati) in spitalele municipiilor cu mai mult de 25.000 de locuitori
    - scoli carora nu le cad tavanele peste copii
    - acces rapid si facil la serviciile publice (nu stat cu orele pe la cozi si depuneri la ghiseul 4 a declaratiei "online")
    + 1 milion de alte lucruri

    atunci va fi in masura sa dea lectii altora si sa le zica ca asa se face. Deocamdata suntem doar niste parliti pe cale sa ne intoarcem in evul mediu cu referendumuri de genul celui care urmeaza! Sa nu mai zic de penalul de teleorman care e pe cale sa schimbe legea doar sa scape de parnaie.
  • +10 (10 voturi)    
    Corect: (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:07)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Nu luați lecții de la alții, luați de la Tăriceanu, că el și Dragnea știu ce e mai bine.
  • +9 (9 voturi)    
    doar de la rusi (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:16)

    Francisc 1 [utilizator]

    altii nu sunt fratii nostrii
  • +11 (11 voturi)    
    lectie (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:20)

    feroviarul123 [utilizator]

    Ca sa nu primești lecții de la alții trebuie sa ți le faci singur. Avem autostrăzi? NU, Avem spitale neinfectate de bacterii și alți germeni? NU. Avem cea ma mare rata de emigrare după Siria care este în război de ani de zile? DA. Avem penali in Parlament? DA. Atunci nu v-ați făcut lecțiile guriță.
  • +10 (10 voturi)    
    ...raman un pro-european convins... (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:32)

    mitocanu [utilizator]

    ...ok...dar cine te crede....dupa ce i-ai cantat in struna lui dragnea et company.....
  • +9 (9 voturi)    
    deci (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:32)

    liviu_ [utilizator]

    tariceanu e pro-european cand e sa beneficieze de ceea ce ofera UE...
    atunci cand trebuie sa si dea ceva la schimb... naspa...

    of doamne... tare prost popor avem...
  • +5 (5 voturi)    
    nu prea se pupa ce faci cu ce spui. (Marţi, 2 octombrie 2018, 14:43)

    CVL [utilizator]

    Ce faci te arata asa cum esti: anti-european. Oricat incerci sa declari altceva, tu te comporti ca si cand habar nu ai ce ai semnat la aderare. Chiar daca nu iti convine, pe semnatura ta ai decis ca Romania sa faca acele schimbari (in bine, daca ma intrebi) care nu iti mai convin. Adica, sa iti traduc: peste 60% dintre romani suntem pro-europeni (nu tu). Peste 60% consideram ca este foarte bine ca exista aceste mecanisme care sa monitorizeze progresele pe zona de justitie, si lupta contra coruptiei (tie nu iti convine). Acum, daca vedeti ca nu mai puteti subtiliza in voie resursele si incercati sa aduceti modelul de Teleorman la nivel de tara, nu va convine. Oamenii au devenit mai implicati (cei care inainte nu considerau util sa se implice). Intr-un fel, ma bucur ca asta a fost un dus rece si ca ne-am trezit cu totii, altfel lasati praf in urma voastra si ne scoteati cu totul din UE desi nu v-a mandat nimeni pentru asta, iar noi ne-am fi trezit prea tarziu. Acum, ca nu va convine ca sunteti usor de citit, ghinion!
  • +2 (2 voturi)    
    Prostii marca Tăriceanu. (Marţi, 2 octombrie 2018, 15:34)

    asavreau [utilizator]

    Tăriceanu va deveni marcă înregistrată pentru prostie.O unitate de măsură a prostiei.El nu primește sfaturi de la alții,dar nu știe că UE nu înseamnă alții.UE înseamnă noi.Că el se exclude o vedem prin felul cum se comportă.
  • +1 (1 vot)    
    Confuzie (Marţi, 2 octombrie 2018, 17:56)

    europeanul2 [utilizator]

    Tariceanu se confunda pe sine si pe PSD cu Romania.
    Mars tradatorule in Siberia!
  • +1 (1 vot)    
    Iată că inregistrăm o premieră mondială (Marţi, 2 octombrie 2018, 19:10)

    Rescator [utilizator]

    absolută.Numitul ipochimen repetent și penal
    Trădiceanu-Narașkin ,rusofil convins și fan FSB/KGB
    încă dinainte de 1989 se declară mare iubitor de UE.
    Mare tupeu poate avea fanariotul hoțoman și profitor.
    Stă in spinarea noastră de 30 de ani și ne scuipă
    ca pe niște sclavi de pe mașia lui.DISPARI UNDE
    VEZI CU OCHII DE MANĂ CU DICTATORUL LIV
    JONG UNU!