Surse: Dragnea forțează ordonanța pentru amnistie și grațiere. Toader se opune. Ce mutări pregătește șeful PSD 

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 27 septembrie 2018, 18:57 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea si Tariceanu
Foto: Agerpres
Postul de ministru al Justiției al lui Tudorel Toader depinde de semnătura pe ordonanța de urgență pentru amnistie și grațiere. Surse politice au declarat pentru HotNews că Liviu Dragnea face presiuni ca Toader să-și pună semnătura pe document, lucru pe care, în acest moment, ministrul Justiției nu vrea să-l facă. Planul ar fi, susțin aceleași surse, ca, în cel mult două săptămâni, să fie dată o ordonanță de Guvern care să modifice mai multe acte normative din domeniul Justiției, în care însă să se strecoare și prevederile referitoare la amnistie și grațiere.

  • UPDATE: Premierul Viorica Dăncilă și ministrul Justiției Tudorel Toader au mers în cursul serii, în jurul orei 19.30, la biroul lui Liviu Dragnea de la Cameră, unde cei trei au discutat timp de o oră.

Public, ordonanța ar urma să fie prezentată ca o soluție care să rezolve un blocaj iminent în justiție, prin amânarea cu un an a intrării în vigoare a noilor prevederi din statulul magistraților privind pensionarea anticipată.

De altfel deputatul PSD Florin Iordache a anunțat public la începutul săptămânii că Guvernul ar putea da o ordonanță care să modifice legile justiției în sensul punerii în acord cu anumite observații făcute de reprezentanții Comisiei de la Veneția.

Presiunile sunt uriașe pe ministrul Justiției, Tudorel Toader, care refuză în continuare să-și asume actul normativ, Liviu Dragnea amenințându-l pe acesta cu retragerea sprijinului politic.

Potivit surselor Hotnews.ro, Dragnea ar fi vrut vrea ca ordonanța privind grațierea și amnistia să fie dată săptămâna viitoare de către Tudorel Toader după ce premierul Viorica Dăncilă se va întoarce de la Bruxelles (Viorica Dăncilă are programată o vizită la Bruxelles pe 3 octombrie). În cazul în care ministrul Justiției refuză, PSD îi va retrage sprijinul politic lui Tudorel Toader, în ședința CEx afirmă aceleași surse.  În locul lui Toader, social-democrații l-ar pregăti pentru postul de ministru al Justiției pe Eugen Nicolicea care ar fi dispus să semneze OUG privind amnistia și grațierea.

Social-democrații au luat în calcul și varianta inițierii unei OUG de către Secretariatul General Guvernului, prin nou-numitul Toni Greblă, însă partenerii de guvernare de opun.
Călin Popescu Tăriceanu nu susține amnistia și grațierea și, potrivit surselor citate, dacă Guvernul dă OUG, ALDE se vor delimita.

De altfel, liderul ALDE și-a exprimat întreaga susținere pentru Tudorel Toader, declarându-l cel mai bun ministru al Justiției din ultima perioadă. Președintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, a declarat miercuri, că apreciază „în mod deosebit” activitatea ministrului Justiției, Tudorel Toader, și „e clar” că acesta nu trebuie schimbat din funcție, și că nu sunt motive de remaniere a vreunui ministru liberal-democrat.

În replică, Dragnea a declarat că Toader ocupă în Guvern un loc al PSD. Întrebat de jurnaliști dacă el este nemulțumit de ministrul Justiției, liderul PSD a răspuns că va da acest răspuns în Comitetul Executiv al partidului unde se va decide remanierea. „E foarte bine că ne exprimăm aprecierea față de un ministru sau altul, dar decizia e la Comitetul Executiv al PSD”, a spus Dragnea.

Liderul ALDE a venit și el joi cu precizări. „În ceea ce-l privește pe dl Toader, nu am lăsat niciun moment să se înțeleagă că e postul ALDE. E ministru independent pe un post, confirm ce a spus Liviu Dragnea, e postul PSD. Chestiunea este simplă și clară. Eu nu am primit din partea colegilor o astfel de solicitare (de remaniere-n.r.) în ceea ce-l privește pe Toader. De altfel, nici nu am discutat ieri cu domnul Dragnea despre subiect remanierii  (...)  Suntem într-o coaliție, niciunul fără altul nu putem asigura majoritatea și să guvernăm”, a spus Tăriceanu.



















