UPDATE Dragnea l-a chemat la raport pe ministrul Educației, după ultimatumul dat de UDMR în cazul ordonanței privind predarea limbii române la clasele maghiare. „De data asta are dreptate dl Kelemen”

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 27 septembrie 2018, 11:14 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Liviu Dragnea l-a băgat în ședință pe ministrul Educației, Valentin Popa, după ce UDMR a anunțat miercuri suspendarea protocolului de colaborare cu PSD din cauza ordonanței privind predarea limbii române la clasele maghiare. Popa a venit joi dimineață la discuții în biroul lui Dragnea de la Parlament. La întrevedere este și Darius Vâlcov, consilierul premierului Dăncilă. 

UPDATE La final, Dragnea a sugerat că guvernul va remedia situația creată, dându-i dreptate președintelui UDMR, Kelemen Hunor. „Nu e vorba doar de UDMR, ci de toate minoritățile. Așteptăm să vedem la Guvern. De data asta are dreptate dl Kelemen”, a spus Dragnea. 

​​Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri, la Parlament, că protocolul de colaborare parlamentară cu PSD este în vigoare, dar formațiunea maghiară nu deschide „niciun subiect” până când Guvernul nu ”rezolvă” problema ordonanței simple privind predarea limbii române. Este vorba de un articol din ordonanța 9, adoptată la finalul lui august, potrivit căruia „în învățământul primar, la clasele cu predare în limbile minorităților naționale, orele de Limba și literatura română prevăzute în planurile de învățământ sunt predate de profesori cu studii superioare de specialitate". 

„Nu e vorba de reînnoire, noi am semnat pentru patru ani și, dacă nu întrerupe cineva, e în vigoare. Noi facem o analiză în fiecare sesiune. În acest moment, eu am spus că până nu se rezolvă problema aceea din ordonanța simplă din august, acel articol privind predarea limbii și literaturii române în școala generală în clasele primare, nu putem să deschidem niciun alt subiect”, a spus Kelemen Hunor, citat de Mediafax, întrebat dacă mai există protocol PSD-UDMR. 

El a precizat că speră într-o rezolvare a problemei în această săptămână. „Sper că în această săptămână se va rezolva și atunci, sigur, putem lua prioritățile legislative și ale lor și ale noastre, le putem discuta. Până atunci, nu. Nu există acest subiect până când nu se va rezolva acea problemă”, a menționat președintele UDMR.  

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat pe 22 septembrie că ministrul Educației nu a spus coaliției despre ordonanța simplă privind predarea limbii române în școlile cu predare în limba minorităților. Acesta a adăugat că are asigurări de la Liviu Dragnea și Călin Popescu Tăriceanu că problema va fi rezolvată.  

„Ne-am întâlnit și am vorbit de când a început sesiunea parlamentară despre un singur subiect. Despre acel articol care a fost introdus de ministrul Educației în Ordonanța simplă din august privind educația și legea educației și care prevedere predarea limbii și literaturii române într-un mod neprofesionist. 55.000 de copii sunt afectați. Noi am cerut anularea acestui articol printr-o OUG. Urgența se motivează prin faptul că a început anul școlar și este haos. Ministrul nu a comunicat cu PSD sau cu coaliția, fiindcă și ei au fost surprinși, nu numai președintele PSD, dar și alți parlamentari care au venit și ne-au întrebat - dar care e problema, că noi nu știam că există o astfel de problemă, de unde a apărut? Sigur, e procedură simplă care necesită câteva zile, dar trebuie rezolvată. Până când nu se va rezolva această problemă noi nu vom deschide alte teme”, a afirmat președintele UDMR, Kelemen Hunor, în Parlament.  

Întrebat dacă Liviu Dragnea i-a promis că va anula acest articol din ordonanța simplă emisă de ministrul Educației, Kelemen Hunor a răspuns: "Nu, el nu poate anula. Poate anula Guvernul. Bineînțeles că eu când vorbesc, vorbesc cu președinții coaliției. Am vorbit cu Liviu Dragnea și am vorbit cu Călin Popescu Tăriceanu despre acest subiect. Deci cunosc amândoi acest subiect și au zis că se va rezolva. Punct."  