12919 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    OUG 13 bis? (Joi, 27 septembrie 2018, 19:01)

    un domn [utilizator]

    Papusha de Videle, Carmencita a Pomenit de Coliva! Oare ii pregateste lui Liviu o Portie de Coliva cu Bomboane?
    Kiseleff zece va fi un Drive In pentru Coliva!
    • +11 (13 voturi)    
      pentru (Vineri, 28 septembrie 2018, 7:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      dublul condamnat penal nu mai contează absolut nimic altceva decăt să-i poată fi albit curul, să nu înfunde pușcăria din cauza unui consum exagerat de bombonici.
      Fie și o secundă dacă apare în M.O., OUG își va face efectul, cu condiția să nu strecoare vreo mână buclucașă un termen de 10 zile (să zicem) pt. intrarea în vigoare a acesteia. Cum a fost cazul în cazul OUG 13/2017.
      Altfel, îi doare la bască pe dragnea și clica lui de acoliți cu schelete cu grămada în șifoniere (ăia care-l mențin în fruntea partidului și a Camerei Deputaților) de UE și România.
      Am senzația că pe ăsta numai un 7,62 îl poate opri.
      • +6 (6 voturi)    
        Si niste Coliva flambee (Vineri, 28 septembrie 2018, 9:11)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Care sa impaneze kiseleffzece
    • +1 (1 vot)    
      Până și în INDIA... (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 11:16)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...Curtea Supremă a decis că „legea trebuie să impună imediat partidelor politice să revoce calitatea de membru al acelui partid al candidaților în alegeri care se confruntă cu probleme penale serioase!

      Mai jos decât India dar „mândri” în Europa?
      Uite că, în România, se poate...

      https://www.firstpost.com/india/dipak-misras-final-week-as-cji-from-aadhaar-to-sabarimala-key-judgments-that-he-was-a-part-of-in-the-past-week-5282601.html
  • +31 (33 voturi)    
    Nu-i functioneaza diversiunea cu Referendum-ul, (Joi, 27 septembrie 2018, 19:05)

    Habermas [utilizator]

    acea ocupatie care ar fi trebuit - dupa calculele lui - sa concentreze toata atentia societatii si sa suga toate energiile "protestantilor", acea perdea de fum in spatele caruie, un "detaliu" precum distrugerea justitiei ar fi fost (dupa capul lui) mai usor ignorat.

    Asa ca incepe sa fie nervos.
    • +7 (9 voturi)    
      Daca vrea (Vineri, 28 septembrie 2018, 7:52)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      ii administrez eu, protestatatr, ceva de cal...mare!
      Vad ca nu mai merge cu Rudote-Tudore, sa ia cu Distonocalm. Nu oral si la pielea goala!
    • 0 (0 voturi)    
      Cel care este gata sa se inece (Vineri, 28 septembrie 2018, 23:22)

      Iaca [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      se agata si de un pai..
  • +29 (33 voturi)    
    Tristul adevar... (Joi, 27 septembrie 2018, 19:24)

    Cataleya [utilizator]

    ...este ca nu doar PSD-ALDE si UDMR il sustin pe Dragnea, ci nici opozitia nu-l va lasa pe Sultanul de Teleorman sa pice pana cand legea amnistiei si gratierii nu va fi data!
    Absolut toate partidele politice, in cardasie cu toate minoritatile, au acelasi procent der infractori urmariti penal.
    Iar aia dirijeaza si coordoneaza absolut toate actiunile politice, indiferent ca e vb de Dragnea, Tariceanu, Orban, Basescu, Kelemen, Pambucian si apropiatii lor.
    Dupa ce amnistia si gratierea vor intra in vigoare, Dragnea va pleca de bunavoie de la sefia PSD si de la Camera Deputatilor pt ca, alb ca neaua fiind, va avea timp de alte furtisaguri de zeci de milioane de euro, fara sa mai piarda vremea cu politica.
    • +7 (9 voturi)    
      In curand Dracna va fi Jupan Suprem (Joi, 27 septembrie 2018, 21:44)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Peste Romania. Daca nu e cotonogit imediat va fi jale si...va fi!!!
    • +15 (17 voturi)    
      Naiv (Joi, 27 septembrie 2018, 21:55)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Esti naiv, daca ai impresia ca se va retrage in adanci batraneti. A prins gustul puterii, influentei "stii cine sunt eu? esti un nimic!" (vezi panarama de nora-sa in scandalul recent). Nu e vorba doar despre bani. E simplu ca buna-ziua.
    • +3 (7 voturi)    
      Toate partidele (Vineri, 28 septembrie 2018, 7:01)