Kelemen Hunor a declarat, pe 21 septembrie, într-o conferinţă de presă la Cluj-Napoca, la finalul şedinţei Consiliului Permanent al UDMR, că ministrul Valentin Popa a luat două decizii în ultimele trei săptămâni cu care UDMR nu a fost de acord, reclamând faptul că Uniunea nu a fost consultată. Liderul Uniunii a criticat și Hotărârea Guvernului prin care a fost recunoscută comasarea UMF Târgu Mureș cu Universitatea "Petru Maior", acuzând că ministrul Valentin Popa a pus UDMR "într-o situație delicată". Drept urmare, Kelemen Hunor a solicitat remanierea ministrul Educației.

















4578 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    Cum adica ''clasele maghiare''? (Joi, 27 septembrie 2018, 11:17)

    pedepsitorul [utilizator]

    Adica nu sunt cetateni romani, care sa invete limba romana?

    Nu trebuie totusi sa ne scape, ca UDMR speculeaza incodata politic cadavrele politice pentru avantaje entice , anti-romanesti si discriminatorii !
    • +2 (8 voturi)    
      nu (Joi, 27 septembrie 2018, 12:07)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Nu e vorba de a nu se preda limba romana. Problema e ca se cere ca cei care predau sa aiba studii superioare de specialitate, ori cei mai multi din invatatori nu au terminat facultatea de Limba si literatura romana.

      Nu va ambalati degeaba.
      • +1 (5 voturi)    
        Atunci sa faca cu femeia de servici! (Joi, 27 septembrie 2018, 12:16)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        Dar nu cred ca trebuie sa aibe aceeasi diploma de bacalaureat ca si mine!
    • +3 (11 voturi)    
      e vorba (Joi, 27 septembrie 2018, 12:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      de predarea limbii române la clasele 1 - 4 ale etnicilor maghiari.
      Ideea ungurilor este ca limba română la nivelul ăsta școlar, când copii știu doar limba maghiară, de acasă, să fie predată de profesori de etnie maghiară, care vor ști să vorbească și limba lor (evident). De data asta mi se pare o idee constructivă.
    • +4 (4 voturi)    
      Dragnea vinde tot ce poate vinde (Joi, 27 septembrie 2018, 12:12)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      resurse minerale,legi favorabile,reglementari de segregare etnica,invatamantul,orice vinde daca primeste sprijin in parlamant ca sa nu fie inlaturat de la sefia camerei deputatilor. Este disperat Dragnea si cu atat mai mult periculos pentru ca poate face acte disperate cu consecinte grave asupra poporului roman. E ca bancul ala cu iepurasu: - iepurasu gaseste o pusca in padure si se duce la lup ca sa se razbune : - Lupule vino cu mine ! Lupul sub amenintarea armei merge cu iepurasul pana la WC padurii .Acolo iepurasul ii porunceste : - Mananca un c...cat sau te impusc ! Lupul refuza si iepurasul apasa pe tragaci dar arma nu functioneaza ! In fata situatiei iepurasul declara impaciuitor : - Daca nu il mananci tu lasa ca il mananc eu .... Are dreptate dl. Kelemen zice impaciuitor Dragnev cu gandul la pusca voturilor UDMR pentru schimbarea sa din sefia camerei deputatilor. Dragnea nici nu stii cat de mic incepi sa fii pare ca-i spune cineva...
  • +5 (9 voturi)    
    uite asa, slugile lu' dracnea sunt pregatite sa (Joi, 27 septembrie 2018, 11:23)

    qwerasdf [utilizator]

    se vanda udmr

    astia nu au niciun d-zeu sunt gata oricand sa ne vanda tara
  • +5 (13 voturi)    
    limba romana predata de unguri (Joi, 27 septembrie 2018, 11:26)

    sorin2011 [utilizator]

    Baza problemei este : voturi contra genocid al limbii romana
    Initiativa de predare a limbii romane in clasele de unguri , de catre un absolvent invatamant superior de litere este absolut logica - acei copii sunt cetateni romani si trebui sa inteleaga si sa vorbeasca correct limba romana - scurt !
    PSD ul in forma actuala si condus de Dragnea este ucigasul natiunii si identitatii romanilor
    Oare chiar nu intelegem cu totii acest lucru !!
    • -1 (1 vot)    
      Genocidul limbii române (Joi, 27 septembrie 2018, 14:32)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui sorin2011

      Să știți că cei mai mulți și mai crunți care fac genocid al limbii române nu sunt ungurii, ci românii. Dvs. sunteți un exemplu.