      TheDudeLebowski1988 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ce ar avea USR de castigat?
      • +3 (3 voturi)    
        22.08.2018 (Vineri, 28 septembrie 2018, 10:13)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui TheDudeLebowski1988

        http://gazetadecluj.ro/dosar-penal-la-dna-pentru-finantarea-usr-2/
      • +2 (2 voturi)    
        Sa fim seriosi. (Vineri, 28 septembrie 2018, 12:16)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui TheDudeLebowski1988

        Trebuie sa fii naiv sa crezi ca in societatea romaneasca infractorii si coruptii se afla comasati doar intr-o anumita sfera de activitate sau doar intr-un anumit partid.
        Coruptii si sarlatanii sunt ”repartizati” egal - procentual vorbind - in absolut toate domeniile, indiferent ca vorbim de educatie, justitie, sanatate, politica etc.
        PSD pare mai corupt pt ca e cel mai mare partid si cel mai vizibil, dar daca luam in procente, gasesti 10% borfasi in oricare partid.
        Poate ca la USR nu sunt (deocamdata) vizibili pt ca nu sunt pe posturi de conducere, dar fii sigur ca ei exista si au grija sa influenteze, sa sponsorizeze si sa sustina pe cine trebuie, de fiecare data cand e vb de modificarea legilor in favoarea infractorilor.
    • +1 (3 voturi)    
      aiurea (Vineri, 28 septembrie 2018, 11:07)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Nu ti-o fi drag Basescu, dar n-are ce cauta in lista aia...
      • +1 (1 vot)    
        Chiar asa? (Vineri, 28 septembrie 2018, 14:01)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Pai Basescu a pus umarul la daramarea justitiei imediat ce a depus mandatul de presedinte. Despre ce vorbim?
        Sau trebuie ignorata sustinerea lui pt salvarea blondei din Costa Rica?
        Basescu a fost bun ca presedinte in raport cu adversarii sai (Patriciu, Sov, Voiculescu, Nastase) dar cand a ajuns justitia si la usa lui, s-a sucit cu 180 de grade.
        Dar, oricum, nu asta era ideea, ci faptul ca in toate partidele se aduna lepadaturi care isi urmaresc propriul interes pe cai mai mult sau mai putin ilegale. Si cu cat un partid devine mai mare si mai puternic, cu atat stransura de scursuri creste.
  • +5 (7 voturi)    
    Incredibil.... (Joi, 27 septembrie 2018, 20:17)

    polonyca [utilizator]

    Ce tara avem , in ce tara traim !!!!
  • +9 (11 voturi)    
    Puscarie boala scurta pt. DLN (Joi, 27 septembrie 2018, 20:30)

    Plagarus [utilizator]

    Dragnea: " Nu ma mai intereseaza ordonanta cu amnistia si gratierea "......,dar o VREAU.
  • +11 (13 voturi)    
    Incepe razboiul (Joi, 27 septembrie 2018, 22:38)

    JHolden [utilizator]

    ori poporul roman ori grupul infractional organizat PSD.
  • +14 (16 voturi)    
    Alo tovarasi, ce ati facut din Romania? (Joi, 27 septembrie 2018, 23:20)

    quietguy58 [utilizator]

    De necrezut cum un infractor vrea sa-si aleaga singur judecatorii, sa schimbe legile care sa-l favorizeze.
    • +4 (4 voturi)    
      simultan (Vineri, 28 septembrie 2018, 9:16)

      Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Oare da ca "se" demit si cei de la Interne si de la Justitie, devine Dancila interimar (Ponta era la doua ministere parca simultan) sa ii dea toate culoarele sa-si faca mendrele kakanarulivache
      • +5 (5 voturi)    
        Strada Va Fi Vigilenta (Vineri, 28 septembrie 2018, 10:36)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

        La fel cum Gazatorul Cazan VREA din Nou Confruntarea Cu Orice Pret!
  • +5 (5 voturi)    
    TT a ales prost... (Vineri, 28 septembrie 2018, 9:11)

    baligosul [utilizator]

    Dacă ar fi rămas profesor universitar TT probabil că nu s-ar fi compromis, s-ar putea să-l întrebe pe Tăriceanu de i-a oferit postul de ministru dacă acum s-ar putea să fie aruncat că nu este util lui Dragnea, deși a făcut destule chestii cam necurate, cea mai vizibilă, de departe, demiterea șefei DNA.
  • +3 (5 voturi)    
    o sa fie... (Vineri, 28 septembrie 2018, 10:13)

    liviu_ [utilizator]

    nici o grija....
    probabil foarte aproape de referendum...