      Cu ideea că ungurii ar trebui să vorbească corect limba română cred că toată lumea e de acord, inclusiv ei. Ceea ce diferă sunt modalitățile prin care unii sau alții văd asta realizabil. Nu știu, dacă dvs. ați dori să învățați, să zicem, limba chineză, ați vrea să o faceți cu un român bun cunoscător al chinezei, sau cu un chinez nativ care nu știe boabă românește ?
  • +8 (10 voturi)    
    Mandru ca sunt roman:)) (Joi, 27 septembrie 2018, 11:51)

    Muncitoru [utilizator]

    Ca sa scape de parnaie Dragneev ar da si Transilvania cu totul ungurilor.Chestia cu predatul e un fleac,se rezolva de urgenta le el in birou :(
  • +9 (9 voturi)    
    l-a chemat și (Joi, 27 septembrie 2018, 12:03)

    nahir [utilizator]

    i-a zis :”Băi, tu ești nebun! Păi vrei să pierd și susținerea ăstora? Gaia ne mănâncă. Fă ce vrea ăla și să nu mai aud că am probleme și din parte ungurilor.Ai înțeles, incompetentule?”
    • 0 (2 voturi)    
      Politică (Joi, 27 septembrie 2018, 14:38)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Problema e că discuția asta în jurul predării limbii române copiilor maghiari a fost, este și va rămâne multă vreme împotmolită în politică, indiferent cine a fost, este sau va fi la putere. Și în loc ca oamenii să discute rațional o problemă reală, se vor poziționa mereu pe falii politice. Iar din păcate UDMR-ul e printre primii care politizează discuția asta, în loc să urmărească cu adevărat interesul propriei comunități - acela de a-și asigura condiții optime pentru deprinderea limbii statului.
  • +4 (4 voturi)    
    mandru ca sunt roman (Joi, 27 septembrie 2018, 12:05)

    AndJorj [utilizator]

    si alte gargare, dar totul pana cand interesul personal cere altceva.. atunci schimbam placa. Cam la asta se rezuma patriotismul astora.
  • +3 (3 voturi)    
    va rog, observati (Joi, 27 septembrie 2018, 12:23)

    zigot [utilizator]

    odata nu are dreptate tudorel, altadata popa, altadata
    tariceanu, altadata si asa pe rand.
    dreptate continua are cel care o imparte-dragne- alaturi
    de mainile sale drepte: viorica si carmen
  • +5 (5 voturi)    
    Ce sa intelegi din asta? (Joi, 27 septembrie 2018, 13:29)

    ber [utilizator]

    Ungurii s-au plans ca la scolile lor Limba romana nu era predata in mod potrivit si de aceea copiii au rezultate slabe la examen.. Acum se vede cauza: era predata de profesori maghiari. Cand li s-au dat profesori competenti si pregatiti pentru asta au protestat. Nu cumva sa li se dea prea multa Limba Romana. Pfiu! La asa zisul liceu romanesc din Gyula, numai Limba romana este predata in Limba romana.
    • +2 (4 voturi)    
      Rezultatul (Joi, 27 septembrie 2018, 13:50)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Aflam ca ministrul Valentin Popa a demisonat. Desi
      l-am criticat de multe ori, de data aceasta il felicit pentru demnitate. Pentru Dragnea, numai ce este bun pentru el personal este bun si pentru Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        ha-ha-ha!!!!!!!!!!!! (Joi, 27 septembrie 2018, 17:15)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ber

        "demnitate"!!!!!!!!!!!!...ce sa ti spun!!!!!!!!!...din "demnitate" a intrat intr un guvern de hoti si escroci si unde , si ultimul imbecil din ro stie ca , nu esti decit o sluga pusa sa executi ce decide ja-ra din teleroman...
    • 0 (0 voturi)    
      Stai un pic! (Joi, 27 septembrie 2018, 21:25)

      Teszzt [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Metodologia e gresita - limba romana ar trebui predata asemanator unei limbi straine. In acest moment, principala problema e ca se predau aceleasi lectii ca la copii romani si sunt aceleasi cerinte. Nu invatatorii/profesorii sunt problema. Ar trebui sa fie common sense ca abordarea asta e gresita.