    hai sa fim realisti... dupa decizia CCR justitia este sub control politic...
    este o chestiune de timp pana cand o sa se termine tot...
    si probabil o mare parte din legile anti-justitie o sa treaca!

    lupta este pierduta...
    ceea ce mai ramane acu de facut este lasat psd sa-si rupa gatu de tot ca sa scapam DEFINITIV de acest partid... si apoi refacut constitutia si tot restul privind cu adevarat spre europa!
    din pacate vinovatii pentru magariile din ultimii 2 ani jumate o sa cam scape... dar o minune mai poate face ca justitia sa nu se prabuseasca pana la finalul anului sau ca dracnea chiar sa intre in puscarie!
    • +2 (2 voturi)    
      Fracturi logice (Vineri, 28 septembrie 2018, 11:56)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Asta e, cel puțin, ce am remarcat eu în postarea 'utilizatorului' Liviu_
      Va să zică pe de o parte „lupta este pierduta...”, iar pe de altă parte „apoi refacut constitutia si tot restul privind cu adevarat spre europa!”

      ...„apoi” după ce „am pierdut lupta”?

      NUUU!!, Hai acum, cu „cataroaie”, cum îi auzeam înfiorat, în ciclul întâi, pe puștii mai mari, hai ACUM să îi lovim! Dacă o demonstrație eminamente pașnică, așa cum a fost cea din 10 august, i-a băgat în corzi așa de rău, ce ar însemna una PREVENTIVĂ dar mare contra OUG care se pregătește?
  • +8 (8 voturi)    
    Nu TT se opune, ci Tariceanu ! Si nu se opune, (Vineri, 28 septembrie 2018, 10:17)

    deval [utilizator]

    ci amana pana nu-i mai e util lui Dragnea, ca sa isi faca loc la Cotroceni !!
    Nu mai visati ca Dorel are vre-o urma de moralitate sau chiar stiinta de carte !!
    El era cel care trebuia sa ajusteze (daca avea cu ce adica inteligenta si stiinta de carte) controversele din societate prin numeroase conferinte de presa , transparenta !!
    Nu are cu ce : adica nici ''carte'', nici urma de moralitate !!
  • +5 (5 voturi)    
    sa speram ca o (Vineri, 28 septembrie 2018, 10:29)

    rochiri [utilizator]

    ...sa se fac mai cald.
    O sa avem treaba prin piete.
    • +1 (1 vot)    
      Mai astia ne fac cumva ''treaba''zilnic prin piete (Vineri, 28 septembrie 2018, 11:57)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      !! Aproape ca nu exista zi -daca ramai racordat la declaratiile lor- sa nu fim agresati in vre-un mod (declaratii, hotarari, minciuni ordinare etc)
  • -1 (1 vot)    
    he! meleooooane de rumani pe stradaaaa (Vineri, 28 septembrie 2018, 11:20)

    ...!?! [utilizator]

    fug in occident.
  • 0 (0 voturi)    
    o lege se voteaza intr-o saptamana (Vineri, 28 septembrie 2018, 11:31)

    ics_11 [utilizator]

    dragnea a demonstrat ca o lege poate trece prin parlament intr-o saptamana.
    astfel a aratat tuturor ca nu mai este nevoie de oug-uri.
  • 0 (0 voturi)    
    Evadare? Favorizarea infractorului? (Vineri, 28 septembrie 2018, 11:46)

    taro [utilizator]

    Acum serios vorbind, cand trebuie sa mergi la puscarie si dai ordonanta de amnistie nu este evadare din puscarie?

    Sau cel putin favorizarea infractorului?

    Va dati seama cat de prosti sunt votacii PSD daca au pus hotul pe post de politist?
    • 0 (2 voturi)    
      Daca Cineva Poate Verifica Cate Bilete (Vineri, 28 septembrie 2018, 12:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Cu destinatia Brazilia (orice aeroport) s au achzitionat anul acesta, eventual cate rezervari, asa ne dam seama de calendarul lui Liv Jong Un
  • 0 (2 voturi)    
    Un popor de papa-lapte (Duminică, 30 septembrie 2018, 6:51)

    John M. [utilizator]

    Toata ziua-buna-ziua toate stirile sunt despre faradelegile comise de o jigodie cu apucaturi comuniste, un marlan prost, baiat de militian din Gratia, Morometestan.
    In toata aceasta natiune care odata i-a batut pe romani, pe turci, pe tatari, pe rusi si pe nemti, nu se gaseste un singur barbat adevarat sa-i dea acestui cioflingar un picior in cur si sa nu mai auzim de el niciodata?!